PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλαπλά resets για να συγχρονίσει στη σωστή ταχύτητα



xrokos
20-10-07, 12:59
Από τότε που μπήκα στο δίκτυο της HOL σε Shared από ΑΡΥΣ έχω προβλήματα συγχρονισμού στη σωστή ταχύτητα για το downstream. Για να πιάσω στο Fritz το σωστό συγχρονισμό, δηλ. 4300kbps πρέπει να κάνω πάνω από 10+ φορές reset το ρούτερ και δεν είναι σίγουρο ότι θα συγχρονιστεί στα 4mbps.
To upstream μένει standard στα 760kbps ενώ το downstream κυμαίνεται από τα 700kbps εώς τα 1700kbps. Αν πιάσω τα 4300kbps κατεβάζω με 430KBytes/sec, δηλ. αρκετά ικανοποιητικά αλλά όταν γίνει κανένα reconnect για διάφορους λόγους συνήθως συγχρονίζεται γύρω στο 1mbps.
Όταν συγχρονίζεται σε χαμηλότερες ταχύτητες βλέπω και αλλαγή στο downstream attenuation από 43dB πάει στα 46dB, και το snr το downstream πάει από τα 16dB στα 10dB.
Στη HoL έχω ανοίξει issue εδώ και 1 μήνα αλλά βαριούνται να μου απαντήσουν.
Εσείς πού νομίζετε ότι οφείλεται αυτό το πρόβλημα;

nm96027
20-10-07, 13:06
Μου το ειχε κανει και μενα η shared LLU, αλλα ήταν λιγες φορες μεσα σε ενα χρονο που την είχα. Kαι οντως επρεπε να κανω 3-4 ρεσταρτ για να φτιάξει.
Για δοκίμαστε κάποιο αλλο splitter, ως μια ευκολη και αμεση λυση.

xrokos
20-10-07, 14:03
Μπα έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά splitters και χωρίς splitter αλλά τα ίδια.
Πρέπει να σταθώ τυχερός για να πιάσω το σωστό συγχρονισμό.

xenbast_
20-10-07, 21:20
χα δεν το περίμενα ότι θα βρω και άλλον να έχει το ίδιο πρόβλημα... άλλο ρουτερ δοκίμασες; κι εγώ έχω το φριτζ που μου δωσαν αυτοί... όπως ακριβώς τα λες και σε εμένα, όταν κλειδώσει όμως σωστά είναι πολύ σταθερό...

xrokos
22-10-07, 21:35
Εντάξει κατανοώ διακυμάνσεις από τα 15mbps στα 14mbps, αλλά από τα 4 στο 1 είναι μεγάλη. Άλλο router δε δοκίμασα.

Bjob
23-10-07, 12:42
Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Η ταχύτητα μου είναι 3332/512 και συγχρονίζει στα 1300,1100 κ.ο.κ. Άλλες φορές συγχρονίζει με την πρώτη σωστά άλλοτε θέλει 2-3 restart και καμιά φορά πιάνει την σωστή ταχύτητα αλλά δεν μου δινει γραμμή στον IP: Registration at Internet Service Provider failed. HYour User id is already online. You are not allowed any more c
Η γραμμή μου είναι ΟΚ όσον αφορά την ποιότητα μάλλον πρέπει να είναι το fritz.
Έχει μιλήσει κανείς με το τεχνικό τμήμα της Ηολ; LOL!!

antonis_GR
24-10-07, 01:45
Γεια σου φίλε, και εμένα το κάνει αυτό αλλα όχι πολύ συχνά, αλλα πάντα κλειδώνει στο 1mbit
(Το καταλαβαίνω όταν στο mtorrent πιάνει 100αρα και δεν ανοιγει σελίδα :P) (το upload γύρω στα 592.. :( )

Οταν το κάνει το βγάζω απο το ρεύμα για 15-20 sec, το ξαναβάζω και κλειδώνει στα 4300.
Πόσο συχνά σου κάνει DC ?

Για δες αν έχεις τσεκαρισμένο στο Internet -> account information -> "Delay disconnection by provider to the period between:"
Aν είναι τικαρισμένο ξετίκαρε το μπας και γλυτώσεις τουλάχιστον το standard "dc".

