PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο 1-11-07 εως 12 Mbps + μείωση τιμής



andreas71
20-10-07, 19:46
Μόλις μίλησα με την Tellas και με ενημέρωσαν ότι μέχρι 1 Νοεμβρίου θα αναβαθμιστεί η ταχύτητα σε όλους τους συνδρομητές Zisto στα 12 Μbps (μέχρι) και θα μειωθεί η τιμή στα 39.90. Μακάρι να δούμε άσπρη μέρα!!!!

villasg
20-10-07, 20:27
Ηρθες αργα .
Διαβασε πολλες σελιδες με αυτο το θεμα , υπαρχουν ηδη .

Davout
20-10-07, 20:34
Τουλάχιστον έκανε ένα ξεκάθαρο post όσον αφορά το θέμα, δεν είναι όλοι παλιοί χρήστες εδώ. Κάποιος νεοεισερχόμενος πρέπει να διαβάσει τα topic των 10 σελίδων για να πληροφορηθεί;

mondeo
20-10-07, 20:39
Ναι,είναι πλέον γεγονός,το ίδιο μου είπε κι ένα γνωστό παιδί χθες.Φαίνεται πως η Tellas μπαίνει πλέον δυναμοκά στο παιχνίδι και πρωτοπορεί τουλάχιστον στη επαρχία που ΟΛΟΙ οι άλλοι εναλλακτικοί συνεχώς αναβάλλουν το LLU.

digenis
20-10-07, 23:22
μακαρι φιλε μου απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!

skiabox
20-10-07, 23:23
Εγω που θελω μονο Internet και οχι απεριοριστες κλησεις?

minovg
20-10-07, 23:46
Εγω που θελω μονο Internet και οχι απεριοριστες κλησεις?
Παραμένεις ως έχεις στα 29,95€ το μήνα. Απλά αναβαθμίζεται η ταχύτητά σου από 4096/512 στα 12000/1024. Δυστυχώς μάλλον δε πέφτει το πάγιο στο πρόγραμμα Zisto DSL. :( Κι εγώ στο ίδιο είμαι.

costasvk
21-10-07, 00:41
Το θέμα είναι θα παραμείνει τόσο το SNR :(???
Επίσης τα FEC Errors είναι πάρα πολλά :(!!!

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.997

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 16,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 6,5

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 8 / 2.983

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 156 / 0

tzitziras
21-10-07, 11:09
Το θέμα είναι θα παραμείνει τόσο το SNR :(???
Επίσης τα FEC Errors είναι πάρα πολλά :(!!!

Modulation: G.992.5 Annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.997

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 5,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 16,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 14,5 / 6,5

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0

FEC Errors (Up/Down): 8 / 2.983

CRC Errors (Up/Down): 0 / 0

HEC Errors (Up/Down): 156 / 0

Για SNR 6,5 είσαι φίνος! Μην σε απασχολούν τα FEC errors, αυτά είναι λάθη που διορθώθηκαν στο δέκτη, οπότε δεν χρειάζονται αναμετάδοση. Αυτό που θα σε απασχολούσε θα ήταν αν είχες CRC errors και μη μηδενικές τιμές στα πεδία Loss of Framing (Local/Remote), Loss of Signal (Local/Remote), Loss of Power (Local/Remote), Loss of Link (Remote) και Error Seconds (Local/Remote) στα οποία δεν έχεις ;)

Επίσης τα HEC errors (up) πιθανότατα εμφανίζονται κατά τη σύνδεση και δεν αυξάνονται με το χρόνο.

Τέλος, για Attenuation 16,0 που σημαίνει λίγο περισσότερο από ένα χιλιόμετρο καλωδίωσης από το DSLAM, το SNR είναι λογικό αν και μπορεί να μειωθεί αν αυξηθεί το output power. Προφανώς έχεις firmware 6.x.x.x. Αν το αναβαθμίσεις σε 7.x.x.x (περίμενε να βγει το 7.4.x.x) θα αυξηθεί το output power και μαζί και το SNR.

Μια χαρά είσαι!

Davout
21-10-07, 12:23
Ρε παιδιά γιατί μαμάτε κάθε topic με άσχετα πράγματα; Αυτό μιλάει για χρόνο και τιμή αναβάθμισης και γράφουμε πάλι για το SNR και attenuation; Κάντε ένα καινούριο όσον αφορά αυτά τα στοιχεία, πολύ χρήσιμο θα είναι για πολλούς.

