PDA

Επιστροφή στο Forum : Problem με +2s stalls



Clownshoes
22-10-07, 20:14
Χαίρετε,

τον τελευταίο καιρό, όταν συνδέομαι με Otenet αντιμετώπιζω stalls στους browsers μου, +2 δευτερόλεπτα συνήθως, έτσι ώστε να χρειάζετα να 'χτυπάω' to refresh συχνά.

Όταν συνδέομαι με HoL, αυτό δεν συμβαίνει οπότε μάλλον φταίει η Otenet.

Οι ταχύτητες μου είναι οι ίδιες περίπου 105k/s.

Αυτό που με προβλημάτιζει είναι ότι αφού με αλλάξαν πόρτα στο DSLAM πρόσφατα τα Diagnostics του Router δείχνουν αυτό:


Connection Speed 1021 kbps(Downstream 253 kbps (Upstream)
Line Attenuation 8 db (Downstream) 1.5 db (Upstream)
Noise Margin 31 db (Downstream) 2147483647 db (Upstream)

Tί σημαίνει αυτό το τεράστιο νούμερο στο Upstream Noise margin μου?

Μήπως αυτό ευθύνεται για τα stalls?

Ευχαριστώ.

vaggoulas
23-10-07, 15:21
DNS περνάς ή δίνεις το default gateway σαν DNS?Καλύτερα να τους δώσεις και τους 2 χειροκίνητα μήπως φτιάξει.

kostelo
23-10-07, 20:50
Αυτο με τα refresh συνεχεια το παθαινω και γω τελευταια και δε ξερω τι φταιει. :hmm: Στις πιο πολλες σελιδες μου κολλαει στο φορτωμα με το αποτελεσμα να θελει χειροκινητα refresh για να ανοιξει η σελιδα. :( Με firefox και με καθαρη εγκατασταση.

SuperBilly16V
30-10-07, 00:08
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ τις τελευταίες μέρες με τον firefox. Eχω βάλει τις ρυθμίσεις για dns της Otenet κανονικά, δοκίμασα και το proxy, αλλά το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο. Πολύ συχνα οι σελίδες αργούν πολύ να ανοίξουν, ή δεν ανοίγουν καθόλου και θέλουν συνέχεια refresh. Είναι πολυ σπαστικό. Έχει να προτείνει κανείς κάποια ιδέα? :hmm:

Bebis
31-10-07, 17:21
Dslam Τερψιθέας μια από τα ίδια... πριν μια βδομάδα περίπου ξεκίνησε έπειτα από βλάβη.. έπειτα δεν έμπαινε το msn και αναγκάστηκα να βάλω τους DNS χειροκίνητα...

sivadws2
31-10-07, 23:27
Παρόμοιο πρόβλημα αλλά τελικά λύθηκε πολύ απλά.
Όταν είχα IP της μορφής 85.75.xx.xx εμφανιζόταν το πρόβλημα. Με IP της μορφής 85.74.xx.xx ή 85.73.xx.xx εξαφανίστηκε. Μάλλον είναι πρόβλημα του routing της ΟΤΕΝΕΤ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.