Επίσης δες με άλλο καλώδιο αν σου κάνει το ιδιο πράγμα, oσον αφορά το issue.. εμένα σε ~25 μέρες
μου απάντησαν αν έχω ξανα πρόβλημα να τους παρω τηλ..
(τους έγραψα μετά απο 2 μέρες να κλεισουν το θέμα.. )

Πάντως το fritz σκυλί.. πολλά giga up kai down

BoGe
24-10-07, 01:57
Το Fritz αρκετά συχνά μου κλειδώνει στα 1400 περίπου μετά απο επανεκκίνση ή κάποιες φορές μόνο του (ίσως με αλλαγή IP).
Μετά από κάποια restart στρώνει.
Με το jetspeed δεν έχω καθόλου τέτοια προβλήματα.

xrokos
28-10-07, 13:57
Λέτε δηλαδή να είναι πρόβλημα του router ή του δικτύου ή και των δύο;
Γιατί στον ΟΤΕ δούλευε απροβλημάτιστα. Βέβαια στον ΟΤΕ είχα 1mbps και ADSL απλό (δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο). Πάντως η AVM έχει να βγάλει 1 χρόνο firmware για το Fritz Box Fon.

nicanor
28-10-07, 14:11
Παιδιά έχω πρόβλημα στο upload μετά την αναβάθμιση στα 4mb ,δεν κλειδώνει στη σωστή ταχύτητα (768),το περισσότερο που έχω φτάσει ειναι 551.Τι μπορεί να φταίει ;Δεν το σηκώνει η γραμμή ,είναι θέμα splitter ή κάτι άλλο;

mmathiou
29-10-07, 18:40
Κάνε post το SNR / Attn το οποιο σου δίνει το Fritz Box. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με την HOL και το διόρθωσαν αλλά είχα καλές τιμές στο SNR / Attn.

Tem
29-10-07, 19:03
Κάνε post το SNR / Attn το οποιο σου δίνει το Fritz Box. Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και επικοινώνησα με την HOL και το διόρθωσαν αλλά είχα καλές τιμές στο SNR / Attn.
upload πόσο έχεις τώρα ?

nicanor
29-10-07, 22:24
Αυτά είναι τα στατιστικά του fritz!Πως σας φαίνονται;

Attainable data rate Kbit/s 7752 636
ATM data rate Kbit/s 4348 551
User data rate Kbit/s 3938 500
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 6
Frame Coding Rate Kbit/s 35 42
FEC Coding Rate Kbit/s 181 43
Trellis Coding Rate Kbit/s 440 60
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 14 9
Line attenuation dB 41 25
Status 0 0

mmathiou
29-10-07, 23:23
Έχεις πολύ μικρό Signal/Noise ratio dB 14 9 και πολύ μεγάλο Line attenuation ( dB 41 25) που σημαίνει οτι είσαι μακρία απο το DSLAM και έχεις και αρκετό θόρυβο. Δες τα δικά μου και συγκρινε.

Πάντως απο το Σάββατο έχω πρόβλημα με την πραγματική ταχύτητα που κατεβάζω και κάνω browse. Είναι το γνωστό που αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι τώρα τελευταία! (Δετε τα τελευταία post)

nicanor
30-10-07, 03:38
Και εγώ αυτό πιστεύω μάλλον είναι πρόβλημα της γραμμής.Οταν είχα 1024/256 τo s/nr ηταν πολύ καλό (31) στο downstream.Τώρα με την αυξηση της ταχύτητας έπεσε πολύ.Πάντως από καλούς servers οπως microsoft κατεβάζω με ~435 ενώ το upload είναι γύρω στο 55-58.Ευχαριστώ για την απάντηση.

dimstog
30-10-07, 13:04
Πάντως από καλούς servers οπως microsoft

Αυτό είναι μάλλον οξύμωρο ;):lol:

xenbast_
06-11-07, 16:57
πάντως τώρα που ενεργοποιήθηκε η αναβάθμιση από τα 8μβιτ στα "24" (κλειδώνω στα 16+) όταν κάνω restart το ρουτερ κλειδώνει κατευθείαν 16+ και δεν κάνει αυτά τα κουλά που όλοι οι συμμετέχοντες στο thread αυτό προαναφέραμε... άρα πρέπει να είναι π@π@ριά των τεχνικών που ρυθμίζουν την πόρτα μας στο dslam...

billyjean
06-11-07, 18:03
εγώ ρε παιδιά είμαι 11ή μέρα στο default profile κ έχω maximum 55kb/sec και στη Τ.Υ. μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα γι αυτό...τι άλλο να κάνω δηλαδή με τους χαραμοφάηδες???

grsaint13
06-11-07, 18:31
εγώ ρε παιδιά είμαι 11ή μέρα στο default profile κ έχω maximum 55kb/sec και στη Τ.Υ. μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα γι αυτό...τι άλλο να κάνω δηλαδή με τους χαραμοφάηδες???