Τέλος πάντων, διαβάστε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205), το ζουμί στο τέλος του πρώτου post.

lampros
21-10-07, 12:51
Μόλις μίλησα με την Tellas και με ενημέρωσαν ότι μέχρι 1 Νοεμβρίου θα αναβαθμιστεί η ταχύτητα σε όλους τους συνδρομητές Zisto στα 12 Μbps (μέχρι) και θα μειωθεί η τιμή στα 39.90. Μακάρι να δούμε άσπρη μέρα!!!!

Καλή είδηση αλλά θα ήταν καλύτερο από θέμα ποικιλίας και επιλογών να δώσει τη δυνατότητα να παραμείνουν όσοι θέλουν στα 4mbs και να πληρώνουν ακόμα μικρότερο πάγιο.Καλή ήταν η μείωση αλλά πρέπει να εμπλουτίσει το zisto και με περισσότερες επιλογές. Κάποιος (όπως εγώ) θα προτιμούσε να έχει μικρότερο πάγιο και ας παραμείνει στα 4 mbps. Έτσι θα γίνοταν και πιο ανταγωνιστική.

minovg
21-10-07, 12:58
Καλή είδηση αλλά θα ήταν καλύτερο από θέμα ποικιλίας και επιλογών να δώσει τη δυνατότητα να παραμείνουν όσοι θέλουν στα 4mbs και να πληρώνουν ακόμα μικρότερο πάγιο.Καλή ήταν η μείωση αλλά πρέπει να εμπλουτίσει το zisto και με περισσότερες επιλογές. Κάποιος (όπως εγώ) θα προτιμούσε να έχει μικρότερο πάγιο και ας παραμείνει στα 4 mbps. Έτσι θα γίνοταν και πιο ανταγωνιστική.
Έχουμε πει πολλές φορές ότι το κόστος ενοικίασης του βρόχου από τον ΟΤΕ δεν επιτρέπει περαιτέρω τρομερή μείωση από τις ήδη γνωστές τιμές. Οπότε λύση με 4Μβπς και μικρότερη τιμή δεν μπορεί να υπάρξει γιατί ουσιαστικά δεν θα έχει κέρδος η εταιρεία (Τελλάς).

vpafi
24-10-07, 18:48
Μετλα απο τηλέφωνο που έγινε στην Tellas η ενημέρωση είναι οτι απο 1/11/2007 ανεβαίνουμε στα 12/1 και το πάγιο Tel+DSL απο 42 ευρώ και κάτι γίνεται 39,90 για παλιούς και νέου συνδρομητές!! Σχόλια!!??!!

ph4nt0m
24-10-07, 18:51
Μετλα απο τηλέφωνο που έγινε στην Tellas η ενημέρωση είναι οτι απο 1/10/2007 ανεβαίνουμε στα 12/1 και το πάγιο Tel+DSL απο 42 ευρώ και κάτι γίνεται 39,90 για παλιούς και νέου συνδρομητές!! Σχόλια!!??!!

Εχμ κάποιο λάθος κάνεις... Μήπως 1/11; Αν και αυτά είναι ήδη γνωστά αν κοιτάξεις καλύτερα στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=140350...

liberostelios
24-10-07, 20:30
Επίσης η τιμή δεν ήταν 42€ αλλά 47,9€ (ή 1€ πάνω-κάτω, τέλος πάντων)...

digenis
25-10-07, 15:14
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ.46,95 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ

minovg
25-10-07, 15:27
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ.46,95 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ
Το έχουμε δει ήδη φιλε. 39,90€ έχει κλειδώσει η τιμή. Οι αναβαθμίσεις έχουν πάρει το δρόμο τους και υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα που θα βρεις σε άλλα τοπικς.

psolord
25-10-07, 15:42
Το έχουμε δει ήδη φιλε. 39,90€ έχει κλειδώσει η τιμή. Οι αναβαθμίσεις έχουν πάρει το δρόμο τους και υπάρχει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα που θα βρεις σε άλλα τοπικς.

Μ'αρέσει που λές έχει κλειδώσει η τιμή:rofl::rofl:. Έχουμε φάει κόλλημα με τα ρούτερ και τα dslam μου φαίνεται! :p Λες άμα κάποιος είναι κάπως πιο απομακρυσμένος απο το dslam να "κλειδώσει" και σε πιο χαμηλή τιμή?

sofmel
25-10-07, 21:06
Δεν καταλαβαινω πως η HOL και η Forthnet ειναι πιο
ανταγωνιστικές και προσφερουν "θεωρητικα" μεγαλυτερες
ταχυτητες

Αν δεν κανω λαθος η HOL 37 για 24Mbps.
Και αυτοι το ιδιο κοστος για το τοπικο βοχο δεν εχουν ?

psolord
25-10-07, 23:51
Δεν καταλαβαινω πως η HOL και η Forthnet ειναι πιο
ανταγωνιστικές και προσφερουν "θεωρητικα" μεγαλυτερες
ταχυτητες

Αν δεν κανω λαθος η HOL 37 για 24Mbps.
Και αυτοι το ιδιο κοστος για το τοπικο βοχο δεν εχουν ?

