PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε --- πάμε για 34 BRAS !!!!



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

cmos
14-02-05, 12:34
Από καλή πηγή πληροφόρησης από το μέγαρο !!! ο ΟΤΕ στοχεύει για φέτος να επεκτείνει τα BBRAS του από 5 σε 10.
Οπως ήδη έχει προαναφερθεί σε άλλο thread τώρα έχουμε 3 Αθήνα 2 Θεσσαλονίκη.
Αμεσα θα γίνουν 6 (νομίζω 3+3) και μέσα στη χρονιά θα αποκτήσουν BBRAS η Πάτρα και το Ηράκλειο.
Ισως η τελική σύνθεση να είναι 4 Αθήνα - 4 Θεσσαλονίκη - 1 ΠΑΤΡΑ - 1 ΗΡΑΚΛΕΙΟ.
Καταλαβαίνετε ότι αυτή η κίνηση σημαίνει γενικό ανασχεδιασμό και σουλούπωμα όλου του ADSL δικτύου του ΟΤΕ και πολλά προβλήματα σε πιταρισμένα DSLAMS με την ευκαρία αυτή θα λυθούν. Πολλά κυκλώματα ΑΤΜ διανομής λόγω της αποκέντρωσης θα αποφορτιστούν ενώ νέα θα εξυπηρετήσουν τα νεα BBRAS άρα και τα DSLAMS.

Τωρα αρχίζει ο ΟΤΕ να πορεύεται σε broadband .....

Υ.Γ. Μήπως τώρα καταλάβατε τι συνέβη στην πρόσφατη διακοπή ... Φυσικά και δεν ηταν αστοχία σε CPU .... αναβαθμίσεις ήταν προς την κατεύθυνση που σας προανέφερα ...... Μια ειδοποίηση όμως πρώτα ρε παιδιά - εντάξει δεν έχουμε SLA ... αλλά μια ειδοποίηση δεν βλάπτει !!!



Αθήνα Kωλέτη-1 Bras_kol_1
Αθήνα Kωλέτη-2 Bras_kol_2
Αθήνα Kωλέτη-3 Bras_kol_3
Αθήνα Kωλέτη-4 Bras_kol_4
Αθήνα Kωλέτη-5 Bras_kol_5
Αθήνα ΝΥΜΑ-1 Bras_nym_1
Αθήνα ΝΥΜΑ-2 Bras_nym_2
Αθήνα ΝΥΜΑ-3 Bras_nym_3
Αθήνα ΝΥΜΑ-4 Bras_nym_4
Αθήνα Ακρόπολη-1 Bras_akr_1
Αθήνα Ακρόπολη-2 Bras_akr_2
Αθήνα Ακρόπολη-3 Bras_akr_3
Αθήνα Μαρούσι-1 Bras_mar_1
Αθήνα Μαρούσι-3 Bras_mar_3
Αθήνα Περιστέρι-1 Bras_per_1
Αθήνα Πειραιάς-1 Bras_pir_1
Αθήνα Πειραιάς-2 Bras_pir_2
Θεσσαλονίκη Ερμού-1 Bras_erm_1
Θεσσαλονίκη Ερμού-2 Bras_erm_2
Θεσσαλονίκη Ερμού-3 Bras_erm_3
Θεσσαλονίκη Ερμού-4 Bras_erm_4
Θεσσαλονίκη Ερμού-5 Bras_erm_5
Θεσσαλονίκη Ερμού-6 Bras_erm_6
Θεσσαλονίκη Αμπελοκήπων-1 Bras_amp_1
Ηράκλειο Αριάδνη-1 Bras_ari_1
Ηράκλειο Αριάδνη-2 Bras_ari_2
Πάτρα Πέλοπας-1 Bras_pel_1
Πάτρα Πέλοπας-2 Bras_pel_2
Πάτρα Πέλοπας-3 Bras_pel_3
Λάρισα Λάρισα-1 Bras-lar1
Λάρισα Λάρισα-2 Bras-lar2
Καβάλα Φιλίππου-1 Bras_fil1
Κοζάνη Κοζάνη Bras_koz1
Τρίπολη Τρίπολη Bras_tri_1

AsGoodAsItGets
14-02-05, 12:54
Υ.Γ. Μήπως τώρα καταλάβατε τι συνέβη στην πρόσφατη διακοπή ... Φυσικά και δεν ηταν αστοχία σε CPU .... αναβαθμίσεις ήταν προς την κατεύθυνση που σας προανέφερα ...... Μια ειδοποίηση όμως πρώτα ρε παιδιά - εντάξει δεν έχουμε SLA ... αλλά μια ειδοποίηση δεν βλάπτει !!!

Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε γιατί βγήκε ο πΟΤΕ επίσημα και ανήγγειλε βλάβη; Τον συνέφερε να πει ότι ήταν βλάβη αντί να πει ότι έκανε αναβάθμιση;

Αυτές οι ..."καλές πηγές πληροφόρησης" επέτρεψε μου να θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται με έντονο σκεπτικισμό. Περιμένουμε έργα, όχι λόγια.

cmos
14-02-05, 13:01
Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε γιατί βγήκε ο πΟΤΕ επίσημα και ανήγγειλε βλάβη; Τον συνέφερε να πει ότι ήταν βλάβη αντί να πει ότι έκανε αναβάθμιση;Εσύ τι λές ? - η βλάβη είναι αναπόφευκτη - η προγραμματισμένη αναβάθμιση έχει πολλές γκρίνιες από πολλούς ISPs και άλλους πελάτες !!!!


Αυτές οι ..."καλές πηγές πληροφόρησης" επέτρεψε μου να θεωρώ ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται με έντονο σκεπτικισμό. Περιμένουμε έργα, όχι λόγια.
Oι πηγές μου ειναι σιγουρα πολύ καλές λόγω επαγγέλματος. Δεν μένει παρα να περιμένουμε ....

AsGoodAsItGets
14-02-05, 13:52
Εσύ τι λές ? - η βλάβη είναι αναπόφευκτη - η προγραμματισμένη αναβάθμιση έχει πολλές γκρίνιες από πολλούς ISPs και άλλους πελάτες !!!!

Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι εδώ έβγαλαν νόημα από αυτό που έγραψες, αλλά εγώ ομολογώ ότι δεν το κατάλαβα... :-?

cmos
14-02-05, 14:04
εννοώ ότι λέγοντας δήθεν ...... βλάβη κατεβάζεις τους διακόπτες και κάνεις τη δουλειά σου και άστους να φωνάζουν, εσύ θα ισχυρίζεσαι βλάβη είναι.
ενώ αν είχε ειδοποιήσει από πρίν μάλλον τα προβλήματα του θα ήταν περισσότερα .

Φίλε μου AsGoodAsItGets, δεν ασπάζομαι τις μεθόδους τους, απλά λέω τη γνώμη μου και τις εκτιμήσεις μου !!!

kadronarxis
14-02-05, 14:04
Από καλή πηγή, αναφέρω και εγώ με τη σειρά μου ότι ο οτε πράγματι ετοιμάζει αναβάθμιση όλο το backbone του ώστε να δρομολογείται περισσότερο bandwidth.
Αυτό εγγύηση που λέω.
Οπότε ο cmos πρέπει να έχει δίκιο στο ότι έρχονται αλλαγές.

Αν αυτό θα λύσει τα προβλήματα ταχυτήτων των dslams ή είναι κίνηση για να μπουν περισσότεροι στο σύστημα και άρα χαμηλότερες ταχύτητες, δεν ξέρω να απαντήσω.

Άντε γερά.

cmos
14-02-05, 14:05
ας δούμε και λίγο το αισιόδοξο του thread -> 10 BBRAS, γιατί κολάμε μόνο στην κακομοιριά και την πονηριά του ΟΤΕ.....

Νικαετός
14-02-05, 14:09
ας δούμε και λίγο το αισιόδοξο του thread -> 10 BBRAS, γιατί κολάμε μόνο στην κακομοιριά και την πονηριά του ΟΤΕ.....

Αν πράγματι γίνει ανακατανομή τότε τα πράγματα είναι αισιόδοξα , αν όμως μπαίνουν για να εξυπηρετήσουν αποκλειστικά και μόνο νέους συνδρομητές , τότε ...:evil: :evil:

cmos
14-02-05, 14:35
Αν αυτό θα λύσει τα προβλήματα ταχυτήτων των dslams ή είναι κίνηση για να μπουν περισσότεροι στο σύστημα και άρα χαμηλότερες ταχύτητες, δεν ξέρω να απαντήσω.
Φιλε Kadronarxis, τα DSLAMS είναι πιταρισμένα γιατί έχουν κυκλώματα διανομής (ΑΤΜ κυκλώματα που τα συνδέουν με κάποιο από τα 5 BBRAS) με μεγάλο overbooking (πολλοί χρήστες στριμωγμένοι σε κάποιο VP).

Aν αυτό θα διατηρηθεί και στα 5 νεα BBRAS δεν το ξέρω.