Τι θες να πεις ότι σου λένε ότι "δεν μπορούν να κάνουν τίποτα";Έτσι θα σε αφήσουν να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι;

jaggelo
06-11-07, 18:35
εγώ ρε παιδιά είμαι 11ή μέρα στο default profile κ έχω maximum 55kb/sec και στη Τ.Υ. μου είπαν ότι δε μπορούν να κάνουν τίποτα γι αυτό...τι άλλο να κάνω δηλαδή με τους χαραμοφάηδες???

Ήμουν 1 μήνα στο στο default profile και τώρα κλείνω 13 μέρες που δεν μπορώ να κατεβάσω
με περισότερο από 51 ΚΒ/s παρόλο που το router συνχρονίζει κανονικά.

Και δυστυχώς η hol μου λέει ότι πρέπει να περιμένω...πόσο ακόμη ??? :down:

billyjean
06-11-07, 19:16
Τι θες να πεις ότι σου λένε ότι "δεν μπορούν να κάνουν τίποτα";Έτσι θα σε αφήσουν να πηγαίνεις με το σταυρό στο χέρι;


σου μεταφέρω τι μου είπε ο εκπρόσωπος στην ΤΥ.Ότι δυστυχώς δεν είναι στο χέρι τους..(!!!)

harris
06-11-07, 20:08
Και δυστυχώς η hol μου λέει ότι πρέπει να περιμένω...πόσο ακόμη ??? :down:


σου μεταφέρω τι μου είπε ο εκπρόσωπος στην ΤΥ.Ότι δυστυχώς δεν είναι στο χέρι τους..(!!!)

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να δηλώσει βλάβη κανείς... ο ένας είναι ο ήρεμος, ο άλλος ξέρετε :twisted:

grsaint13
07-11-07, 01:10
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να δηλώσει βλάβη κανείς... ο ένας είναι ο ήρεμος, ο άλλος ξέρετε :twisted:

Α,δηλαδή πάλι σα ζώα πρέπει να φερθούμε μπας και πετύχουμε τίποτα...:mad:

Stefanos83
07-11-07, 01:23
Από τότε που μπήκα στο δίκτυο της HOL σε Shared από ΑΡΥΣ έχω προβλήματα συγχρονισμού στη σωστή ταχύτητα για το downstream. Για να πιάσω στο Fritz το σωστό συγχρονισμό, δηλ. 4300kbps πρέπει να κάνω πάνω από 10+ φορές reset το ρούτερ και δεν είναι σίγουρο ότι θα συγχρονιστεί στα 4mbps.
To upstream μένει standard στα 760kbps ενώ το downstream κυμαίνεται από τα 700kbps εώς τα 1700kbps. Αν πιάσω τα 4300kbps κατεβάζω με 430KBytes/sec, δηλ. αρκετά ικανοποιητικά αλλά όταν γίνει κανένα reconnect για διάφορους λόγους συνήθως συγχρονίζεται γύρω στο 1mbps.
Όταν συγχρονίζεται σε χαμηλότερες ταχύτητες βλέπω και αλλαγή στο downstream attenuation από 43dB πάει στα 46dB, και το snr το downstream πάει από τα 16dB στα 10dB.
Στη HoL έχω ανοίξει issue εδώ και 1 μήνα αλλά βαριούνται να μου απαντήσουν.
Εσείς πού νομίζετε ότι οφείλεται αυτό το πρόβλημα;