To "θεωρητικά" είναι η λέξη κλειδι στο post σου φίλε μου. Αμα δεις 24 απο HOL ή ειδικά με τη forthnet έτσι που έχει μπουκώσει, θα σου σφυρίξω κλέφτικα το τελευταίο σουξε της shakira!:) Οι πρώτες ενδείξεις της ΤΕΛΛΑΣ είναι ότι τα 12 είναι καθαρά. Για πες μου τώρα εσύ, προτιμάς 12 με 39,90 αλλά καθαρά, η 24 με 37 αλλά ονομαστικά. :whistle:

chosen0ne
26-10-07, 00:11
AMA OMΩΣ AΠO TA ONOMAΣTIKA 24 ΠIANEIΣ ΠANΩ AΠO 12...? TELLAS EXΩ, AΛΛA AΣ EIMAΣTE+ΛIΓO ANTIKEIMENIKOI :cool:

Sorry ΓIA TA CAPS, ΓPAΦΩ AΠO KINHTO.

ntsili
27-10-07, 06:07
Ναι,είναι πλέον γεγονός,το ίδιο μου είπε κι ένα γνωστό παιδί χθες.Φαίνεται πως η Tellas μπαίνει πλέον δυναμοκά στο παιχνίδι και πρωτοπορεί τουλάχιστον στη επαρχία που ΟΛΟΙ οι άλλοι εναλλακτικοί συνεχώς αναβάλλουν το LLU.

Όντως έτσι είναι. Για καλαμάτα (που θα πάω σε λίγο καιρό) είχα ρωτήσει πριν από ένα μήνα και
μου είχαν πει ότι από 15/11 θα υποστηρίζει zisto. Νόμιζα πως με κορόιδευαν, όμως πριν από
λίγο τσέκαρα έναν συγκεκριμένο αριθμό τηλεφώνου της περιοχής και ναι το zisto είναι ΗΔΗ
διαθέσιμο!
Την ίδια ερώτηση είχα κάνει στην forthnet και παρότι μου είχαν πει για 15/10 ακόμη δεν παίζει
τίποτα... Τό ίδιο μου έχουν πει και γνωστοί από διάφορα σημεία της Ελλάδας.
Συμφωνώ ότι η Tellas δίνει μεγαλύτερο βάρος στην επαρχία από άλλους εναλλακτικούς...
:oneup:

Mouse Potato
28-10-07, 17:29
Καλήσπέρα κι από μένα. Κατ' αρχήν πριν λίγο καιρό (1.5 βδομάδα περίπου) είχα πάρει το τεχνικό τμήμα της tellas τηλέφωνο να τους ρωτήσω αν ισχύουν αυτά που διαβάζω στα post εδώ. Το παιδί μου είπε πως κάτι επίσημο δεν έχει ανακοινωθεί (όπως και στα δελτία τύπου που παραθέτονται στο επίσημο site της tellas δεν υπάρχει καμία αναφορά σε αναβάθμιση) αλλά σίγουρα μια αναβάθμιση στις γραμμές μας έχει δρομολογηθεί για το μέλλον. Και αναρωτίεμαι εγω: "Δεν είναι λίγο παράξενο 5 μέρες πριν την αναβάθμιση να μην υπάρχει κάτι επίσημο και να το μαθαίνω από μια ανεπίσημη πηγή στο Internet;". :hmm: Κατά δεύτερον δεν έκανε κανείς αναφορά στην ταχύτητα του upload (μετά αναβάθμισης) ίσως γιατί λίγοι είναι αυτοί οι οποίοι τους ενδιαφέρει το upload. Μέσα σ' αυτούς τους λίγους είμαι κι εγώ. Κανείς λοιπόν που να γνωρίζει πια μπορεί να είναι η ταχύτητα του upload;

tsaros2004
28-10-07, 18:01
Εχουν στειλει σε ολους τους πελατες τους email που λεει για την αναβαθμιση.Η αναβαθμιση τυπικα δεν εχει γινει ακομα, θα γινει 1 Νοεμβριου οποτε και μπορει να βγουν ανακοινωσεις!
Η ταχυτητα πλεον ειναι 12/1.:)

