PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωγήινο πρόβλημα!..



odyodyodys
21-10-07, 17:05
Hello everybody!!

Είμαι σχετικά άσχετος με όσα σχετίζονται με τις γραμμές DSL και θα σας εξηγήσω τι εννοώ.
Είμαι σχετικός με την DSL και τα πι-σιά, μιας και σπουδάζω πληροφορική κ τηλεπικοινωνίες...
Αλλά νιώθω άσχετος προσπαθώντας να λύσω τα προβλήματα που εμφανίζονται...

Πέρσι τον Νοέμβριο του 06 αγόρασα το φοιτητικό πακέτο 768 της 4νετ(114euro - 12μήνες).

Στις Σέρρες που σπούδαζα είχα "κανονική" ταχύτητα (κοντά στο 50% της ονομαστικής αλλά δεν το κάνω θέμα...).

Τώρα στην Θεσσαλονίκη, με το ίδιο modem και μεταφορά γραμμής, αντιμετωπίζω 2 προβληματάκια....

1. Πρόβλημα με το modem:

Το modem μου δημιουργεί παράσιτα στην γραμμή του τηλεφώνου όταν είναι ενεργοποιημένο. Τα παράσιτα ακούγονται και από τα υπόλοιπα δωμάτια, δηλαδή δεν φταίει η πρίζα, αλλά δεν τα ακούει όποιος μου μιλάει στο σταθερό. Τα παράσιτα δημιουργούνται από το modem 100%. Για κάποιο λόγο δηλαδή το modem εκπέμπει στις ακουστικές συχνότητες.
Το χαμηλοπερατό φιλτράκι μου λειτουργεί μια χαρά. Για να το τεστάρω, το σύνδεσα με το modem και εκείνο δεν μπόρεσε να συνδεθεί. Είτε το έχω συνδεμένο είτε όχι τα παράσιτα είναι εκεί...
Επίσης δοκίμασα 3-4 συσκευές τηλεφώνου και σε όλες ακούγονται τα σήματα του modem.
H ταχύτητά μου στο Internet είναι φυσιολογικότατη (κοντά 85% της ονομαστικής).
Με προβληματίζει το γεγονός ότι το modem εκπέμπει στις ακουστικές συχνότητες αλλά πως γίνεται να μην το ακούει ο άλλος? Έτσι κι αλλιώς στην μεταφορά ήχου ο οτε κόβει μόνο τις πάνω συχνότητες.

Φταίει το modem? Φταίει κάτι άλλο?

2. Πρόβλημα με τα downloads:
Τα περισσότερα downloads από το rapidshare κολλάνε στη μέση, γενικά στα μεγάλα αρχεία. Τα μικρά προλαβαίνουν να κατέβουν!!...
Επίσης, downloads από διάφορες σελίδες κολλάνε ( τελευταίο το emule που είναι και 4.5Mb! στο 87%)
Πολλές φορές χρειάζεται να πατήσω 3-4 φορές refresh στον Firefox στον IE και στο Opera για να ανοίξει μία σελίδα.
Όλως παραδόξως δεν υπάρχει KANENA πρόβλημα με το upstream, δεν μου έχει κολλήσει τίποτα αν και ανεβάζω συχνά.


Το modem μου είναι το crypto που δίνει δωρεάν η forthnet και συνδέεται σε usb2.0 θύρα.
Noise Margins: Up: +31db Down: +22.4dB
Attenuation: Up: +22.0dB Down: +43.6dB
Για όσους δεν γνωρίζουν το modem έχει το chipaki της Conexant με firmware 3.32.0
To pc μου έχει XP-sp2.
Το πρόβλημα υπάρχει και με zoneAlarm και χωρίς, και με ανοχτό το Avast Antivirus και χωρίς.
Το καλώδιο μέχρι το modem δεν είναι μεγαλύτερο από 3 μέτρα και είναι καινούριο.
To adsltest.forthnet.gr μου βγάζει 155.83Kb/s Uuloading και 612.93kb/s Downloading.

Ελπίζω να μην έχω γράψει καμία χαζομάρα...!:hmm::sorry:

customer
21-10-07, 17:43
Δεν ξεκινας αλλαζοντας ενα φιλτρακι, που ειναι και παμφτηνο?

Sirakawa
21-10-07, 17:44
Για το 2o ερώτημα δες εάν έχει βγει κάποιο firmware update.
Για το 1ο κάπου χάθηκα αλλά ( τις παρεμβολές τις ακούς μονο εσύ και όχι και ο συνομιλητής σου ? ).

Φαίνεται πως σου δημιούργησε τραύματα ο Παπατσώρης με τα χαμηλοπερατά φίλτρα :lol:

odyodyodys
21-10-07, 18:00
Δεν ξεκινας αλλαζοντας ενα φιλτρακι, που ειναι και παμφτηνο?
Έτσι κι'αλλιώς χωρίς το φιλτράκι στις Σέρρες δεν είχα πρόβλημα, μιλούσα κανονικά και δεν είχα ακούσει ποτέ παράσιτα.Η DSL επικοινωνεί σε υψηλότερες συχνότητες. Το φίλτρο είναι τελείως άχρηστο, αλλά όπως και να έχει το έχω test-άρει..


Για το 2o ερώτημα δες εάν έχει βγει κάποιο firmware update.
Για το 1ο κάπου χάθηκα αλλά ( τις παρεμβολές τις ακούς μονο εσύ και όχι και ο συνομιλητής σου ? ).

Φαίνεται πως σου δημιούργησε τραύματα ο Παπατσώρης με τα χαμηλοπερατά φίλτρα :lol:

Στις επικοινωνίες δεν είχα Παπατσώρη...!!!
Τις παρεμβολές τις ακούω μόνο εγώ.

