PDA

Επιστροφή στο Forum : Us robotics 9105 port forwarding &ι Virtual servers απορ



giageo
12-06-04, 19:14
Έχω το us robotics 9105 και δεν μπορώ να καταλάβω τη διαφορά αυτών των δύο επιλογών του τίτλου (το port forwarding λέγεται αλλιώς και port trigering). Είναι κατηγορίες στις ρυθμίσεις του router (και οι δύο έχουν σχέση με το ΝΑΤ)

Στο port trigering βάζω ένα port (ή μια σειρά από ports) και ως περιγραφή αυτού του μενού έχει τα εξής:

Enter the application name, incoming protocol, incoming port range, outgoing protocol, outgoing port range and click "Apply" to forward IP packets for this application to the specified ports.


Στο virtual servers βάζω ένα όνομα (ότι θέλω εγώ) πάλι ένα port και την ip και ως περιγραφή αυτού του μενού έχει τα εξής:

Select the service name, server IP address and click "Apply" to forward IP packets for this service to the specified server.

Μπορείται μήπως να μου πείτε συνοπτικά τι έιναι το καθένα κια πότε θα τα χρησιμοποιώ; Το virtual servers το χρησιμοποιήσα για να ανοίξω ports για το eMule για το DC++
Ευχαριστώ

giageo
12-06-04, 22:24
Κανείς;

chatasos
12-06-04, 23:35
Από ότι κατάλαβα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου:

Στο port trigering ορίζεις incoming ΚΑΙ outgoing ports ενώ στο virtual servers ορίζεις μόνο incoming. Δηλαδή το virtual servers είναι μια πιο "απλή" μορφή του port trigering...

π.χ.
Αν την πόρτα 80 θέλεις να την στείλεις στην 8080 κάποιου server σου, πρέπει να χρησιμοποιήσεις το port trigering.
Αν την πόρτα 80 θέλεις να την στείλεις στην 80 κάποιου server σου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το virtual servers.

pelasgian
12-06-04, 23:58
Βάλε virtual server, όχι port forwarding. Το ίδιο modem έχω!
Καταπληκτικό modem!
(Θα μπλέξεις άσχημα αν βάλεις port forwarding σε πάνω από 5-6 περιοχές.)
Αν έχεις ένα μηχάνημα βγάλε το ΝΑΤ και βάλε σταθερή διεύθυνση 192.168.1.2 στο μηχάνημά σου. (λίγο πιο γρήγορο).
Ψάξε στο google για διαφορές μεταξύ των δύο.

giageo
13-06-04, 13:13
Πως βγάζω το ΝΑΤ; Δεν έχει τέτοια επιλογή. Και τι ακριβώς κάνει; (ξέρω ότι έχει σχέση με ασφάλεια) Μου είναι χρησιμό; (έχω ένα μόνο μηχάνημα)
Και κάτι άλλο: Θέλω να εναργοποιήσω το firewall. Ποιά ports αφήνω ανοικτά; Χρησιμοποιώ DC++ και eMule.

EvilHawk
13-06-04, 13:43
Και κάτι άλλο: Θέλω να εναργοποιήσω το firewall. Ποιά ports αφήνω ανοικτά; Χρησιμοποιώ DC++ και eMule

Αν έχω καταλάβει την λογική του 9105, με το virtual servers ενεργοποιεί και port triggering & firewall ταυτόχρονα!

Α βρε pelasgian και δεν έχουμε το modem και υποστήριξη κάνουμε, κάνε τον κόπο να γράψεις ένα μικρο howto για βασικά πράγματα! :lol:

giageo
13-06-04, 13:55
Και κάτι άλλο: Θέλω να εναργοποιήσω το firewall. Ποιά ports αφήνω ανοικτά; Χρησιμοποιώ DC++ και eMule

Αν έχω καταλάβει την λογική του 9105, με το virtual servers ενεργοποιεί και port triggering & firewall ταυτόχρονα!

