PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεος τηλ αριθμος;



soulfreem
21-10-07, 16:41
θελω να κανω καινουριο τηλεφωνικο αριθμο χωρις adsl στην περιοχη πετρουπολης.Απο οτι λεει η hol δεν χρεωνει τελη ενεργοποιησης και δινει στο ιδιοκτητο αριθμο 213 και χωρις double play το εχει κανει κανεις;Ισχυει η μπαρουφα;

ZhenXlogic
21-10-07, 16:47
Χωρις 2Play δεν Ισχυει κατι τετιο!!!
Οσω αφορα τα τελη ενεργοποιησης δεν χρεωνει!

ariadgr
21-10-07, 17:27
θελω να κανω καινουριο τηλεφωνικο αριθμο χωρις adsl στην περιοχη πετρουπολης.Απο οτι λεει η hol δεν χρεωνει τελη ενεργοποιησης και δινει στο ιδιοκτητο αριθμο 213 και χωρις double play το εχει κανει κανεις;Ισχυει η μπαρουφα;

Tellas Zisto telephone σε ανενεργό βρόχο χρειάζεσαι, αν δεν θέλεις Internet στη γραμμή, και δεν υπάρχει γραμμή ΟΤΕ για να μεταφέρεις με φορητότητα.
Ή μπορείς να βάλεις το "σταθερο-κινητό" της Vodafone (Vodafone για το σπίτι) (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040200&vars=0000000000) με 500 λεπτά αστικές-υπεραστικές, που έχει και άμεση ενεργοποίηση.

nm96027
21-10-07, 17:38
Η Πετρουπολη καλυπτεται μονο απο On και hol.
Οποτε, αν εχω καταλαβει καλα, αφου θες μονο τηλεφωνια και οχι adsl (αφου λες "χωρις double play") εχεις τις εξης επιλογες και μονο αυτες:

ειτε vodafone όπως λεει και ο ariadgr (το πακετάκι με τα 500 λεπτα που οντως εχει αμεση ενεργοποιηση)
ειτε ον με 27 ευρω το μήνα.

grsaint13
21-10-07, 18:00
Οn φίλε soulfreem και θα είσαι μια χαρά.Μακρυά από την ταλαιπωρία της ΧΟΛ και των λοιπών...

ariadgr
21-10-07, 20:14
ειτε ον με 27 ευρω το μήνα.

+4€ / μήνα για την αναγνώριση κλήσης
+ 95€ για την ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόχο

Ίσως αν τα προσθέσει αυτά να τον συμφέρει η Vodafone.

soulfreem
21-10-07, 21:16
Πηρα χθες στην HOL και ρωταω την κοπελα και τις λεω οτι δεν χρειαζωμαι ADSL και το εαν δινετε σιγουρα τηλ αριθμο σκετο 213.... χωρις 2play.Μου λεει ναι ,τις λεω ειστε σιγουροι;Μου λεει ναι τις λεω ποσο σιγουροι;Μου λεει η ομιλια καταγραφεται και δεν μπορω να σας πω ψεματα!!Τις λεω δεν γραφετε στο site οτι δινετε και σκετο αριθμο για αυτο ρωταω.Τωρα τι να τους πεις!!Αμα ειναι ασχετη η αλλη!
Δευτερον δεν θελω ΟΝ για να πληρωσω τελος ενεργοποιησης 95 ευρω με το καλημερα σας λεγοντας μου οτι δεν ειναι για τον εξοπλισμο αλλα για την γραμμη.Μας κοροιδευουν οταν ο ΟΤΕ παιρνει 35 ευρω για τελος ενεργοποιησης τοτε γιατι αυτοι θελουν 95;Δεν μπορω να το καταλαβω!Και ισχυριζονται οτι δινουν δωρεαν τον εξοπλισμο οταν τον εχεις ηδη πληρωσει!Κοροιδια δεν με ενδιαφερει η IPTV της ΟΝ ουτε η χαλια ταχυτητες ουτε τα γνωστα κλεισιματα τον ports προς το Internet.Και η εξυπηρετηση πελατων ειναι ασχετη πιο πολυ και απο την forthnet.Eπισης εχω δορυφορικη με dreambox και βλεπω τα παντα δεν με ενδιαφερει το IPTV.
Τριτον η vodafone ειχε αθλιο σημα στην πετρουπολη οπως και η wind και δεν μπορεις να μιλησεις με το κινητο σου φαντασου να εχεις και σταθερο.Επισης δεν εχουν αλλα καναλια φωνης στης καιραιες τους με αποτελεσμα να δειχνει το δικτυο κατειλλημενο ή να σου ερχονται μηνυματα αναπαντητων κλησεων χωρις καν να μιλας στο κινητο.
Τεταρτον εδω και λιγες μερες η forthnet λεει οτι καλυπτει πετρουπολη και το εκανε παραλληλα με την Hol την iδια ημερομηνια!!Τωρα πως γινεται αυτο οταν απο γνωστο μου ξερω οτι δεν εχουν βαλει ακομα dslam μεσα στο κεντρο πετρουπολης ουτε η ΗΟL ουτε η Forthnet αλλα μονο η ON και η tellas εχουν μεχρι τωρα;;;Μαλλον παιζουν εμπορικα παιχνιδακια πισω απο την πλατη μας με ψεμματα!!
Αρα σκεφτομενος τα παραπανω και το οτι η forthnet θελει οπωσδηποτε γραμμη OΤΕ και πρεπει να πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου στον ΟΤΕ για να παω μετα forthnet δεν το κανω!
Αρα ειναι μονοδρομος η ΗΟL στην πετρουπολη μεχρι τωρα και επισης δεν χρεωνει τελος ενεργοποιησης αλλα μονο εαν φυγεις πριν το χρονο πληρωνεις 55 ευρω.Δεν ξερω φαινεται η πιο καλη μεχρι τωρα προσφορα αλλα εαν δεν δινει σκετο τηλεφωνο μαλλον θα αναγκαστει η κοπελιτσα να βρει την ηχογραφημενη ομιλια μας γιατι αλλιως θα στειλω ακυρωση της αιτησης μου το συντομοτερο και εαν θελουν ασ πουν τιποτα!

