PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone Broadband 3G



Σελίδες : [1] 2 3

asc9076
21-10-07, 23:01
Πρόσφατα έβαλα Vodafone Mobile Connect 3G Broadband, με όριο 5Gb και 39ε/μήνα.
Γενικά είμαι ικανοποιημένος, γράφει 3,6Mbps και κατεβάζει αρκετά γρηγορότερα από το connx στα 768 που έχω. Μοναδικό εκνευριστικό πρόβλημα ότι δεν ανοίγει πάντα τις σελίδες, βγάζει το γνωστό μήνυμα:
''Πρόβλημα φόρτωσης σελίδας

Δεν βρέθηκε ο εξυπηρετητής
www.eηγφσδκ.gr δεν εντοπίστηκε. Ελέγξτε το όνομα του αρχείου και προσπαθήστε ξανά.
* Ελέγξτε τη διεύθυνση για ορθογραφικά λάθη όπως
ww.example.com αντί για
www.example.com

* Αν δεν μπορείτε να φορτώσετε καμιά σελίδα ελέγξτε τη σύνδεση του υπολογιστή σας
στο δίκτυο.

* Αν ο υπολογιστής σας ή το δίκτυο σας προστατεύεται από ένα firewall ή ένα διαμεσολαβητή, βεβαιωθείτε ότι επιτρέπεται στο Firefox να έχει πρόσβαση στον ιστό."

Χρησιμοποιώ Firefox και Explorer,το πρόβλημα παραμένει. Κάποιες φορές αποσυνδέομαι και ξανασυνδέομαι η κάνω συνέχεια ανανέωση ή επανεκκινώ τον ΗΥ για να λυθεί το πρόβλημα!!!!
Απενεργοποίησα και το firewall των Windows, καμία διαφορά.
Έχει κανείς καμία λύση-εξήγηση;

ntinosss2003
24-10-07, 19:48
φιλε μου εχω το ιδιο ακριβως πακετο εδω κ 3 μερες..
την πρωτη μερα δεν εβρισκα δικτυο 3g κ εμπαινα με gprs σε αθλιες ταχυτητες!!!

σημερα εβαλα το μοντεμ ψηλα κ πανω στο air condition κ βρηκα 3g (αλλα με τρεις γραμμες μονο απο τις πεντε)

ειλικρινα δεν περιμενα 3.6mbit να σερνοντε ετσι,κανει ωρες να ανοιξει μια σελιδα κατεβαζει με 3-4 το πολυ 5kbps κτλ κτλ

ταυτοχρονα εχω ακριβως τα ιδια προβληματα με αυτα που λες κ με τον internet explorer κ με firefox..ειδικα στο yahoo δεν μπορω να μπω καθολου!!δεν ξερω τι παιζει αλλα σκεφτομαι σοβαρα να κανω καταγγελια συμβασης γιατι μονο γρηγορο δεν ειναι χωρια τα πολλα προβληματα!!

αλλο κακο>>το προγραμμα που μετραει τα δεδομενα <<χανετε>> αν κανεις αποσυνδεση,δηλ δεν γραφει συνολικα ολα τα δεδομενα αλλα μονο της καθε συνδεσης!!!αρα που θα ξερω ποσα εχω κατεβασει??!!!!!

ψαχνω να βρω αυτο το 3g broadband που λεει η Vodafone αλλα τζιφος..ουτε καλυψη ουτε λογος..τουλαχιστον να ηξερα αν κ ποτε θα ειχα καλυψη κατι θα ηταν,τωρα με βλεπω με
ημι-ημι3G ταχυτητες.......................

k_koulos
24-10-07, 19:58
χμ το θέμα που λέτε με το "χάσιμο" είναι γνωστό, εγώ το λύνω με αποσύνδεση/σύνδεση στα καπάκια, είχα κάνει και κάτι ρυθμίσεις μέσω τηλεφώνου [κάποια ip και κάτι τέτοια, αλλά δεν είδα διαφορά].

τώρα για την κάλυψη 3G της vodafone είπαμε είναι η χειρότερη απο τις 3 εταιρίες σε εκτάση, αλλά δεν νομίζω και σε ποιότητα, οπότε φίλε ntinosss2003 δοκίμασε τις ρυθμίσεις σου στο προφίλ λίγο διαφορετικές, κάτι δεν πρέπει να κανείς καλα!

εγώ με gprs κάλυψη κυρίως εκτός του "κολλήματος" όταν συμβαίνει δεν έχω παράπονο, άντε τώρα που μείωσε τις τιμές η wind μήπως μας μειώσει και μας!!

ntinosss2003
24-10-07, 20:27
τι δεν κανω καλα??ολα αυτοματα δεν ειναι??απο οτι ξερω δεν μπορω να πειραξω κατι στο μοντεμ..

εγω μενω ηρακλειο κ μαλλον το 3g εδω δεν ειναι τοσο δυνατο!!
σερνετε στην κυριολεξια!!ακομα κ απλο surfing!!