Α βρε pelasgian και δεν έχουμε το modem και υποστήριξη κάνουμε, κάνε τον κόπο να γράψεις ένα μικρο howto για βασικά πράγματα! :lol:

Δεν νομίζω το virtual servers να έχει σχέση με το firewall. Αν έχω καταλάβει καλά από προεπιλογή το firewall είναι ενεργοποιημένο αλλά όλα τα ports είναι αρχικά ανοικτά. Πρέπει μετά να ρυθμίσεις ποια ports θα κλείσεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

pelasgian
13-06-04, 17:12
Τα πράγματα είναι απλά, ό,τι ισχύει για τους virtual servers στο Linux, ισχύει ως έχει στο us robotics (που τρέχει busy box linux). Βάλτε virtual server linux in google και δείτε από μόνοι σας.

Στο LAN setup βγάλε dhcp server
Στα virtual servers βάλε:

Server Name Protocol External Port Internal Port Server IP Address Remove
amuleUDP UDP 4672 4672 192.168.1.2
amuleChatUDP UDP 4665 4665 192.168.1.2
gnutella Both 6346:6347 6346:6347 192.168.1.2
amuleTCP TCP 4662 4662 192.168.1.2
AUTH TCP 113 113 192.168.1.2

Το port forwarding μην το πειράζεις!

Έμπα με ένα modem και σάρωσε τον εαυτό σου με κάτι σαν το netscan και δες τι γίνεται (μήπως είσαι ξεβράκωτος και έχουν μείνει όλα ανοιχτά!)

Δες στο statistics adsl μήπως έχει καμιά προβληματική σύνδεση μία καλή γραμμή είναι κάπως έτσι:

Mode: G.DMT
Type: Fast
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 30.6 30.0
Attenuation (dB): 0.0 6.0
Output Power (dBm): 11.9 8.0
Attainable Rate (Kbps): 11200 948
Rate (Kbps) 384 128
K 13 5
R 0 0
S 1 1
D 1 1

Super Frames 952747 952745
Super Frame Errors 0 0
RS Words 0 0
RS Correctable Errors 0 0
RS Uncorrectable Errors 0 N/A
HEC Errors 0 0
OCD Errors 0 0
LCD Errors 0 0
ES Errors 0 0

Στο system log
πάτα "configure system log"
kαι βάλε enable/debugging/error/local

που και πού ρίχνε μία ματιά στα logs π.χ.
1st day 04:32:38 user alert klogd: Intrusion -> IN=ppp41 OUT= MAC= SRC=81.202.55.72 DST=212.251.108.49 LEN=48 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=112 ID=47523 DF PROTO=TCP SPT=4570 DPT=445 WINDOW=16384 RES=0x00 SYN URGP=0

SRC = source internet protocol address
DST = destination (LAN)
SPT = 4570 (source port) -> εκεί είναι ανοικτός αυτός
DTP = 445 (destination transfer control protocol port) -> εκεί σε σαρώνει να δει αν είσαι εσύ ανοικτός.

SYN -> το είδος του "stealth" scan που σου έκανε. Tο us robotics δεν μασάει η κατσίκα ταραμά τα βρίσκει όλα γιατί έχει stateful packet inspection, δηλαδή συνυπολογίζει την τρέχουσα κατάσταση της πόρτας και αν πάρει ένα ξεκάρφωτο πακέτο που δεν έχει σχέση με αυτή τη κατάσταση, π.χ. η πόρτα είναι κλειστή και εσύ της στείλεις σήμα κλεισίματος, σου λέει "μπρε καλώστηνα της πέρδικα!" και κάνει ένα log.

Όταν βάλεις μουλάρι, θα σε τρελάνουν στις σαρώσεις, στα @@ σου γιατί δεν περνάει Χριστός από ... τον κέρβερο! Αυτό που κάνουν συνήθως είναι να κοιτάνε μήπως έχει την 445 ανοικτή μπας και έχει ανοικτό shared folder στα windows (και αντί να περιμένουν στη σειρά, μπορέσουν να πάρουν από εκεί αυτό που θέλουν.)