nm96027
21-10-07, 21:21
100% η HOL δεν δίνει σκέτη τηλεφωνία...
Η κοπελιά στις πωλησεις εκανε ενα ακομα λαθος.

Μεταξυ μας: δεν καταλαβαίνω γιατι δεν θες adsl...:p

soulfreem
21-10-07, 23:51
Μεταξυ μας εγω εχω adsl αλλα θελει ενας συγγενης μου ακριβως απο πανω μου τηλεφωνο.Adsl μπορω να του δωσω με ενα utp 10 μετρων.Ακομα και αριθμο με voip αλλα δεν θελω.

zeibekis
22-10-07, 00:16
Μεταξυ μας εγω εχω adsl αλλα θελει ενας συγγενης μου ακριβως απο πανω μου τηλεφωνο.Adsl μπορω να του δωσω με ενα utp 10 μετρων.Ακομα και αριθμο με voip αλλα δεν θελω.

Σωστός:oneup:

kokoretsi
22-10-07, 00:25
Tellas Zisto telephone σε ανενεργό βρόχο χρειάζεσαι, αν δεν θέλεις Internet στη γραμμή, και δεν υπάρχει γραμμή ΟΤΕ για να μεταφέρεις με φορητότητα.
Ή μπορείς να βάλεις το "σταθερο-κινητό" της Vodafone (Vodafone για το σπίτι) (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040200&vars=0000000000) με 500 λεπτά αστικές-υπεραστικές, που έχει και άμεση ενεργοποίηση.
Με αυτό τι παίζει ; Είναι κινητό στην ουσία αλλα με σταθερό αριθμό ;

ariadgr
22-10-07, 00:44
Με αυτό τι παίζει ; Είναι κινητό στην ουσία αλλα με σταθερό αριθμό ;

Ακριβώς, με επιλογή, είτε να το έχεις στη συσκευή του κινητού σου (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040300&vars=0000000000), είτε με σταθερή (σταθερο-κινητή) συσκευή (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040200&vars=0000000000).

Φυσικά η ποιότητα της συνομιλίας εξαρτάται με τη λήψη της Vodafone στο σπίτι σου.

soulfreem
22-10-07, 01:30
Εδω δεν εχουνε ελευθερα καναλια στις κεραιες τους και θελει η vodafone να δωσει σταθερη τηλεφωνια.Ας χαμηλωσουνε το 3g πρωτα και μετα ας μιλανε για σταθερα τηλεφωνα.Στην αγγλια εχεις απεριοριστο 3g με 15 ευρω στα 2mbps και ενα φιλαρακι εχει βαλει voip client στο nokia n95 και εχει icall-in στο κινητο στην αγγλια!Δηλαδη εχει 211..... και χτυπαει στο κινητο του και τον καλεις με σταθερο.Βλεπετε οι αγγλοι ειναι χαζοι εμεις ειμαστε εξυπνοι για αυτο το εχουμε πανακριβα το 3g!Αλλα υπαρχουν και αλλοι τροποι βλεπετε για τους πονηρους ελληναρες.

nm96027
22-10-07, 08:36
Μεταξυ μας εγω εχω adsl αλλα θελει ενας συγγενης μου ακριβως απο πανω μου τηλεφωνο.Adsl μπορω να του δωσω με ενα utp 10 μετρων.Ακομα και αριθμο με voip αλλα δεν θελω.

Τhanx για την διευκρινηση!;)

Παντως η Vodafone δεν ειναι κακη λυση υπο την εννοια: γενικα το sagem εχει καλυτερες δυνατοτητες ληψεις απο τις κλασσικες συσκευες κινητων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.