PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητα Forthnet Kai Γιαννενα



frouteboras
14-02-05, 14:51
Παίδες είμαι νέος χρήστης από Γιάννενα και σκέφτομαι να βάλω φορθνετ.Υπάρχει κανένας χρήστης από Γιάννενα που να έχει Φόρθνετ ή Τελας?Αν κάποιος ξέρει ποιες είναι οι ταχύτητες που πιάνουν οι γραμμές άλλων ISP?Ενδιαφέρομαι για περιοχή λεωφόρου Δωδώνης.Για 384 πάντα.

cmos
14-02-05, 15:06
Καλωσόρισες φιλε μου.

Δεν έχει νόημα να λέμε αν κάποιος ISP είναι καλύτερος από καποιον άλλον στο ADSL (ειδικά για την επαρχια) έτσι όπως είναι φτιαγμένο το ADSL σήμερα στην Ελλαδα.

Και οι δύο είναι καλοί και ειδικά η forthnet έχει πολύ καλές τιμές στο 256/128.

morfeas-dsl-
16-02-05, 00:51
Γεια σου μαν. Φορθνετ εχω αλλα δε θα ανανεωσω. Στην αρχη ηταν πολυ καλα αλλα τωρα κολλαει συνεχεια. Η φορθνετ τα ριχνει στον οτε βεβαια αλλα μαλλον θα βαλω ενα μηνα τελλας για δοκιμη

mindtrapper
17-02-05, 23:10
Εγω έχω ένα χρόνο 384/128 ΟΤΕ γραμμή Forthnet ISP και πάει καλά αν και όντως τώρα τελευταία σα να ζορίζεται λίγο.

Βέβαια εγώ είμαι Σεισμόπληκτα και μάλλον στο DSLAM στη Δόμπολη, εσύ δεν ξέρω αν ανήκεις σε αυτό...

leasedline
17-02-05, 23:36
σεισμοπληκτα....τι μου θυμιζεις τωρα...

Gordon`s
18-02-05, 10:16
Το DSLAM είναι της περιβλέπτου, έτσι για τα τυπικά.
Τα Ιωάννινα έχουν 2 DSLAM, της περιβλέπτου και της 28ης. Και τα δύο βγαίνουν από Πάτρα αφού πάρουν όλους στη διαδρομή τους (Άρτα, Πρέβεζα κλπ) και μετά Αθήνα.
frouteboras παίζει που είσαι ανάλογα σε ποιο ύψος της Δωδώνης. Το κέντρο της περιβλέπτου περιλαμβάνει εκτός της περιφέρειας των Ιωαννίνων, τη δωδώνης μετά το παλιό Prive, την Ομήρου και μάλλον μέχρι το Χατζηκώστα, τις περιοχές δλδ πάνω από το δρόμο.

Σίγουρα ο ISP δε θα σου κάνει τη διαφορά αλλά το κέντρο και πρακτικά όχι για πολύ. Της περιβλέπτου το κέντρο είναι μικρό και έχει ακόμα αρκετό χώρο. Της 28ης....
Εγώ είμαι με Forthnet πάνω από χρόνο και έχω πάντα το πρακτικό μέγιστο. Υπήρξαν περιόδοι που σύρθηκα αλλά διορθώθηκε σχετικά γρήγορα από τον ΟΤΕ το πρόβλημα. Από τη στιγμή που η Forthnet είναι ακόμα πιο φθηνή από τις υπόλοιπες προτείνω ανεπιφύλακτα να πάρεις..

Αυτά, Πότης.

psyxakias
18-02-05, 10:20
Τις περισσότερες (αν όχι όλες) φορές για προβλήματα ταχυτήτων, disconnects ευθύνεται ο ΟΤΕ και όχι ο ISP. Και όπως είπε και ο cmos, με την δομή που υπάρχει σήμερα στο Ελληνικό ADSL δεν υπάρχει μεταξύ των ISPs ανά περιοχή. Η διαφορά είναι στα DSLAMs ανά περιοχή του ΟΤΕ που δυστυχώς δεν έχεις επιλογή να αλλάξεις. Εκτός βέβαια εάν θέλεις να προτιμήσεις Vivodi γραμμή/σύνδεση (ή Vivodi γραμμή με HOL σύνδεση) οπότε αυτό είναι άλλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.