PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα μαύρα χάλια της HOL



hayate
19-10-07, 10:28
Παίδες... σας προωθώ το μήνυμα που έστειλα στο support της HOL... τα συμπεράσματα δικά σας, αν και ξέρω πως και οι υπόλοιποι εδώ μέσα έχουν γνώση του τι εστί πλέον HOL.



Κύριοι/Κυρίες,


είμαι συνδρομητής στην HOL από τότε που ήταν BBS δηλαδή πριν καλά καλά γίνετε εσείς στελέχη της και ακόμη πιο πίσω.
Στις 16/10/2007 και ώρα 16:00 άρχισα να έχω χάλια Latency (αν ξέρετε τι σημαίνει αυτό) και έκανα ένα Reboot στο Router μου.
Μετά από αυτό ΔΕΝ κατάφερα να συνδεθώ και προσπαθούσα να επικοινωνήσω με το HelpDesk σας (ο θεός να το κάνει) επί 1 ώρα και 30 λεπτά περίπου, δεν θα αναφερθώ στον λογαριασμό του τηλεφώνου που θα μου έρθει ογκώδης μόνο και μόνο επειδή δεν κάνετε την δουλειά σας (μιας και έχει το κορόιδο προεπιλογή HOL ας του τα φάμε και απο εκεί).
Και πάλι δεν θα αναφερθώ πως εξ΄αιτίας της ανύπαρκτης εξυπηρέτησης πελατών (το Customer Care πήγε περίπατο) δεν μπόρεσα να έχω Διαδίκτυο με αποτέλεσμα να μην κάνω την δουλειά μου, με αποτέλεσμα να χάσω ΧΡΗΜΑΤΑ (τα οποία δεν μου τρέχουν από τις τσέπες).
Το δίκτυό σας δεν κατάφερε να συνέλθει από μόνο του (μιας και κανείς δεν ασχολήθηκε) και έτσι έκανα άλλη μία προσπάθεια να επικοινωνήσω με το φοβερό και τρομερό HelpDesk σας στις 00:30 (τώρα θα τα καταφέρω που θα πάει;;), ΦΥΣΙΚΑ ήταν και αυτή προσπάθεια ανώφελη μιας και τα φαντάσματα δεν σηκώνουν τηλέφωνα.
Το δίκτυο επανήλθε στις 01:15 περίπου (συγχαρητήρια!!!) και σας ερωτώ:



α) Έχω κάνει αίτηση για HOL 2Play ούτε και εγώ θυμάμαι από πότε, τι θα γίνει θα προχωρήσει το θέμα; Αν ναι, η εξυπηρέτηση πελατών
θα είναι ίδια με αυτό που βίωσα χθες;
β) Αναφέρετε για την περιοχή μου πως θα υπήρχε κάλυψη 2PLAY από 15/10/2007 και τώρα το παρατείνετε άλλες 15 μέρες...να υποθέσω πως στις 30/10/2007 θα υπάρξει και άλλη παράταση; (απ΄ότι φαίνεται!)
γ) Αν θα συνεχίσουν αυτά τα μαύρα χάλια στο Customer Care αλλά και στην ποιότητα των υπηρεσιών σας να μου το πείτε για να στραφώ αλλού, προσπαθήστε να είστε τουλάχιστον ειλικρινείς, γιατί από ότι φαίνεται επαγγελματίες δεν είστε.
δ) Δεν μπορείτε να είστε τροχοπέδη στην δουλειά μου και γενικότερα στην δουλειά των άλλων.
ε) Υπάρχει μηχανισμός ειδοποίησης των πελατών σας για ενδεχόμενη βλάβη του συστήματος?
(SMS-EMAIL- τηλεφωνικώς...) υπάρχει άνθρωπος να σηκώσει το τηλέφωνο στο HelpDesk (or HellDesk;;)
ζ) Αντιμετωπίζετε ανθρώπους και όχι ζώα, είμαστε πελάτες σας, καλό θα ήταν να μας αντιμετωπίζετε και ανάλογα.
η) Τι θα γίνει αν θα στείλω αυτήν την επιστολή στα περιοδικά του χώρου;;(τίποτα;; κάτι;;; να δοκιμάσουμε;;)
θ) Κοντεύω να μάθω όλο το επιτελείο σας απ΄έξω ...θα ανέφερα ονόματα αλλά δεν φταίνε σε τίποτα τα παιδιά...


Y.Γ φυσικά δεν έλαβα ποτέ απάντηση στα ερωτήματά μου...και ούτε πρόκειται.
Υ.Γ FORTHNET FTW!(For The Win!) ...here i come.

nikgr
19-10-07, 10:51
Nαι, πήγαινε στη forthnet να βρεις το φως το αληθινό της υποστήριξης...

Κατ' αρχήν εκανες αίτηση για 2play βασιζόμενος στους αναμενόμενους χρόνους του wizard πριν καν υπάρξει διαθεσιμότητα? Η forthnet μου είχε αλλάξει 15μερες την ημερομηνία μέχρι να δώσει στην περιοχή μου. (και ακόμα θα δούμε σε πόσους μήνες θα ενεργοποιηθεί ο πρώτος).

Κατα τα άλλα η επιστολή σου εμένα μου βγάζει ένα απίστευτο θράσσος, αυθάδεια και ξερωλισμό.
του στυλ "Όταν εγω έμπαινα στο internet εσείς φυτεύατε ραδικια".

