PDA

Επιστροφή στο Forum : Την Βοηθεια Σας Παρακαλω...



USR9108A
22-10-07, 12:11
Παιδια Καλημερα!Εχω γραμμη ΙSDN και Con-x 8mbit. την συνδεση con-x την εκανα τον ιουλιο.λογω του οτι ειμαι δυσαρεστημενος με το con-x και λογω δεσμευσης δεν μπορω να το κοψω(6μηνο) σκεφτηκα να κανω αιτηση σε αλλο παροχο για adsl και να μου περασει επισης νεα τηλ γραμμη για να μπει το adsl.επειδη εχω ιστορικο βλαβων στο 121 ενημερωθηκα οτι μπορω να κατεβασω την ταχυτητα στα 768 ωστε να πληρωνω το βασικο παγιο μεχρι να ληξει και μετα την κοβω!ο λογος που κανω δευτερη γραμμη ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για το ADSL over ISDN και προτιμω γραμμη ADSL over PSTN!Οσο για την καλωδιωση του σπιτιου εχω UTP kat5 και μπορω να βαλω δευτερη γραμμη τηλεφωνου. ποια εταιρεια μου προτεινετε να βαλω ετσι ωστε να μου προσφερει adsl2+ και νεα τηλ γραμμη (pstn) πανω στην οποια θα μπει το adsl??Σας ευχαριστω πολυ.:)

stjim63
22-10-07, 12:36
Αμα έχεις πρόβλημα και με τις ταχύτητες του ΟΤΕ ΜΗΝ κάνεις καμιά βλακεία και πας σε άλλο πάροχο, θα ψάχνεσαι και η απάντησή τους θα είναι "φταίει το κύκλωμα του ΟΤΕ". Ισως δεν σε έχουν ενημερώσει σωστά οι "μεσάζοντες", των άλλων παρόχων που μας διπλαρώνουν μέχρι να μας εντάξουν στην εταιρία τους, αλλά και στα δικά τους δίκτυα να πας πάλι το τελευταίο κομμάτι για το σπίτι σου είναι του ΟΤΕ και συνήθως όταν πέρνεις απαράδεκτες ταχύτητες από τις διαφημιζόμενες σου λένε τα κλασσικά:
- προσφέρουμε [U]ΜΕΧΡΙ[U] 24Μbps (αλλά ποτέ δεν σου λένε το minimum).
- έχετε πρόβλημα στο κομμάτι του ΟΤΕ. Το δίνουμε για επισκευή αλλά δεν....
Αν θες να φύγεις λόγω ακριβών τιμών συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (εξάλλου και εγώ αυτό έκανα).
Πάντως πριν επιλλέξεις πάροχο θα σου πρότεινα να ψάξεις την περιοχή σου για το ποιός παρουσιάζει τα λιγότερα προβλήματα.

USR9108A
22-10-07, 13:47
θα ηθελα να μαθω τι διαφορα εχει το ISDN με το PSTN σε θεμα ADSL και γιατι ειναι προτιμοτερο το PSTN?ποια εταιρεια ειναι καλυτερη στο θεμα να μου βαλει καινουργια γραμμη και adsl?

manoulamou
22-10-07, 13:54
Σχετικα με το ADSL ουσιαστικα καμια διαφορα, απλα σε καποιες περιοχες ισως
υπαρχουν περισσοτερες γραμμες/διαθεσιμες/ πορτες σε ISDN, χωρις να ειναι απολυτο!
Βεβαια παντα εχει μερικες δωρεαν ψηφιακες υπηρεσιες που δεν εχει το pstn
και τη δευτερη ανεξαρτητη τηλεφωνικη/fax γραμμη!
Απο εταιριες δεν υπαρχει Η καλυτερη: παιζει αναλογα το dslam που υπαγεσαι και την περιοχη!
Συνηθως στην αρχη προτιμαται ενα πακετακι conn-x και μετα βλεποντας και κανοντας...
Ολα ειναι ομως εντελως ρευστα αυτην την περιοδο.