Κατα την γνώμη , το προβλημα είναι πού μεγάλη απόσταση απο το DLSAM μαζί με χαλια ποιοτητα γραμμης. Κανε οτι μπορεις να βελτιώσεις την γραμμή σου . Αλλαξε spliter ( αν υπαρχει , η φιλτρα με καλυτερης ποιοτητας ) και τσεκαρε τις καλωδιωσεις σου . Και να ξέρεις οτι πολλες φορές δεν είναι θεμα οτι βαριούνται , απλα άμα υπάρχει καποιο προβλημα μεσα στο σπίτι δεν υπάρχει τροπος να ελεγχθει .

andreas69
08-11-07, 21:51
Καλησπερα παιδια, εγω εχω καταργησει spliter,φιλτρα κλπ και συνδεω κατευθειαν το router με την γραμμη για να εχω καλυτερο snr/att ,κανω καλα;;;

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 4476 588
ATM data rate Kbit/s 508 509
User data rate Kbit/s 461 461
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 6
Frame Coding Rate Kbit/s 36 39
FEC Coding Rate Kbit/s 24 40
Trellis Coding Rate Kbit/s 256 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 27 20
Line attenuation dB 39 21
Status 0 0



Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 0 0 0 0
COE 0 0 1 2 0 0
Βεβαια σταθεροποιησα αυτες τις τιμες που βλεπετε υστερα απο 10αδες reset!!!Επισης να σας πω οτι ειμαι και εγω σε δοκιμαστικη κατασταση 509/509 για 7 ημερα και περιμενω για αναβαθμηση μεχρι ....24mbps οπως λενε!!!!!!
Μαυρα χαλια τι να κανουμε σην Ελλαδα ζουμε...............

aa144
08-11-07, 22:04
Με το attainable που έχεις δεν σε βλέπω και πολύ κοντά στα 24... είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM;

andreas69
08-11-07, 23:56
Με το attainable που έχεις δεν σε βλέπω και πολύ κοντά στα 24... είσαι πολύ μακρυά από το DSLAM;

Κοιτα να δεις απο ΟΤΕ ειμαι σχετικα μακρια,τωρα απο DSLAM.........ουτε ξερω που ειναι στην περιοχη μου, το μονο που ξερω οτι το μονο κοντινο μου DSLAM-δεν ειναι στο Ν.Ψυχικο που μενω- αλλα στον Χολαργο........
Τωρα δεν ξερω,αλλα λενε οτι στον χαρτη των DSLAM της HOL προσθετουν νεα κουτια...........
Εαν εχεις καμια πληροφορηση η κανεναν χαρτη DSLAM προσφατο πες μου........

harris
10-11-07, 03:02
Κοιτα να δεις απο ΟΤΕ ειμαι σχετικα μακρια,τωρα απο DSLAM.........ουτε ξερω που ειναι στην περιοχη μου, το μονο που ξερω οτι το μονο κοντινο μου DSLAM-δεν ειναι στο Ν.Ψυχικο που μενω- αλλα στον Χολαργο........
Τωρα δεν ξερω,αλλα λενε οτι στον χαρτη των DSLAM της HOL προσθετουν νεα κουτια...........
Εαν εχεις καμια πληροφορηση η κανεναν χαρτη DSLAM προσφατο πες μου........

Mε 41dB εξασθαίνηση είσαι πολύ μακρυά από το κέντρο... από τι ξεκινά ο αριθμός σου; :hmm:

nm96027
10-11-07, 03:36
Κοιτα να δεις απο ΟΤΕ ειμαι σχετικα μακρια,τωρα απο DSLAM.........ουτε ξερω που ειναι στην περιοχη μου, το μονο που ξερω οτι το μονο κοντινο μου DSLAM-δεν ειναι στο Ν.Ψυχικο που μενω- αλλα στον Χολαργο........
Τωρα δεν ξερω,αλλα λενε οτι στον χαρτη των DSLAM της HOL προσθετουν νεα κουτια...........
Εαν εχεις καμια πληροφορηση η κανεναν χαρτη DSLAM προσφατο πες μου........

Κατα πασα πιθανότητα ανήκεις στο DSLAM Χολαργου. Την "ντουλαπα" της απομακρυσμένης συνεγκατάστασης μπορείς να την δεις και μόνος σου: ειναι στην γωνία Θεοτοκοπουλου και Υμηττου, στον Χολαργό, πίσω απο το Α/Κ Χολαργου, που ειναι Ευτέρπης και Σαρανταπόρου (νομιζω πως η Hol εχει και φυσικη συνεγκατάσταση στον Χολαργό).