ασε που απο το παραθυρο δεν <<βλεπω>> δικτυο 3g αλλα πρεπει να βαλω extra καλωδιο usb να το ανεβασω πανω στο aircondition που ειναι στον τοιχο που μαλλον επενεργει σαν μια κεραια κ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ βρισκω σημα 3g αλλα με μικρο σημα(3/5)

αν εχεις καμμια βοηθεια ειμαι ολος αυτια!!

k_koulos
24-10-07, 21:44
χμ αύτο που λες για εξτρα καλώδιο μάλλον σου μειώνει την απόδοση [μάλλον = δεν είμαι σίγουρος]

ρυθμίσεις αν έχεις το πρόγραμμα της vodafone , πήγαινε στο σιτε κάπου έχει ενημερωμένη έκδοση (http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070400&vars=0000000000) [νομίζω 7.2 ] κατέβασε την και κάνε Install

αύριο θα ποσταρώ και τις λοιπές ρυθμίσεις αν δεν τις έχω χαλάσει!

Alexpag
25-10-07, 01:14
Πρόσφατα έβαλα Vodafone Mobile Connect 3G Broadband, με όριο 5Gb και 39ε/μήνα.
Γενικά είμαι ικανοποιημένος, γράφει 3,6Mbps και κατεβάζει αρκετά γρηγορότερα από το connx στα 768 που έχω. Μοναδικό εκνευριστικό πρόβλημα ότι δεν ανοίγει πάντα τις σελίδες, βγάζει το γνωστό μήνυμα:
''Πρόβλημα φόρτωσης σελίδας

Δεν βρέθηκε ο εξυπηρετητής
www.eηγφσδκ.gr δεν εντοπίστηκε. Ελέγξτε το όνομα του αρχείου και προσπαθήστε ξανά.
* Ελέγξτε τη διεύθυνση για ορθογραφικά λάθη όπως
ww.example.com αντί για
www.example.com

* Αν δεν μπορείτε να φορτώσετε καμιά σελίδα ελέγξτε τη σύνδεση του υπολογιστή σας
στο δίκτυο.

* Αν ο υπολογιστής σας ή το δίκτυο σας προστατεύεται από ένα firewall ή ένα διαμεσολαβητή, βεβαιωθείτε ότι επιτρέπεται στο Firefox να έχει πρόσβαση στον ιστό."

Χρησιμοποιώ Firefox και Explorer,το πρόβλημα παραμένει. Κάποιες φορές αποσυνδέομαι και ξανασυνδέομαι η κάνω συνέχεια ανανέωση ή επανεκκινώ τον ΗΥ για να λυθεί το πρόβλημα!!!!
Απενεργοποίησα και το firewall των Windows, καμία διαφορά.
Έχει κανείς καμία λύση-εξήγηση;
Μια απο τα ιδια και εγω που εχω ακριβως την ιδια συνδεση. Κανω αποσυνδεση και καμια φορα restart για να ερθει στα ισια του. Απο ταχυτητες δεν εχω ξετρελαθει αλλα μου φαινεται οτι ειναι πιο γρηγορη (οταν υπαρχει σημα 3G) απο την 768 που ειχα στη οτενετ (Αθηνα) και για τα δεδομενα της περιοχης που μενω τωρα(Κερκυρα-Κοντοκαλι) μου αρκει για την ωρα.

ntinosss2003
25-10-07, 13:22
με τα προβληματα μαλλον φταιει η vodafone με το proxy της..

απο ρυθμισεις ξερετε τιποτα?

τα προγραμματα που εχει η vodafone στο site δεν ειναι για το usb modem που εχω!!
συνεχιζω παντως να εχω κακες εντυπωσεις απο το VMC..
εχτες δεν μπορουσα καν να ανοιξω σελιδα,τιποτα..

εκανα φορματ μπας κ εφταιγε το λειτουργικο αλλα τα ιδια συν μπλε οθονες των XP που πριν δεν υπηρχαν!!τωρα ελπιζω να εχει διορθωθει το προβλημα BSOD ΤΩΝ WINDOWS..

δυστυχως πριν δεν ειχα αλλη συνδεση ιντερνετ κ ετσι δεν μπορω να την κρινω οπως εσεις,αλλα απο οτι θυμαμαι απο μια παλια dial-up που ειχα δεν εχει πολλες διαφορες!!

asc9076
25-10-07, 15:56
Εγω είμαι Σχηματάρι. Έχει καλό σήμα εδώ.Εδώ και 10 ημέρες 1-2 φορές δεν είχα 3g και εμπαινα με gprs. Γενικά ευχαριστημένος γιατί δεν έχω σταθερό. Συν τοις άλλοις δεν μπορώ να κάνω live update στο AVG και δε μπορεσα να συνδεθώ μέσω outlook στα mail.
Χθες μετά τις 12 το βράδυ δε μπορούσα να συνδεθώ πουθενα και το παρατησα.

ntinosss2003
25-10-07, 16:29
κ εγω τα ιδια..μετα τα ματς ανοιξα τον υπολογιστη να σερφαρω αλλα τζιφος..μου φαινετε πως η Vodafone
πρωτα περιμενει τους συνδρομητες κ μετα θα κανει broadband υποδομες..