Δεν είσαι ευχαριστημένος απ' το support τους? διακοπή και στην ευχή της Παναγίας, (η στην αγκαλιά της forthnet) ;)

aek1000
19-10-07, 11:42
τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζω. Περιμένω στην αναμονή πάνω από μια ώρα.
Τους έχω στείλει email εδώ και 2 μήνες και δεν έχουν απαντήσει!!:evil:

dimitris_p
19-10-07, 11:43
πρώτο μήνυμα εδω του φίλου μας και αναφέρετε με αυτά τα απαξιωτικά λόγια ενάντια σε εναν ISP.. Kαι οχι μόνο εκει αλλά και όλοι εμεις είμαστε στο ........ της μάνας μας,, ενώ εσι ο έξυπνος είχες internet και γνώριζες τα πάντα:down: οχι φιλε μου δεν γνωριζουμε τι ειναι το Latency οπως και τόσα άλλα. σε περιμένουμε να μας κάνεις ενα μάθημα σαν παλιος...:evil:
Νομίζω ότι το ποστ παιδιά πρέπει να γίνει deletre....

gastone_21
19-10-07, 11:45
πρώτο μήνυμα εδω του φίλου μας και αναφέρετε με αυτά τα απαξιωτικά λόγια ενάντια σε εναν ISP.. Kαι οχι μόνο εκει αλλά και όλοι εμεις είμαστε στο ........ της μάνας μας,, ενώ εσι ο έξυπνος είχες internet και γνώριζες τα πάντα:down: οχι φιλε μου δεν γνωριζουμε τι ειναι το Latency οπως και τόσα άλλα. σε περιμένουμε να μας κάνεις ενα μάθημα σαν παλιος...:evil:
Νομίζω ότι το ποστ παιδιά πρέπει να γίνει deletre....

:oneup:

special
19-10-07, 12:07
Τελικα τα ραδικια εχουν ιντερνετ και μετα μιλαμε οτι ειμαστε πισω σε συνδεσεις :rofl:


πρώτο μήνυμα εδω του φίλου μας και αναφέρετε με αυτά τα απαξιωτικά λόγια ενάντια σε εναν ISP.. Kαι οχι μόνο εκει αλλά και όλοι εμεις είμαστε στο ........ της μάνας μας,, ενώ εσι ο έξυπνος είχες internet και γνώριζες τα πάντα:down: οχι φιλε μου δεν γνωριζουμε τι ειναι το Latency οπως και τόσα άλλα. σε περιμένουμε να μας κάνεις ενα μάθημα σαν παλιος...:evil:
Νομίζω ότι το ποστ παιδιά πρέπει να γίνει deletre....

:oneup::oneup:

και χωρις να εχει δει την γλυκα των αλλων.........και μας μιλαει για την forthnet που εχει σταματησει την αναπτυξει του δικτυου τις εδω και 4 μηνες.Για μετρα φιλε μου απο μαιο ποσα 15μερα ειναι μεχρι τωρα για να δεις ποσες φορες εχει αλλαξει η forthnet την ημερομηνια σε χαιδαρι και μετα μας λες για την hol που το αλλαξε μια.

PopManiac
19-10-07, 12:23
Πρώτον, ο dimitris_p καταθέτει ένα πρόβλημα που έχει με την HOL, ίσως χρησιμοποιώντας κάπως 'βαριές' εκφράσεις αλλά πάντως έχει ένα πρόβλημα.

Εάν έχετε κάτι να προσθέσετε / σχολιάσετε στο θέμα καλώς καμωμένα, αλλιώς δε νομίζω πως έχει καμία σχέση η Forthnet ή ο αριθμός ποστ του dimitris_p...

prapra
19-10-07, 13:36
Υ.Γ FORTHNET FTW!(For The Win!) ...here i come.

Δυστυχώς και εκεί θα την πατήσεις. Η υποστήριξη έχει πάει διακοπές εδώ και κάτι χρόνια. Δεν νομίζω ότι υπάρχει αξιόπιστος εναλλακτικός αυτή τη στιγμή. Εγώ προσωπικά ακολουθώ την αντίστορφη διαδρομή από τη δική σου: από forthnet σε hol. Ο λόγος που το κάνω είναι το 1mbps upstream της hol.

Σιγά μην ιδρώσει το αυτή του ενός ή του άλλου εναλλακτικού για τις μετακινήσεις των πελατών τους. Ουσιαστικά ανακύκλωση γίνεται. Ο μόνος σοβαρός τρόπος τιμωρίας τους θα ήταν ομαδική επιστορφή στον ΟΤΕ. Αλλά αυτό συνεπάγεται τεράστιο κόστος για όλους μας και επιπλέον δεν είμαι σίγουρος για την αποτελεσματικότητα μιας τέτοιας κίνησης - να ξεμείνουμε πάλι μόνο με τον ΟΤΕ είναι κατάντια.

nm96027
19-10-07, 13:38
Παντως αν η 4νετ εχει οντως καλυτερες full LLU οι υπηρεσίες, η χολ εχει καλυτερη εξυπηρετηση πελατων και ΤΥ....Μεσοσταθμικα παντα...

prapra
19-10-07, 13:42
πρώτο μήνυμα εδω του φίλου μας και αναφέρετε με αυτά τα απαξιωτικά λόγια ενάντια σε εναν ISP.. Kαι οχι μόνο εκει αλλά και όλοι εμεις είμαστε στο ........ της μάνας μας,, ενώ εσι ο έξυπνος είχες internet και γνώριζες τα πάντα:down: οχι φιλε μου δεν γνωριζουμε τι ειναι το Latency οπως και τόσα άλλα. σε περιμένουμε να μας κάνεις ενα μάθημα σαν παλιος...:evil:
Νομίζω ότι το ποστ παιδιά πρέπει να γίνει deletre....

Γιατί ο provider δεν έχει απαξιωτική συμπεριφορά απάναντί μας;

Ο άνθρωπος λίγη ψυχολογική υποστήριξη ζητάει. Την έχω ανάγκη και εγώ μετά από κάθε συνομιλία με TON isp (μ χ3σ0.)

nikgr
19-10-07, 13:42
PopManiac εμείς δε μπορούμε να δώσουμε λύση στο πρόβλημά του.

