PDA

Επιστροφή στο Forum : Kολλήσαμε στα 8 ?



Σελίδες : [1] 2 3 4

TLG
22-10-07, 11:42
Τι εγινε βρε παιδια?

Ο ΟΤΕ δεν προκειται να προχωρησει σε παραπανω ταχυτητες ? ουτεν καν στο upload ?
Ουτε σε μείωση τιμης ?? καποια κινηση για να μας κρατήσει τελος παντων ..


Τωρα που επιτελους ήρθαν οι "πολυπόθητοι" παροχοί στην Πετρούπολη δεν ξέρω τι να κάνω ....
Με τον ΟΤΕ πληρώνω τα μαλιοκεφαλα μου για την 8αρα , αλλα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ...αλλα μιλαμε για τα διπλα λεφτα και αυτα χωρις να υπολογισουμε το κοστος των τηλεφωνηματων ...

babyboy
22-10-07, 12:12
Κανε αιτηση σε κανενα εναλλακτικο και οταν δεις τις ωραιες υπηρεσιες τους θα επιστρεψεις στον οτε με χαρα!!!!

Καποιες φημες ακουγονται για iptv αλλα δεν ξερω περισσοτερα.. καποιος που γνωριζει μπορει να μας ενημερωσει για μελοντικα σχεδια του οτε?

Jazzer
22-10-07, 12:37
Ο ΟΤΕ κινείται πάντα τελευταίος στα πακέτα του. Ακριβός μεν, αξιόπιστος δε.;)
Μέχρι τέλος του χρόνου πάντως θα πρέπει μάλλον να βγάλει νέα πακέτα, αλλά για σημαντικές μειώσεις τιμών δεν τον αφήνει η μαμά ΕΕΤΤ.:p

TLG
22-10-07, 13:02
, αλλά για σημαντικές μειώσεις τιμών δεν τον αφήνει η μαμά ΕΕΤΤ.:p

Nαι, αλλα ισως δεν τον εμποδιζει να προσφερει δωραν υπεραστικες κ αστικες κλησεις προς ολους τους αριθμους με το ηδη υφισταμενο παγιο....

Μου φαινεται οτι παιζεται ενα παιχνιδακι μεταξυ ΕΕΤΤ και ΟΤΕ στις πλατες των καταναλωτων ...

Τελικα η κατασταση μεταξυ ΟΤΕ και παροχων ειναι "μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα" ...διαλεγεις κ περνεις ..

no_logo
22-10-07, 13:07
Nαι, αλλα ισως δεν τον εμποδιζει να προσφερει δωραν υπεραστικες κ αστικες κλησεις προς ολους τους αριθμους με το ηδη υφισταμενο παγιο....

Μου φαινεται οτι παιζεται ενα παιχνιδακι μεταξυ ΕΕΤΤ και ΟΤΕ στις πλατες των καταναλωτων ...

Τελικα η κατασταση μεταξυ ΟΤΕ και παροχων ειναι "μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα" ...διαλεγεις κ περνεις ..

και όμως δεν τον αφήνει για καλύτερη τιμολόγηση

Δες το πρόσφατο παράδειγμα των νέων connX με 24ωρη δωρεάν τηλεφωνία (αστικά, υπεραστικά)

ZHUL
22-10-07, 14:14
ΑΛΗΘΕΙΑ, Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει κάποια κίνηση από πλευράς OTE όσο αναφορα μεγαλύτερες ταχύτητες? που είναι ο ανταγονισμός ....... που είναι οι προσφορες,που είναι το συμφέρον του πελάτη?

TLG
22-10-07, 15:14
Παντως η διαφορα στις τιμες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...

Παγια isdn 18,90χ2 = 37,8
ADSL CONNX 8mbps 48.5x2 = 97
Κοστος τηλεφωνηματων περιπου 20

ΣΥΝΟΛΟ : 155 ευρω !!!!!!!! το διμηνο την στιγμη που υπαρχει ο ανταγωνισμος με μεγαλυτερες ταχυτητες και με ΚΑΤΩ απο τα ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ !!!