Αν δεις κάποιον και σε κοιτάει σε πόρτες για trojan, στείλτου χαιρετίσματα με stealth scan που χρησιμοποιεί OS detect.

Αν βρεις τίποτα ενδιαφέρον κάνε traceroute και whois. Αν πέσεις σε κάνα σπάστη, γράψε ακριβή ώρα, και στείλε το IP του στον provider όπως φαίνεται στο whois. (Προσωπικά θα το έκανα σε αυτούς που κοιτάνε για trojan μόνο.)

pelasgian
13-06-04, 17:17
Α, βάλε επίσης PPPoA, όχι PPPoE (αν είσαι ΑΘήνα.)

giageo
13-06-04, 17:58
Σε ευχαριστώ. Και κάτι τελευταίο αν έχεις όρεξη:
Στα ports που αναφέρεις για το ΝΑΤ τα 4662 και 4672 τα έχω ανοίξει ήδη. Έχω ανοίξει και το 1412 για το DC++. Τα άλλα που χρειάζονται;
Στο outbound filters - port filter που είναι για το firewall τι να βάλω;
Αν θέλω να παίξω ένα online game τι πρέπει να κάνω; Δοκίμασα να παίξω Rise of Nations και χωρίς να αλλάξω κάτι λειτουργούσε.

pelasgian
13-06-04, 18:27
Δεν σε πειράζει, δεν το πειράζεις είναι η άποψή μου (για αυτό και έχω αμάξι 30 ετών και πάει ακόμα! :mrgreen: )

Αν κάποια εφαρμογή δεν δουλεύει, βάζεις όνομα εφαρμογής open tcp port στο google βρίσκεις τι πρέπει να ανοίξεις και φτιάχνεις καινούργιο virtual server.

Τίποτα άλλο. Αν θες να το σκαλίσεις «επαγγελματικά» παίζεις σε επίπεδο telnet και διαβάζεις για busybox linux.

Υπόψιν ότι ακόμα και αν δεν κάνεις τίποτα το amule «δουλεύει» αλλά δεν παίρνεις low id.

Μην πειράξεις τα φίλτρα του firewall, σε PPPoA είσαι «κλειστός» εκτός αν εσύ «ανοίξεις».

pelasgian
13-06-04, 18:51
Σημείωση: το usrobotics όπως έρχεται από το κουτί του είναι τόσο «αόρατο» που ό,τι scan και να κάνεις δεν φαίνεται καν ότι κάτι είναι συνδεδεμένο στην διεύθυνση IP. Ο τρόπος του είναι ότι ανοίγει πόρτες μόνο με πρωτοβουλία του δικού σου μηχανήματος και για όσο αυτές είναι ανοικτές. Μετά κλείνει το tunnel και ξαναγίνεται «αόρατο». Ο καλύτερος έλεγχος είναι να βάζεις ένα dialup modem να σε σαρώνει με netscan και να βλέπεις τι γίνεται. Όταν βάλεις virtual server ανοίγει ένα tunnel από τη πόρτα που θες στο μηχάνημά σου στην πόρτα που θες να φανεί προς τα έξω. Τότε μία σύνδεση μπορεί να αρχίσει ΚΑΙ με πρωτοβουλεία του απομακρυσμένου client (π.χ. chat.)

Τώρα αν υποψιάζεσαι ότι το μηχάνημά σου μπορεί να ανοίξει κάποια πόρτα που δεν πρέπει (γιατί κάποιος ήρθε στη κονσόλα και σου έβαλε ένα trojan) τότε μπορείς να κόψεις τις ύποπτες πόρτες από το router έτσι ώστε να περιορίσεις τη χρήση. Μπορείς να βρεις για παράδειγμα τη λίστα με όλους τους trojans και να τους κόψεις το προς τα έξω. Βέβαια, αυτοί είναι πάντα σε waiting κατάσταση, οπότε αυτός που θέλει να σε χακέψει θα πάρει τη πρωτοβουλία, το οποίο το κόβει το ρούτερ ούτως ή άλλως (εκτός αν εσύ φτιάξεις virtual server για αυτή την πόρτα). Το τούνελ που φτιάχνει το καλύπτει το firewall επίσης με stateful inspection. Οι περισσότεροι όταν λένε firewall εννοούν απλό traffic filter, το us robotics κάνει πολλά παραπάνω.