Το μόνο που μπορούμε να σχολιάσουμε είναι αυτά που γράφει. Γι' αυτό άλλωστε φαντάζομαι τα έγραψε και ο ίδιος.
Ακόμα κι αν έχει δίκιο ο τόνος και το υφάκι του είναι απαράδεκτο ειδικά όταν το στέλνει και σαν επίσημη επιστολή στην HOL για να τον βοηθήσουν.

Όσο για το αν έχει η forthnet σχέση ή όχι, ο ίδιος την αναφέρει στην επιστολή του ως λυτρωτή των πάντων.
Εγώ το μόνο που έχω να του προτείνω είναι να πάει για την αίτησή του στη forthnet τη μέρα που οι υπόλοιποι θα κάνουν τη μαζική παράστασή τους. :p
Να μη χάσει και τον τζερτζελέ! :lol:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=138430

tjetri
19-10-07, 14:27
Πρώτον, ο dimitris_p καταθέτει ένα πρόβλημα που έχει με την HOL, ίσως χρησιμοποιώντας κάπως 'βαριές' εκφράσεις αλλά πάντως έχει ένα πρόβλημα.

Εάν έχετε κάτι να προσθέσετε / σχολιάσετε στο θέμα καλώς καμωμένα, αλλιώς δε νομίζω πως έχει καμία σχέση η Forthnet ή ο αριθμός ποστ του dimitris_p...

:oneup::oneup:

dimitris_p
19-10-07, 15:41
Πρώτον, ο dimitris_p καταθέτει ένα πρόβλημα που έχει με την HOL, ίσως χρησιμοποιώντας κάπως 'βαριές' εκφράσεις αλλά πάντως έχει ένα πρόβλημα.

Εάν έχετε κάτι να προσθέσετε / σχολιάσετε στο θέμα καλώς καμωμένα, αλλιώς δε νομίζω πως έχει καμία σχέση η Forthnet ή ο αριθμός ποστ του dimitris_p...

Tι έκανα εγω???? εγω κατέθεσα για το πρόβλημα??:worthy: πάτε καλά? διαβάστε καλύτερα πρώτα και μετά να λέτε διάφορα....

εγω απλά εξέφρασα γνώμη πάνω σε αυτά που έγραψε ο φίλος..μπορεί να εχει πρόβλημα αλλα δεν το εκφράζουμε με το να λεμε όλες αυτές της αρλούμπες και της βρισιές... με το που μπήκε εδώ μέσα με αυτά που έγραψε μείωσε όλους εμάς.και δεν ειναι βαριές εκφράσεις όπως λες φίλε μου... είναι το οτι εγώ(αυτος δηλ) ειμαι ο γαμ......ο εγω νετ και γνωρίζω παραγμματα από τότε που εσείς είσαστε με της πανες.. εγώ συγνώμη κι ολας αλλά αυτό κατάλαβα...
τέλος.
...
Και τέλος αν τα ποστ δεν έχουν καμιά σχέση όπως λες τότε ΣΒΗΣΤΑ...

contime
19-10-07, 15:59
Tι έκανα εγω???? εγω κατέθεσα για το πρόβλημα??:worthy: πάτε καλά? διαβάστε καλύτερα πρώτα και μετά να λέτε διάφορα....

εγω απλά εξέφρασα γνώμη πάνω σε αυτά που έγραψε ο φίλος..μπορεί να εχει πρόβλημα αλλα δεν το εκφράζουμε με το να λεμε όλες αυτές της αρλούμπες και της βρισιές... με το που μπήκε εδώ μέσα με αυτά που έγραψε μείωσε όλους εμάς.και δεν ειναι βαριές εκφράσεις όπως λες φίλε μου... είναι το οτι εγώ(αυτος δηλ) ειμαι ο γαμ......ο εγω νετ και γνωρίζω παραγμματα από τότε που εσείς είσαστε με της πανες.. εγώ συγνώμη κι ολας αλλά αυτό κατάλαβα...
τέλος.
...
Και τέλος αν τα ποστ δεν έχουν καμιά σχέση όπως λες τότε ΣΒΗΣΤΑ...

Μην αρπαζεσαι απλα ο ποπ, εκανε λαθος το username, στον hayate αναφεροταν.;)

Σε οτι αφορα την επιστολη τωρα, για κουβεντα καφενειου ειναι πολυ καλη, για επισημη επιστολη δεν κανει με τιποτα...

Vitruvian78
19-10-07, 16:04
Nαι, πήγαινε στη forthnet να βρεις το φως το αληθινό της υποστήριξης...

Κατ' αρχήν εκανες αίτηση για 2play βασιζόμενος στους αναμενόμενους χρόνους του wizard πριν καν υπάρξει διαθεσιμότητα? Η forthnet μου είχε αλλάξει 15μερες την ημερομηνία μέχρι να δώσει στην περιοχή μου. (και ακόμα θα δούμε σε πόσους μήνες θα ενεργοποιηθεί ο πρώτος).

Κατα τα άλλα η επιστολή σου εμένα μου βγάζει ένα απίστευτο θράσσος, αυθάδεια και ξερωλισμό.
του στυλ "Όταν εγω έμπαινα στο internet εσείς φυτεύατε ραδικια".