Το μεγαλο θεμα ειναι αν αξιζει να θυσιαστει η αξιοπιστια που απολαμβανουμε τωρα με τα οποια πιθανα(?) προβληματα θα εχουμε σε καποιον εναλλακτικο παροχο...:hmm:

Μιλαμε ομως για περιπου 500 ευρω διαφορα τον χρονο ....δεν ειναι και λιγα εε? :hmm:

nanas
22-10-07, 15:20
εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:
θα κρατούσα τη γραμμή ΟΤΕ για τηλεφωνήματα και μία απλή 768 για τις δύσκολες ώρες και θα έπαιρνα και μία νέα γραμμή για έως 24 ταχύτητα από VODAFONE που είναι η φτηνότερη σήμερα.
θα σου έρθει φτηνότερα από τώρα και θα έχεις και το back up σου. μέσα σε έξί μήνες θα έχεις δει πώς πάει και θα διαλέξεις τελικά τον ένα από τους 2

Gila1899
22-10-07, 15:30
Κάνε λίγο υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα, για να δείς τις νέες προσφορές ΟΤΕ και εναλλακτικών.

Ο ΟΤΕ ήδη μπορεί να δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες σε ορισμένα κέντρα.Πιστεύω ότι θα είναι διαθέσιμες από τα Χριστούγεννα με τις νέες προσφορές.Σε τι τιμή βέβαια είναι το ζητούμενο, αλλά αυτό θα πρέπει να περιμένουμε για να το διαπιστώσουμε.Μην περιμένεις , σε καμμία περίπτωση, με 20 ευρώ έως 24Mbps βέβαια.

nanas
22-10-07, 15:40
και όμως παιδιά επειδή ο ΟΤΕ ακολουθεί την ΒΤ και αυτή δίνει ακόμη μέχρι 8 δε νομίζω να δώσει τα Χριστούγεννα πανω από 8.
και με τη ΒΤ γίνεται το ίδιο πράγμα. τους κρατάνε οι ρυθμιστές για να δώσουν έδαφος στον ανταγωνισμό. τα αποτελέσματα βέβαια τα διαβάζετε καθημερινά στο φόρουμ αυτό.

No_MeRcY
22-10-07, 16:27
Μπορει να ειναι ακριβος , αλλα ειναι αξιοπιστος σε σχεση με καποιους καποιους........

panoc
22-10-07, 16:40
ρε παιδια, εδω η μιση και βαλε Ελλαδα ακομα να δει τα 8... τι συζηταμε τωρα?

gdscream
22-10-07, 19:12
Που την ειδατε την αξιοπιστια του οτε οταν οι περισσότεροι που εχουν 1 mbit κατεβάζουν με 50κβς αντι για 100κβιτς?

nanas
22-10-07, 19:27
Που την ειδατε την αξιοπιστια του οτε οταν οι περισσότεροι που εχουν 1 mbit κατεβάζουν με 50κβς αντι για 100κβιτς?

για την τηλεφωνία τι έχεις να πεις όμως;;;;
απλά καμία σχέση...

gdscream
22-10-07, 19:54
για την τηλεφωνία τι έχεις να πεις όμως;;;;
απλά καμία σχέση...

μια χαρα ειναι και στη φορθνετ η τηλεφωνια!! δεν θυμαμαι να ειχα ήχο dolby digital στον ποτε

Psychaos
22-10-07, 20:15
Με αυτες τις τιμες που εχει ο ΟΤΕ αντε να πας μεχρι 2mb

gdscream
22-10-07, 21:05
Η αλήθεια ειναι οτι ειναι πανακριβος και ενας απο τους λογους που εφυγα από τον οτε ήταν οι τιμές.


Ο αλλος λογος ήταν οτι με συγχρονιζε στα 448 kbps. Τωρα με φορθνετ κλειδωνω από 12 εως 13 Μβιτς και εχω το κεφαλι μου ήσυχο

body125z
22-10-07, 21:13
Με αυτες τις τιμες που εχει ο ΟΤΕ αντε να πας μεχρι 2mb
οντως δεν ειναι για παραπανω..:down:

sdikr
22-10-07, 22:08
ρε παιδια, εδω η μιση και βαλε Ελλαδα ακομα να δει τα 8... τι συζηταμε τωρα?

