PDA

Επιστροφή στο Forum : απο πεμπτη 18/10/2007 εχω προβλημα συγχρονισμου στην περιοχη παγκρατι



Zer0c00L
19-10-07, 11:36
γεια σας θελω την βοηθεια σας σε ενα περιεργο προβλημα που εχω.

απο την πεμπτη 18/10/2007 (το προσεξα για πρωτη φορα ισως να ηταν και ποιο νωρις)παρατηρησα οτι το ρουτερακι (το οποιο ειναι συνεχεια ανοικτο)μου το speedtouch 530 δεν παιρνει IP και δεν συγχρονιζει κοινως δεν εχω ιντερνετ αλλα απο τηλεφωνο ολα καλα βρισκομαι στην περιοχη παγκρατιου επικοινωνησα με την ΟΤΕΝΕΤ που ειναι ο παροχος του ΙΝΤΕΡΝΕΤ με διαβεβαιωσαν οτι δεν ειναι προβλημα δικο τους αλλα ειναι του ΟΤΕ και να μιλησω η στο 1242 η στο 121.

πραγμα που εκανα σημερα το πρωι επικοινωνησα με το 1242 οι οποιοι ειπαν οτι καλυτερα να μιλησω με το 121 και να δηλωσω βλαβη οτι αυτοι θα ξερουν περισσοτερα.

παει το μυαλο κανενος τι στο καλο συνεβει? και ετσι ξαφνικα δεν εχω ιντερνετ ενω εχω τηλεφωνο.

dimitris_74
19-10-07, 12:07
το ιδιο αντιμετώπισα και εγω χτες και επανηλθε σημερα το πρωί. τωρα σταθεροποιήθηκε και κλειδωσε αν δεις το αλλο ποστ μου σε τρελη ταχυτητα

Zer0c00L
19-10-07, 13:08
με καλεσαν στην εργασια μου απο το 121 και ειπαν οτι τωρα ειναι ολα καλα στο σπιτι και στην γραμμη θα το δω με τα ματια μου στις 17:00 που σχολαω.

Συντομα παω σε εναλλακτικο παροχο (ΝΕΤΟΝΕ) και πιστευω να γλυτωσω απο καποια μικροπροβληματα του ΟΤΕ.

βεβαια αν πω οτι ειμαι δυσαρεστημενος απο το ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ θα ειναι ψεμα γιατι μου εχουν φερθει αψογα το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι ειναι ακριβοι σε σχεση με την εταιρεια που θα παω τωρα και θα εχω 16/1 και με STATIC IP με κοστος κοντα στα 80 ευρω σε αντιθεση με οτι μεχρι τωρα πληρωνα στον ΟΤΕ για 1024/256 OFFICE STATIC IP ενα ποσο σε παγια κοντα στα 120 ευρω.

k_koulos
19-10-07, 13:11
ε ίσως να είχε κάτι η πόρτα, ίσως να έκαναν έργα στο dslam , πολλά σενάρια, αν δεν στο έφτιαξαν βέβαια ξέρεις τι σημαίνει, απο δεύτερα πάλι......:hmm:

Zer0c00L
19-10-07, 13:19
θα τους προλαβαινω οταν σχολαω οποτε αν δεν το εχουν φτιαξει θα το φτιαξουν πριν σχολασουν γιατι το απο δευτερα σε μενα αυτο φιλε μου δεν ισχυει ειμαι "εταιρικος πελατης" αρα θα βρουν τι φταιει και θα το φτιαξουν γιατι αν μεινω μεσα στο ΣΚ χωρις ιντερνετ την ΔΕΥΤΕΡΑ θα εχουν σοβαρα προβληματα απο την υπηρεσια τους.

k_koulos
19-10-07, 13:24
μια χαρά τότε, όχι μόνο δεν θα στο φτιάξουν, αλλά θα ακούσεις και τα απίστευτα καντήλια απο τον τεχνικό , θα σου πάει στραβά το ΣΚ, θα σου χαλάσει το video με την αγαπημένη σου κασέτα μέσα κτλ κτλ

:lol:

πάντως πιστεύω οτι στο φτιάξανε:oneup:

Zer0c00L
19-10-07, 13:38
και εγω πιστευω οτι το φτιαξανε διοτι μεχρι τωρα δεν ειχα ποτε προβλημα με το τεχνικο τμημα οσες φορες τους εχω καλεσει αμεσα βρηκανε λυση στο προβλημα.

καποια βλακεια θα εγινε με τις αναβαθμισεις των κεντρων που κανουν τωρα.

....λιγος καιρος εμεινε σε λιγο το αγαπημενο μου ρουτερ speedtouch 530 θα δωσει την σειρα στον νεοτερο του speedtouch 780.

nikmak19
21-10-07, 13:22
καλό μεσημέρι έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα η σύνδεση συνεχώς ανεβοκατεβαίνει.Από τον ΟΤΕ υπάρχει ανακοίνωση για αναβαθμήσεις οι οποίες θα διαρκέσουν μέχρι τέλους Νοεμβρίου (λένε!!!!). Το θέμα είναι ότι λειτουργεί σαν να έχουμε PSTN. Φοβάμαι μήπως οι αλλαγές δημιουργήσουν προβλήματα στον συγχρονισμό των MODEM/ROUTER

Zer0c00L
22-10-07, 11:36
το προβλημα λυθηκε σε μια ωρα ακριβως απο τους τεχνικους του ΟΤΕ και η αιτια ειναι λεει οι αναβαθμισεις καπου κολλησε το συστημα και νομιζε οτι ημουν συγχρονισμενος,

ολα καλα για οσο ειμαι ακομα στον ΟΤΕ βεβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.