PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα Conn-x 1Mbps ???



Asdic
22-10-07, 17:55
Έχω ενεργοποιήσει εδώ και 3 εβδομάδες νέα γραμμή ADSL Conn-x στα 1 Mbps. Επειδή ήμουν με Dial up τα τελευταία 4 χρόνια, η γραμμή την πρώτη εβδομάδα μου φάνηκε πολύ γρήγορη.

Διαβάζοντας το φόρυμ και μαθαίνοντας για όλα τα τεχνικά χαραστηριστικά, έψαξα και βρήκα ότι η γραμμή σερνόταν και κατέβαζα μόλις με 25 kbps !!! Μετά από τηλεφώνημα στον OTE η κατάσταση βελτιώθηκε και τώρα κατεβάζω άνετα με ΜΟ 75 Kbps. Ύστερα όμως έιδα ότι η γραμμή έχει πολύ θόρυβο και αν και 700 μέτρα περίπου από τον τοπικό βρόγχο η κατάσταση δεν άλλαξε μετά από φίλτρο/spitter(μάρκα κάψε με) που έβαλα στην γραμμή, αφαιρώνταας το splitter που έδωσαν από τον OTE. To παράξενο είναι ότι η γραμμή "σαν" να σταθεροποιήθηκε λίγο.

Παραθέτω και τα χαρακτηριστικά της γραμμής καθώς και το ότι το μόντεμ που έχω είναι, όπως είπε κάποιος, η κλασσική παντόφλα της BAUDTEC. Σκέφτομαι να ξανακαλέσω στο 121 και δηλώσω ότι η κατάσταση παραμενει η ίδια μπας και γίνει τίποτα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως και μία αλλαγή μόντεμ θα ήταν καλά και θα είχε αποτελέσματα, αλλα επειδή δεν είμαι σίγουρος τι να κάνω θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες πρώτα.

NOISE MARGIN : UP 7 DOWN κυμενόμενο από 37 εώς 40 μάξιμουμ

ATTENUATION : UP 14 DOWN 16,9

OUTPOUT POWER δεν γνωρίζω

Για αγορά μόντεμ (όχι ρουτερ) σκέφτομαι κάτι από D-Link που έχει το eshop.
και μια τελευταία ερώτηση : έψαξα στο φόρουμα αλλα δεν βρήκα πώς γίνεται η συνδεσμολογία της ADSL γραμμής με την ethernet θύρα. κάποιο σχεδιάγραμμα θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ, προκαταβολικά

Φιλικά

Asdic

deniSun
22-10-07, 19:47
Ο θόρυβος αν είναι από την πλευρά σου μπορείς να κάνεις κάτι (αλλαγή καλωδίων, φίλτρων κλπ).
Αν είναι από τα καλώδια του ΟΤΕ δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.
Με 75Κ που κατεβάζεις είναι καλά.
Μπορεί να έπεσες και σε πιταρισμένο dslam.

gotchagr
23-10-07, 07:59
Εγώ φιλαράκι κατεβάζω με μέσο όρο 55ΚΒ εδώ και ένα χρόνο με 1ΜΒ γραμμή! :(

Άσε που μου αναβάθμισαν την γραμμή προχτές σε 2ΜΒ και πάλι με τόσα κατεβάζω! LOL! Ζήτω ο (π)ΟΤΕ!

ΥΣ: Εννοείται ότι έχω Connx και το Jetspeed 520i...

deniSun
23-10-07, 10:58
Είσαι σε πιταρισμένο dslam.
Με τις αναβαθμίσεις θα πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να δεις πραγματικά αποτελέσματα.

gotchagr
23-10-07, 16:44
Τώρα που κάθισα στον υπολογιστή είδα ότι το router γράφει 2048/256.

Αλλά μερικά speedtests που έκανα δεν ήταν κι αυτό που περίμενα!

Asdic
23-10-07, 17:04
Τώρα που κάθισα στον υπολογιστή είδα ότι το router γράφει 2048/256.

Αλλά μερικά speedtests που έκανα δεν ήταν κι αυτό που περίμενα!

ναι αλλα κάπου εδω στο φόρουμ διαβασα οτι αυτα δεν είναι και τόσοσ αξιοπιστα.

Του ροθτερ φαίνεται να συνδέεται με αυτήν την ταχύτητα αλλα είναι μόνο θεωρητική ταχύτητα, και εμένα λεει οτι συνδέομαι με 1024/256.:whistle:

Frontier
23-10-07, 17:17
Τι να πούμε και εμείς εδώ στη Χίο που με 1Mbit κατεβάζουμε με 10-21kB/s εδώ και 1 χρόνο :(
Αν ποτέ πιάσει η γραμμή 30-38kB/s, ανοίγω σαμπάνιες.