Για ξαναδές καλύτερα, ακόμα καλύτερα επείδη το οτι δίνει και 768 είναι μέσα στα + κάνε σύγκριση με άλλους παρόχους


Που την ειδατε την αξιοπιστια του οτε οταν οι περισσότεροι που εχουν 1 mbit κατεβάζουν με 50κβς αντι για 100κβιτς?
Που το είδες αυτό;
Γιατί εγώ αλλά βλέπω,



μια χαρα ειναι και στη φορθνετ η τηλεφωνια!! δεν θυμαμαι να ειχα ήχο dolby digital στον ποτε

Για δοκιμάσε να στείλεις ενα ΦΑΞ (αν δεν το πιάσει σαν φαξ και στο χρεώσει κανονικά


Δεν σας αρέσουν οι τιμές τα παράπονα σας στην ΕΕΤΤ, δεν τον αφήνει να τους αδείασει όλους (και καλά κάνει για να υπάρχει και αυριο ανταγωνσιμος αν δεν το κλείσουν μόνοι τους μιας και πουλάνε εδώ και τόσα χρόνια κάτω του κόστους)

Πάντως 6 μέρες χωρίς τηλέφωνο δεν έχω μείνει ποτε, κάτι που στους εναλακτικους είναι και αν σου κάτσει.........
Αντέ τώρα εσύ να πεις στους γονείς εεε έχει πρόβλημα η forthnet....(ποια είναι αυτή)

Αξιοπιστία ΟΤΕ, ώς τώρα και τηλέφωνο έχω και internet, σίγουρα δεν έχω τα ΕΩΣ 24 αλλά τουλάχιστον έχω,

Στο γραφείο εκάνα αίτηση για forthnet llu, χαίρομαι που έκανα τρίτη γραμμή απο τον ΟΤΕ αλλιώς θα είχα μεγάλο πρόβλημα για 2 μήνες που δεν δουλέυε η γραμμή (ΥΓ ο ΟΤΕ εβάλε γράμμη σε μια βδομάδα που δουλέυε άψογα)

panoc
22-10-07, 22:15
Για ξαναδές καλύτερα, ακόμα καλύτερα επείδη το οτι δίνει και 768 είναι μέσα στα + κάνε σύγκριση με άλλους παρόχους



η δε καταλαβες αυτο που εγραχα ή δε καταλαβα εγω αυτο που εγραψες.

αυτο που ηθελα να πω ειναι, οτι ακομα δεν εχουν τελειωσει με τις αναβαθμισεις στα 8, και θα ζηταμε αναβαθμισεις για 16?

και επειση σιγουρα δε καταλαβες τι ηθελα να πω αναλυω : συγκριση με αλλους απροχουν ξερω να κω, η forthet μας εχει γραψει 4 φορες ακομα ενω για το dslam μου ουτε λογος μεχρι το 2010 (το 4ο της Πατρας), αλλα και ο ΟΤΕ τοσους μηνες μετα τις αναβαθμισεις το εχει αφησει 3,5 μηνες χωρις πορτες και φυσικα ακομα περιμενουμε τα 4 και τα 8... και μιλαμε οτι το κεντρο καλυπτει καπου 30.000 κοσμο...

guzel
22-10-07, 22:47
ε ΟΧΙ και αξιοπιστος ο οτε !! ενας χρονος περασε μεχρι να επαναφερει σε καλη κατασταση το δικτυο του και ακομη υπαρχουν προβληματα.. εμενα με εχουν γυρισει σε adsl2 και μια συγχρονιζω στα 500 την αλλη στα 17000:down:

sdikr
23-10-07, 00:03
ε ΟΧΙ και αξιοπιστος ο οτε !! ενας χρονος περασε μεχρι να επαναφερει σε καλη κατασταση το δικτυο του και ακομη υπαρχουν προβληματα.. εμενα με εχουν γυρισει σε adsl2 και μια συγχρονιζω στα 500 την αλλη στα 17000:down:

Εχείς τηλέφωνο και adsl απο τον ΟΤΕ;

Spanos
23-10-07, 00:13
Τι εγινε βρε παιδια?