Πιστεύω πάντως πως ειδικά τα 2 νεα Πατρα - Ηρακλειο έχουν την εξης λογική (π.χ. Πατρας):

τα DSLAM της Πάτρας σήμερα συνδέονται με υπεραστικά ATM VPs (Hellastream) με BBRAS Κωλέττη, τα κυκλώματα αυτά επειδή είναι υπεραστικά στοιχίζουν ακριβά γι αυτό και τσιγκουνεύονται να τα μεγαλώσουν.
οταν φτιαχτεί το BBRAS της Πατρας τότε τα DSLAM θα συνδέονται αστικά με αυτό (πάλι με ATM VPs αλλά επειδή θα είναι πιο φτηνα θα μπορούν να είναι μεγαλύτερα) και η κίνηση θα παραδοθεί στους ISPs στην Πάτρα ή εναλλακτικά μέσω IP δικτύου ΟΤΕ στην Αθήνα (το IP είναι φθηνότερο από ΑΤΜ).

Τότε βέβαια, ειδικά για την πρώτη περίπτωση, θα δοκιμαστεί λίγο το δίκτυο των ISPs - για να δούμε με πόσο καλές γραμμές διανομής έρχονται όλοι οι ISPs από Πάτρα στην Αθήνα !!!!.

pelasgian
14-02-05, 14:57
Ας ελπίσουμε ότι και οι παροχοί θα μεγαλώσουν τις σωληνώσεις τους προς το εξωτερικό. Στο παρελθόν θυμαμαι που ναι συνδεόσουν με ικανοποιητική ταχύτητα μέχρι το παροχό, και εκείνος μετά δεν μπορούσε να σου δώσει τη ταχύτητα λόγω δικών του μικρών υποδομών.

Πάντως μου έχει τύχει από το site του ΟΤΕ να κατεβάζω πυραυλοκίνητα και πιο γρήγορα από το site του 4rthnet ενώ είμαι συνδρομητής του 2ου! Αυτό με κάνει να βλέπω με κάποια υποψία το «για όλα φταίνε τα πιταρισμένα dslams». Σίγουρα φταίνε, αλλά όχι μόνο αυτά.

morpheous
14-02-05, 16:01
ενδιαφέρον,
αλλα τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το BBRAS?

bixlibidias
14-02-05, 16:16
Φιλε Kadronarxis, τα DSLAMS είναι πιταρισμένα γιατί έχουν κυκλώματα διανομής (ΑΤΜ κυκλώματα που τα συνδέουν με κάποιο από τα 5 BBRAS) με μεγάλο overbooking (πολλοί χρήστες στριμωγμένοι σε κάποιο VP).

Αν ο OTE διατηρήσει το υπάρχον contention ratio, όσους BRAS και να βάλει, το overbooking θα είναι ίδιο...
Δε νομίζω να αναβαθμίσει περισσότερο ένα ATM κύκλωμα από ένα DSLAM επειδή θα είναι αστικό. Θα το αναβαθμίσει μόνο αν θέλει να αλλάξει την αναλογία του overbooking.
Και απ'ό,τι λένε τώρα αυτή η αναλογία είναι καλύτερη (προς τον πελάτη) από το 1:20 (που θεωρείται "καλή αναλογία") λόγω λίγων χρηστών...

Άρα δεν ξέρω αν πρέπει να είμαστε τόσο αισιόδοξοι... Είδομεν...

cmos
14-02-05, 16:21
ενδιαφέρον,
αλλα τι ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το BBRAS?
οταν ειχαμε dial-up Ιντερνετ με modems V.90 ή ISDN τηλεφωνούσαμε με ΕΠΑΚ και συνδεόμασταν σε κάποιον access server (router ήταν) στον ISP μας, και έτσι αποκτούσαμε πρόσβαση με κανάλι 56 ή 64 kbps αντίστοιχα.

Στο ADSL αυτός ο access server (BroadBand Remote Access Server - BBRAS)έχει μετακινηθεί στην πλευρά του ΟΤΕ (ανήκει στο νέο IP δίκτυο του ΟΤΕ) και υποδέχεται και προωθεί προς τον κατάλληλο ISP τα πακέτα μας από το ADSL router-ακι μας και ανάποδα. Ετσι μέσω αυτού συνδεόμαστε ευρυζωνικά (>256 kbps) στο Internet.

or1onas
14-02-05, 16:25
Καλό το νέο και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, υπάρχει όμως και καμμία εκτίμηση από πλευράς χρόνου υλοποίησης; Το 'φέτος' είναι άλλοι 10 μήνες....

cmos
14-02-05, 16:28
οταν θα το ξερω και γω θα σας το πω !!

wintech2003
14-02-05, 16:35
bixlibidias:

No greeklish please....

Kανόνες λειτουργίας του adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr

Crosstalk
14-02-05, 17:38
Πολλά κυκλώματα ΑΤΜ διανομής λόγω της αποκέντρωσης θα αποφορτιστούν ενώ νέα θα εξυπηρετήσουν τα νεα BBRAS άρα και τα DSLAMS.

