PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι DNS της HOL έχουν κάποιο πρόβλημα (;)



lexios
20-10-07, 23:32
Ιστορικό:

Ήμουν ΑΡΥΣ και είχα Forthnet 768/192. Όλα καλά.
Πήρα HOL πάλι μέσω ΑΡΥΣ και παρατηρούσα κάποιες ημέρες πρόβλημα στο resolving των διευθύνσεων απο τους DNS της. Με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό, άλλαζα ISP και πήγαινα πάλι στην Forthnet για να ελέγξω αν κι εκεί υπήρχε πρόβλημα. Δεν υπήρχε...

Άρα, κάτι συνέβαινε με τους DNS της HOL.

Φίξαρα σαν DNS τους OPENDNS, και ξαφνικά όλα είχαν διορθωθεί. Το browsing είχε γίνει ξανά απόλαυση...

Στην πορεία βέβαια, επανέφερα της HOL (just to check) και γενικά παίζανε και πάλι σωστά. Ήταν με τις μέρες του το πρόβλημα...

Πριν λίγες ημέρες μπήκα στο ιδιόκτητο δίκτυο της με την δοκιμαστική ταχύτητα (512/512). Τα προβλήματα επανεμφανίστηκαν. Έτσι, έκανα και πάλι το ίδιο κόλπο με τους OPENDNS και ησύχασα...

Το που οφείλεται το πρόβλημα του μη responce για κάποιες διευθύνσεις (ή του delayed responce) δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά κάντε ενα check. Μπορεί να δείτε βελτίωση στο browsing...

prapra
22-10-07, 16:06
Κάτι δεν πάει καλά με τους DNS servers των isp μας. Και στην forthnet έχω παρατηρήσει προβλήματα πολλές φορές.

Όντως με opendns τα πράγματα είναι σημαντικά καλύτερα.

georgep138
22-10-07, 19:33
Κάτι δεν πάει καλά με τους DNS servers των isp μας. Και στην forthnet έχω παρατηρήσει προβλήματα πολλές φορές.

Όντως με opendns τα πράγματα είναι σημαντικά καλύτερα.


Σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι είναι τα opendns και πως μπαίνουν ;

prapra
22-10-07, 19:46
Σας παρακαλώ να μου πεί κάποιος τι είναι τα opendns και πως μπαίνουν ;
Οι servers της opendns είναι οι εξής 208.67.222.222, 208.67.220.220.

Είναι dns servers τους οποίους μπορείς να ορίσεις στο λειτουργικό σου, αντί αυτών του provider.
Για περισσότερα δες το http://www.opendns.com

Nrod
22-10-07, 20:27
Ναι, ειδικά τις τελευταίες 3-4 μέρες οι DNS servers φαίνεται σαν να υπολειτουργούσαν. Σήμερα έχει βελτιωθεί η κατάσταση τουλάχιστο σε μένα.

No_MeRcY
22-10-07, 22:09
πως τα αλαζω με fritz.box ?

No_MeRcY
23-10-07, 00:13
κανείς δεν ξερει?

prapra
23-10-07, 00:27
πως τα αλαζω με fritz.box ?

Στον υπολογιστή σου, εκεί που ορίζεις DNS servers, χρησιοποίησε τις διευθύνσεις της opendns. Στα windows η ρύθμιση γίνεται από τις ιδιότητες της κάρτας δικτύου. Αν χρησιμοποιείς DHCP, μην δεχτείς τους DNS servers που σου δίνει, όρισε με το χέρι σου της opendns.

lexios
23-10-07, 13:54
Ανοίγεις ενα command prompt και γράφεις:

netsh interface ip add dns name="Local Area Connection" 208.67.222.222
netsh interface ip add dns name="Local Area Connection" 208.67.220.220

όπου "Local Area Connection" αλλάζεις σε όποιο όνομα έχει το LAN interface σου προς το router.

@ ADSLgr.com All rights reserved.