Ο ΟΤΕ δεν προκειται να προχωρησει σε παραπανω ταχυτητες ? ουτεν καν στο upload ?
Ουτε σε μείωση τιμης ?? καποια κινηση για να μας κρατήσει τελος παντων ..


Τωρα που επιτελους ήρθαν οι "πολυπόθητοι" παροχοί στην Πετρούπολη δεν ξέρω τι να κάνω ....
Με τον ΟΤΕ πληρώνω τα μαλιοκεφαλα μου για την 8αρα , αλλα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ...αλλα μιλαμε για τα διπλα λεφτα και αυτα χωρις να υπολογισουμε το κοστος των τηλεφωνηματων ...

8; Εδω πόλεις όπως η Κορινθος, η Κατερίνη, η Τρίπολη, η Καλαμάτα δεν έχουν καν ADSL2+ ακομα.

sdikr
23-10-07, 00:15
8; Εδω πόλεις όπως η Κορινθος, η Κατερίνη, η Τρίπολη, η Καλαμάτα δεν έχουν καν ADSL2+ ακομα.

Εχουν εως 2Mbps και σίγουρα δεν έχουν εως 24 ;)

TLG
23-10-07, 00:15
ρε παιδια, εδω η μιση και βαλε Ελλαδα ακομα να δει τα 8... τι συζηταμε τωρα?

Eμενα δεν με "χαλανε" τα 8mbps , αλλα η εξωφρρενικη τιμη που τα χρεωνει ο ΟΤΕ ....:evil:

JoeBar
23-10-07, 16:52
Eμενα δεν με "χαλανε" τα 8mbps , αλλα η εξωφρρενικη τιμη που τα χρεωνει ο ΟΤΕ ....:evil:
Έχεις σκεφτεί οτί οι άλλοι μπορεί να πουλάνε υπερβολικά φθηνά και ίσως κάτω του κόστους...? ;)

Για να μην αναφέρω αξιοπιστία, εξυπηρέτηση και χαμηλά ping.

house
24-10-07, 12:50
Φίλε μου εγω επιστρέφω στον ΟΤΕ μετα το φιασκο του εναλλακτικου:down:... Μια αναγνωση στο φορουμ σε πειθει οτι αφου δουλευει μην το πειραζεις. Και εμενα με πειραζαν οι υψηλες τιμες του ΟΤΕ (αν και δεν ηταν οικονομικο το θεμα αλλα για το γαμ..το της υποθεσης, τα κερατιατικα τα λεγομενα:rtfm:). Τελικα εχω πληρωσει και εξτρα 2 παγια στον εναλλακτικο παρολο που δεν απολαμβανα τις υπηρεσιες και του ζηταω τα λεφτα πισω, (συνολο 100 ευρω) καθως και ακομα δεν εχω ξεμπλεξει. :evil:
ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΑΦΟΥ ΠΑΙΖΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ. ΘΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΟΥ ΜΕΤΑ!!!
(σσ. δεν λεω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να βαλεις εναλακτικο και να μην εχεις παλι κανενα προβλημα, αλλα αν δεν εχεις ελευθερο χρονο και τεραστια υπομονη στην περιπτωση που σου κατσει το θεματακι, βρασε ρυζι και τον ........ τον κινεζο να σφυριζει!!!)

Οποτε συντομα και εγω 8αρα απο τον ΟΤΕ και ας κανει αναβαθμισει οποτε θελει. Να πεζει μονο θελω σταθερα και τιποτα αλλο.:)



( Ο εναλλακτικος ειναι σαν το τζοκερ....και αν σου κατσει?το προβλημα παντωτε:rofl:)

Jazzer
24-10-07, 13:11
Οποτε συντομα και εγω 8αρα απο τον ΟΤΕ και ας κανει αναβαθμισει οποτε θελει. Να πεζει μονο θελω σταθερα και τιποτα αλλο.:)
( Ο εναλλακτικος ειναι σαν το τζοκερ....και αν σου κατσει?το προβλημα παντωτε:rofl:)
Αν μένεις λίγο μακρυά από το Α/Κ της περιοχής σου, τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα την 4άρα του ΟΤΕ, η οποία θα παίζει απροβλημάτιστα.
Την έχω και ο ίδιος, είναι σταθερότατη, κατεβάζει 24 ώρες το 24ωρο 410-430, με εξαιρετικά pings.