Τωρα αρχίζει ο ΟΤΕ να πορεύεται σε broadband .....


Ακουσα επισης απο μεσα (τμημα σχεδιασμου δικτυου) οτι μελετουν την αναπτυξη δικτυου ethernet συμπληρωματικου του ηδη υπαρχον ΑΤΜ!

Ηδη υπαρχει προταση για τον εξοπλισμο απο εταιρια που κατασκευαζει SDH multiservice transport platforms ;)

chatasos
14-02-05, 18:49
χμμμμ..........

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=2330&p=30210

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7742

cmos
14-02-05, 19:09
χμμμμ..........

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=2330&p=30210

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=7742
Μπράβο chatassos , καταπληκτικά threads πάνω στο θέμα.

Ο Παλιός είναι αλλιώς !!!

Y.Γ. Σε αυτά είδα διάφορους σημαντικούς σε γνώσεις users που πια δεν κυκλοφορούν στο forum !!!!.

chatasos
14-02-05, 19:28
Αμεσα θα γίνουν 6 (νομίζω 3+3) και μέσα στη χρονιά θα αποκτήσουν BBRAS η Πάτρα και το Ηράκλειο.
Ισως η τελική σύνθεση να είναι 4 ΑΘΗΝΑ - 4 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ - 1 ΠΑΤΡΑ - 1 ΗΡΑΚΛΕΙΟ.


Λογικά : 5 Αθήνα (3 Κωλέττη, 2 Νύμα), 3 Θεσσαλονίκη, 1 Ηράκλειο, 1 Πάτρα.


Καλό το νέο και μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, υπάρχει όμως και καμμία εκτίμηση από πλευράς χρόνου υλοποίησης; Το 'φέτος' είναι άλλοι 10 μήνες....

Μάλλον λίγο πριν πιάσουν οι ζέστες :shock: και αρχίσουν τα μπάνια του λαού :cool


Ακουσα επισης απο μεσα (τμημα σχεδιασμου δικτυου) οτι μελετουν την αναπτυξη δικτυου ethernet συμπληρωματικου του ηδη υπαρχον ΑΤΜ!

Ηδη υπαρχει προταση για τον εξοπλισμο απο εταιρια που κατασκευαζει SDH multiservice transport platforms ;)

:-k :-k :-k

Slay
14-02-05, 20:31
Εγω παντως περισσοτερες ελπιδες εχω στο να αρχισουν οι ISP να δινουν δικες τους γραμμες, και εκει θα παω μολις γινει κατι τετοιο στην περιοχη μου. γιατι μου κανει πολυ υποπτο να αρχισει τις αναβαθμισεις ο ΟΤΕ φετος που ξερουμε οτι αναγκαζεται να αποδεσμευσει τον τοπικο βροχο.
6 μηνες χαλια ταχυτητες απο τον ΟΤΕ και γυρευε ποσοι ακομα μεχρι να αναβαθμιστει, δεν ειναι κατι που εγω θα του συγχωρησω.

kadronarxis
14-02-05, 21:35
Γαμώτο, σε αυτή τη χώρα δεν υπάρχει σχέδιο για τίποτα.Ή υπάρχουν πολλά σχέδια και φτιάχνουμε άλλο σχέδιο για να διαλέξουμε ένα από τα υπάρχοντα σχέδια.
Προσωπικά, θα ήθελα ο οτέ να βγάζει μία λίστα με όλα τα dslams, και να έγραφε πότε (περίπου έστω), θα κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις.

Τόσο μπάχαλο είναι;Τουλάχιστον από το όνομα του ΟΤΕ βγάλτε το Ελλάδος μιας και δεν είναι δημόσιο πλέον. Όταν μια εταιρεία ονομάζεται "της Ελλάδος", είναι δημοσίου δικαίου.Ή ΝΠΔΔ με management ιδιωτικό.
Πράγμα το οποίο ο οτέ δεν είναι.

Προσωπικά με ενδιαφέρουν οι ταχύτητες που θα έχει η όλη ιστορία ΑΝ και ΌΠΟΤΕ πραγματοποιηθεί.Και 100 bras να βάλει, η ταχύτητα είναι βασική. Τα ίδια ισχύουν και για τους isps βέβαια, οι οποίοι τώρα τελευταία τη μάθανε καλά να τη μασουλάν την καραμέλα του οτέ.

Άντε γερά.

wolfman
15-02-05, 12:36
Κρατάτε μικρά καλάθια. Η ιστορία δείχνει ότι από λόγια πάμε καλά. Αστε να γίνει κι εμείς θα είμαστε από τους πρώτους που θα το επικροτήσουμε.

bixlibidias
16-02-05, 12:05
bixlibidias:

No greeklish please....