Mouse Potato
28-10-07, 18:27
Παιδιά τελικά υπάρχει ενημέρωση. Είχα να ανοίξω το e-mail μου από την tellas μήνες ολόκληρους. Εκτός λοιπόν από τα άπειρα ενημερωτικά mails για τους dialers πάνω πάνω στην mail list είχε και μια ανακοίνωση για την αναβάθμηση:


"...Το Tellas Zisto ανεβάζει ταχύτητα έως και 12 Mbps. Από 22 Οκτωβρίου 2007 όλοι εσείς που έχετε Tellas Zisto σερφάρετε αυτόματα με νέα ταχύτητα έως και 12 Mbps/1 Mbps. Η διαδικασία αναβάθμισης της ταχύτητας θα ολοκληρωθεί έως τις 4 Νοεμβρίου 2007..." :cool::cool:

Για όσοι λοιπόν είναι κολλημένοι στα 4mbps/512kbps (μέσα σ αυτούς κι εγώ :respekt:) απλά υπομονή! Θα λυτρωθούμε! :oneup: [ Αν και αυτό το "έως" 12mbps με τρομάζει λίγο ]

Υ.Γ. Έχει τύχει παλια να βρίσκομαι σε παρόμοια αναβάθμιση κάποιου "ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥ" παρόχου (δεν λέω ονόματα :whistle:) και αντί να έχω την διπλάσια ταχύτητα, σε κάποιες φάσεις είχα και ΥΠΟδιπλασιασμό! :down: Προσοχή λοιπόν! :)

namygd
28-10-07, 20:10
Αν κοιτάξετε καλύτερα το site της tellas στη πρώτη σελίδα (και μέσα ) το χουν γράψει τουλάχιστον 3 μέρες τώρα

minovg
28-10-07, 21:08
Παιδιά τελικά υπάρχει ενημέρωση. Είχα να ανοίξω το e-mail μου από την tellas μήνες ολόκληρους. Εκτός λοιπόν από τα άπειρα ενημερωτικά mails για τους dialers πάνω πάνω στην mail list είχε και μια ανακοίνωση για την αναβάθμηση:



Για όσοι λοιπόν είναι κολλημένοι στα 4mbps/512kbps (μέσα σ αυτούς κι εγώ :respekt:) απλά υπομονή! Θα λυτρωθούμε! :oneup: [ Αν και αυτό το "έως" 12mbps με τρομάζει λίγο ]

Υ.Γ. Έχει τύχει παλια να βρίσκομαι σε παρόμοια αναβάθμιση κάποιου "ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥ" παρόχου (δεν λέω ονόματα :whistle:) και αντί να έχω την διπλάσια ταχύτητα, σε κάποιες φάσεις είχα και ΥΠΟδιπλασιασμό! :down: Προσοχή λοιπόν! :)


Αν κοιτάξετε καλύτερα το site της tellas στη πρώτη σελίδα (και μέσα ) το χουν γράψει τουλάχιστον 3 μέρες τώρα
Αν κοιτάξετε καλύτερα τι γράφουμε σχετικά με τις επίσημες ανακοινώσεις της Τελλάς θα γνωρίζατε ότι έχει βγει ανακοίνωση με τη μορφή newsletter 3-4 μέρες τώρα. ;)

psolord
29-10-07, 12:23
To έχουμε πει και το έχουμε ξαναπεί. Έχουν μαλλίασει τα δάχτυλά μου να το γράφω. Δεν κανουμε τεστ στο speedtest.net στην αθήνα γιατί ο σέρβερ της ΟΝ δε μας γουστάρει. Πάμε ROME ITALY. Αλήθεια η ΤΕΛΛΑΣ γιατί κοιμάται (ΠΑΛΙ) και δεν ανοίγει ενα τεστ σέρβερ? Είτε speednet είτε τύπου speedtest.tellas.gr. Αλλά να μου πείτε τι ψάχνεις τώρα ρε φιλαράκο. Anyway όποιος θέλει να κάνει τεστ στη γραμμή του να κατεβάζει μερικά μεγάλα αρχεία ταυτόχρονα και απο δυνατούς σερβερς. Καλό μάλιστα είναι να το κάνει σε χαλαρές ώρες για να έχει πιο καθαρά αποτελέσματα.

minovg
29-10-07, 12:35
Eίπα και προηγουμένως ότι πολύ καλό τεστ μπορεί να γίνει δοκιμάζοντας να κατεβάσει κανείς το παρακάτω αρχείο από ftp της forthnet. ;)

ftp://ftp.forthnet.gr/pub/CentOS/3.9/isos/i386/CentOS-3.9-server-i386.iso

@ ADSLgr.com All rights reserved.