PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ γερά , με τσαμπουκά.



vampyre
21-10-07, 17:40
Εχω Vivodi Full LLU με το γνωστό πακέτο στα 10mb.

Μετά από διάφορες περιπέτειες αρκετών μηνών που περιγράφονται σε άλλα θέματα μεταφέρθηκε η γραμμή μου στο νέο μου σπίτι και όλα δούλευαν μια χαρά.

Ξάφνου πριν 2 εβδομάδες....σιγή. Το Vood "ψόφησε". Η συμπεριφορά του ήταν σα να μην έφτανε πια σήμα.

Επικοινωνώ με Vivodi όπου και κάνουμε κανά δύο reset στο Vood χωρίς όφελος και εκ τούτου δίνεται βλάβη.

Ερχεται μετά από 2-3 μέρες τεχνικός - εγώ απουσίαζα- και αφήνει χαρτί "Βλάβη ΚΑΦΑΟ".

Φεύγω για μία εβδομάδα ταξίδι στο εξωτερικό για δουλειές και το Σάββατο (χθες) που γύρισα βρίσκω νέο χαρτί από Vivodi , τεχνικού που έγραφε όλα, ΟΚ.

Παρόλα αυτά το Vood ....τίποτα.

Ψύλοι στα αυτιά μου μπήκανε μωρό μου, και τι ανακαλύπτω. Δώστε βάση.

Εν τη απουσία μου, ήρθε ο ΟΤΕ και έκανα έργα συντήρησης , αλλάζοντας όλα τα εξωτερικά καλώδια του σπιτιού με νέα και φυσικά "αμέλησε" :whistle: τα καλώδια που ξήλωσε να τα ξανασυνδέσει.

Ανέβηκα λοιπόν με τη σκαλίτσα μου , βρήκα το δισύρματο της Vivodi στο κουτί μου που κοίταγε τον ουρανό , βρήκα τα σωστά ζεύγη σύνδεσης και όλα δούλεψαν ξαφνικά.

Και ρωτώ τον ΟΤΕ, πως αλλάζει καλώδια χωρίς καμμία ενημέρωση εν τη απουσία μου, μπαίνει μέσα στον κήπο μου , ξηλώνει από τον τοίχο 20μ καλώδιο καρφωμένο, το ξεκαρφώνει , καρφώνει νέο δικό του , μου ξηλώνει τη γραμμή , ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΕΙ και αποχωρεί με αποτέλεσμα να μην έχω για 15 μέρες , ούτε Internet μα ούτε και τηλέφωνα?

Ελλάς το μεγαλείο σου. :down:

lewton
21-10-07, 17:51
Πώς ακριβώς ρωτάς τον ΟΤΕ;
Προχώρησες σε κάποιες καταγγελίες;

stefkon
21-10-07, 17:55
Εχω Vivodi Full LLU με το γνωστό πακέτο στα 10mb.

Μετά από διάφορες περιπέτειες αρκετών μηνών που περιγράφονται σε άλλα θέματα μεταφέρθηκε η γραμμή μου στο νέο μου σπίτι και όλα δούλευαν μια χαρά.

Ξάφνου πριν 2 εβδομάδες....σιγή. Το Vood "ψόφησε". Η συμπεριφορά του ήταν σα να μην έφτανε πια σήμα.

Επικοινωνώ με Vivodi όπου και κάνουμε κανά δύο reset στο Vood χωρίς όφελος και εκ τούτου δίνεται βλάβη.

Ερχεται μετά από 2-3 μέρες τεχνικός - εγώ απουσίαζα- και αφήνει χαρτί "Βλάβη ΚΑΦΑΟ".

Φεύγω για μία εβδομάδα ταξίδι στο εξωτερικό για δουλειές και το Σάββατο (χθες) που γύρισα βρίσκω νέο χαρτί από Vivodi , τεχνικού που έγραφε όλα, ΟΚ.

Παρόλα αυτά το Vood ....τίποτα.

Ψύλοι στα αυτιά μου μπήκανε μωρό μου, και τι ανακαλύπτω. Δώστε βάση.

Εν τη απουσία μου, ήρθε ο ΟΤΕ και έκανα έργα συντήρησης , αλλάζοντας όλα τα εξωτερικά καλώδια του σπιτιού με νέα και φυσικά "αμέλησε" :whistle: τα καλώδια που ξήλωσε να τα ξανασυνδέσει.

Ανέβηκα λοιπόν με τη σκαλίτσα μου , βρήκα το δισύρματο της Vivodi στο κουτί μου που κοίταγε τον ουρανό , βρήκα τα σωστά ζεύγη σύνδεσης και όλα δούλεψαν ξαφνικά.