Δεν είσαι ευχαριστημένος απ' το support τους? διακοπή και στην ευχή της Παναγίας, (η στην αγκαλιά της forthnet) ;)

nik, ημουν κι εγώ με το ίδιο πακέτο και απο τη στιγμή που υποτίθεται οτι με ενεργοποίησαν, έμεινα χωρίς τηλέφωνο και ιντερνετ για 2 ολόκληρους μήνες! Ξέρεις πόσο ενοχλητικό είναι αυτό και ειδικά οταν δεν έχεις ιδέα πότε θα βρεις λύση στο πρόβλημα σου;; Μόνο αν βρεθείς σε παρόμοια φάση θα καταλαβεις γιατί μπορεί καποιος να έχει τέτοιο ύφος στα παραπονά του. Θα συμφωνήσω μαζί σου ομως οτι και η Forthnet δεν φαίνεται να διαφέρει στην πόιότητα υπηρεσιών της. Εγώ γι αυτό επέστρεψα στον ΟΤΕ (αν και πιστεύω οτι και ο ΟΤΕ έχει μεγάλο μερίδιο στις καθυστερήσεις και τις ταλαιπωρίες που υφίστανται όλοι οσοι φεύγουν απο αυτόν, με στόχο να επιστρέψουν άμεσα!), η ποιότητα στις υπηρεσίες και την εξυπηρέτηση είναι μακράν καλύτερη!

special
19-10-07, 17:54
Το θεμα ειναι οτι ΟΛΟΙ ειναι μπαχαλο και το ξερουν αλλα το θεμα ειναι τι κανουν.Οσον αφορα το μπαχαλο τωρα πρεπει να το παμε και αναλογικα με τους συνδρομητες τους για να δουμε ποιοι ειναι καλη και πια τελειως μπαχαλο.Κατα την εμπειρια μου η forthnet ειναι ενα μ******ο τελειως και σας μιλαω οτι εχουμε 40 συνδεσεις μ1020,40 adsl,2 frame relay.Μονο η τεχνικη αξιζουν οταν καταφερεις και μιλησεις.Μιλαμε του δινουμε χιλιαδες ευρω και σαν πελατες χονδρικης εχουμε αλλοι υποστηριξει και γραμμη αλλα αστα να πανε.Στη Hol ξερουν οτι ειναι μπαχαλο αλλα τους δινω πιστωσει χρονου 6 μηνων λογο μετακομισεις/αλλαγη ιδιοκτησια και φιλοσοφιας και δειχνουν μεχρι στιγμης προς τον σωστο δρομο με πολυ γρηγορα αντανακλαστικα κατι που ειχε η forthnet πριν ξεκινησει το ιδιοκτητο και μπουν μεσα στην εταιρεια ασχετοι που τους ενδιαφερει πως θα κανουν την εταιρεια να δειχνει καλη χωρις να ειναι.Μετα απο αυτους του 2 το χαος με την οn telecom να μου αφησαν πολυ καλες εντυπωσεις γνωσεων καποιοι πωλητες επι του θεματος και προβληματων.
Δηλαδη εαν εμενε το παιδι χωρις τηλεφωνο ενα μηνα οπως εγω και πολυ αλλοι τι θα εκανε η τι θα ελεγε.Δεν ξερω αλλα οταν μπαινεις σε μια παρεα πρωτη φορα δεν ξεκινας να μιλας ετσι εστω και αναφερεσε σε τριτον και εχεις και εχεις απολυτο δικιο.Υπαρχει καποιος πολιτισμος και καποιο επιπεδο το οποιο στην συγκεκριμενη περιπτωση το προβλημα λυθηκε κιολλας μην το ισοπεδωνουμε τοσο ευκολα

hlapatsas
19-10-07, 19:48
Χαχαχαχαχα
Σε ένα πράγμα δίνω δίκιο στον φίλο που έφτιαξε το θέμα.Πράγματι στην εξυπηρέτηση της Hol δεν γνωρίζουν τι σημαίνει latensy...

guzel
20-10-07, 01:10
τελικα πια ειναι τα "μαυρα χαλια" της χολ ?

εγω 3 χρονια ειμαι συνδρομητης σπανια ειχα προβλημα. απο ταχυτητες απλα σκιζει.απιστευτη σταθεροτητα ;)

21century
20-10-07, 10:13
Εφοσον εμεινεις χωρις τηλεφωνο και Ιντερνετ τοσο μεγαλο χορνικο διαστημα κανε τους μηνυση ακι ζητησε αποζημιωση για διαφυγοντα κερδη αν εσιαι επαγγελματιας, να εισαι σιγουρος οτι θα την κερδισεις...πολυ ταλαιπωρια βλεπω ιδιως σε επαγγελματιες τελευταια. ΟΙ εταιρειες οφειλουν και πρεπει να ειναι σοβαρες...

dimitris_p
20-10-07, 12:59
Μην αρπαζεσαι απλα ο ποπ, εκανε λαθος το username, στον hayate αναφεροταν.;)

Σε οτι αφορα την επιστολη τωρα, για κουβεντα καφενειου ειναι πολυ καλη, για επισημη επιστολη δεν κανει με τιποτα...

Ελπίζω να είναι αυτό που λες!! συμφωνώ μαζί σου,για κουβέντα το πρόβλημα του είναι μια χαρά.αλλά σε καμιά περίπτωση δεν κάνει για επιστολή στην εταιρία..

και μια που λέμε για HOL και εγω όπως φαίνεται στην υπογραφή μου HOL εχω αρκετά χρόνια ακόμα και πριν της ADSL. και ποτέ μα ποτέ δεν ειχα πρόβλημα..
είναι όπως λέμε να μην σου τύχη..

pelasgian
20-10-07, 14:18
Υπάρχει ΜΟΝΟ μία τιμωρία για τον οποιονδήποτε provider δεν συμπεριφέρεται σωστά:
ΑΛΛΑΓΗ παροχέα. Είναι η βασική αρχή τιμωρίας μίας αγοράς φιλελεύθερης χωρίς μονοπωλιακές στρεβλώσεις.

Το πρόβλημα βέβαια στην Ελλάδα είναι ότι η αγορά ΕΧΕΙ στρεβλώσεις που πιο συγκεκριμένα λέγονται ΟΤΕ, ο οποίος κάνει ΠΟΛΥ χρόνο να εγκρίνει και να υλοποιήσει τις νέες συνδέσεις και ως εκ τούτου η αλλαγή παροχέα τιμωρεί τον χρήστη που μπορεί να μείνει και 6 μήνες χωρίς internet.