μου φαινετε οτι θα στειλω μαιλ να δω τι συμβαινει δεν παει αλλο!!καθε τρεις κ λιγο προβλημα!!!

asc9076
25-10-07, 21:36
Πήρα στο 1399, μίλησα με το τεχνικό τμήμα και ο κύριος στο τηλέφωνο πρώτη φορά το άκουγε. Ναι, ενταξει. . .
Κι εγώ για μειλ το βλεπω.

pan.nl
25-10-07, 23:01
Έχετε δοκιμάσει να χρησιμοποιήσετε κανένα VoIP πρόγραμμα? Λειτουργεί ή έχουν μπλοκάρει τις πόρτες?

BoGe
25-10-07, 23:03
Έχετε δοκιμάσει να χρησιμοποιήσετε κανένα VoIP πρόγραμμα? Λειτουργεί ή έχουν μπλοκάρει τις πόρτες?

Και πόσα πακέτα σηκώνει η γραμμή;

ntinosss2003
26-10-07, 03:44
ακουστε κ αυτο!!!παιρνω τηλ εξυπηρετηση πελατων vodafone,λεω στη κοπελια οτι εχω το ταδε προγραμμα αλλα δεν μπορω να βρω 3g σημα της εταιρειας αλλα μονο wind(tim το βρισκει)....
τις λεω αφου συνεργαζεστε με τα τηλεφωνα (οπου δεν εχει σημα αλληλοκαλυβοντε εταιρες!!) μηπως να μπω κ εγω με τιμ κ τα βρισκετε εσεις??

μου λεει μισο να σας συνδεσω με το τμημα ιντερνετ γιατι δεν γνωριζω..ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΕ ΜΕ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ Κ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ..μετα απο 20 λεπτα στην αναμονη το εκλεισα με μερικα !@#$%^&*

στο θεμα μας τωρα..ακομα το μοντεμ το εχω διακοπες εξω με το air condition,σκεφτομε αν βρεξει τι να κανω να το αφησω να βραχει η οχι..!!!!!!!!!!το μεσημερι με 3g στις τρεις γραμμες σημα κ απο το προγραμμα της voda ειδα να ανεβαζει ταχυτητες μεχρι κ 280 περιπου kbps!!!!!!!!εδω ειμαστε λεω!!ανοιγε σελιδες στο μπαμ κ το download μου ηταν στα υψη περιπου κ αυτο στα 70-80!!!αυτο ομως κρατησε 5 λεπτα μετρημενα κ μετα τα γνωστα αποσυνδεσεις επαννεκινησεις κτλ κτλ..

εχω το vmc εδω κ 4 μερες κ σημερα μονο καταφερα να κρατησω τη συνδεση ζωντανη για πολλη ωρα..ειμαι τωρα που γραφω στις 2 ωρες 51 λεπτα 30 δευτερολεπτα κ εχω κατεβασει σε αυτην την ωρα 81,63 μβ!!!το τρελλο τις υποθεσης??συνδεομε με 3g κ με παει μονο του σε 2g,ξαναγυρναει σε 3g κ κανει συνδεση κανονικα το κουτακι κατω γραφει 3,6 μβιτ μετα απο μονο του παλι παει σε 2g κ το κουτακι γραφει 53,6μβιτ κ τωρα ειμαι σε 3g με ταχυτητα 912κβιτ!!!!μαλλον θελει εξορκισμο το μοντεμ ή λιτανεια η vodafone..

τι να κανεις,αλλοι εχουν σταθερα κ αλλοι ασυρματα προβληματα..shit happens!!

ntinosss2003
26-10-07, 03:53
για voip δεν εχω δοκιμασει αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα φαμε πορτα..

ολα περνανε απο vodafone proxy κ προφανως τσεκαροντε..

παραδειγμα μερικες σελιδες ανοιγουν ενω αλλες με τιποτα(yahoo δεν/google yes)
ειδικα το δευτερο ανοιγει στο μπαμ ενω το πρωτο τα παραταω πολλες φορες,αυτο μαλλον εχει να κανει με το ποσο συνθετη ειναι η σελιδα..στα αλλα δεν βαζω το χερι μου στη φωτια κατι μπορει να παιζει η οχι

αυτο που ξερω απο πρωτο χερι ειναι οτι εμφανιζει χαλια φωτογραφιες των σελιδων(πχ e-shop)για λογους ...ταχυτητας!!

ntinosss2003
30-10-07, 06:54
Συνεβη κ οποιος θελει το πιστευει!!!!!!!!

εκανα αναβαθμιση στο μοντεμ (usb huewei e220) απο 2 σε 3.03.112 το οποιο παρακαλω κατεβασα απο την vodafone uk!!να κ η διευθυνση για οποιον θελει..
http://www.business.vodafone.com/site/bus/public/enuk/p_software_tscs60.jsp

ειναι πιο σταθερη αλλα..οταν το κατεβαζα πρωτη φορα νεκρωσε το μοντεμ κ αρχισα τις αλχημειες με τις ρυθμισεις του,εκανα restart κ κανονικα συνδεση με το vmc..ολα καλα ξαναρχιναω να κατεβαζω το update,ξαφνικα βλεπω την ταχυτητα να ανεβαινει!!!
ΕΦΤΑΣΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ VODAFONE TA 458kbps σταθεροτατα..
φρικαρα λεω τι εκανα κ το εφτιαξα??το κατεβασμα ειχε φτασει τα 39-40 κβ ενω το αρχειο μεγεθους 23 mb κατεβηκε σε 2-3 λεπτα!!!!!
ειλικρινα δεν θυμαμε τι εκανα..μπηκα στο speedtest και ηδα να μετραει κοντα στα 500kbit!!!
μετα ομως η μιζερια παλι..τα ιδια με 5-6ΚΒ κατεβασμα κ μεχρι 60kbit απο το προγραμμα της voda..

