PDA

Επιστροφή στο Forum : Laptop και DSL



satnews
14-02-05, 00:34
Για σας ,

Εχω ενα παλιο λαπτοπ ΙΒΜ το οποιο δεν εχει Network εχω μονο USB και το Modem που εχω εχει μονο μια υποδοχη για network την οποια την εχω συνδεση με το μεγαλο PC υπαρχει καποιος τροπος να συνδεσω το λαπτοπ με το DSL μεσο ενος απλου καλοδιου τηλεφωνου στο ενσοματομενω modem tou laptop.

Ευχαριστω

Μιχάλης

nnn
14-02-05, 00:38
Αν έχεις Pcmcia είσοδο στο laptop θα πάρεις μια ανάλογη κάρτα που βγάζει έξοδο ethernet.
Αφού ισχύει αυτό θα πάρεις ένα οικονομικό switch και θα συνδέσεις και τα 2 Pc μέσω Etherner με το modem.
Προσοχή όμως,πρέπει το modem να είναι και router αλλιώς ξέχνα όλα τα ανωτέρω.

Νικαετός
14-02-05, 00:48
Γιατί το modem χρειάζεται απαραίτητα να είναι και ρούτερ nnn ? Απλά συνδέει και τα τρία (2 pc και modem πάνω στο switch και είναι οκ ...) Μπορεί να έχει το πσ να κάνει share την σύνδεση με το λάπτοπ

Νικαετός
14-02-05, 00:50
Για σας ,

Εχω ενα παλιο λαπτοπ ΙΒΜ το οποιο δεν εχει Network εχω μονο USB και το Modem που εχω εχει μονο μια υποδοχη για network την οποια την εχω συνδεση με το μεγαλο PC υπαρχει καποιος τροπος να συνδεσω το λαπτοπ με το DSL μεσο ενος απλου καλοδιου τηλεφωνου στο ενσοματομενω modem tou laptop.

Ευχαριστω

Μιχάλης

Να συνδέσεις πάντως το λαπτοπ με τον τρόπο που λες ?? :shock::shock:

nnn
14-02-05, 00:58
Σωστά αν κάνει share σύνδεση γίνεται αλλά θέλει 2η κάρτα δικτύου στο Pc χωρίς switch.

Τώρα που το ξαναβλέπω γίνεται να κάνει share τη σύνδεση συνδέοντας τους 2 υπολογιστές μέσω Usb.
Ούτε pcmcia ούτε switch και είναι πολύ φτηνή λύση ~10 € για το σωστό Usb καλώδιο.
Το αν θα παίξει τώρα εξαρτάται από τα λειτουργικά που θα τρέχουν.

satnews
14-02-05, 01:01
ειναι modem και router Billion .

@ ADSLgr.com All rights reserved.