Η απλή και πρακτική λύση είναι να έχεις δεύτερη ξεχωριστή γραμμή τηλεφώνου, να κάνεις αίτηση σε νέο στην άλλη γραμμή και όταν έρθει να κόψεις τον προηγούμενο και να εύχεσαι να έρθει η μέρα που θα μπορείς να έχεις αλλαγή από τον έναν στον άλλον με ένα απλό τηλεφώνημα και σε μία μέρα το πολύ.

Το να τους βρίζεις δεν έχει νόημα. Τα ακούει ένας καημένος υπάλληλος που δεν φταίει για τις μλκίες που κάνει το ανοργάνωτο (ή θύμα των περιστάσεων και αυτό) αφεντικό του. Σημειωτέον, η ίδια η HOL δε, μπορεί να είναι θύμα του ΟΤΕ και αυτό να έχει να κάνει με τη περιοχή σου, κάτι που μπορεί να παραμείνει έτσι ακόμα και αλλάζοντας παροχέα.

Οπότε, να είσαι φειδωλός και στις προσβολές αλλά και στις κινήσεις σου και να έχεις πάντα πισινή.

ShadowAngel
20-10-07, 14:42
Nαι, πήγαινε στη forthnet να βρεις το φως το αληθινό της υποστήριξης...

Κατ' αρχήν εκανες αίτηση για 2play βασιζόμενος στους αναμενόμενους χρόνους του wizard πριν καν υπάρξει διαθεσιμότητα? Η forthnet μου είχε αλλάξει 15μερες την ημερομηνία μέχρι να δώσει στην περιοχή μου. (και ακόμα θα δούμε σε πόσους μήνες θα ενεργοποιηθεί ο πρώτος).

Κατα τα άλλα η επιστολή σου εμένα μου βγάζει ένα απίστευτο θράσσος, αυθάδεια και ξερωλισμό.
του στυλ "Όταν εγώ έμπαινα στο internet εσείς φυτεύατε ραδικια".

Δεν είσαι ευχαριστημένος απ' το support τους? διακοπή και στην ευχή της Παναγίας, (η στην αγκαλιά της forthnet) ;)


Συμφωνώ απόλυτα και εγώ...!!!Τώρα για Forthnet...ας μην μιλήσω καλύτερα...περιμένω από Αύγουστο όταν έστειλα την αίτηση....τους πήρα εγώ τηλ. τέλη Σεπτέμβρη και μου είπαν ότι ακυρώθηκε η αίτηση μου γιατί δεν υπήρχε το απαραίτητο νέο δικαιολογητικό που έπρεπε να παραλάβω από το κατάστημα που αγόρασα το adsl in a box, συγκεκριμένα το πλαίσιο που παρεμπιπτόντως όταν ρώτησα τους πωλητές μου είπαν ότι δεν έχουν γνώση για κάτι τέτοιο...!!!ΑΨΟΓΑ μέχρι εδώ...???Στη συνέχεια τους έχω πάρει δεκάδες τηλ και στα ελάχιστα που κατάφεραν να μου απαντήσουν μου είπαν ότι θα μου στείλουν με email και με fax την αίτηση προς διευκόλυνση μου και για να γλιτώσω χρόνο και κατόπιν μου έδωσαν οδηγίες να πάω εγώ από τα κεντρικά να δώσω την αίτηση χέρι με χέρι...!!!Βέβαια το email με την νέα αίτηση δεν το έχω λάβει ποτέ, ούτε και το fax και καθώς είμαι πάρα πολύ απασχολημένος και αδυνατώ αυτήν την περίοδο να πάω στα κεντρικά τους για να κάνω όλη την διαδικασία όλο το θέμα έχει μείνει στο ράφι και εγώ ευτυχώς από την μία να τα φέρνω βόλτα με μία απίστευτα υποτονική σύνδεση της Vivodi προκειμένου να μην μείνω με το Modem στο χέρι....για να μην πω τίποτα χειρότερο....!!!:whistle:
loooool
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...!!!!:p:down:

preditor
21-10-07, 00:32
και η forthnet ta ειδια χαλια ειναι

hayate
24-10-07, 16:16
Hellas Off-Line!

prapra
24-10-07, 17:45
Υπάρχει ΜΟΝΟ μία τιμωρία για τον οποιονδήποτε provider δεν συμπεριφέρεται σωστά:
ΑΛΛΑΓΗ παροχέα. Είναι η βασική αρχή τιμωρίας μίας αγοράς φιλελεύθερης χωρίς μονοπωλιακές στρεβλώσεις.

Όταν όμως επικρατεί ολογοπώλιο, ουσιαστικά αυτή η "τιμωρία" απλά ανακυκλώνει τους πελάτες ανάμεσα στους παρόχους. Και των παρόχων ούτε που ιδρώνει το αυτί τους. Πραγματική τιμωρία θα ήταν η επιστροφή όλων στον ΟΤΕ. Αλλά αυτό δεν μας συμφέρει, επειδή και ο ΟΤΕ χάλια είναι.


Το πρόβλημα βέβαια στην Ελλάδα είναι ότι η αγορά ΕΧΕΙ στρεβλώσεις που πιο συγκεκριμένα λέγονται ΟΤΕ, ο οποίος κάνει ΠΟΛΥ χρόνο να εγκρίνει και να υλοποιήσει τις νέες συνδέσεις και ως εκ τούτου η αλλαγή παροχέα τιμωρεί τον χρήστη που μπορεί να μείνει και 6 μήνες χωρίς internet.