Κάποια συνομοσία κρύβεται πίσω από όλα αυτα!!...... (απλά δεν τους έχω ανακαλύψει ακόμα..!):sorry::sorry:

sdikr
21-10-07, 19:26
Έτσι κι'αλλιώς χωρίς το φιλτράκι στις Σέρρες δεν είχα πρόβλημα, μιλούσα κανονικά και δεν είχα ακούσει ποτέ παράσιτα.Η DSL επικοινωνεί σε υψηλότερες συχνότητες. Το φίλτρο είναι τελείως άχρηστο, αλλά όπως και να έχει το έχω test-άρει..





Το ότι δεν είχες δεν σημαίνει οτι δουλέυε σωστά, μπορεί πάντα να είχες glite, οπότε βάλε κανά φιλτρό και μετά τα ξαναλέμε

odyodyodys
21-10-07, 20:02
Το ότι δεν είχες δεν σημαίνει οτι δουλέυε σωστά, μπορεί πάντα να είχες glite, οπότε βάλε κανά φιλτρό και μετά τα ξαναλέμε

Δεν βλέπω τον λόγο που απαντάς με αυτό το υφάκι...
Πιστεύω ότι, ο λόγος που δημιουργήθηκαν τα Forum όλου του κόσμου είναι η συζήτηση και όχι για να βριζόμαστε..
Το ότι ίσως δεν έχεις κάποιο πρόβλημα αυτή τη στιγμή δεν σημαίνει ότι μπορείς να απαντάς έτσι, γιατί όταν βρεθείς στη θέση μου τέτοιες απαντήσεις να περιμένεις.

Η τηλεφωνική συσκευή δεν έχει την δυνατότητα να μετατρέψει υψηλές συχνότητες σε ακουστικές και το φίλτρο υπάρχει για λόγους ασφαλείας. Όπως και να έχει το έχω πάνω το φίλτρο και μόλις πήρα ακόμα ένα ίδιο από κάποιον με το ίδιο πακέτο και το πρόβλημα συνεχίζεται.. :(

29gk
21-10-07, 20:15
1. Εχεις προβλημα ειτε με καποια απο τις τηλεφωνικες συσκευες, ειτε με τις πριζες ειτε με τα φιλτρα. Παιζει σοβαρη πιθανοτητα και της καλωδιωσης του σπιτιου. Αν τα εχεις ελεγξει ολα στον εξοπλισμο σου ( αλλαγη, αφαιρεση, δοκιμη με δευτερο κτλ ) φωναζεις ηλεκτρολογο.

2. Αν εννοεις πως εχεις το Crypto f200, καλα θα κανεις να δοκιμασεις και με αλλο μοντεμ και κατα προτιμηση ρουτερ με συνδεση ethernet, οχι usb.

Η προηγουμενη κατασταση ( σπιτι, συνδεση ) ΔΕΝ ειναι μετρο συγκρισης αλλα συγχυσης σε αυτη τη φαση.

odyodyodys
21-10-07, 23:36
1. Εχεις προβλημα ειτε με καποια απο τις τηλεφωνικες συσκευες, ειτε με τις πριζες ειτε με τα φιλτρα. Παιζει σοβαρη πιθανοτητα και της καλωδιωσης του σπιτιου. Αν τα εχεις ελεγξει ολα στον εξοπλισμο σου ( αλλαγη, αφαιρεση, δοκιμη με δευτερο κτλ ) φωναζεις ηλεκτρολογο.

2. Αν εννοεις πως εχεις το Crypto f200, καλα θα κανεις να δοκιμασεις και με αλλο μοντεμ και κατα προτιμηση ρουτερ με συνδεση ethernet, οχι usb.

Η προηγουμενη κατασταση ( σπιτι, συνδεση ) ΔΕΝ ειναι μετρο συγκρισης αλλα συγχυσης σε αυτη τη φαση.

Μακάρι να είναι κάτι από αυτά που αναφέρεις.
Το σπίτι είναι σχετικά καινούριο. Δοκίμασα με αρκετές συσκευές και σε άλλες πρίζες και χωρίς την πρίζα ενώνοντας απλά τα καλώδια με το modem. Τίποτα...
Θέμα για ηλεκτρολόγο δεν ξέρω αν θα χρειαστεί μιας και όλη η φασαρία δημιουργείται από το modem, χωρίς αυτό όλα είναι ρολόι (εκτός από το Internet!).
Πιστεύω η καλύτερη λύση είναι να δοκιμάσω με ένα ίδιο modem!

Μόλις το δοκιμάσω θα σας πω..:rofl:
Λέτε η 4net να το καλύπτει με εγγύηση ή μπα?:hmm:

29gk
22-10-07, 00:26
Δοκιμασε με ΑΛΛΟ μοντεμ. Μοντεμ - ρουτερ. Ειχα και εγω το crypto και ειμουν ευχαριστημενος αλλα δεν ειναι για πολλα πολλα. Το μοντεμ εχει φυσικα εγγυηση αλλα κατα τη γνωμη μου τζαμπα κοπος η ασχολια με δαυτο.

zatast
22-10-07, 00:53
@ odyodyodys καλυτερα να πεις σε φορθνετ ή οτε (οποιος εχει τη γραμμη σου) να την ελεγξει.Αν δε βρουν προβλημα ,καλεσε ηλεκτρολογο να ελεγξει πριζες και καλωδιωση.
καλο ειναι αλλαξεις το modem με ενα router και να το συνδεσεις στην ethernet.
καλη τυχη

@ ADSLgr.com All rights reserved.