Και το αστείο είναι ότι χθες ενεργοποιήθηκαν άλλες 100 νέες συνδέσεις, οπότε θα χειροτερέψει και άλλο.
Ελικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Όσα τηλέφωνα στο 121 και αν έκανα, τίποτα δεν άλλαξε.
Με καμιά καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ λέτε να κάνω τίποτα;

Υ.Γ: Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου που φαίνονται αριστερά είναι σωστά, η γραμμή είναι πεντακάθαρη και είμαι σε ευθεία 600 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ στην πόλη της Χίου.

Asdic
23-10-07, 18:30
Τι να πούμε και εμείς εδώ στη Χίο που με 1Mbit κατεβάζουμε με 10-21kB/s εδώ και 1 χρόνο :(
Αν ποτέ πιάσει η γραμμή 30-38kB/s, ανοίγω σαμπάνιες.

Και το αστείο είναι ότι χθες ενεργοποιήθηκαν άλλες 100 νέες συνδέσεις, οπότε θα χειροτερέψει και άλλο.
Ελικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Όσα τηλέφωνα στο 121 και αν έκανα, τίποτα δεν άλλαξε.
Με καμιά καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ λέτε να κάνω τίποτα;

Υ.Γ: Τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου που φαίνονται αριστερά είναι σωστά, η γραμμή είναι πεντακάθαρη και είμαι σε ευθεία 600 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ στην πόλη της Χίου.


μάλλον είσαι στην ίδια φάση με μένα φίλε μόνο που όλο το νησί μάλλον πρεπει να έχει 1 ? DSLAM .

ΝοN4m3d
23-10-07, 19:55
Παίζει ρόλο το πού μένεις , απο που κατεβάζεις , κλπ.
75kb/s είναι καλά . Τον πρώτο , ίσως και τον 2ο μήνα , μην περιμένεις να τερματίσουν οι ταχύτητες φίλε μου ... :)

Asdic
23-10-07, 19:56
Είσαι σε πιταρισμένο dslam.
Με τις αναβαθμίσεις θα πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό μέχρι να δεις πραγματικά αποτελέσματα.

Όταν εννούμε πιταρισμένο , εννούμε μηχάνημα που τα έχει παίξει:whistle: ή δεν μπορεί να διαχειριστεί άλλες συνδέσεις ?

Έάν πρόκειται για το δεύτερο, από τον ΟΤΕ με διαβεβαίωσαν πως υπάρχουνα ακόμα 7 θύρες στο DSALM άδειες .

deniSun
24-10-07, 12:13
Όταν εννούμε πιταρισμένο , εννούμε μηχάνημα που τα έχει παίξει:whistle: ή δεν μπορεί να διαχειριστεί άλλες συνδέσεις ?

Έάν πρόκειται για το δεύτερο, από τον ΟΤΕ με διαβεβαίωσαν πως υπάρχουνα ακόμα 7 θύρες στο DSALM άδειες .

Πιταρισμένο σημαίνει ότι το Link του είναι γεμάτο.
Αυτό σημαίνει ότι οι χρήστες του κατεβάζουν συνέχεια και δεν υπάρχει αρκετό bw για να εξυπηρετηθούν με μεγάλες ταχύτητες όλες οι συνδέσεις (στην ουσία μοιράζεται το bw).
Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχουν πολλοί χρήστες.
Μπορεί να μην είναι γεμάτο και να πιτάρει λόγο του ότι κατεβάζουν όλοι μαζί οι χρήστες.
Μπορεί επίσης να είναι γεμάτο από χρήστες αλλά να βλέπουν όλοι web και έτσι να έχεις πολύ καλές ταχύτητες.
Γι' αυτό θα παρατηρήσεις ότι ακόμα και σε πιταρισμένα dslam κάποιες ώρες της μέρας μπορείς να δουλεύεις άνετα.

ssalex
24-10-07, 18:30
Εγώ όσο είχα την 1Mbps είχα πειάσει τα 120kb/s είμαι Κόρινθο τώρα βέβαια με την 2Mbps κατεβάζω με 200+:whistle: αν είσαι κοντά στο δίκτυο τότε όντως πρέπει να πάρεις καινούγιο modem ή router

Asdic
02-11-07, 01:31
τελικά μετά αφού είχα δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ στις 17/10/2007 'ηρθε ο τεχνικός και τσέκαρε την γραμμή και δεν βρήκε τίποτα. Του είπα όλα αυτά για τον Θόρυβο της γραμμής και είπε ότι οι μετρήσεις που κάνουν αυτοί είναι διαφορετικές και τέλοσπάντων δεν έχει τίποτα. Μου λέει να συνδέσω απευθείας το καλώδιο χωρίς να παρεμβάλλεται splitter η φίλτρο μπας και ανέβει η ταχύτητα λίγο, αλλα όταν του είπα ότι το δοκίμασα μου είπε ότι ίσως φταίει το DSLAM που ερχόμαστε πίσω στο post του denis ότι το DSLAM μάλλον δεν...