cosmos
13-06-04, 19:38
Από όσα καταλαβαίνω, και ας με διορθώσει ο pelasgian:
"virtual servers" (oρολογία 9105) = κλασσικό port mapping
"port forwarding" (oρολογία 9105) = κλασσικά triggers

pelasgian
13-06-04, 23:48
virtual server = IP masquarade + stateful firewall + port tunneling

Δηλαδή όταν ένα πακέτο TCP/IP φτάσει θα το ελέγξει το firewall αν είναι σωστό με βάση τη κατάσταση της πόρτας του τοπικού δικτύου, και θα το «μεταφράσει» σε τοπική IP διεύθυνση στη βάση της TCP θύρας και σε ποια πόρτα πάει, ώστε να το στείλει στη τοπική διεύθυνση που θα του πεις και στη πόρτα που θα του πεις, όχι απαραίτητα αυτήν που φαίνεται προς τα έξω.

WAN IP/port1<----[tunnel]---->LAN IP/port2

Με αυτό το τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα virtual server που ενώ προς τα έξω φαίνεται ώς ένα μηχάνημα, από πίσω κρύβει ένα cluster όπου για παράδειγμα όλα τα FTP πάνε στο Α μηχάνημα, όλα τα HTTP στο Β όλα τα emula στο Γ κλπ. Το virtual server αφορά ένα local IP address τη φορά.

port forwarding = port filter
Ότι αυτές οι πόρτες περνάνε προς τα μέσα η προς τα έξω χωρίς να διευκρινίζεις σε ποιο τοπικό μηχάνημα πάνε και χωρίς να έχεις προκαθορίσει ποιο μηχάνημα θα σερβίρει αυτή την πόρτα. Αν πολλά μηχανήματα τρέχουν έναν server είναι τυχαίο ποιος θα σερβίρει και πρέπει να βρεθεί πρώτα με broadcast.

cosmos
14-06-04, 00:16
Δηλαδή όταν ένα πακέτο TCP/IP φτάσει θα το ελέγξει το firewall αν είναι σωστό με βάση τη κατάσταση της πόρτας του τοπικού δικτύου, και θα το «μεταφράσει» σε τοπική IP διεύθυνση στη βάση της TCP θύρας και σε ποια πόρτα πάει, ώστε να το στείλει στη τοπική διεύθυνση που θα του πεις και στη πόρτα που θα του πεις, όχι απαραίτητα αυτήν που φαίνεται προς τα έξω.

WAN IP/port1<----[tunnel]---->LAN IP/port2

Με αυτό το τρόπο μπορείς να φτιάξεις ένα virtual server που ενώ προς τα έξω φαίνεται ώς ένα μηχάνημα, από πίσω κρύβει ένα cluster όπου για παράδειγμα όλα τα FTP πάνε στο Α μηχάνημα, όλα τα HTTP στο Β όλα τα emula στο Γ κλπ. Το virtual server αφορά ένα local IP address τη φορά.
Συγχώρεσέ με, αλλά μόλις περιέγραψες το κλασσικό Port mapping ενός Zyxel 650H/HW (ή 652). Ή ενός Jetspeed 520. Και σε αυτά μπορείς να στείλεις σε διαφορετική πόρτα. Ποιά η διαφορά εδώ;


port forwarding = port filter
Ότι αυτές οι πόρτες περνάνε προς τα μέσα η προς τα έξω χωρίς να διευκρινίζεις σε ποιο τοπικό μηχάνημα πάνε και χωρίς να έχεις προκαθορίσει ποιο μηχάνημα θα σερβίρει αυτή την πόρτα. Αν πολλά μηχανήματα τρέχουν έναν server είναι τυχαίο ποιος θα σερβίρει και πρέπει να βρεθεί πρώτα με broadcast.
Firewalling δλδ;

pelasgian
14-06-04, 00:24
το stateful packet inspection

giageo
14-06-04, 01:19
Σας ευχαριστώ. Με κατατοπίσατε αρκετά. Δεν είχα καμιά προηγούμενη εμπειρία και αυτό το router είναι απ'ότι έχω καταλάβει λίγο σπάνιο στην Ελλάδα .
Πριν λίγο το αναβάθμισα και πιστεύω ότι πλεον τα μενου είναι πιο κατανοητά.