Και ρωτώ τον ΟΤΕ, πως αλλάζει καλώδια χωρίς καμμία ενημέρωση εν τη απουσία μου, μπαίνει μέσα στον κήπο μου , ξηλώνει από τον τοίχο 20μ καλώδιο καρφωμένο, το ξεκαρφώνει , καρφώνει νέο δικό του , μου ξηλώνει τη γραμμή , ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΕΙ και αποχωρεί με αποτέλεσμα να μην έχω για 15 μέρες , ούτε Internet μα ούτε και τηλέφωνα?

Ελλάς το μεγαλείο σου. :down:

ΕΕΕΕ ............ΟΤΕ είναι αυτός. :down:
Ότι θέλει κάνει, άντε τώρα να βρεις το δικιο σου.

no_logo
21-10-07, 18:05
πριν αρχίσετε τις ανούσιες καταγγελίες

τα καλώδια του ΟΤΕ έχουν τάση 50-60V για τις απλές γραμμές και 90-100V για τις ISDN. Οι γραμμές τις vivodi (μιλάω για το dslphone) είναι αφόρτιστες με αποτέλεσμα να θεωρούνται κάποιες φορές από τους τεχνικούς του ΟΤΕ ως νεκρές.

Acer
21-10-07, 18:18
πριν αρχίσετε τις ανούσιες καταγγελίες

τα καλώδια του ΟΤΕ έχουν τάση 50-60V για τις απλές γραμμές και 90-100V για τις ISDN. Οι γραμμές τις vivodi (μιλάω για το dslphone) είναι αφόρτιστες με αποτέλεσμα να θεωρούνται κάποιες φορές από τους τεχνικούς του ΟΤΕ ως νεκρές.
:hmm:ενδιαφερον αυτο...

(μαλλον οι τεχνικοι του οτε εκτος απο το να τις θεωρουν νεκρες, τις θεωρουν και αορατες !!) :)

contime
21-10-07, 18:19
πριν αρχίσετε τις ανούσιες καταγγελίες

τα καλώδια του ΟΤΕ έχουν τάση 50-60V για τις απλές γραμμές και 90-100V για τις ISDN. Οι γραμμές τις vivodi (μιλάω για το dslphone) είναι αφόρτιστες με αποτέλεσμα να θεωρούνται κάποιες φορές από τους τεχνικούς του ΟΤΕ ως νεκρές.

Και επειδη οι τεχνικοι του ΟΤΕ νομιζαν οτι ειναι νεκρες, ειναι ολα οκ? Αν δεν ηταν σιγουροι να ρώταγαν.
Ο ανθρωπος εμεινε χωρις τηλ και ιντερνετ, επειδη οι τεχνικοι νομιζαν οτι τα καλωδια ηταν νεκρά...:down:

vspiros
21-10-07, 18:45
Χωρίς να έχω τεχνικές γνώσεις ή να γνωρίζω από τις διαδικασίες, όταν άλλαξα διεύθυνση κατοικίας αντιμετώπισα πρόβλημα με τη μεταφορά τηλεφώνου γιατί τα καλώδια στη νέα πολυκατοικία έπρεπε να υπογειοποιηθούν. (Δόθηκε προσωρινή λύση τότε). Η διαδικασία αυτή έγινε μετά από ένα χρόνο περίπου γιατί την είχε αναλάβει υπεργολαβία μια ιδιωτική εταιρία, η οποία εκτελούσε εργασίες σε άλλη περιοχή και δεν μπορούσε να "κάνει" μερεμέτια. Σε συζήτηση που είχαμε με τους υποτιθέμενους τεχνικούς της εταιρίας, αυτοί θα κάναν (όπως και κάναν) τις συνδέσεις, οι τεχνικοί του Ο.Τ.Ε. θα έλεγχαν ότι ήταν σωστές και μετά θα πληρώνονταν. Όταν φυσικά κάποιος από την πολυκατοικία ανακάλυψε ότι η γραμμή του δε λειτουργούσε μετά την υπογειοποίηση και ειδοποίησε τις βλάβες του Ο.Τ.Ε. αυτοί δεν ήξεραν καν ότι έγινε αυτή η διαδικασία. Μήπως πρόκειται για μια τέτοια περίπτωση, πράγμα που δείχνει πόσο περισσότερο μπάχαλο είναι τα πράγματα;

no_logo
21-10-07, 18:56
Και επειδη οι τεχνικοι του ΟΤΕ νομιζαν οτι ειναι νεκρες, ειναι ολα οκ? Αν δεν ηταν σιγουροι να ρώταγαν.
Ο ανθρωπος εμεινε χωρις τηλ και ιντερνετ, επειδη οι τεχνικοι νομιζαν οτι τα καλωδια ηταν νεκρά...:down:


δεν είπα ότι δεν είχε πρόβλημα ο χρήστης. Προφανώς είχε

Απαντώ στην συνομοσιολογία γύρω απο το ζήτημα της διακοπής/βλάβης

contime
21-10-07, 19:02
Bασικα δεν μου φανηκε ο vampyre να αφήνει καποιο τετοιο υπονοουμενο, απλα ειπε για τον τροπο με τον οποιο ο οτε διεκπεραιώνει τις εργασίες του και σ αυτό εχει δίκιο ;)

emeliss
21-10-07, 19:07
ΟΚ για την τάση, αλλά το μητρώο έχει στοιχεία για το τι υπάρχει στο κάθε καλώδιο. Πατάτα εργολάβου μου ακούγεται...

sdikr
21-10-07, 19:10
Εχω Vivodi Full LLU με το γνωστό πακέτο στα 10mb.

Μετά από διάφορες περιπέτειες αρκετών μηνών που περιγράφονται σε άλλα θέματα μεταφέρθηκε η γραμμή μου στο νέο μου σπίτι και όλα δούλευαν μια χαρά.

Ξάφνου πριν 2 εβδομάδες....σιγή. Το Vood "ψόφησε". Η συμπεριφορά του ήταν σα να μην έφτανε πια σήμα.

Επικοινωνώ με Vivodi όπου και κάνουμε κανά δύο reset στο Vood χωρίς όφελος και εκ τούτου δίνεται βλάβη.

Ερχεται μετά από 2-3 μέρες τεχνικός - εγώ απουσίαζα- και αφήνει χαρτί "Βλάβη ΚΑΦΑΟ".

Φεύγω για μία εβδομάδα ταξίδι στο εξωτερικό για δουλειές και το Σάββατο (χθες) που γύρισα βρίσκω νέο χαρτί από Vivodi , τεχνικού που έγραφε όλα, ΟΚ.

Παρόλα αυτά το Vood ....τίποτα.

Ψύλοι στα αυτιά μου μπήκανε μωρό μου, και τι ανακαλύπτω. Δώστε βάση.

Εν τη απουσία μου, ήρθε ο ΟΤΕ και έκανα έργα συντήρησης , αλλάζοντας όλα τα εξωτερικά καλώδια του σπιτιού με νέα και φυσικά "αμέλησε" :whistle: τα καλώδια που ξήλωσε να τα ξανασυνδέσει.

Ανέβηκα λοιπόν με τη σκαλίτσα μου , βρήκα το δισύρματο της Vivodi στο κουτί μου που κοίταγε τον ουρανό , βρήκα τα σωστά ζεύγη σύνδεσης και όλα δούλεψαν ξαφνικά.

Και ρωτώ τον ΟΤΕ, πως αλλάζει καλώδια χωρίς καμμία ενημέρωση εν τη απουσία μου, μπαίνει μέσα στον κήπο μου , ξηλώνει από τον τοίχο 20μ καλώδιο καρφωμένο, το ξεκαρφώνει , καρφώνει νέο δικό του , μου ξηλώνει τη γραμμή , ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΕΙ και αποχωρεί με αποτέλεσμα να μην έχω για 15 μέρες , ούτε Internet μα ούτε και τηλέφωνα?

Ελλάς το μεγαλείο σου. :down:

Θέλεις να πείς ότι είχες περάσει εσύ καλώδιο χωρίς καμία σήμανση (πχ διαμέρισμα τάδε) *πού δεν είναι σωστό, και μετά φωνάζεις γιατί ο αλλός δεν ήξερε που πάνε τα 20μ καλώδιου;

Αλήθεια ο τεχνικός της vivodi γιατί έδωσε ΟΚ;

imago
22-10-07, 00:15
κρατήστε αντίγραφο είναι συλλεκτικές και μοναδικές στιγμές αθάνατης ελληνικής πραγματικότητας ρε συ !!
είναι απο αυτα που λές έπρεπε η ελλάδα να είναι γεωγραφικά κοντα στο Τόνγκο...

vampyre
22-10-07, 16:01
Θέλεις να πείς ότι είχες περάσει εσύ καλώδιο χωρίς καμία σήμανση (πχ διαμέρισμα τάδε) *πού δεν είναι σωστό, και μετά φωνάζεις γιατί ο αλλός δεν ήξερε που πάνε τα 20μ καλώδιου;

Αλήθεια ο τεχνικός της vivodi γιατί έδωσε ΟΚ;

Για να μην μπερδεύεστε. Μένω σε μονοκατοικία.