Asdic
24-10-07, 14:27
Παντως η διαφορα στις τιμες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ...

Παγια isdn 18,90χ2 = 37,8
ADSL CONNX 8mbps 48.5x2 = 97
Κοστος τηλεφωνηματων περιπου 20

ΣΥΝΟΛΟ : 155 ευρω !!!!!!!! το διμηνο την στιγμη που υπαρχει ο ανταγωνισμος με μεγαλυτερες ταχυτητες και με ΚΑΤΩ απο τα ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ !!!

Το μεγαλο θεμα ειναι αν αξιζει να θυσιαστει η αξιοπιστια που απολαμβανουμε τωρα με τα οποια πιθανα(?) προβληματα θα εχουμε σε καποιον εναλλακτικο παροχο...:hmm:

Μιλαμε ομως για περιπου 500 ευρω διαφορα τον χρονο ....δεν ειναι και λιγα εε? :hmm:

εγώ έβαλα Conn-X 1 Mbps (μο download 75 mbps) και Conn-X talk (24/7) με 100 euro το δίμηνο.

ΤΖΑΜΙ !!

TLG
24-10-07, 14:38
Αν μένεις λίγο μακρυά από το Α/Κ της περιοχής σου, τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα την 4άρα του ΟΤΕ, η οποία θα παίζει απροβλημάτιστα.
Την έχω και ο ίδιος, είναι σταθερότατη, κατεβάζει 24 ώρες το 24ωρο 410-430, με εξαιρετικά pings.


Πιστευω οτι με τα παρακατω στοιχεια ειμαι περιπου στο 1χλμ απο το dslam ...
Οποτε υποθετω οτι δεν θα εχω προβλημα ουτε με καποιον αλλο παροχο ...αν βεβαια η ταχυτητα κ η ποιοτητα εξαρταται μονο απο αυτο..



........................Downstream Upstream
SNR margin (dB): 22.1 25.7
Attenuation (dB): 14.5 8.8


Επισης μαλλον προσανατολιζομαι στην ON λογω του οτι η τηλεφωνια της ειναι παρα πολυ καλη γιατι δεν στηριζεται σε VOip και δουλευει και χωρις ρευμα (διακοπη ρευματος κ.λ.π)

TLG
24-10-07, 14:39
Αν μένεις λίγο μακρυά από το Α/Κ της περιοχής σου, τότε σου προτείνω ανεπιφύλακτα την 4άρα του ΟΤΕ, η οποία θα παίζει απροβλημάτιστα.
Την έχω και ο ίδιος, είναι σταθερότατη, κατεβάζει 24 ώρες το 24ωρο 410-430, με εξαιρετικά pings.


Πιστευω οτι με τα παρακατω στοιχεια ειμαι περιπου στο 1χλμ απο το dslam ...
Οποτε υποθετω οτι δεν θα εχω προβλημα ουτε με καποιον αλλο παροχο ...αν βεβαια η ταχυτητα κ η ποιοτητα εξαρταται μονο απο αυτο..



....................Downstream Upstream
SNR margin (dB): 22.1 ........25.7
Attenuation (dB): 14.5 ........8.8


Επισης μαλλον προσανατολιζομαι στην ON λογω του οτι η τηλεφωνια της ειναι παρα πολυ καλη γιατι δεν στηριζεται σε VOip και δουλευει και χωρις ρευμα (διακοπη ρευματος κ.λ.π)

xmperop1
24-10-07, 23:12
Ο ΟΤΕ έχει αρχισει σε κάποια dslam να δίνει 16 προς ενημέρωση σας.

TLG
25-10-07, 10:25
Ο ΟΤΕ έχει αρχισει σε κάποια dslam να δίνει 16 προς ενημέρωση σας.


