PDA

Επιστροφή στο Forum : απορια σε σχεση με την γραμμη adsl



nicks1974
22-10-07, 03:31
εχοντας κανει αιτηση απο της 19-9-07 εχω βαλει το ρουτερ σε πριζα και περιμενω την ημερα που θα συχρονισει, που θα εχω ιντερνετ δηλαδη. Η απορια μου ειναι αν θα πρεπει να βαλω το ρουτερ στην πριζα τηλεφωνου την κεντρικη(σαλονι) η δεν παιζει ρολο? αυτην την στιγμη το εχω συνδεσει σε τηλεφωνικη πριζα του δωματιου. θα εχω ιντερνετ και στις 3 πριζες τηλεφωνου?

ευχαριστω,

eyd_perissos
22-10-07, 09:57
ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΟΤΕ:oneup:

Ange1face
23-10-07, 16:30
Αν έκανες αίτηση για φορητότητα σταθερού αριθμού και παράλληλα adsl αίτηση, η γραμμή στην οποία λειτουργούσε το παλιό σου τηλέφωνο θα λειτουργεί πλέον μόνο σαν DSL γραμμή και το σταθερό σου νούμερο θα λειτουργεί μέσω του sagem και της σταθερής συσκευής από το κατάστημα.
Αν δεν είχες ποτε νούμερο του ΟΤΕ και έκανες αίτηση για ADSL σε μια ανενεργή γραμμή τσάμπα περιμένεις εκ μηχανής θεού "απλά" να συγχρονίσει το router σου. Όταν λάβεις το μηνυμα ενεργοποίησης στο κινητο σου θα πρέπει να συνδεθεί το καλώδιο της vodafone με το καλώδιο που καταλήγει στο σπίτι σου και έπειτα καλό browsing!:)

A sorry να απαντήσω και στην ερώτηση σου, σε όλες τις πριζες τηλεφώνου στο σπίτι σου θα λειτουργεί η υπηρεσία.

nicks1974
25-10-07, 08:23
φιλε Ange1face μολις το νοικιασα το σπιτι και πιστευω οτι ο προηγουμενος ειχε τηλεφωνο. 18 χρονια εμενε μεσα ελεος! Οποτε λογικα η γραμμη δεν ειναι ανενεργη ετσι δεν ειναι?

Δηλαδη μπορω υποθετικα να βαλω απο ενα ρουτερ σε καθε πριζα?

jap
25-10-07, 09:25
φιλε Ange1face μολις το νοικιασα το σπιτι και πιστευω οτι ο προηγουμενος ειχε τηλεφωνο. 18 χρονια εμενε μεσα ελεος! Οποτε λογικα η γραμμη δεν ειναι ανενεργη ετσι δεν ειναι?

Δηλαδη μπορω υποθετικα να βαλω απο ενα ρουτερ σε καθε πριζα?

Αυτό που λες είναι σημαντική λεπτομέρεια. Αποκλείεται να συγχρονίσει μόνο του. Όταν σου παραδοθεί το ζεύγος της HOL (του OTE με την υπηρεσία της HOL) θα πρέπει ένας τεχνικός να κάνει τη λεγόμενη μικτονόμηση (ψάξε με αυτόν τον όρο λίγο στο adslgr και θα βρεις περισσότερες πληροφορίες). Ο τεχνικός HOL (ή του ΟΤΕ) θα παραδώσει το ζεύγος στον κατανεμητή της πολυκατοικίας/εξωτερικό κουτί μονοκατοικίας, αυτή είναι η υποχρέωσή του. Στη συνέχεια πρέπει εσύ (αν και το αποκλείω από τις ερωτήσεις που κάνεις) ή κάποιος φίλος που ξέρει ή κάποιος ηλεκτρολόγος που θα φέρεις για αυτή τη δουλειά να συνδέσει το καλώδιο με αυτό που αφορά το διαμέρισμα. Το ότι προϋπήρχε τηλεφωνική σύνδεση δεν λέει τίποτα. Ο ευκολότερος τρόπος είναι να πετύχεις τον τεχνικό που θα έρθει έτσι κι αλλιώς και να του ζητήσεις να σου το κάνει επιτόπου, για 5 λεπτών δουλειά μιλάμε αν όλα πάνε καλά. Με αμοιβή επιτόπου φυσικά και ανεπίσημα.

Θα έλεγα να πάρεις τη HOL να σου εξηγήσουν τη διαδικασία, εξηγώντας τους ότι έχεις ζητήσει (όπως καταλαβαίνω τελικά) ανενεργό βρόχο.