εκανα την αναβαθμιση αλλα δεν ξερω τι αλλες ρυθμισεις πρεπει να γινουν για να πιασω εστω κ 20kb ρε παιδια..σημα εχω αλλα οχι τελειο,μπορει καποιος να πει για ρυθμισεις κατι??
ειναι πολυ τρελο να εχεις κατι που μπορει να παει γρηγορα κ στην τελικη να πηγαινει σαν σαλιγκαρι..

παιδες s.o.s. οποιος εχει usb huewei e220 σε xp ας πει τι ρυθμισεις εχει γιατι θα φρικαρω..
ευχαριστω προκαταβολικα....

α ρε vodafone......α ρε vodafone.........

Alexpag
11-11-07, 05:54
Παραθετω και μια μετρηση που εκανα. Τα σχολια δικα σας!

http://www.speedtest.net/result/201005322.png (http://www.speedtest.net)

Alexpag
18-11-07, 22:33
Μου ήρθε και ο πρωτος λογαριασμός απο 23/10/2007 έως 24/11/2007 στο πακετο των 5gb ως εξης: 34,95ευρω + 5ευρω(τελη κινητης τηλεφωνιας) + 19%φπα = 47,54ευρω συνολο. Ειχα την εντυπωση οτι η τιμη συμφωνα με τα λεγομενα τους ηταν 39,90 κομπλε με φπα μεσα, αλλα οπως φαινεται ποτε δεν σε ενημερωνουν σωστα.:mad:

asc9076
20-11-07, 19:00
O πρωτος λογαριασμος ηρθε 48,85Ε, :mad: αλλα δεν ειδα την αναλυση.
Ο δευτερος ηρθε 31,99E :hmm:
[ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΛΩΝ 24,88Ε (εστειλα και ενα sms=0.09E)
ΤΕΛΟΣ ΣΥΝ/ΤΩΝ ΚΙΝ.ΤΗΛ. 2,00
ΣΥΝΟΛΟ ΦΠΑ 5,11]
Ο πρωτος λογαριασμος εκδοθηκε 2-3 μερες μετα την αιτηση μου για τη συνδεση και ο δευτερος ενα μηνα μετα και περιλαμβανει αναλυση του μηνα που περασε.
Ο πρωτος λογαριασμος δε θα επρεπε να ειναι μηδενικος η κανω εγω καποιο λαθος;Μηπως ειναι καποιο ποσο που πληρωνουμε εφαπαξ;
Θα περιμενω σε ενα μηνα τον επομενο λογαριασμο να δω τι θα πληρωνω τελικα.

Υ.Γ: Οποιος κανει εγγραφη στο Vodafone Online το λογαριασμο του Ιντερνετ καλα θα κανει να δωσει ενα εγκυρο τηλεφωνο για να επικοινωνησουν μαζι του 1-2 μερες μετα την εγγραφη για επιβεβαιωση, γιατι προφανως δε μπορουν να μας καλεσουν στον αριθμο του Ιντερνετ.
Παρεπιπτοντως πολυ βολικο το Vodafone Online.

k_koulos
20-11-07, 20:05
+1 για online, πολύ βολικό, το θέμα ΦΠΑ δεν θυμάμαι τι γράφει η διαφήμιση, πάντως και μένα μου την δίνει...

τώρα για την επικοινωνία που λες, εγώ έχω να πώ , ότι με παίρνουν τηλ όταν κοιμάμαι ή όταν ταξιδεύω.... πότε το πρώι που δουλεύω .....

επίσης παλιά που μου στέλναν sms για το vodafone unlimited [το οποίο και δεν είχα χρησιμοποιήσει και το ακύρωσα τελικά,], τα μηνύματα ότι ανανεώθηκα για άλλο ένα μήνα, πάντα στις 5:30 το πρώι!!!!! τους είχα βρίσει στο call center .......

asc9076
21-11-07, 19:20
Σημερα δε μπορουσα να ανοιξω καμια σελιδα. Πηρα εκνευρισμενος στη Vodafone, συνδεθηκα με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν τις παρακατω ρυθμισεις οι οποιες φαινεται να ελυσαν το προβλημα προς το παρον:

1.Αποπσυνδεθειτε

2.Πηγαινετε στις Ρυθμισεις

3.Επιλεξτε ΑΡΝ

4.Επιλεξτε Μη αυτοματες ρυθμισεις ΑΡΝ

5.Συμπληρωστε τα πεδια ως εξης:
α.Στο πεδιο ΑΡΝ γραψτε με κεφαλαια αγγλικα INTERNET
β.Τα δυο επομενα πεδια κενα
γ.Στο πεδιο DNS1 γραψτε τον αριθμο 213.249.17.10
δ.Στο πεδιο DNS2 γραψτε τον αριθμο 213.249.17.11