teodor_ch
15-06-04, 13:20
ρε παιδια έχω το ίδιο μοδεμ και ο οτε μου λεει οτι μου έχει ενεργοποιήσει τη γραμμή.ΙΣΠ δεν έχω πάρει ακόμα.το θεμα ειναι οτι το μοδεμ δεν συχρονιζετε.εκτοσ απο το φωτακι power k ethernet 1 τιποτα δε γινετε.τι ρυθμισεισ πρεπει να έχω στο vci ή κατι τετοιο που έχει εκεί?επίσεισ πιο RFC να διαλεξω?
ευχαριστώ!!!

giageo
15-06-04, 14:10
Μήπως έχεις κάποιο τηλέφωνο χωρίς φίλτρο;

pelasgian
15-06-04, 16:46
Τι dslam έχεις; αν ξέρεις;

teodor_ch
15-06-04, 19:28
τηλέφωνο έχω αλλά κλειστό :) siemens dslam

μου εχει βγει η πιστη αναποδα!!!δε μπορω να το συγχρονισω.τσεκαρα ολεσ τις τηλεφωνικες συνδεσεισ σπιτι μου και ολα οκ!εσείς που εχετε το ιδιο μοδεμ χρησιμοποιητε το splitter του ΟΤΕ?

pelasgian
15-06-04, 19:55
Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία το splitter. Εγώ έχω ένα zyxel splitter από τον mgmanager. Δεν ξέρω σε ασυγχρόνιστο modem αν δίνουν τίποτα οι στατιστικές γραμμής. Δεν μας τις πετάς μία πάσα να δούμε τι γίνεται.

Τι ελέγχους έκανε στης γραμμή σου;
Όταν σηκώνεις το τηλέφωνο, ακούς τίποτα στατικούς θορύβους;

EvilHawk
15-06-04, 20:11
Sorry αλλά αλλαξα τον τίτλο του thread γιατί υπήρχε και άλλο με τον ίδιο!

pelasgian
16-06-04, 00:55
Αν τα έκανες merge άραγε;

cosmos
16-06-04, 07:58
pelasgian, δεν παρέχεται merge από τη μηχανή (phpBB).

giageo
16-06-04, 13:50
τηλέφωνο έχω αλλά κλειστό :) siemens dslam

μου εχει βγει η πιστη αναποδα!!!δε μπορω να το συγχρονισω.τσεκαρα ολεσ τις τηλεφωνικες συνδεσεισ σπιτι μου και ολα οκ!εσείς που εχετε το ιδιο μοδεμ χρησιμοποιητε το splitter του ΟΤΕ?


Δοκίμασε να βγάλεις το τηλέφωνο από την μπρίζα

pelasgian
16-06-04, 18:08
Πρωτού ψάξουμε ο,τιδήποτε άλλο, σου συστήνω να πάς στη ροζέτα και να βγάλεις εκτός ολα τα καλώδια που ξεκινάν από εκεί. Φτιάξε σε ένα χαρτί το διάγραμμα της ροζέτας:

1) αρίθμησε τις βίδες των διεπαφών
2) βάλε χαρτάκι στα πολύκλωνα καλώδια που ξεκινάν ΑΠΟ τη ροζέτα
3) φτιάξε λίστα με βάση τον αριθμό του καλωδίου και το χρώμα του κλώνου του με την αντιστοίχηση στη διεπαφή της ροζέτας (επαφή με βίδα, οκ;)

Αφού κρατήσεις σωστές σημείωσεις με αυτά για να μην κάνει όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού κουλουβάχατα και σε πάρουν με καμιά σκούπα, τότε σε ώρα που οι γυναίκες του σπιτιού δεν περιμένουν κάνα «επείγον» τηλέφωνο (γκόμενος κλπ), ξύλωσε ασύστολα όλα τα καλώδια από τη ροζέτα.