Τώρα σκέφτομαι να πάρω ένα νέο μοντεμ μπας και γίνει τίποτακαι είδα στο eshop αυτό της D-link

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.613493

που έχει και ethernet μήπως βελτιωθεί η κατάσταση σε σχέση με το Baudtec USB που έχω, άλλα επειδή δεν ξέρω από μοντεμ ρωτάω εάν είναι καλό (δεν θέλω ρουτερ ή ασύρματο).

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

cyberten
02-11-07, 08:06
Διάβασα πολύ προσεκτικά τα ποστ σας. Επειδή κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θεματάκι με τον ΟΤΕ, να σας πω ότι ευθέως μου παραδέχτηκαν ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ και μου πρότειναν για να μην πληρώνω 1 Μbps να το υποβιβάσουν στα 768kbps ( ούτε αυτά δεν πιάνω πραγματικά - όπως και εσείς άλλωστε) για να είναι καθόλα νομότυποι. Μήπως να το κάνετε κι εσείς για να γλιτώσετε 1-2€ το μήνα από την τσέπη σας για κάτι που πραγματικά δεν σας παρέχετε; :whistle:

Asdic
02-11-07, 15:48
Διάβασα πολύ προσεκτικά τα ποστ σας. Επειδή κι εγώ έχω ακριβώς το ίδιο θεματάκι με τον ΟΤΕ, να σας πω ότι ευθέως μου παραδέχτηκαν ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ και μου πρότειναν για να μην πληρώνω 1 Μbps να το υποβιβάσουν στα 768kbps ( ούτε αυτά δεν πιάνω πραγματικά - όπως και εσείς άλλωστε) για να είναι καθόλα νομότυποι. Μήπως να το κάνετε κι εσείς για να γλιτώσετε 1-2€ το μήνα από την τσέπη σας για κάτι που πραγματικά δεν σας παρέχετε; :whistle:


Τι να πω εμένα μου είπαν πως δεν μπορώ να κάνω υποβάθμιση της γραμμής εάν το θέλω, αλλά δεν νομίζω πως θα γίνει πλούσιος ο ΟΤΕ από τα 2 ευρώ που παίρνει παραπάνω για την χαμηλή ταχύτητα που δεν μου παρέχεται...Εγώ έχω αποθέσει τις τελευταίες μου ελπίδες στο νέο μοντεμ που θέλω να αγοράσω γιατί όπως λένε η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, άν και σίγουρο έιναι πως έχει πεθάνει εδώ και εβδομάδες...:sorry::sorry::sorry:

peri2005
03-11-07, 00:48
Όταν πήγα να κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για Conn-X μου πρότειναν το 768 , γιατί όπως έλεγαν , το 1024 , επειδή το παίρνουν οι πιο πολλοί , δεν έχει καλή απόδοση σε ταχύτητες.
Από χτες που συνδέθηκα , έκανα το Speedtest που έχει το εν λόγω site και μου βγάζει 739 Kbps (80 ΚΒ/s)

iron_Druid
05-11-07, 10:23
Εγω τωρα το πρωι 9.22 κατεβαζω με 72, πιο νωρις κατεβαζα με 85. Μετα το μεσημερι πεφτει στο 40.....

Ξερει κανεις αν θα γινει καμια κινηση απο τον ΟΤΕ να μας αυξήσει τις ταχυτητες ; πχ οπως εγινε και περισυ απο τα 384 σε 768.

Asdic
06-11-07, 00:26
Λοιπόν αγόρασα σήμερα το D-Link 320T και η γραμμή απογειώθηκε κανονικά κατεβάζω σταθερά με 90-100 kbps... !! Yeahh !!

Asdic
07-11-07, 01:00
Λοιπόν αγόρασα σήμερα το D-Link 320T και η γραμμή απογειώθηκε κανονικά κατεβάζω σταθερά με 90-100 kbps... !! Yeahh !!

Για να μην σας πω πως και έπεσε και οθόρυβος με το νέο μοντεμ από σχεδόν 40db σε 31db, μα το att. έμεινε το ίδιο. Παραθέτω την εικόνα

ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ !!

Τώρα που το σκέφτομαι το USB μοντεμ του ΟΤΕ τι να το κάνω γιατί στα σκουπίδια δεν μπορώ να το πετάξω ? και διακοσμιτικό δεν το θέλω είναι πολύ άσχημο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.