Δυστυχως το attenuation σου δεν πρόκειται να αλλαξει...:(

Αν θες ομως απο περιέργεια να βρουμε σε ποιο A/K ανήκεις, δωσε μας τα πρωτα 3 νουμερα του αριθμου σου, όπως λεει και ο harris.;)

andreas69
10-11-07, 08:52
Mε 41dB εξασθαίνηση είσαι πολύ μακρυά από το κέντρο... από τι ξεκινά ο αριθμός σου; :hmm:

41 db εξασθενηση;;; (το σωστο δεν ειναι αυτο:Line attenuation dB 39) ;;;;,λοιπον παιδια ο αριθμος μου ξεκινα απο 6774χχχ.......Δηλαδη εννοειτε οτι δεν υπαρχει ποτε περιπτωση λογω της αποστασεως μου απο το το ......κουτι να πετυχω καλυτερες ταχυτητες;;;
Εαν αλλαξω χορηγο,μηπως θα ειναι καλυτερα;;Ενδιαφερομαι παντα για shared LLU,εαν εχετε καμια καλυτερη ιδεα για την περιοχη μου,παρακαλω πειτε μου...........
Αυτοι βεβαια στην Hol :whistle:μου ελεγαν οτι στην περιοχη μου υποστηριζομαι απο DSL2+ κτλ.........αρα λοιπον λογω αποστασης δεν υποστηριζομαι:mad::rtfm::nono:
Ευχαριστω..........

nm96027
10-11-07, 12:02
Εν τελει ανήκεις στο Ψυχικο. Στο κτήριο του ΟΤΕ που ειναι απέναντι απο την πιτσα Χατ στον Φάρο.

Oχι αλλαζωντας πάροχο (οχι χορηγο..:p) δεν θα αλλαξει το line attenuation, μονο μικρες μεταβολες ισως.
το νουμερο αυτο εχει να κάνει με την εξασθενιση του σηματος απο το DSLAM που εξαρτάται απο την απόσταση. Η διαφορα του ADSL απο το ADSL2+ ειναι οτι στην ιδια αποσταση το δευτερο υποστηριζει μεγαλυτερες ταχύτητες. Η hol οντως παρέχει ADSL2+ όπως και ολοι οι πάροχοι αλλα αυτο δεν μπορει να σε βοηθησει και παρα πολυ λογω της αποστασης σου απο το DSLAM.

andreas69
10-11-07, 13:51
Εν τελει ανήκεις στο Ψυχικο. Στο κτήριο του ΟΤΕ που ειναι απέναντι απο την πιτσα Χατ στον Φάρο.

Oχι αλλαζωντας πάροχο (οχι χορηγο..:p) δεν θα αλλαξει το line attenuation, μονο μικρες μεταβολες ισως.
το νουμερο αυτο εχει να κάνει με την εξασθενιση του σηματος απο το DSLAM που εξαρτάται απο την απόσταση. Η διαφορα του ADSL απο το ADSL2+ ειναι οτι στην ιδια αποσταση το δευτερο υποστηριζει μεγαλυτερες ταχύτητες. Η hol οντως παρέχει ADSL2+ όπως και ολοι οι πάροχοι αλλα αυτο δεν μπορει να σε βοηθησει και παρα πολυ λογω της αποστασης σου απο το DSLAM.

Μαλιστα...........οποτε μαυρα χαλια!!!!!!!!
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!!!!!!

xrokos
18-11-07, 16:43
Guys έβαλα άλλο modem και πιάνει κάθε φορά 4300. Χρησιμοποίησα το modem που δίνει η Otenet είναι BaudTec.
Άρα είναι πρόβλημα του Fritz Box Fon.

xrokos
27-11-07, 20:05
Ξέρετε καμιά ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε για το πρόβλημα αυτό;
Με το να μεταφερθώ στα 6 θα αλλάξει τίποτις;

xenbast_
28-11-07, 10:08
τελικά εγώ άλλαξα ρουτερ και το έλυσα... πήρα το παμφθηνο level1 fbr-1161a και έλυσα ότι πρόβλημα μου δημιουργούσε το υπερεκτιμημένο fritz box fon...

@ ADSLgr.com All rights reserved.