6.Συνδεθειτε και ολα πρεπει να δουλευουν κανονικα:oneup:

Alexpag
24-11-07, 16:57
Σημερα δε μπορουσα να ανοιξω καμια σελιδα. Πηρα εκνευρισμενος στη Vodafone, συνδεθηκα με το τεχνικο τμημα και μου ειπαν τις παρακατω ρυθμισεις οι οποιες φαινεται να ελυσαν το προβλημα προς το παρον:

1.Αποπσυνδεθειτε

2.Πηγαινετε στις Ρυθμισεις

3.Επιλεξτε ΑΡΝ

4.Επιλεξτε Μη αυτοματες ρυθμισεις ΑΡΝ

5.Συμπληρωστε τα πεδια ως εξης:
α.Στο πεδιο ΑΡΝ γραψτε με κεφαλαια αγγλικα INTERNET
β.Τα δυο επομενα πεδια κενα
γ.Στο πεδιο DNS1 γραψτε τον αριθμο 213.249.17.10
δ.Στο πεδιο DNS2 γραψτε τον αριθμο 213.249.17.11

6.Συνδεθειτε και ολα πρεπει να δουλευουν κανονικα:oneup:

Εχω ριξει πολυ μπινελικι απο την Τεταρτη που ειμαι χωρις internet. Tην Παρασκευη μου ανοιγε μονο το site του google και το msn. Εκανα τις ρυθμισεις που ειπες και μεχρι τωρα δουλευει ρολοι.Thanks! :oneup:

Alexpag
26-11-07, 23:27
Απιστευτο και ομως ελληνικο! Σε καταστημα της vοdafone στην Κερκυρα ακομα περιμενουν ενημερωση απο τα κεντρικα της Αθηνας προκειμενου να τους στειλουν τις ρυθμισεις που ηδη εχει ποσταρει ο φιλος σε αυτο το site. Εχει περασει 1 εβδομαδα και θα ημουν ακομα χωρις internet οπως πολλοι αλλοι ακομα χρηστες αν δεν γνωριζα αυτο το site. Για αλλη μια φορα πολλες ευχαριστιες!:)

ntinosss2003
28-11-07, 04:46
η ολη ουσια ειναι στο προγραμμα που λεει αν εχεις 3g σημα να υπαρχει και ενα + απο διπλα.

δηλαδη να γραφει<<vodafone GR 3G+>> Ετσι μονο εχεις καλες ταχυτητες..

Ο φιλος Alexpag προφανως εχει αυτο το σημα,οι υπολοιποι ομως??

η wind εχει εγγυημενα 3g+ οπου υπαρχει δικτυο 3ης γενιας η βοντα μπουρδες..
την αλλη βδομαδα θα παω να πληρωσω τον πρωτο μηνα(παρεπιπτωντος εμενα μου ηρθε 72 ευρω χωρις να εχω ξεπερασει τα 5gb!!) και θα καταγγειλω την συμβαση αφου δεν μπορει να μου εγγυηθει η βοντα τουλαχιστον ικανοποιητικες ταχυτητες..θα <<σπασω>> το συμβολαιο και θα παω στην wind!!

αντε γιατι παρατραβηξε το κακο με τη βοντα..

φιλε Alexpag δες στη σελιδα που μπηκες και εκανες το τεστ να δεις στην παναφον ολες τις μετρησεις που εχουν γινει και θα δεις οτι αυτα που πιανεις τα πιανεις μονο..εσυ!!!

........Auto merged post: ntinosss2003 added 10 Minutes and 4 Seconds later........

μια ερωτηση παιδια..

υπαρχει καποιος τροπος να κανω το μοντεμ της βοντα (huawei e220) να πιασει καλυτερο σημα με καμμια μοντα??

το ανοιξα αλλα δεν ειδα τιποτα που να με βοηθησει!!
ειναι απο μεσα οπως ενα κινητο με ενσωματωμενη κεραια...

και θα ηθελα να μαθω ποια υλικα ειναι πιο καλα για το σημα των κινητων!!σκεφτομαι να το ανοιξω και να ακουμπησω κατι μεταλλικο πανω στη κεραια μπας και τελικα βρω το πολυποθητο σημα που ψαχνω!!

οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη..

asc9076
28-11-07, 13:34
Απο περιεργεια εκανα κι εγω μια μετρηση

http://www.speedtest.net/result/206666711.png (http://www.speedtest.net)

Εμενα δειχνει παντα Vodafone 3G. Εδω κι εναμιση μήνα 3-4 φορες ειχα ολη τη μερα μονο 2g αλλα την επομενη μερα επανερχοταν (Σχηματαρι). Η Wind εχει μονο 2g εδω ενω η Cosmote σχεδον παντα 3g και 2g. Οποτε εγω δεν εχω αλλη επιλογη απο Vodafone & Cosmote.