Kανόνες λειτουργίας του adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr

Sorry, κεκτημένη ταχύτητα... Είμαι έτοιμος να υποστώ τις συνέπειες :jailed:
Διορθώθηκε...

skiabox
17-02-05, 22:24
Slay τι να πω και εγω με τη μιση 384 γραμμη ουσιαστικα εδω και ενα χρονο?Καλα εισαι εσυ!

spartacus
17-02-05, 22:31
Από το πρωί 150kbps κανείς άλλος; dslam Πεντέλης

ermis333
17-02-05, 23:45
Αν βάλει και άλλα BBRAS εκτός από αυτά σε Αθήνα Θεσσ. αυτό σημαίνει ΠΤΩΣΗ τιμών.....το λέω γιατί δεν αναφέρθηκε καθόλου.

sdikr
18-02-05, 00:59
Αν βάλει και άλλα BBRAS εκτός από αυτά σε Αθήνα Θεσσ. αυτό σημαίνει ΠΤΩΣΗ τιμών.....το λέω γιατί δεν αναφέρθηκε καθόλου.

Και "ξεκαθάρισμα" του ποίος είναι isp και ποιος όχι, γιατί μέχρι τώρα κάποιος απλά έπρεπε να έχει δύο σημεία που να συνδέεται με τον οτε.

chatasos
18-02-05, 01:01
Και "ξεκαθάρισμα" του ποίος είναι isp και ποιος όχι, γιατί μέχρι τώρα κάποιος απλά έπρεπε να έχει δύο σημεία που να συνδέεται με τον οτε.

Αυτό δε νομίζω να αλλάξει...

sdikr
18-02-05, 01:15
Αυτό δε νομίζω να αλλάξει...

Μιλάω για isp, που δεν μπορούν να έχουν pop σε όλα τα σημεία (ξέρετε μερικούς!!)

WAntilles
18-02-05, 02:48
Ή και κάποιους των οποίων τα pop θα "αγκομαχούν" και θα "λαχανιάζουν".

Έχει δίκιο ο sdikr.

Θα ξεχωρίσουν τότε οι σοβαροί ISPs από τους υπόλοιπους.

ipo
18-02-05, 02:51
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτά τα περίφημα "pop" που δίνουν την αξία στους ISP.

sdikr
18-02-05, 02:55
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτά τα περίφημα "pop" που δίνουν την αξία στους ISP.
point of presence, δηλαδή πχ η οτενετ, έχει dial up server αθήνα, θεσσαλονίκη, πάτρα, ηράκλειο κλπ
σε αυτούς τους server καταλήγει ο dialup χρήστης και μετά μέσω του δικτιου του isp (οτενετ εδώ) πάει στα κεντρικά του isp και βγαίνει στο νετ.

με τους bbras, ο καθένας που μπορούσε να έχει Pop στην αθήνα - θεσσαλονίκη μπορούσε να είναι adsl provider,

ipo
18-02-05, 03:31
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Και ποιοι είναι οι ISP που δεν έχουν πολλά pop;

sdikr
18-02-05, 03:33
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Και ποιοι είναι οι ISP που δεν έχουν πολλά pop;


αν και θα φαω "κραξιμο" aias, first,

chatasos
18-02-05, 07:24
Μιλάω για isp, που δεν μπορούν να έχουν pop σε όλα τα σημεία (ξέρετε μερικούς!!)
Μα αυτό ακριβώς λέω. Τα υποχρεωτικά σημεία (απ' ότι ακούγεται) θα παραμείνουν 2. Στα υπόλοιπα, όποιος έχει pop... δεν έχει stop (εεεεεεεεεεεεεε....πληρώνει λιγότερα...λογικά) :thumbsup1

Άλλωστε σχεδόν όλοι οι νυν adsl providers έχουν pop στα σημεία που θα βάλει ο OTE τους νέους bbras. Το θέμα είναι αν θα χρησιμοποιήσουν το bw του atm δικτύου του ΟΤΕ (όπως γίνεται τώρα) ή θα χρησιμοποιήσουν το bw του δικού τους δικτύου (το οποίο μπορεί να είναι πάλι μέσω του ΟΤΕ :twisted: ).

alefgr
20-02-05, 04:57
Μιας και μιλάμε συνέχεια για το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πόσο είναι το bandwidth του backbone στην Ελλάδα; Έτσι για να ξέρουμε που είναι τα όρια μας και να μην ονειρευόμαστε γιγαμπιτικές συνδέσεις...

chatasos
20-02-05, 06:39
Μιας και μιλάμε συνέχεια για το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πόσο είναι το bandwidth του backbone στην Ελλάδα; Έτσι για να ξέρουμε που είναι τα όρια μας και να μην ονειρευόμαστε γιγαμπιτικές συνδέσεις...

