PDA

Επιστροφή στο Forum : Γνωρίζοντας την ΔΕΑΔΑ, το δίκτυο Arnet και τους ανθρώπους της από κοντά



tasos-tasos
22-10-07, 01:56
Νιώθω πως ήρθε η ώρα, και πιστεύω άργησα υπερβολικά, να καταθέσω γραπτώς την εμπειρία που απέκτησα γνωρίζοντας τον κόσμο που εργάζεται και αποτελεί την ΔΕΑΔΑ και το δίκτυο Arnet εν γένει.

Την καταπληκτική συμπεριφορά, άψογη συνεργασία, και φιλοξενία του φίλου stef2 την έχουμε γνωρίσει αρκετά μέλη πιστεύω μέσα από αυτό το φόρουμ, τις συζητήσεις που γίνονται, αλλά και το πόσο ανοιχτοί είναι αυτοί οι άνθρωποι στο να συζητηθεί οποιοδήποτε θέμα, να βρεθεί μια λύση, τι φταίει, να γίνει η τάδε μέτρηση, προσκλήσεις να επισκεφτούμε τον χώρο της ΔΕΑΔΑ και τις εγκαταστάσεις, κ.ο.κ.

Πρώτη μου επαφή ήταν, όταν φίλος καλός και φυσιοθεραπευτής μου, κατά τη διάρκεια θεραπειών που έκανα, λόγω τροχαίου ατυχήματος, με ρώτησε τι θα του πρότεινα για σύνδεση Internet.

Αμέσως του πρότεινα να δοκιμάζαμε την σχετική υπηρεσία.
Κάνοντας τις απαραίτητες επικοινωνίες, ήρθα σε επαφή και ζητήσαμε έναν δοκιμαστικό λογαριασμό με χρήση δικού μου laptop (WiFi enabled). Μάλιστα, την δεύτερη ημέρα κάλεσα και ζήτησα τον ίδιο κύριο που ενεργοποίησε τον λογαριασμό, μου είπαν πως ο κύριος αυτός είναι ο διευθυντής. Ναι, για έναν λογαριασμό είχα την τιμή να συνομιλήσω με τον ίδιο τον διευθυντή της ΔΕΑΔΑ.
Για να μην τα πολυλογώ (πολυγράφω), στις επόμενες ημέρες συνάντησα κάτι πρωτόγνωρο. Σε οποιαδήποτε διευκόλυνση ζητούσα, η απάντηση ήταν πάντα θετική. Άμεση ενεργοποίηση demo λογαριασμού, αίτημα για μικρή παράταση, δανεισμός εξοπλισμού και παραχώρηση για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, αυξομείωση του bandwidth του λογαριασμού για δοκιμές, σε όλα μα όλα ήταν απόλυτα θετικοί.

Η ποιότητα της υπηρεσίας άψογη. Τα quality tests μου έδιναν καλύτερα αποτελέσματα από ενσύρματες συνδέσεις μέσω ΟΤΕ!!!
Μα πιο πάνω από την προσφερόμενη υπηρεσία, εξίσου σημαντικό και παραπάνω για μένα είναι οι άνθρωποι που έρχεσαι σε επαφή.

Από αυτό και μόνο χάρηκα για αυτό που γνώρισα.

Εν όψει της διπλωματικής μου εργασίας σκέφτηκα να ζητήσω την συμβολή και συμπαράστασή της ΔΕΑΔΑ όσον αφορά την πρόθεσή μου να παρουσιάσω εκτενέστερα το Ασύρματο Δίκτυο της Αργυρούπολης.
Σε αυτό το σημείο, οφείλω να ομολογήσω πως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση και με έχει κάνει να νιώθω απίστευτα υπόχρεος η απίστευτη ελευθερία που μου παραχωρήθηκε, έτσι ένιωσα δηλαδή, καθώς σε ότι ζητούσα ή μου ζητούσε ο εισηγητής της διπλωματικής καθηγητής, και ενώ μερικά μου φάνταζαν τραβηγμένα και πως σίγουρα δε θα δεχόταν να μου παραχωρήσει κανείς στα πλαίσια μυστικότητας και ανταγωνισμού όλα αυτά τα στοιχεία που μου ζητούνταν, η άμεση απάντηση ήταν πάντοτε θετική.
Ένιωσα μια τεράστια αγκαλιά, από όλους. Πιο πολύ θα έλεγα ότι ένιωσα να είμαι μέσα σε μια οικογένεια.
Πραγματοποιήσαμε αρκετά τεστ και συνδέσεις, downloads εν κινήσει, με χρήση pcconsoles με την συμβολή της εταιρείας InCarPc.
Με χρήση wi-fi enabled κινητών τηλεφώνων, laptops και incarpcconsoles διενεργήθηκαν αρκετές δοκιμές που με βοήθησαν στην ανάπτυξη του πειραματικού μέρους της διπλωματικής μου.