Ευχαριστουμε για την πληροφορια ..:)

Φτανει δηλαδη η ταχυτητα στον χρήστη ή οχι ακομη ..??

Υπαρχει καποιος που εχει 16mbit απο ΟΤΕ ???

xmperop1
25-10-07, 19:58
Ευχαριστουμε για την πληροφορια ..:)

Φτανει δηλαδη η ταχυτητα στον χρήστη ή οχι ακομη ..??

Υπαρχει καποιος που εχει 16mbit απο ΟΤΕ ???

Φτάνει και είναι ακόμα για δοκιμές.
Πιθανον με το νέο έτος να υπάρξει διπλασιασμός.

babyboy
26-10-07, 12:34
Εχεις πληροφορηση απο μεσα? Να ελπιζουμε?

Gila1899
26-10-07, 16:09
Δεν ξέρω κατά πόσον είναι έγκυρες οι πληροφορίες, αλλά προσωπικά δεν θεωρώ απλά ένα νέο διπλασιασμό ικανοποιητικό.

Περιμένω, μέσα σε λογικά πλαίσια και ελπίζω σύντομα, ανταγωνιστική προσφορά από τον ΟΤΕ, γιατί η υπομονή μου έχει αρχίσει να εξαντλείται.:p

thanos.k
26-10-07, 20:06
Ρε παιδια συγνωμη... η ΕΕΤΤ θα ηταν εξαλη αν ο οτε εδινε 24mb γραμμες αυτη τη στιγμη για εναν ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ 1000% θα ηταν εγγυημενες σε ενα μεγαλο βαθμο και επιπλεον θα υπηρχε ποιοτητα υπηρεσιας που με οποιαδηποτε αλλη εταιρια σανκοινος καταναλωτης το ξεχνας εκτος απο ενα ποσοστο το οποιο τις απολμβανει επειδη ...ετυχε!

Ο Οτε εδω σερρες τα 8 και τα 4 που εχει δωσει και ξερω πολλα ειναι ολα με φουλ ταχυτητα.850kB/s στην 8αρα ειναι πολυ καλα.Αποσυνδεσεις ,δεν ξερουμε τι θα πει αυτο. Τα ιδια Χαλκιδα πλευρα.
Ο οτε δεν ειναι χαζος βλεπει πολυ κοσμο να γυρναει πισω... γιατι πως να το κανουμε η ποιοτητα υπηρεσιας ειναι σημαντικο κεφαλαιο στις τηλεπικοινωνιες.Οσο για τα 16 οντως εχουν γινει συνδεσεις οπως και επισης εχουν γινει δοκιμες στα 24...

Σε ενα σεμιναριο που ειχα παει καλοκαιρι στην intrakom ειδα και ακουσα πολυ ομορφα πραγματα τα οποια κατα την αποψη μου θα εξασφαλισουν μελλοντικα ενα αρτιο και ποιοτικο δικτυο απο την hol.Που αναμεναιτε να εχει πολυ καλη πορεια μιας και απο προσωπικο εχουν πολυ καλο και εξειδικευμενο.

Ο χρονος θα δειξει...τι θα γινει στο τοπιο

Πύρρος
26-10-07, 20:21
Ρε παιδια συγνωμη... η ΕΕΤΤ θα ηταν εξαλη αν ο οτε εδινε 24mb γραμμες αυτη τη στιγμη για εναν ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ ΛΟΓΟ 1000% θα ηταν εγγυημενες σε ενα μεγαλο βαθμο και επιπλεον θα υπηρχε ποιοτητα υπηρεσιας που με οποιαδηποτε αλλη εταιρια σανκοινος καταναλωτης το ξεχνας εκτος απο ενα ποσοστο το οποιο τις απολμβανει επειδη ...ετυχε!