Σωστό αλλά περιοριστικό. Τα προβλήματα των εναλλακτικών δεν έχουν να κάνουν μόνο με τους χρόνους του ΟΤΕ. Η τεχνική υποστήριξή τους και η εξυπηρέτηση πελατών, μόνο πάρα πολύ έμμεσα επηρεάζονται από τον ΟΤΕ, και είναι τα πιο αδύναμα σημεία τους. Έφαγα καθυστέρηση τριών μηνών για να συνδεθώ σε εναλλακτικό, αλλά δεν θα με πείραζε καθόλου αν είχα τις υπηρεσίες που αγόρασα.


Η απλή και πρακτική λύση είναι να έχεις δεύτερη ξεχωριστή γραμμή τηλεφώνου, να κάνεις αίτηση σε νέο στην άλλη γραμμή και όταν έρθει να κόψεις τον προηγούμενο και να εύχεσαι να έρθει η μέρα που θα μπορείς να έχεις αλλαγή από τον έναν στον άλλον με ένα απλό τηλεφώνημα και σε μία μέρα το πολύ.

Με το έξτρα κόστος. Υποτίθεται ότι το χαμηλό κόστος είναι κίνητρο για να μεταφερθείς στους εναλλακτικούς.
Η πλήρης λύση είναι να έχεις μία γραμμή με εναλλακτικό και μία με ΟΤΕ μόνιμα. Τότε σχεδόν πάντα θα έχεις υπηρεσίες. (αυτό με διάθεση για μαύρο χιούμορ)


Το να τους βρίζεις δεν έχει νόημα. Τα ακούει ένας καημένος υπάλληλος που δεν φταίει για τις μλκίες που κάνει το ανοργάνωτο (ή θύμα των περιστάσεων και αυτό) αφεντικό του. Σημειωτέον, η ίδια η HOL δε, μπορεί να είναι θύμα του ΟΤΕ και αυτό να έχει να κάνει με τη περιοχή σου, κάτι που μπορεί να παραμείνει έτσι ακόμα και αλλάζοντας παροχέα.
Οπότε, να είσαι φειδωλός και στις προσβολές αλλά και στις κινήσεις σου και να έχεις πάντα πισινή.
Έ, όχι και θύμα των περιστάσεων η HOL ή η forthnet! Μπορεί σε κάποια σημεία να εξαρτώνται από τον ΟΤΕ, αλλά από μία "στενή" αγορά του internet, τους παραδίσεται έτοιμη η ολόκληρη η αγορά των τηλεπικοινωνιών. Αν δεν τα καταφέρουν είναι αποκλειστικά δική τους ευθύνη. Αν ήταν ικανοί, ο ΟΤΕ θα φαίνοτναν γελοίος μπροστά τους, επειδή και ο ΟΤΕ γελοίος είναι. Αλλά ενώ ο πήχης είναι εξαιρετικά χαμηλά, αυτοί ούτε απο κάτω δεν μπορούν να περάσουν.

Billas
25-10-07, 15:36
Μπράβο prapra, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η γραμμή adsl χολ από την 8η Μαίου που ενεργοποιήθηκε έως την 8η Οκτωβρίου που έκανα αίτηση διακοπής, δούλεψε με το ζόρι τις μισές ημέρες. Τις υπόλοιπες ήταν κάτω ή δεν συγχρόνιζε κλπ, κλπ με άγνωστη την αιτία και άσχετη φυσικά την εξυπηρέτηση. Η μόνη φορά που με πήραν τηλ. ήταν για να επιβεβαιώσουν την διακοπή που ζήτησα (μετά από 10 ημέρες βέβαια). Τώρα είμαι με το τηλεφωνάκι μου πάλι, την isdn γραμμούλα μου, χωρίς νεύρα, και θα κάνω άλλη μια αίτηση στην φορθ σε λίγο καιρό. Αν και αυτοί κάνουν τα ίδια, θα ξανακοιτάξω για adsl, adslgr.com και δεν συμαζεύεται, του χρόνου πάλι. Γεια χαρά!

MikeDrGK
26-10-07, 05:32
Πρώτον, ο dimitris_p καταθέτει ένα πρόβλημα που έχει με την HOL, ίσως χρησιμοποιώντας κάπως 'βαριές' εκφράσεις ...


Εγώ πιστεύω ότι καλά έκανε.

Μπροστά στην ασυνειδησία τους και στην αδιαφορία τους (και δεν αναφέρομαι ειδικά στην HOL), ότι ύφος και να υιοθετήσει κανείς στην προσπάθεια να επικοινωνήσει μαζί τους, είναι δικαιολογημένος.

Εγώ, σε αντίστοιχο πρόβλημα που είχα με άλλο πάροχο, είχα χρησιμοποιήσει εσκεμένα πολύ χειρότερο ύφος, προκλητικό και εντελώς απαξιοτικό, ελπίζοντας ότι κάποιος θα θιχθεί και θα επικοινωνήσει μαζί μου έστω μηνύοντάς με.

Είναι τόσο χοντρόπετσοι, που δεν θίχθηκε κανένας ακόμα και όταν τους έβρισα σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη αξιοπρέπια να υπερασπίσουν τον εαυτό τους προσφεύγοντας στην δικαιοσύνη.