Προηγουμένως, προμηθεύσου ένα καλώδιο με ανοικτός κλώνους στη μία άκρη και rj-45 στην άλλη. Σύνδεσέ το κατευθείαν στο usrrobotics και δες αν συγχρονίζεται.

Ο συγχρονισμός αρχίζει όταν η ενδεικτική λυχνία adsl αναβοσβύνει και μετά σταθεροποιηθεί σε αναμένη πράσινη.

Ο παροχέας σου προσφέρει υπηρεσίες όταν το φωτάκι WAN/IP ανάψει κόκκινο αρχικά και μετά πρασινίσει.

Αν δεν ξέρεις ποια καλώδια από το rj-45 πρέπει να συνδέσεις, ρώτα με, θα ανοίξω τη δική μου ροζέτα να σου πω.

Καλύ επιτυχία!

teodor_ch
17-06-04, 23:06
παιδια ευχαριστώ!
αυτα που είπατε τα είχα κάνει. δήλωσα βλαβη στο 121 και τώρα όλα οκ! :)
υπήρχε πρόβλημα στο δίκτυο του πΟΤΕ ;)
πάντως άλλο παράπονο δεν έχω...σε 3 μέρες είχα γραμμη PSTN.
τώρα πάω κ για σύνδεση forthnet.
κ πάλι ευχαριστώ :)

HaD3S
13-02-05, 04:26
Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει τη διαφορά μεταξύ των "Virtual server ή Port triggering".
1) Τί κερδίζεις και τί χάνεις σε κάθε περίπτωση?
2) Τα applications (πχ τορρεντ clients) και τα παιχνίδια πού να τα δηλώσω?

Έχω ενεργοποιημένο το ΝΑΤ και το DHCP server, δεν έχω δηλώσει τις πόρτες του MSN Messenger και άλλων, αλλά αυτό παίζουν κανονικά!! Δέ θα έπρεπε να μήν παίζει εφόσον δεν έχω δηλώσει τις πόρτες του? Τί τρέχει?

Αν σας είναι εύκολο πείτε μου γιατί είμαι νέος χρήστης DSL και δεν έχω μάθει ακόμη τα κατατόπια! :P

Ευχαριστώ

Amnesia
13-02-05, 06:05
HaD3S νομίζω θα βρείς τις απαντήσεις που ψάχνεις εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?postid=94111#poststop

Τα ports κάποιων προγραμμάτων όπως πχ το msn που αναφέρεις είναι ανοιχτά by default στο 9105
Γι'αυτό "παίζει" κανονικά..

Against_all_odds
15-02-05, 01:15
pelasqian ειπες αν ειμαστε Αθηνα να βαλουμε pppoa. Πια ειναι τα πλεονεκτηματα; τι κερδιζω;

aesir
15-02-05, 01:23
pelasqian ειπες αν ειμαστε Αθηνα να βαλουμε pppoa. Πια ειναι τα πλεονεκτηματα; τι κερδιζω;

Μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και η "Αναζήτηση"... ;)

TearDrop
07-03-05, 15:09
Να ρωτήσω κάτι κι'εγώ.. Εχω το 9105 και θέλω απο κάποιον άλλο υπολογιστή (απο netcafe, απο υπολογιστές φίλων) να συνδέομαι είτε μέσω telnet, είτε μέσω http (καλύτερα) στο router και να ελεγχω το status. Το δοκίμασα αρκετές φορές, έπαιξα αρκετά με τις ips και τα ports αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Επίσης, έχω κάνει account στο dyndns.org. Μέσα στο μενού του USR υπάρχει κάπου η επιλογή για Dynamic DNS. Βάζω username και password, όλα ΟΚ. Κάτω μου βγάζει στο status "good 127.0.0.1". Κανονικά αυτό πρέπει να βγάζει η υπάρχει πρόβλημα? Επίσης στο μενού "DNS Server" αφήνω την επιλογή "Enable Automatic Assigned DNS" επιλεγμένη ή οχι? Τέλος, έχω ενα προγραμματάκι για τα XP, το DirectUpdate το οποίο βλέπει κάθε τόσο την IP και ενημερώνει τους servers του dyndns.org για οποιαδήποτε αλλαγή. Είναι χρήσιμο η τώρα που έβαλα τον Dynamic DNS Server στο router, το προγραμματάκι είναι αχρηστο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