Οσον αφορα την καταγγελια της συνδεσης, δυστυχως παροτι διαβασα το συμβολαιο πριν το υπογραψω, δε ζητησα αντιγραφο με τους ορους. Μήπως το εχει κρατησει κανεις να το μελετήσουμε; Φιλε ntinosss2003 φοβαμαι πως την υπαρξη η οχι σηματος 3g την καλυπτουν με το δικτυο 2g. Δυστυχως η ευτυχως αγορασαμε φορητο internet (οχι για συγκεκριμενη περιοχη) και μια πιθανη απαντηση τους ισως να ειναι να μετακινηθουμε σε αλλη περιοχη!!!Νομιζω στο συμβολαιο δεν εγραφε οτι εγγυώνται σημα παντου...
Οιι υπαλληλοι στα καταστηματα ειναι εντελως ανενημερωτοι και επιμενουν ακομα και σημερα οτι καθε μηνα θα πληρωνω μονο 39Ε συμπεριλαμβανομενου του ΦΠΑ.Οπως ειπα αναμένω τον επομενο λογαριασμο.
Κατι τελευταιο. Γνωριζει κανεις τι γινεται με την ακτινοβολια που εκπεμπει το μοντεμ; Μηπως ειναι σαν να εχω ενα κινητο που μιλαει συνεχως διπλα στο κεφαλι μου χωρις να το ξερω;:mad: Η ακτινοβολια 2g και 3g ειναι ιδια η οχι;

dek1
28-11-07, 13:43
Εγω είμαι Σχηματάρι. Έχει καλό σήμα εδώ.Εδώ και 10 ημέρες 1-2 φορές δεν είχα 3g και εμπαινα με gprs. Γενικά ευχαριστημένος γιατί δεν έχω σταθερό. Συν τοις άλλοις δεν μπορώ να κάνω live update στο AVG και δε μπορεσα να συνδεθώ μέσω outlook στα mail.
Χθες μετά τις 12 το βράδυ δε μπορούσα να συνδεθώ πουθενα και το παρατησα.

Το πρόβλημα είναι στο πρόγραμμα μέτρησης του όγκου των δεδομένων. Αν κάνεις σύνδεση χωρίς το πρόγραμμα μέτρησης όγκου δεδομένων όλα θα δουλέψουν κανονικά δηλ το Outlook express και το AVG. Άλλη λύση είναι να απενεργοποιήσεις το Mail Scanner. Τότε θα πάρεις τα mail σου κανονικά. Το πρόβλημα αυτό τους το έχω αναφέρει από το καλοκαίρι αλλά με έγραψαν. Ακόμη σε σελίδες με https (ασφαλείς συνδέσεις) δεν βγάζει το λουκέτο κάτω δεξιά. Λέτε να παρακολουθούν και το Internet?

asc9076
28-11-07, 13:55
Μετα απο τις ρυθμισεις που μου ειπαν απο τη vodafone το avg δουλευει κανονικοτατα, το outlook δε δοκιμασα. Ευχαριστω,θα δοκιμασω αυτα που μου ειπες με την πρωτη ευκαιρια.

dek1
28-11-07, 13:57
Μου ήρθε και ο πρωτος λογαριασμός απο 23/10/2007 έως 24/11/2007 στο πακετο των 5gb ως εξης: 34,95ευρω + 5ευρω(τελη κινητης τηλεφωνιας) + 19%φπα = 47,54ευρω συνολο. Ειχα την εντυπωση οτι η τιμη συμφωνα με τα λεγομενα τους ηταν 39,90 κομπλε με φπα μεσα, αλλα οπως φαινεται ποτε δεν σε ενημερωνουν σωστα.:mad:

Ο πρώτος λογαριασμός περιλαμβάνει αναλογικά τα τέλη του χρόνου από τη σύνδεση ως την έκδοσή του καθώς και προκαταβολικά τα τέλη του επόμενου μήνα.
Π.Χ. Αν κάποιος συνδεθεί στις 10 του μήνα και ο λογαριασμός εκδοθεί στις 20, τότε θα πληρώσεις 39,90/3=13,30 + 39,90=53,20. Βέβαια ίσως στην περίπτωση αυτή ανέβουν και τα τελη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας γιατί αλλάζει η κλίμακα του λογαριασμού.

asc9076
28-11-07, 14:14
Ο πρώτος λογαριασμός περιλαμβάνει αναλογικά τα τέλη του χρόνου από τη σύνδεση ως την έκδοσή του καθώς και προκαταβολικά τα τέλη του επόμενου μήνα.
Π.Χ. Αν κάποιος συνδεθεί στις 10 του μήνα και ο λογαριασμός εκδοθεί στις 20, τότε θα πληρώσεις 39,90/3=13,30 + 39,90=53,20. Βέβαια ίσως στην περίπτωση αυτή ανέβουν και τα τελη συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας γιατί αλλάζει η κλίμακα του λογαριασμού.