.

pkdan
26-10-07, 08:55
Και εγώ ήμουν 2 χρόνια συνδρομητής της ΧΟΛ, και δεν είχα προβλήματα με την σύνδεση. Ποτέ δεν χρειάσθηκε αθτά τα δυο χρόνια να τους πάρω τηλέφωνο.
Ήμουν τόσο ευχαριστημένος από την σταθερότητα που έκανα αίτηση για 2Play.
Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν ήθελαν να τους πληρώσω δεύτερη φορά συνδρομή 6 μηνών του 2006 που είχα είδη πληρώσει, πάντα προπλήρωνα για ένα χρόνο.
Τότε κατάλαβα σε τι μπάχαλο είχα μπλέξει.
Από εκείνη την στιγμή ξέμπλεξα μετά από δυο μήνες ( Νομίζω δηλαδή).
Οφείλω παντός να ομολογήσω πως υπάρχουν κάποια άτομα στην ΧΟΛ που κάνουν πραγματικά μεγάλη προσπάθεια να εξυπηρετήσουν. Μια κύρια που μου είχε κάνει την συνδρομή πριν 2 χρόνια, ήταν πραγματικά εξαιρετική στην δουλεία της, ευτυχώς θυμήθηκα το όνομα της, μίλησα μαζί της, και το Πρόβλημα που τραβιόμουνα πάνω από 2 Μήνες το έλυσε σε 5 λεπτά.
Αν είχα μιλήσει από την αρχή μαζί της,τώρα θα ήμουν ακόμα συνδρομητής της ΧΟΛ.
Συμπέρασμα Βρείτε το κατάλληλο άτομο (Νομίζω παντού ισχύει αυτό) και μιλάτε ΜΟΝΟ με αυτό

pkdan
26-10-07, 10:06
Είναι τόσο χοντρόπετσοι, που δεν θίχθηκε κανένας ακόμα και όταν τους έβρισα σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν έχουν ούτε την στοιχειώδη αξιοπρέπια να υπερασπίσουν τον εαυτό τους προσφεύγοντας στην δικαιοσύνη.

.

Δεν έχεις δίκιο σε αυτό.
Δεν φταινε σε τίποτα αυτοί που για 600e άκουνε τα καντήλια από εκατοντάδες άτομα κάθε μέρα ( Πραγματικά πρέπει να έχεις μεγάλο συκώτι να σε βρίζουν συνέχεια), φταινε αυτοί που διευθύνουν την εταιρεία, με τους παχουλούς μισθούς, τα κουστουμάκια και τα τζιπακια που έχει γεμίσει η Κηφισίας, και δεν ξέρουν να κάνουν την δουλεία τους .
Και εγώ πάνω στα νεύρα μου μίλησα άσχημα σε πόλους στην ΧΟΛ και το μετάνιωσα.
τελικα πήρα το καπελάκι μου και πήγα σε άλλο μαγαζί

alieus
26-10-07, 10:32
Και εγώ ήμουν 2 χρόνια συνδρομητής της ΧΟΛ, και δεν είχα προβλήματα με την σύνδεση. Ποτέ δεν χρειάσθηκε αθτά τα δυο χρόνια να τους πάρω τηλέφωνο.
Ήμουν τόσο ευχαριστημένος από την σταθερότητα που έκανα αίτηση για 2Play.
Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν ήθελαν να τους πληρώσω δεύτερη φορά συνδρομή 6 μηνών του 2006 που είχα είδη πληρώσει, πάντα προπλήρωνα για ένα χρόνο.
Τότε κατάλαβα σε τι μπάχαλο είχα μπλέξει.
Από εκείνη την στιγμή ξέμπλεξα μετά από δυο μήνες ( Νομίζω δηλαδή).
Οφείλω παντός να ομολογήσω πως υπάρχουν κάποια άτομα στην ΧΟΛ που κάνουν πραγματικά μεγάλη προσπάθεια να εξυπηρετήσουν. Μια κύρια που μου είχε κάνει την συνδρομή πριν 2 χρόνια, ήταν πραγματικά εξαιρετική στην δουλεία της, ευτυχώς θυμήθηκα το όνομα της, μίλησα μαζί της, και το Πρόβλημα που τραβιόμουνα πάνω από 2 Μήνες το έλυσε σε 5 λεπτά.
Αν είχα μιλήσει από την αρχή μαζί της,τώρα θα ήμουν ακόμα συνδρομητής της ΧΟΛ.
Συμπέρασμα Βρείτε το κατάλληλο άτομο (Νομίζω παντού ισχύει αυτό) και μιλάτε ΜΟΝΟ με αυτό

Βρήκα, ή νομίζω ότι βρήκα το κατάλληλο άτομο για να συεννοούμε στην ΧΟΛ άλλά το ζητάω μου λένε τώρα είναι απασχολημένο, να σας εξυπηρετήσουμε εμείς, το ίδιο είναι, επιμένω εγώ, λένε αφήστε τηλέφωνο να σας πάρει και δεν παίρνει ποτέ!!

MikeDrGK
26-10-07, 10:49
Δεν έχεις δίκιο σε αυτό.
Δεν φταινε σε τίποτα αυτοί που για 600e άκουνε τα καντήλια από εκατοντάδες άτομα κάθε μέρα ( Πραγματικά πρέπει να έχεις μεγάλο συκώτι να σε βρίζουν συνέχεια), φταινε αυτοί που διευθύνουν την εταιρεία, με τους παχουλούς μισθούς, τα κουστουμάκια και τα τζιπακια που έχει γεμίσει η Κηφισίας, και δεν ξέρουν να κάνουν την δουλεία τους .
Και εγώ πάνω στα νεύρα μου μίλησα άσχημα σε πόλους στην ΧΟΛ και το μετάνιωσα.
τελικα πήρα το καπελάκι μου και πήγα σε άλλο μαγαζί

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Το απαξιοτικό και προκλητικό ύφος που προανέφερα ήταν σε επιστολές που έστειλα απευθυνόμενος στην διοίκηση της εταιρείας, με κοινοποίηση μάλιστα σε ΕΕΤΤ.

Και το έκανα εσκεμένα έπειτα από 4-5 e-mails που τους έστειλα και στα οποία ουδέποτε απάντησαν, μόνο και μόνο να τους προκαλέσω να επικοινωνήσουν μαζί μου, έστω και με μήνυση.

Αλλά όπως είπα...... πολύ χοντρόπετσοι.