Δε θα ήθελα να σας κουράσω άλλο. Θέλω μονάχα να πω πως αυτοί οι τελευταίοι μήνες θα μου μείνουν αξέχαστοι, χάρηκα αφάνταστα που μου δόθηκε η ευκαιρία να αποκτήσω αυτή την εμπειρία, αυτές τις γνώσεις και να γνωρίσω αυτούς τους καταπληκτικούς ανθρώπους, καταπληκτικούς σε αυτό που κάνουν αλλά και στον ανθρώπινο χαμογελαστό τρόπο που το κάνουν αυτό.

Χαίρομαι που ακόμη υπάρχουν τόσο απίθανοι άνθρωποι και είμαι σίγουρος πως και σαν έργο, και σαν άνθρωποι, θα βρίσκονται πάντοτε στην επικαιρότητα και πάντοτε μπροστά μας.

Κύριες και Κύριοι της ΔΕΑΔΑ, τα λόγια είναι λίγα για να εκφράσουν τα συναισθήματα που νιώθω για εσάς, τον θαυμασμό και την εκτίμησή μου.
Σας ευχαριστώ που ήσασταν και είστε εκεί.
Σας ευχαριστώ για ό,τι κάνατε και ό,τι κάνετε.

Θα είμαι πάντοτε πλάι σας και είμαι σίγουρος πως θα είστε πάντοτε ένα βήμα μπροστά από εμάς και θα σας συναντάμε τακτικά.

epursimuove
22-10-07, 11:32
Πες τα Τάσο! Πες τα! Το Arnet δεν συνδέει απλώς μηχανήματα! Συνδέει ανθρώπους!

nm96027
22-10-07, 16:19
Πολυ χαίρομαι που διαβάζω ενα τοσο θετικο ποστ!Μπραβο!

tasos-tasos
22-10-07, 16:35
Πολυ χαίρομαι που διαβάζω ενα τοσο θετικο ποστ!Μπραβο!

αν υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι, σωστοι σαν ανθρωποι και την ανθρωπια αυτή την διοχετευουν και στην δουλεια τους... πως να μην υπαρχουν τετοια ποστ?

οχι μονο τετοια ποστ αλλα πολυ καλυτερα πραγματα συμβαινουν με τετοιους ανθρωπους, σωστους ανθρωπους και επαγγελματίες

χαιρεσαι πραγματι να μιλας για εκείνους, να συναναστρέφεσαι μαζι τους, ακομη και να ησουν ενας απο τους καθημερινους τους συνεργάτες

η διαμεσολάβησή μου να εντάξω τον γνωστό μου στο δικτυο Arnet αλλα και η περίοδος της διπλωματικής μου, μου αφησαν ευχαριστες γλυκες στιγμές χάρη στους ανθρωπους αυτούς

που ποτέ μα ποτέ δεν έβαλαν το προσωπικό συμφέρον καν στην συζήτηση, που δεν φέρθηκαν καν σαν τις κλασικές εταιρείες ISP ή σαν μια δημοτική επιχείρηση

ενα ποστ ειναι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις, που μπορώ να κανω για αυτους τους ανθρωπους

αν και πιστευω πως αρκετοι εχουν ηδη γνωρίσει αυτό το ευχάριστο ανθρώπινο κλίμα και δεν εκφράζω κατι νέο αυτή τη στιγμή

@ ADSLgr.com All rights reserved.