Εξαρτάται από το τι θεωρείς backbone στην Ελλάδα :-k

imported_muhaha
20-02-05, 10:01
Ή και κάποιους των οποίων τα pop θα "αγκομαχούν" και θα "λαχανιάζουν".

Έχει δίκιο ο sdikr.

Θα ξεχωρίσουν τότε οι σοβαροί ISPs από τους υπόλοιπους.

Χικ; Χικχικ; Χικχικχικ;
ISP who?

AsGoodAsItGets
20-02-05, 12:33
Μιας και μιλάμε συνέχεια για το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πόσο είναι το bandwidth του backbone στην Ελλάδα; Έτσι για να ξέρουμε που είναι τα όρια μας και να μην ονειρευόμαστε γιγαμπιτικές συνδέσεις...

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί κάποιοι μεγάλοι ISPs (π.χ. Forthnet, HOL, κλπ.) βγαίνουν στο εξωτερικό με δικές τους γραμμές απ΄ευθείας.

123456789
20-02-05, 13:38
Μιας και μιλάμε συνέχεια για το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πόσο είναι το bandwidth του backbone στην Ελλάδα; Έτσι για να ξέρουμε που είναι τα όρια μας και να μην ονειρευόμαστε γιγαμπιτικές συνδέσεις...

Κάποτε υπήρχε ένα λινκ http://www.ote.gr/oteweb/greek/network/techs/atm.htm (http://www.ote.gr/oteweb/greek/network/techs/atm.htm) που δεν παίζει πλέον εδώ και καιρό...

cmos
20-02-05, 14:17
Μιας και μιλάμε συνέχεια για το ATM δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχει κανείς που να γνωρίζει πόσο είναι το bandwidth του backbone στην Ελλάδα; Έτσι για να ξέρουμε που είναι τα όρια μας και να μην ονειρευόμαστε γιγαμπιτικές συνδέσεις...
σε 200 περίπου σημεία στην Ελλάδα μπορεί σήμερα ο ΟΤΕ εκμεταλευόμενος την οπτική του υποδομή, να δώσει ΑΤΜ συνδέσεις από 2 - 155 Μbps δηλ. Ε1 (2Μbps) E3 (34Mbps) και STM-1 (155Mbps).
Για να μπορεί να δώσει τετοιες συνδέσεις καταλαβαίνετε ότι το δίκτυό του ΑΤΜ (Hellastream) έχει φτιαχτεί στον κορμό του με trunks τουλάχιστον STM-4 (622Mbps). Φυσικά ΑΘΗΝΑ - ΠΑΤΡΑ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ πρέπει να υποστηρίζονται ίσως και από STM-16 (2.5 Gbps)

Πάντως κοιτάξτε λίγο και αυτές τις σελίδες :

http://www.otewholesale.gr/whole_3_gr.htm
http://www.otewholesale.gr/adsl_gr.htm
http://www.otewholesale.gr/files/ADSL_prices.pdf

ermis333
20-02-05, 16:01
Απ ότι βλέπετε παιδιά οι ISP αυτήν τη στιγμή τα 384Kbps Τα πληρώνουν 10.7€ το μήνα στον ΟΤΕ για να συνδεθούν με το BBRAS ενώ το 1Mbit περίπου 32.5€ για να πέσουν οι τιμές θα πρέπει και ο ΟΤΕ να ρίξει τις γελοία υψηλές τιμές που ζητάει για τη σύνδεση BBRAS-ΙSP.

shaq141a
20-02-05, 19:21
Δηλαδή εμείς πληρώνουμε δύο φορές το bandwidht στον ΟΤΕ. Μία με το λογαριασμό για τη σύνδεση ARYS και με τον ISP που δίνει στον ΟΤΕ τα 11 ευρά. Αυτά τα πράματα είναι απαράδεκτα.

sdikr
20-02-05, 19:33
Δηλαδή εμείς πληρώνουμε δύο φορές το bandwidht στον ΟΤΕ. Μία με το λογαριασμό για τη σύνδεση ARYS και με τον ISP που δίνει στον ΟΤΕ τα 11 ευρά. Αυτά τα πράματα είναι απαράδεκτα.