sdikr
07-03-05, 15:13
Να ρωτήσω κάτι κι'εγώ.. Εχω το 9105 και θέλω απο κάποιον άλλο υπολογιστή (απο netcafe, απο υπολογιστές φίλων) να συνδέομαι είτε μέσω telnet, είτε μέσω http (καλύτερα) στο router και να ελεγχω το status. Το δοκίμασα αρκετές φορές, έπαιξα αρκετά με τις ips και τα ports αλλά δεν έβγαλα άκρη.
στο security θα δείς επιλογή για το αν θα επιτρέπει το wan side access στο http


Επίσης, έχω κάνει account στο dyndns.org. Μέσα στο μενού του USR υπάρχει κάπου η επιλογή για Dynamic DNS. Βάζω username και password, όλα ΟΚ. Κάτω μου βγάζει στο status "good 127.0.0.1". Κανονικά αυτό πρέπει να βγάζει η υπάρχει πρόβλημα?
γιατί δεν δοκιμάσεις αν το ονομα που έχεις για το dyndns δίχνει το σωστο ip;


Επίσης στο μενού "DNS Server" αφήνω την επιλογή "Enable Automatic Assigned DNS" επιλεγμένη ή οχι?
το αφηνεις οπώς το έχει

Τέλος, έχω ενα προγραμματάκι για τα XP, το DirectUpdate το οποίο βλέπει κάθε τόσο την IP και ενημερώνει τους servers του dyndns.org για οποιαδήποτε αλλαγή. Είναι χρήσιμο η τώρα που έβαλα τον Dynamic DNS Server στο router, το προγραμματάκι είναι αχρηστο?
αν δουλέυει του ρουτερ ναι δεν χρειάζεται το προγραμματάκι

TearDrop
07-03-05, 15:21
Eυχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση.

Δυσκολεύτηκα λίγο αλλά το βρήκα, μπορώ και μπαίνω κανονικα τώρα μέσω web στο router.

nnn
08-03-05, 00:44
Φρόντισε να βάλεις πολύ ισχυρό password.

nickvog
12-03-05, 22:58
Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα ports για κάποια προγράμματα, που αν δεν τα ορίσουμε στην επιλογή virtual servers, αυτά τα προγράμματα δεν δουλεύουν ???? Πχ. Το emule, το KazAa Lite Resurrection, το BitLord,το Mirc, το Azureus ???

Προσπαθώ να βγάλω άκρη (έχω βάλει τα ίδια ακριβώς ports που προτείνει στις συνημμένες εικόνες ο φίλος sdikr στο "Οδηγός 9105/9106 How to") και να δουλέψω τα BitLord και Azureus (για torrent) αλλά δεν κατεβάζουν τίποτα :( :(

Αν μπορείτε παιδιά μία βοήθεια...

Υπόχρεος... :respekt:

stknightmare
14-03-05, 01:48
AZUREUS:Στα options/connection βαλε οποια port θελεις μετα πρεπει να ανοιξεις την ιδια στο usr.Οριζεις τις πορτς απο τα προγραμματα και μετα τις ανοιγεις απο το usr,καλο ειναι να ανοιξεις και τις πορτς που χρησιμοποιουν οι τρακερς.Για αρχη μεχρι να καταλαβεις πως δουλευει ανοιξε απο 1-65000 και μετα αρχινα να πειραματιζεσε μεχρι να καταλαβεις πως δουλευει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.