Αν δηλαδή τύχαινε να ήμουνα μακριά από το DSLAM θα έστελνε ο ΟΤΕ συνεργείο να βάλει το σπίτι μου σε ροδάκια και να το τσουλήσει πιο κοντά;

Δεν αντιλέγω ότι ο ΟΤΕ έχει βελτιώσει πολύ την ποιότητα των υπηρεσιών του σε σχέση με τα πρώτα χρόνια του ADSL στην ελλάδα, αλλά εκτός αν αρχίσει να στήνει miniDSLAMs αριστερά και δεξιά, με το θέμα της απόστασης δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει πολλά πράγματα.

illmater
29-10-07, 10:23
Εγώ πάντως ανήκω στους τυχερούς , ούτε πληρώνω τις υψηλές τιμές των 4&8mbit καθώς δεν είναι διαθέσιμες στην περιοχή μου και ούτε πρόκειται να είναι σύντομα, ούτε μπαίνω σε δίλλημα να πάω σε ενναλακτικό καθώς ούτε ένας δεν με καλύπτει και πάνε από αναβολή σε αναβολή την κάλυψη, ούτε θα αγχωθώ για ενδεχόμενο διπλασιασμό ταχυτήτων καθώς είμαι στα 2 mbit και άνευ παροχής υψηλότερων ταχυτήτων θα παραμείνω εκεί.

Ευχαριστώ πολύ τον ΟΤΕ και όλους τους άλλους που φροντίζουν για την ηρεμία μου.Σκέφτομαι να αιτηθώ μάλιστα υποβάθμιση ταχύτητας με τα ίδια χρήματα που πληρώνω τώρα, και στην συνέχεια adsl -2.

WAntilles
29-10-07, 17:24
Ενδιαφέρον.

Ξέρουμε τίποτα νεότερο για επερχόμενες κλάσεις εξυπηρέτησης down/up;

Όπως και για τιμές λιανικής αυτών;

NeK
29-10-07, 17:33
Ακούγεται καιρό τώρα ότι θα πάει σε 16mbit, για διαπλασιασμό πρώτη φορά το ακούω όμως. Επίσης όσον αφορά την ποιότητα, τα προβλήματα αρχίζουν από τα 10mbit και άνω, τα 8mbit = playing safe. ;)

nanas
29-10-07, 18:36
Ακούγεται καιρό τώρα ότι θα πάει σε 16mbit, για διαπλασιασμό πρώτη φορά το ακούω όμως. Επίσης όσον αφορά την ποιότητα, τα προβλήματα αρχίζουν από τα 10mbit και άνω, τα 8mbit = playing safe. ;)

με το δικό σου attenuation γιατί με το δικό μου και τα 8 πρόβλημα έχουν.
και εγώ πιστεύω ότι δε θα κάνει διπλασιασμό γιατί θα γίνει ο χαμός ο ίδιος, όπως πέρυσι:down:
ειδικά τώρα που με τις υψηλές ταχύτητες δε φταίνε τόσο τα πίτα γύρο dslam αλλά η ποιότητα του χαλκού και η απόσταση των σπιτιών μας από τα Α/Κ.
και πάλι όμως και στα16 να πάει θα ζητάει 60 ευρώ, ενώ οι εναλλακτικοί δίνουν 24 με 21 ευρώ. 3 φορές κάτω.
Κατά συνέπεια μάλλον δε θα δώσει 16 (δεν τον αφήνει και η ΕΕΤΤ και καλά κάνει από μία άποψη)(και δείτε λίγο τι κάνει και η ΒΤ στην Αγγλία- μέχρι 8 δίνει- που .... στην Αγγλία)

danaos
29-10-07, 18:43
δηλαδη τα 16μβιτ ειναι μουφα στορυ ε? αντε να δουμε ποτε θα γινει πραγματικοτητα :hmm:

body125z
30-10-07, 00:10
kala αν βγαλει ο ΟΤΕ 16μπιτ τους βλεπω τους εναλλακτικους να ζητιανευουν ΟΜΟΝΙΑ!:rofl:
ΟΤΕ για παντα!