Οι γραμμές μου δούλευαν μία χαρά.

Ο ΟΤΕ άλλαξε καλωδίωση σε όλη τη γειτονιά και μαζί και τη δική μου. Αλλάζοντας τα καλώδια δεν ξανασύνδεσε το καλώδιο στο κουτί μου. Ο τεχνικός της Vivo έδωσε ΟΚ , γιατί μέτρησε το κουτί στο στύλο έξω από το σπίτι. Δεν μπήκε μέσα στο σπίτι να πάει στο κουτί να δει ότι τα καλώδια της Vivodi χαζεύαν στο άπειρο.

Οσο για τα περί νεκρών γραμμών κ.λ.π. να ξέρετε ότι τα καλώδια της Vivodi που καταλήγουν στο σπίτι έχουν σήμανση πάνω (ταμπελίτσα) που λένε "Vivodi και αριθμό τερματισμού". (Το έχω βάλει εγώ για να τα βρίσκω εύκολα).

Αρα ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν αποσύνδεσε τα καλώδια είδε τι αποσυνδέει. Απλά μετά που πέρασε το νέο καλώδιο , απλά αδιαφόρησε να τα ξανασυνδέσει όπως τα βρήκε.

Επίσης σε αυτό που γράφει ο contime συμφωνώ απολύτως. Δεν είπα ότι έγινε σαμποτάζ, απλά διαμαρτύρομαι για τον τρόπο που δουλέυουν ορισμένοι.

Και κάτι ακόμα. Το καλώδιο που είχε το σπίτι ήταν μία χαρά. Δεν το άλλαξε ο ΟΤΕ γιατί είχε πρόβλημα. Εκανε αλλαγές σε 2 σπίτια διπλανά γιατί χτίζονται οικοδομές και επι τη ευκαιρία με το καλώδιο του γείτονα άλλαξε και τα δικά μου με νέα γιατί παίρνουμε και οι δύο από το ίδιο εξωτερικό κουτί.

xmperop1
22-10-07, 22:11
Για να μην μπερδεύεστε. Μένω σε μονοκατοικία.

Οι γραμμές μου δούλευαν μία χαρά.

Ο ΟΤΕ άλλαξε καλωδίωση σε όλη τη γειτονιά και μαζί και τη δική μου. Αλλάζοντας τα καλώδια δεν ξανασύνδεσε το καλώδιο στο κουτί μου. Ο τεχνικός της Vivo έδωσε ΟΚ , γιατί μέτρησε το κουτί στο στύλο έξω από το σπίτι. Δεν μπήκε μέσα στο σπίτι να πάει στο κουτί να δει ότι τα καλώδια της Vivodi χαζεύαν στο άπειρο.

Οσο για τα περί νεκρών γραμμών κ.λ.π. να ξέρετε ότι τα καλώδια της Vivodi που καταλήγουν στο σπίτι έχουν σήμανση πάνω (ταμπελίτσα) που λένε "Vivodi και αριθμό τερματισμού". (Το έχω βάλει εγώ για να τα βρίσκω εύκολα).

Αρα ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν αποσύνδεσε τα καλώδια είδε τι αποσυνδέει. Απλά μετά που πέρασε το νέο καλώδιο , απλά αδιαφόρησε να τα ξανασυνδέσει όπως τα βρήκε.

Επίσης σε αυτό που γράφει ο contime συμφωνώ απολύτως. Δεν είπα ότι έγινε σαμποτάζ, απλά διαμαρτύρομαι για τον τρόπο που δουλέυουν ορισμένοι.

Και κάτι ακόμα. Το καλώδιο που είχε το σπίτι ήταν μία χαρά. Δεν το άλλαξε ο ΟΤΕ γιατί είχε πρόβλημα. Εκανε αλλαγές σε 2 σπίτια διπλανά γιατί χτίζονται οικοδομές και επι τη ευκαιρία με το καλώδιο του γείτονα άλλαξε και τα δικά μου με νέα γιατί παίρνουμε και οι δύο από το ίδιο εξωτερικό κουτί.

99% είναι δουλειά εργολάβου και δυστιχώς αν ο εργολάβος δεν είναι σοβαρός συμβαίνουν πολλά.

velkus
23-10-07, 18:07
Δεν λες παλι καλα που ξερεις και το φτιαχνεις μονο σου εκει μας εχουν κανταντησει να γινομαστε τεχνικοι απο το πουθενα..

Ακρη παντος με δαυτους οποιοι ειναι αυτοι δεν βρισκεις...

Εδω κολαει το ρητο που λεει "φτιαξτω μονο σου."

@ ADSLgr.com All rights reserved.