O πρωτος λογαριασμος ηρθε 48,85Ε, :mad: αλλα δεν ειδα την αναλυση.
Ο δευτερος ηρθε 31,99E :hmm:
[ΣΥΝΟΛΟ ΤΕΛΩΝ 24,88Ε (εστειλα και ενα sms=0.09E)
ΤΕΛΟΣ ΣΥΝ/ΤΩΝ ΚΙΝ.ΤΗΛ. 2,00
ΣΥΝΟΛΟ ΦΠΑ 5,11]
Ο πρωτος λογαριασμος εκδοθηκε 2-3 μερες μετα την αιτηση μου για τη συνδεση και ο δευτερος ενα μηνα μετα και περιλαμβανει αναλυση του μηνα που περασε.


Ετσι μπορω να εξηγησω το υψος του πρωτου λογαριασμου για καθυστερηση τριων ημερων.
Βεβαια δε μπορω να καταλαβω γιατι ο δευτερος ηρθε τοσο χαμηλος...

k_koulos
28-11-07, 14:16
μήπως γιατί πέρασε αυτόματα στις νέες χρεώσεις ή κάνει χρήση φοιτητικού;

asc9076
28-11-07, 14:27
Το δευτερο ειναι απιθανο, μαλλον το πρωτο ισχυει.Εχεις δικιο τωρα που το ξανασκεφτομαι. Απλα ειχα την εντυπωση οτι το παγιο παραμενει το αρχικο (οπως στις συνδεσεις κινητης αν δεν κανω λαθος). Παντως με τις καινουριες χρεωσεις τοσο βγαινει. Παρεπιπτοντως νομιζω πως στο συμβολαιο δεν αναγραφονται οι τιμες, μονο το προγραμμα χρησης.

Anonyma
28-11-07, 16:16
το outlook δε δοκιμασα

Έχεις βάλει στο outgoing mail server τον διακομιστή της Vodafone mobile, δηλ. mailgprs.vodafone.gr; Γιατή διαφορετικά δεν μπορείς να στείλεις, μόνο να λάβεις από τον κανονικό σου IPS.

Και αυτό θα μπορούσαν να το γράψουν στις οδηγίες εγκατάστασης.....

Alexpag
28-11-07, 23:19
η ολη ουσια ειναι στο προγραμμα που λεει αν εχεις 3g σημα να υπαρχει και ενα + απο διπλα.

δηλαδη να γραφει<<vodafone GR 3G+>> Ετσι μονο εχεις καλες ταχυτητες..

Ο φιλος Alexpag προφανως εχει αυτο το σημα,οι υπολοιποι ομως??

η wind εχει εγγυημενα 3g+ οπου υπαρχει δικτυο 3ης γενιας η βοντα μπουρδες..
την αλλη βδομαδα θα παω να πληρωσω τον πρωτο μηνα(παρεπιπτωντος εμενα μου ηρθε 72 ευρω χωρις να εχω ξεπερασει τα 5gb!!) και θα καταγγειλω την συμβαση αφου δεν μπορει να μου εγγυηθει η βοντα τουλαχιστον ικανοποιητικες ταχυτητες..θα <<σπασω>> το συμβολαιο και θα παω στην wind!!

αντε γιατι παρατραβηξε το κακο με τη βοντα..

φιλε Alexpag δες στη σελιδα που μπηκες και εκανες το τεστ να δεις στην παναφον ολες τις μετρησεις που εχουν γινει και θα δεις οτι αυτα που πιανεις τα πιανεις μονο..εσυ!!!



H μετρηση που postara ειναι μια απο τις καλες μου αλλα δυστυχως δεν ειναι αντιπροσωπευτικη γιατι οι περισσοτερες που εχω κανει ειναι πιο χαμηλες. Οσο αφορα το σημα εδω που μενω εχω 3G me τεσσερις στις πεντε γραμμες. Παντως ενω πριν μου εβγαζε συχνα στον explorer δεν ειναι δυνατη η εμφανιση της σελιδας μετα τις ρυθμισεις που εκανα δεν μου το εχει ξαναεμφανισει. Και γω περιμενα καλυτερες ταχυτητες με 3G σημα. Μερικες φορες σερνεται εντελως!:down:

pan.nl
28-11-07, 23:30
Τελικά έχετε δοκιμάσει αν λειτουργούν προγράμματα VoIP (συμπεριλαμβανομένου και του video στο MSN)? Από packets per second πώς τα πάει?

Alexpag
29-11-07, 01:21
Θα ηθελα επισης να ρωτησω αν το συμβολαιο που ειχα κανει για τα 5gb στην τιμη των 39,90 αναπροσαρμοζεται στην νεα μειωμενη τιμη των 29,50? Το εχω μολις 1 μηνα και επεσε η τιμη!

ntinosss2003
29-11-07, 02:12
οντως η τιμη επεσε στα 29,5(μαλλον χωρις φπα+τελη κινητης τηλεφωνιας)

ρε παιδια εχει πιασει κανεις σημα 3g+???εχτες βρηκα μια γραμμη πανω στο μηχανακι μου που ειναι στον δρομο(ειχε παει το μοντεμ σε χρωμα προς το σιελ οχι το μπλε) και μου εγραφε 3g+..λεω εγω σιγα με μια γραμμη μην συνδεθει κιολας,ομως επιασε 98,7kb κατεβασμα!!(περιπου 900-950kbps στο προγραμμα της βοντα)και περιπου 30-35 kb ανεβασμα..απο τοτε ψαχνω μπας και ξανβρω το + στο σημα αλλα τζιφος!!