Όχι, 1 router μπορείς να βάλεις μόνο, αλλά σε όποια πρίζα θέλεις. Θεωρητικά με την υλοποίηση της HOL ίσως μπορούσες να βάλεις 1 για το internet και ένα στο δεύτερο VCI για την τηλεφωνία, αλλά δεν ξέρω ούτε αν πρακτικά γίνεται ούτε αν κερδίζεις κάτι. Για να έχεις Internet σε όλο το σπίτι θέλεις ειδική καλωδίωση ή ασύρματο router ή λύσεις homeplug και αντίστοιχο εξοπλισμό. Για τηλέφωνο σε όλο το σπίτι πρέπει να το κάνεις από το router και ίσως να παρέμβεις (λίγο) και στην καλωδίωση, ψάξε λίγο στο forum, έχει συζητηθεί αρκετά. Αν δεν κάνεις καμία παρέμβαση, οι άλλες πρίζες (με τη λύση της HOL) σου είναι παντελώς άχρηστες.

nicks1974
25-10-07, 10:32
JAP ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΧΡΟΝΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΜΙΚΤΟΝΟΜΙΣΗΣ? ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ? ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ? ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΕΛΛΑΣ, ΒΙΒΟΝΤΙ ΚΑΙ ΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ADSL ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΣΥΧΡΟΝΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΤΟΥ.

jap
25-10-07, 10:50
JAP ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΩΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΧΡΟΝΙΖΕΤΕ ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΜΙΚΤΟΝΟΜΙΣΗΣ? ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ? ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ? ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΕΛΛΑΣ, ΒΙΒΟΝΤΙ ΚΑΙ ΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ADSL ΤΟ ΜΟΝΤΕΜ ΣΥΧΡΟΝΙΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΤΟΥ.

Ασφαλώς και υπάρχει τέτοια περίπτωση αλλά δεν νομίζω τόσο γρήγορα. Η HOL/Vodafone θα σε ενημερώσει.

Όπως σου είπα, στην κάνει οποιοσδήποτε ηλεκτρολόγος αλλά αφού παραδοθεί η γραμμή στον κατανεμητή. Αν πετύχεις τον τεχνικό ή σε έχουν ενημερώσει πότε θα έρθει γλυτώνεις κόπο και χρήμα.

Δεν έχεις δώσει λεπτομέρειες, αλλά αν έχω καταλάβει καλά είσαι χωρίς καθόλου τηλ. σύνδεση. Όπως κατάλαβα, έχεις κάνει αίτηση στην Vodafone για ADSL με full LLU, χωρίς πάγιο ΟΤΕ. Στις άλλες περιπτώσεις είχες τηλέφωνο και είτε ΑΡΥΣ είτε Shared LLU. Είναι διαφορετικά πράγματα και οι διαδικασίες διαφέρουν.

Μάλλον δεν ισχύουν όσα αναφέρω για τηλέφωνο, το πακέτο που έχεις ζητήσει δεν έχει τηλέφωνο. Γράψε αν θες τι ακριβώς έχεις παραγγείλει με την αίτησή σου να σου πω τι ισχύει, εγώ ή κάποιος άλλος στο forum.

nicks1974
25-10-07, 12:03
JAP ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΛ ΣΤΟ ΝΕΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΤΗΛ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΟΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ 17-9. ΜΟΥ ΟΡΙΣΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 21-11-2007!!!! ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΒΟΝΤΑΦΟΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ADSL.
THN ΑΙΤΗΣΗ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ.

Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΒΟΝΤΑΦΟΝ ΓΙΑ ADSL ΑΦΟΡΑ FULL LLU

jap
25-10-07, 14:37
Οκ, λογικό ακούγεται, απλά ήθελα να είμαι βέβαιος ότι δεν θα σου δώσω λάθος πληροφορίες. Όταν με το καλό παίξουν όλα, κάνεις αν θες και μια φορητότητα στο κινητοσταθερό και ξεφορτώνεσαι τον OTE.

Από τη vodafone θα σου πουν πότε θα σου περάσουν το καλώδιο.

Ange1face
29-10-07, 15:30
φιλε Ange1face μολις το νοικιασα το σπιτι και πιστευω οτι ο προηγουμενος ειχε τηλεφωνο. 18 χρονια εμενε μεσα ελεος! Οποτε λογικα η γραμμη δεν ειναι ανενεργη ετσι δεν ειναι?

Δηλαδη μπορω υποθετικα να βαλω απο ενα ρουτερ σε καθε πριζα?

Όταν λέμε ανενεργή γραμμή εννοουμε πως αυτή τη στιγμή δε λειτουργεί κάποιο νούμερο στη συγκεκριμένη. Από τη στιγμή που ο προηγούμενος ενοικιαστής έφυγε από το σπίτι είναι λογικό ή να διέκοψε τη συνδεσή του ή να μετέφερε το νούμερο του στη νέα του κατοικία. Από κείνη τη στιγμή κ έπειτα η γραμμή θεωρείται ανενεργή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.