new7
30-10-07, 14:08
Οπως ειπε και ο φιλος ο house ετσι και γω μετα το φιασκο της OFF "ON" επιστροφη(και πριν κανα μηνα ειχα πει σε ενα φιλαρακι. αν ξαναγυρισω εγω στον οτε να κατσω να με γα...... :whistle:) στον αξιοπιστο(κιομως ειναι αληθεια) οτε. οποτε περιμενω και γω την 8αρα μου για να δω κανα ping της προκοπης. ααα και τηλεφωνο και οχι να με περνουν και να κανει οτι μιλαει η να μην χτυπα καθολου. Οποτε οι παντρεμενοι καταλαβενουν τι περασα(γυναικα στο σπιτι χΩρις ΣΤΑΘΕΡΟΟΟ:sorry:) :rofl:. και απο εγκυρη πηγη μεσα απο οτε θα γινει το μπαμ και σε ταχυτητες και σε τιμες και να δεις μετα τι θα γινει.

pelopas1
30-10-07, 16:06
μεχρι 16 mbps θα παει? η μπορει να φτασει και τα 24 mbps?

μολις τωρα τηλεφωνησα στο 134...αλλα οι κοπελιες δεν εχουν καμοια ενημερωση για αναβαθμιση γραμμης

babyboy
30-10-07, 16:12
και 16 καλα ειναι για τωρα... ( μη βαρατε! )

nanas
30-10-07, 16:18
κατ' αρχάς αν πάει 16 θα πάει 16 στις περιοχές που έχουν πάει ή θα πάνε εντός των προσεχών μηνών και οι εναλλακτικοί.
είναι δυνατόν να δώσει λογικός άνθρωπος 60 ευρώ για 16 όταν το ίδιο προιόν έστω και με "ελαττώματα" το βρίσκει στις περιοχές αυτές με 20;
όχι βέβαια παρά μόνο ελάχιστοι.
είναι πολυ μεγάλη η διαφορα στην τιμή παιδιά και απο τη στιγμή που κάποιος είναι home user δεν αξίζει να δίνει τόσα για ιντερνετ. μην τρελαθούμε....
κάποτε που ήταν μονοπώλειο ο ΟΤΕ δίναμε και 100 ευρώ, τώρα όμως άλλαξαν τα πράγματα....
(τα ίδια ισχύουν φυσικά και αν παέι την 16αρα στα 40 ευρώ. επίσης μεγάλη -διπλάσια- διαφορά)

Gila1899
30-10-07, 16:45
κατ' αρχάς αν πάει 16 θα πάει 16 στις περιοχές που έχουν πάει ή θα πάνε εντός των προσεχών μηνών και οι εναλλακτικοί.
είναι δυνατόν να δώσει λογικός άνθρωπος 60 ευρώ για 16 όταν το ίδιο προιόν έστω και με "ελαττώματα" το βρίσκει στις περιοχές αυτές με 20;

Δεν είναι απλά "ελαττώματα" όπως το θέτεις.Καμμία σχέση.Το καφενείον η Forthnet δεν μπορεί να συγκριθεί με τον ΟΤΕ.Καμμία σύγκριση σε θέματα ποιότητας υπηρεσίας, εξυπηρέτησης πελατών, και ταχύτητας ενεργοποίησης.Οχι και ελαττωματάκια οι κωμικοτραγικές καταστάσεις που διαβάζουμε στο υποφόρουμ της Forthnet.

Αν ρίξει τις τιμές σε λογικά πλαίσια, και ας παραμείνει ο ακριβότερος (καλύτερα), τότε ΟΤΕ με κλειστά μάτια.Αλλιώς πιθανώς να ρισκάρουμε με τον λιγότερο αστείο εναλλακτικό, γιατί σοβαρός δεν υπάρχει.

Απλά ψυχραιμία και υπομονή όμως, γιατί μεγάλο ενθουσιασμό άνευ λόγου βλέπω.Καλά τα μπάμ και μπούμ, αλλά μην ενθουσιάζεστε από φήμες.

nanas
30-10-07, 17:31
επίσης αναλογιστείτε το εξής:
οι ταχύτητες και στα 8 είναι πολύ ψηλές...
στα 16 απλά ένα αρχείο 20ΜΒ αντί για 20 δεύτερα θα το κατεβάσετε σε 10.
και λοιπόν;
οπότε υπομονή και ότι είναι να έρθει ας έρθει....

@ ADSLgr.com All rights reserved.