Για εμένα και εσένα που είμαστε στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη, αλλά για αυτούς απο την υπολοιπή ελλάδα είναι μια χαρά,

Βλέπεις πληρώνουμε τα ιδια για χρήση του atm δικτύου του ΟΤΕ με κάποιον που είναι 500+ χιλ απο τον bbras

τι κάνουμε εδώ; πετάμε όλη την υπόλοιπη ελλάδα έξω; ή βάζουμε ποιο πολλά bbras και μετά ψάχνουμε τον isp που χρεώνει λιγότερα!

b0fh
21-02-05, 02:49
Βασικά τον BBRAS (ένας εκ των τριών της Αθήνας) που είχε "σκάσει" πριν απο κανα δυο βδομάδες τον αντικαταστήσανε; Ξέρει κανείς;

ipo
21-02-05, 02:57
Βασικά τον BBRAS (ένας εκ των τριών της Αθήνας) που είχε "σκάσει" πριν απο κανα δυο βδομάδες τον αντικαταστήσανε; Ξέρει κανείς;
Είχε ειπωθεί στο forum (αν κάνεις αναζήτηση θα το βρεις), ότι δεν ήταν σκάσιμο, αλλά προγραμματισμένη συντήρηση (νομίζω αλλαγή CPU), η οποία είχε ανακοινωθεί ως βλάβη ώστε να μην αντιδράσουν ISP και χρήστες για τις 6-7 ώρες downtime.

TheCondor
21-02-05, 04:00
Ρε παιδια τι γινεται ειναι κανεις μεσα αυτην την ωρα?? Δυο φορες αποσυνδεθηκα, και επισης αποσυνδεθηκε το αλλο pc που εχω στο Χαλανδρι και ειναι συνεχεια μεσα και αυτο ( ειμαι Γλυκα Νερα τωρα )

Κανουν καμια αναβαθμιση? Αποσυνδεθηκε κανενας αλλος?

WAntilles
21-02-05, 04:04
Δεν θα φτιάξω καινούριο thread μιας και άπτεται του παρόντος.

Αναβάθμιση CPU σε υπάρχοντες, εγκατάσταση νέων BBRAS και σε άλλες πόλεις της επικράτειας.

Μήπως αυτά είναι ελπιδοφόρα νέα, για να βγει το πολύπαθο aDSL στη χώρα μας από την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται;

Καταρχήν πριν προχωρήσω στο θέμα του post να πω δημόσια ένα μεγάλο μπράβο στους λίγους τεχνικούς του ΟΤΕ που εκπαιδεύτηκαν στις νέες τεχνολογίες και που είναι σωστοί στη δουλειά τους (όχι τους παλιούς για τα κουδουνιστά έτσι;).

Για το αν είναι λίγοι που εκπαιδεύτηκαν, αν εκπαιδεύτηκαν αργοπορημένα ή ελλιπώς, δεν φταίνε αυτοί αλλά τα μεγάλα διοικητικά "μυαλά" που ήταν/είναι από πάνω τους.

Τα επόμενο βήματα για τον ΟΤΕ οφείλουν να είναι:

1. "Καθαρό" aDSL χωρίς τα overheads είτε με κλείδωμα όλων των DSLAM πιο πάνω, είτε με αλλαγή του ονόματος των παρεχόμενων "πακέτων" DSL. Και σε κάθε περίπτωση αναπροσαρμογή των τιμών.

2. Ενημέρωση.

Τί εννοώ:

Αυτή τη στιγμή ο ΟΤΕ είναι σαν τον κλασικό απατεώνα της λαϊκής αγοράς που πουλά π.χ. μπανάνες. Έτσι:

- μαζί με τις μπανάνες σου ζυγίζει και το κοτσάνι-κλαδί από το μισό μπανανόδεντρο και φυσικά το πληρώνεις σε βάρος -> overheads

- όταν πας σπίτι και ξεφλουδίζεις τις μπανάνες σου για να τις φας, διαπιστώνεις ότι ένα μεγάλο ποσοστό του όγκου τους (ας πούμε οι μισές) είναι σάπιες για πέταμα -> φίσκα DSLAMs και σύνδεση με BBRAS

Γι' αυτό ενημέρωση.

Οφείλει ο ΟΤΕ για κάθε DSLAM σε κάθε δήμο της χώρας να καταρτίσει αναλυτικούς πίνακες σαν τον παρακάτω, οι οποίοι να βρίσκονται σε ιστοσελίδα με ελεύθερη πρόσβαση και να ανανεώνονται τακτικά (κάθε 1-2 βδομάδες).

4587

Βλέπουμε εδώ τον δήμο Πατατόκαμπου που έχει 2 DSLAMs. 1 φίσκα και ένα τελείως χαλαρό (κλασική τακτική ΟΤΕ που έχει παντελή έλλειψη στοιχειώδους προγραμματισμού στις αναβαθμίσεις της υποδομής του).

Οι στήλες με τις συνδέσεις είναι νομίζω προφανείς.

Πάμε στο bandwidth προς BBRAS.