.

no_logo
26-10-07, 10:52
κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα απαντούσε σε υβρεολόγιο.
Αντίθετα τέτοιες συμπεριφορές τους βολεύουν μια και οι επιστολές χαρακτηρίζονται ως φαιδρές και πηγαίνουν για ανακύκλωση

MikeDrGK
26-10-07, 11:01
κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα απαντούσε σε υβρεολόγιο.
Αντίθετα τέτοιες συμπεριφορές τους βολεύουν μια και οι επιστολές χαρακτηρίζονται ως φαιδρές και πηγαίνουν για ανακύκλωση

Εδώ δεν είναι η περίπτωση λογικού ανθρώπου γιατί δεν απάντησαν ούτε στις αρχικές, πολυ ευγενικές πίστεψέ με επιστολές.

Εδώ πρόκειται για παράλογους και αδιάφορους που αφού δεν απάντησαν σε καμιά ευγενική επιστολή, είπα να δοκιμάσω και τον άλλο τρόπο μήπως και πέσω σε κανέναν εύθικτο.

Αλλά ούτε και από τέτοιο έχουν.

.

no_logo
26-10-07, 11:08
Δεν ξέρω το πρόβλημα, δεν το διάβασα το νήμα απο την αρχή

Όπου δεν χαμπαριάζουν από λόγια καταλαβαίνουν από πράξεις
Δεν μιλάω για την ωραία κοιμωμένη (ΕΕΤΤ) αλλά για την αξιόπιστη και πραγματικά ανεξάρτητη αρχή, τον Συνήγορο του καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/)

pkdan
26-10-07, 11:10
Βρήκα, ή νομίζω ότι βρήκα το κατάλληλο άτομο για να συεννοούμε στην ΧΟΛ άλλά το ζητάω μου λένε τώρα είναι απασχολημένο, να σας εξυπηρετήσουμε εμείς, το ίδιο είναι, επιμένω εγώ, λένε αφήστε τηλέφωνο να σας πάρει και δεν παίρνει ποτέ!!



Σε αυτό ήμουν τυχερός.
Η συγκεκριμένη κυρία πάντα έπαιρνε τηλέφωνο.
Σήμερα έκανα και αυτό που δεν περίμενα να κάνω ποτέ
Πήρα στην νέα εταιρία που πήγα, γιατί χτες με εντυπωσίασαν με τις ενέργειες τους για να δουλέψει η γραμμή μου, δεν το περίμενα, με πήραν 10 τηλέφωνα
Ακόμα και τεχνικοί από άλλη πόλη της Ελλάδος !!!!
Μου είπαν αν υπάρχει πρόβλημα να τους πάρω γιατί έλειπα από το σπίτι όταν γινόταν η προσπάθεια. και εγώ τους πήρα για να τους ευχαριστήσω
Τελικά με καλό τρόπο με κατανόηση και υπομονή όλα γίνονται

MikeDrGK
26-10-07, 11:29
Δεν ξέρω το πρόβλημα, δεν το διάβασα το νήμα απο την αρχή

Όπου δεν χαμπαριάζουν από λόγια καταλαβαίνουν από πράξεις
Δεν μιλάω για την ωραία κοιμωμένη (ΕΕΤΤ) αλλά για την αξιόπιστη και πραγματικά ανεξάρτητη αρχή, τον Συνήγορο του καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/)


Έχεις δίκιο, αλλά για να στηρίξεις την υπόθεσή σου χρειάζονται στοιχεία.

Και τα πιό αδιάσειστα στοιχεία είναι τα γραπτά.

Γιαυτό τον λόγο προσπαθούσα να επικοινωνήσω μαζί τους γραπτά: για να συγκεντρώσω στοιχεία.

Αλλά τα λαμόγια ξέρουν καλά την δουλιά τους.

Δεν απαντούν ποτέ γραπτώς γιατί ξέρουν ότι τα γραφόμενά τους μπορεί και να χρησιμοποιηθούν εναντίον τους.

Γιαυτό πάγια τακτική τους είναι να απαντούν προφορικά ακόμα και σε γραπτά μηνύματα (αν το κάνουν και αυτό).

Και αν ποτέ σου στείλουν καμία επιστολή, είναι μόνο αφού έχει λυθεί το οποιοδήποτε πρόβλημά σου και είναι του στυλ: μετά απο τις προσπάθειές μας το πρόβλημά σας έχει πλέον λυθεί και ελπίζουμε να είστε ευχαριστημένος.

Γιαυτό το λόγο αυτό που έκανα και το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να ξεκινήσουν δικαστικό αγώνα είτε μόνοι τους είτε μέσω του συνηγόρου του καταναλωτή είναι:

1. Να επικοινωνούν μαζί τους είτε με συστημένες επιστολές είτε με courier έτσι ώστε να έχουν απόδειξη παραλαβής.

2. Δεδομένου ότι δεν θα στείλουν ποτέ γραπτή απάντηση, τα γράμματά μας να τελειώνουν με την πρόταση: 'Εάν δεν μου απαντήσετε στο εύλογο διάστημα των χ ημερών, εγώ θα θεωρήσω ότι .... ', όπου αυτό το ότι να είναι η ευνοϊκότερη θέση για μας.

3. Αφού λήξει το χρονικό περιθώριο που τους δώσαμε, επανερχόμαστε με επιστολή που τους λέμε ότι: 'Δεδομένου ότι δεν έλαβα απάντηση στο εύλογο χρονικό διάστημα των χ ημερών επιβαιβαιόνεται ότι ....'

4. Και συνεχίζουμε έτσι μέχρι να συγκεντρώσουμε αρκετά στοιχεία,

5. Οι παραπάνω επιστολές καλό είναι να κοινοποιούνται και σε τρίτους (ΕΕΤΤ, Συνήγορος του Καταναλωτή, ή όπου αλλού νομίζετε), έτσι ώστε να ισχυροποιείται η θέση μας.


Αυτά......

@ ADSLgr.com All rights reserved.