Zer0c00L
22-10-07, 14:06
Παιδια Καλημερα!Εχω γραμμη ΙSDN και Con-x 8mbit. την συνδεση con-x την εκανα τον ιουλιο.λογω του οτι ειμαι δυσαρεστημενος με το con-x και λογω δεσμευσης δεν μπορω να το κοψω(6μηνο) σκεφτηκα να κανω αιτηση σε αλλο παροχο για adsl και να μου περασει επισης νεα τηλ γραμμη για να μπει το adsl.επειδη εχω ιστορικο βλαβων στο 121 ενημερωθηκα οτι μπορω να κατεβασω την ταχυτητα στα 768 ωστε να πληρωνω το βασικο παγιο μεχρι να ληξει και μετα την κοβω!ο λογος που κανω δευτερη γραμμη ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για το ADSL over ISDN και προτιμω γραμμη ADSL over PSTN!Οσο για την καλωδιωση του σπιτιου εχω UTP kat5 και μπορω να βαλω δευτερη γραμμη τηλεφωνου. ποια εταιρεια μου προτεινετε να βαλω ετσι ωστε να μου προσφερει adsl2+ και νεα τηλ γραμμη (pstn) πανω στην οποια θα μπει το adsl??Σας ευχαριστω πολυ.:)

φιλε μου ως κατοχος μεχρι τωρα ADSL over ISDΝ και με εξοπλισμο Alcatel Speedtouch 530i + Intracom Netmod μπορω να σου πω οτι ολα ηταν περιφημα σε μενα τωρα αν εχεις προβληματα στην γραμμη σου μηπως δεν ειναι το προβλημα στην οικια σου αλλα στον ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ εξω απο την οικια σου η στο κεντρο.

διοτι αν ειναι εκει το προβλημα και σε αλλον παροχο να πας η αλλη γραμμη παλι τα ιδια θα εχεις.

στον ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ πανε χιλιαδες καλωδια που δεν αλλαζουν αρα αν εχουν για τον Α..Β..Γ λογω προβλημα θα εχεις προβλημα και στην νεα συνδεση.

ariadgr
22-10-07, 15:19
Παιδια Καλημερα!Εχω γραμμη ΙSDN και Con-x 8mbit. την συνδεση con-x την εκανα τον ιουλιο.λογω του οτι ειμαι δυσαρεστημενος με το con-x και λογω δεσμευσης δεν μπορω να το κοψω(6μηνο) σκεφτηκα να κανω αιτηση σε αλλο παροχο για adsl και να μου περασει επισης νεα τηλ γραμμη για να μπει το adsl.επειδη εχω ιστορικο βλαβων στο 121 ενημερωθηκα οτι μπορω να κατεβασω την ταχυτητα στα 768 ωστε να πληρωνω το βασικο παγιο μεχρι να ληξει και μετα την κοβω!ο λογος που κανω δευτερη γραμμη ειναι οτι εχω ακουσει πολλα για το ADSL over ISDN και προτιμω γραμμη ADSL over PSTN!Οσο για την καλωδιωση του σπιτιου εχω UTP kat5 και μπορω να βαλω δευτερη γραμμη τηλεφωνου. ποια εταιρεια μου προτεινετε να βαλω ετσι ωστε να μου προσφερει adsl2+ και νεα τηλ γραμμη (pstn) πανω στην οποια θα μπει το adsl??Σας ευχαριστω πολυ.:)

Nα αναφέρεις το πρόβλημα που έχεις στον ΟΤΕ και να ζητήσεις να σου αλλάξουν τα καλώδια από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας μήπως έτσι λυθεί το πρόβλημα.
Πέρνα από τον ΟΤΕ της περιοχή σου και μίλα με κάποιον προϊστάμενο.

USR9108A
22-10-07, 21:52
θα μου απαντησουν "παρε τσαπα και σκαψε και μετα ερχομαστε να σου αλλαξουμε καλωδιο!".ετσι μου πε ενας εξυπνος τεχνικος απο το συνεργειο της περιοχης!τι αλλο να κανω?υπομονη μεχρι το 2008?:sorry:

ariadgr
22-10-07, 22:47
θα μου απαντησουν "παρε τσαπα και σκαψε και μετα ερχομαστε να σου αλλαξουμε καλωδιο!".ετσι μου πε ενας εξυπνος τεχνικος απο το συνεργειο της περιοχης!τι αλλο να κανω?υπομονη μεχρι το 2008?:sorry:

Μην προεξοφλείς τι θα σου απαντήσουν.
Δε χρειάζεται να σκάψουν για να σου αλλάξουν το ζευγάρι από το ΚΑΦΑΟ μέχρι τον κατανεμητή της πολυκατοικίας, συνήθως υπάρχουν αρκετά περισσευούμενα καλώδια που περιμένουν στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

Πέρνα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και μίλα με κάποιον προϊστάμενο, όχι με τον εξυπνάκια τεχνικό που μίλησες.

guzel
22-10-07, 22:49
φυγε απο τον οτε. για την χολ που ξερω οι ταχυτητες απλα σκιζουν !!!αξιζει η αναμονη της ενεργοποιησης μετα 8α δικαιωθεις ;)


Πέρνα από τον ΟΤΕ της περιοχής σου και μίλα με κάποιον προϊστάμενο

ναι και 8α ειναι σιγουρα στη θεση του :lol:

ariadgr
22-10-07, 23:00
φυγε απο τον οτε. για την χολ που ξερω οι ταχυτητες απλα σκιζουν !!!αξιζει η αναμονη της ενεργοποιησης μετα 8α δικαιωθεις ;)

Eαν έχει πρόβλημα το καλώδιό του και φύγει από τον ΟΤΕ, μετά να δεις πως θα τον εξυπηρετήσουν όταν δε θα δουλεύει τίποτα. ;)

manoulamou
23-10-07, 10:06
φυγε απο τον οτε. για την χολ που ξερω οι ταχυτητες απλα σκιζουν !!!αξιζει η αναμονη της ενεργοποιησης μετα 8α δικαιωθεις ;) ναι και 8α ειναι σιγουρα στη θεση του :lol:

Σιγουρα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=140646) HOL , όπως και η Forthnet (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=140319) (με εξαιρεση την τηλεφωνικη -μη- εξυπηρετηση),
για τα μεγαλα αστικα κεντρα,
αρκει να μην εχουν ξεκινησει ... τα πρωτοβροχια:rofl:...

USR9108A
23-10-07, 10:15
Η κατασταση μου ειναι απελπιστικη!Αμα δειτε το πρωτο μου μηνυμα θα καταλαβετε!;) θα δοκιμασω αυτο με τον ΟΤΕ που μου ειπατε!τι αλλο να κανω...:hmm:

Jazzer
23-10-07, 11:27
Τηλεφωνία ΟΤΕ και internet από άλλο πάροχο (αν είσαι τολμηρός:p) για να έχεις πάντα τηλέφωνο, με βροχές και χιόνια.:p

Zer0c00L
23-10-07, 19:54
εγω παντως εχω καλυτερη ιδεα.

η παρατα τους υπολογιστες και το διαδικτυο και ασχολησου με κατι αλλο.
η πηγαινε σε αλλη χωρα που δεν εχει εταιρειες αυτου του τυπου (που φωναζουμε εδω στο ADSLGR)

διοτι συντομα αν το παλεψεις και αλλο θα χρειαστεις ψυχαναλυση η να σε κλεισουν σε ψυχιατρειο ακομα χειροτερα.

εδω λεμε οτι φταινε οι καταναλωτες που χρησιμοποιουν το διαδικτυο και το bandwidth για "απρεπη" πραγματα και δεν φταινε οι παροχοι για την ελλειπη υποδομη που εχουν.

κοινως για μενα οτι αρπαξουν ετσι δουλευουν οι "εναλλακτικοι παροχοι" λιγο το κοστος μεγαλο το κερδος.

λυση φιλε μου αλλη δεν εχω.

αν το πας βαση νομων θα πρεπει να κανεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΕΤΤ στην ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και ΑΓΩΓΗ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΚΑΛΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ για να βρεις το ΔΙΚΙΟ ΣΟΥ ΩΣ ΠΕΛΑΤΗΣ.

εχεις χρονο και χρημα κανε το αλλιως υπομονη καποτε θα φτιαξουν.... αλλωστε το ADSL στην ελλαδα ειναι απο 0-24Mbps κατι θα πιανεις.

ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη μου αποψη και αντιλληψη των γεγονοτων γυρω απο το "γρηγορο ιντερνετ"

@ ADSLgr.com All rights reserved.