Το απαιτούμενο Max βγαίνει για κάθε κατηγορία σύνδεσης από το bandwidth της (π.χ. 384 -> 0.375 Mbps) πολλαπλασιασμένο επί 9/8 (τόσο θεωρώ ότι είναι τα overheads - αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) και επί το πλήθος του μέγιστου αριθμού συνδέσεων που μπορεί να σηκώσει το εν λόγω DSLAM στην εν λόγω κατηγορία σύνδεσης.

Το απαιτούμενο Real προκύπτει όπως ακριβώς και το real μόνο που εδώ πολλαπλασιάζουμε όχι με το μέγιστο πλήθος για κάθε κατηγορία σύνδεσης αλλά με το πλήθος των συνδρομητών που είναι συνδεδεμένοι κάθε στιγμή. Είναι προφανές ότι σε ένα DSLAM με άδειες θέσεις, το απαιτούμενο Real θα είναι μικρότερο του Max. Όσο γεμίζει το DSLAM τόσο θα μεγαλώνει το Real μέχρι να εξισωθεί με το Max.

Τώρα το διαθέσιμο, είναι το πραγματικό υπαρκτό bandwidth που έχει κάθε κατηγορία σύνδεσης με τον BBRAS. Αυτό προκύπτει διαιρώντας το απαιτούμενο Max για κάθε κατηγορία με τον συντελεστή κάλυψης Target της κάθε κατηγορίας (π.χ. 1:80 για 384). Στους συντελεστές κάλυψης έχω δώσει υποθετικές τιμές, σωστές όμως ως προς την τάξη μεγέθους. Άλλο ένα σημείο που οφείλει ο ΟΤΕ να τοποθετηθεί δημόσια. Τί συντελεστές κάλυψης εφαρμόζει για κάθε κατηγορία σύνδεσης aDSL; Δηλαδή ποιός ο λόγος του ιδανικά-απαιτούμενου προς το πραγματικά-υπαρκτό bandwidth προς τον BBRAS;

Τέλος ο πραγματικός συντελεστής κάλυψης βγαίνει διαιρώντας σε κάθε κατηγορία το απαιτούμενο Real προς το διαθέσιμο Bandwidth. Προφανώς η τιμή του θα είναι μικρότερη ή ίση του Target και όσο γεμίζει ένα DSLAM τόσο θα πλησιάζει η τιμή στο Target.

Τέλος, επιτέλους μακροπρόθεσμο προγραμματισμό των αναβαθμίσεων του δικτύου, ώστε να πάψει το φαινόμενο σε έναν δήμο να είναι φίσκα το 1ο DSLAM και άδειο πρακτικά το 2ο. Να υπάρχει, όσο γίνεται, ισοκατανομή του φόρτου σε όλα τα DSLAMs ενός δήμου.

Την παραπάνω ενημέρωση υποχρεούται να την παρέχει κάθε εταιρεία που θέλει να σέβεται τον εαυτό της και που δεν πουλάει γουρούνι στο σακί. Σε καμμία άλλη χώρα του κόσμου δεν ισχύει το πρωτοφανές φαινόμενο που έχουμε εδώ, να μην γνωρίζουμε πριν αγοράσουμε την ποιότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας.

ΥΓ: Δεν καταλαβαίνω τί φοβάται ο ΟΤΕ και δεν προχωρά σε μια τέτοια κίνηση. Αφού ούτως ή άλλως είναι μονοπώλιο στις γραμμές aDSL.

ipo
21-02-05, 04:41
Πολύ καλός ο πίνακας. Ο πρώτος εναλλακτικός που θα βγει και θα αναρτήσει τέτοιον πίνακα, πιστεύω ότι θα φάει τον κακοδιοικούμενο ΟΤΕ.

Εκτός των παραπάνω ουσιωδών χαρακτηριστικών, ίσως θα ήταν καλό να κοινοποιηθούν:

- Αναλογία καταρτισμένων τεχνικών ανά χρήστη ADSL (π.χ. 1 τεχνικός ανά 300 χρήστες στην τάδε περιοχή).

- Μέσος χρόνος αναμονής στην υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης (βασισμένος σε αληθινές μετρήσεις του χρόνου που καλείται ο ταλαίπωρος χρήστης να ακούσει τα νέα σουξέ του Χατζηγιάννη).

- Προβλεπόμενη αύξηση χρηστών και κινήσεις που πραγματοποιούνται εκ μέρους της ΟΤΕ Α.Ε. για να την καλύψουν πριν θαυτούν και οι ενεργοί χρήστες.

(Πήγα να γράψω να μας δίνει και αναφορά για το κατά πόσο αξιολογεί, ενημερώνει το προσωπικό της η ΟΤΕ Α.Ε., αλλά ας μην ζητάμε στοιχεία που δεν γνωρίζει καν το συμβούλιο των μετόχων.)

@ ADSLgr.com All rights reserved.