μηπως τελικα καποιος ξερει καμμια πατεντα να κανω στο μοντεμ για καλυτερο σημα??σηκωνει καμμια κεραια εστω και απο κινητο??μπορει με καποιο τροπο να δωσεις παραπανω ρευμα στο μοντεμ και θα βοηθησει να εχει καλυτερο σημα??
ψαχνω στο νετ αλλα δεν βρισκω κατι σχετικο..

asc9076
29-11-07, 18:53
Εχετε υπόψιν κανενα προγραμματακι να μετραμε τον ογκο που ανεβαινει-κατεβαινει με ακριβεια; Δε με βολευει καθολου της Vodafone πια. Ασε που χθες το αφησα ολο το βραδυ στο emule, κατεβασα 40ΜΒ και ανεβασα πανω απο 400:mad:. Ξερει κανεις πως θα απενεργοποιησω το ανεβασμα;

ntinosss2003
02-12-07, 05:30
εγω εχω το netmeter 1.1.3 και απλα εχω αφησεις της βοντα!!
κανε αναζητηση με google η yahoo και θα το βρεις(ειναι free αλλα παρα πολυ κατατοπιστικο!!!!!!)

για το emule δεν ξερω να σου πω,παντως να ξερεις στα p2p προγραμματα χρειαζετε να δινεις για να παιρνεις κιολας!!!

asc9076
02-12-07, 05:38
Μολις το κατεβασα,το εγκατεστησα και φαινεται να δουλευει μια χαρα! Ευχαριστω!

best71
02-12-07, 07:33
Εμεις που εχουμε υπογραψει συμβολαιο με 39 ευρω το μηνα, θα μας πιασει αυτοματα η μειωση του παγιου;

d_alex
02-12-07, 18:25
Ναι το πάγιο θα μειωθεί στα 29,5 € σε όλους όσοι έχουν το πρόγραμμα 5G Broadband.
Στο πάγιο συμπεριλαμβάνεται ο Φ.Π.Α όχι όμως και το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας.

Alexpag
03-12-07, 23:38
Παραθετω μια ακομα μετρηση μου. Περιοχη Κερκυρα-Λιμανι.

http://www.speedtest.net/result/208471325.png (http://www.speedtest.net)

fake7
05-12-07, 08:15
εγω παιδια εδω και 2 μηνες ειμαι ΥΠΕΡευχαριστημενος με το VMC!

γνωριζω που υπαρχει 3G access και δεν αρχιζω να βριζω τη Vodafone..

για τυχον παρεξηγησεις δεν ειμαι υπαλληλος της.
Μερη που δεν αναφερατε και εχω 3G+:Πειραια, Αμοργο(Καταπολα) και Συρο

το εχω μαθει καλα το πακετακι και τα Bugs οποτε ρωτηστε με.Κανει κατι κολληματα με το GPRS, δεν αναγνωριζει το 3G αλλα για ολα υπαρχει λυση.
Πρεπει να εχετε ομως κανει το update που ειπε ο ntinosss

αυτα.

........Auto merged post: fake7 added 34 Minutes and 2 Seconds later........

ααα ο λογαριασμος μου ηρθε, με φοιτητικο πακετο, 33€

asc9076
17-12-07, 17:20
Τελικά έχετε δοκιμάσει αν λειτουργούν προγράμματα VoIP (συμπεριλαμβανομένου και του video στο MSN)?

Εγκατεστησα το VoipDiscount για δωρεαν κλησεις εσωτερικου. Ποιοτητα ηχου πολυ καλη αλλα εχει καθυστερηση 2'' περιπου. Εχετε δοκιμασει καποιο αλλο; Στο connx 768 εχει καθυστερηση 6'' περιπου.
Video στο MSN θα δοκιμασω συντομα.

Alexpag
18-12-07, 19:49
Χρησιμοποιω συνεχεια βιντεο στο msn και φωνητικη κληση.Μεχρι τωρα σχετικα καλες εντυπωσεις. Καμια φορα κολλαει αλλα για λιγα δευτερολεπτα. Με σημα 3G δουλευει καλα.

Alexpag
31-12-07, 02:06
Τωρα τελευταια εχω πιασει πατο με την ταχυτητα με σημα 3G(3 στις 5 γραμμες) μου φαινεται οτι σερνεται εντελως σαν 56κ!!!:down:

best71
08-01-08, 21:35
Κατεβασα τους νεους drivers το σιτε της βονταφονε και ειδα ποιο σταθερη συνδεση τωρα στο 3G
http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070400&vars=0000000000

Alexpag
12-01-08, 00:21
Yπαρχει περιπτωση να εχουμε μελλοντικη αναβαθμιση της ταχυτητας απο την vodafone εως 7,2?

Alexpag
22-01-08, 00:50
Κανείς?

ATG
22-01-08, 08:48
Κανείς?

Εννοειται!

gsisman
22-01-08, 20:04
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ 7,2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΑΠΟ rapidshare.ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.