PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΟΙ



stefi2p
21-10-07, 18:02
Χαιρετώ τα μέλη του Forum

Είμαι νέο μέλος από περιοχή Αργυρούπολης σύνορα με Αλιμο.(οδός Πλαπούτα)

Εχω σύνδεση OTENET 1Μbps με Sagem 1540 με noise margin 11db και attenuation 54db.
Σύμφωνα με τους πίνακες του forum απέχω 3910 μέτρα από το DSLAM Ηλιούπολης και η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα μου δεν είναι πάνω από 4,12 mbit/s.
Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:
1)Τα DSLAM όλων των παρόχων είναι στο ίδιο σημείο στην Ηλιούπολη δηλαδή όποιον και να επιλέξω θα απέχει 3910 μέτρα από μένα(άρα ίδιο attenuation)
2)Αν επιλέξω πάροχο με διαφημιζόμενη ταχύτητα έως 24ΜΒps, τι πραγματική ταχύτητα περίπου θα έχω

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση/βοήθεια.
Αν κάποιος βέβαια είναι κοντά στην περιοχή μου και έχει αντιμετωπίσει το θέμα εναλλακτικού παρόχου (με double play ακόμη καλύτερα) επιτυχώς ή ανεπιτυχώς οι εμπειρίες του ευπρόσδεκτες

ariadgr
21-10-07, 19:28
Εχω σύνδεση OTENET 1Μbps με Sagem 1540 με noise margin 11db και attenuation 54db.
Σύμφωνα με τους πίνακες του forum απέχω 3910 μέτρα από το DSLAM Ηλιούπολης και η μέγιστη θεωρητική ταχύτητα μου δεν είναι πάνω από 4,12 mbit/s.
Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:


1)Τα DSLAM όλων των παρόχων είναι στο ίδιο σημείο στην Ηλιούπολη δηλαδή όποιον και να επιλέξω θα απέχει 3910 μέτρα από μένα(άρα ίδιο attenuation)

Ναι.


2)Αν επιλέξω πάροχο με διαφημιζόμενη ταχύτητα έως 24ΜΒps, τι πραγματική ταχύτητα περίπου θα έχω

Maximum 4Mbps θα συγχρονίσει το modem με την υπάρχουσα κατάσταση της καλωδίωσής σου.
Εκτός και αν το πρόβλημα δεν οφείλεται στην απόσταση, αλλά στην καλωδίωση του σπιτιού, και το λύσεις ελέγχοντας τις πρίζες.
Εσύ θεωρείς ότι μπορεί να απέχεις 4 χιλιόμετρα από το DSLAM Ηλιούπολης;

Με τόσο κακή γραμμή, αν αποφασίσεις να μεταφερθείς με φορητότητα σε Full LLU εναλλακτικού, προτίμησε Forthnet, On, Tellas που δίνουν PSTN τηλεφωνία, γιατί με τις εταιρείες που δίνουν VoIP και τη δική σου γραμμή, είναι πιθανό να είσαι συχνά χωρίς τηλέφωνο.

stefi2p
21-10-07, 22:38
Ariadgr

Ευχαριστώ για την απάντησή σου

Το DSLAM Ηλιούπολης είναι σε ευθεία γραμμή 1000-1500 μέτρα (υπολογισμός μου).
Τώρα βέβαια δεν ξέρω απο ποιούς δρόμους έρχονται τα καλώδια, οπότε τα 1500 μέτρα να γίνονται π.χ 2000-2500 μέτρα.
Η καλωδίωση τώρα του σπιτιού είναι καλή. Ειναι πρόσφατη κατασκευή και δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

Το θέμα είναι ότι είναι συμφέρον οικονομικά για μένα να βάλω double play, αλλά φοβάμαι μήπως έχω χειρότερη ταχύτητα από τώρα και προβλήματα στο τηλέφωνο.
Τώρα η ταχύτητα που κατεβάζω παίζει από 30 ως 70 ΚΒ/s.

Αν υπάρχει η βεβαιότητα ότι δεν θα είμαι σε χειρότερη κατάσταση (με Forthnet π.χ double play)
τότε να τολμήσω την αλλαγή.

Αν μπορείς πες μου τη γνώμη σου

ariadgr
21-10-07, 22:56
Το θέμα είναι ότι είναι συμφέρον οικονομικά για μένα να βάλω double play, αλλά φοβάμαι μήπως έχω χειρότερη ταχύτητα από τώρα και προβλήματα στο τηλέφωνο.
Τώρα η ταχύτητα που κατεβάζω παίζει από 30 ως 70 ΚΒ/s.

Αν υπάρχει η βεβαιότητα ότι δεν θα είμαι σε χειρότερη κατάσταση (με Forthnet π.χ double play)
τότε να τολμήσω την αλλαγή.

Xειρότερη ταχύτητα από τώρα δε θα έχεις.
Θα συγχρονίζεις στα 3-4 Mbps, ίσως με ένα ποιοτικό splitter Speedtouch*, φίλτρα πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή και το ADSL2+ modem της forthnet να είναι λίγο μικρότερο το dowstream attenuation και να συγχρονίσεις λίγο υψηλότερα.

*πωλείται στον ΟΤΕ της περιοχής σου

Κάνε μια προσπάθεια με forthnet2play, στην απίθανη περίπτωση που έχεις μεγάλο πρόβλημα, υπάρχει δυνατότητα να επιστρέψεις στον ΟΤΕ.

Και φυσικά γράψε μας σχόλια όταν συνδεθείς. :)

stefi2p
21-10-07, 23:27
OK Ευχαριστώ

Θα ενημερώσω για αποτελέσματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.