PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοπλισμός



rouho
23-10-07, 13:03
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τους αρμόδιους για την ανάπτυξη και λειτουργία του wi-fi δικτύου της Αργυρούπολης τί εξοπλισμό χρησιμοποιούν και ποιά είναι η ισχύς των access points?

Νομίζω ότι υπάρχει και ένα εγκατεστημένο στο σπίτι της γυμναστικής.

Ευχαριστώ.

blackshadow84
23-10-07, 14:45
Τοχουμε ξαναπει το θεμα...
Γιατι η απορια?

rouho
23-10-07, 15:02
Τοχουμε ξαναπει το θεμα...
Γιατι η απορια?


Ομολογώ ότι δεν έχω βρεί πουθενά τα tech specs των access points. Αν τα έχεις εντοπίσει κάπου σε παρακαλώ δείξε μου το σχετικό post.

H απορία είναι απορία ενός κατοίκου της περιοχής που θέλει να ξέρει τη έχει εγκατασταθεί δίπλα στο κεφάλι του και πάνω από το κεφάλι του παιδιού του. Εφόσον έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες και οι προδιαγραφές δε νομίζω ότι θα ήταν πρόβλημα να μάθουμε και εμείς τί εξοπλισμός χρησιμοποιείται. Έτσι δεν είναι?

ArNet1
23-10-07, 15:12
Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τους αρμόδιους για την ανάπτυξη και λειτουργία του wi-fi δικτύου της Αργυρούπολης τί εξοπλισμό χρησιμοποιούν και ποιά είναι η ισχύς των access points?

Νομίζω ότι υπάρχει και ένα εγκατεστημένο στο σπίτι της γυμναστικής.

Ευχαριστώ.

Φίλε rouho γεια χαρά

Τα access points του δικτύου εκπέμπουν στα 100mW EIRP (20db όλο το κεραιοσύστημα).
Τα specs του εξοπλισμού μπορούμε να στα στείλουμε με e-mail. Είναι ένα pdf αρχείο περίπου 1 Mb.
Αν θέλεις στείλε μας το e-mail σου με πμ ή στείλε ένα e-mail στο arnet@deada.gr
Ευχαριστούμε

ArNet1
ArNet.gr Support

blackshadow84
23-10-07, 15:14
Nαι φιλε μου δικιο εχεις.
Απλως εχει ξανα συζητηθει πως δουλευουν στην ΔΕΑΔΑ. Συγκεκριμενα, θυμαμαι πως καποιος ειχε ξαναρωτησει και ο stef2 ειχε απαντησει πως παιζουν στα νομιμα επιτρεπετα ορια.
Αν θες πιο επισημη απαντηση με συγκεκριμενα νουμερα θα περιμενεις...:)

Παντως κανε μου μια χαρη, και να διαμαρτυρηθεις για τις κεραιες κινητων τηλεφωνων, να μην χρησιμοποιεις ασυρματο τηλεφωνο και να πεισεις τις εταιρειες να πωλουν τα router τους με default ενταση την ελαχιστη και οχι την μεγιστη και πολλα αλλα...

Φιλικά,
blackshadow84

blackshadow84
23-10-07, 15:16
Eiδες πουσουλεγα!!!

Με προλαβαν!!!

rouho
23-10-07, 15:20
Nαι φιλε μου δικιο εχεις.

Παντως κανε μου μια χαρη, και να διαμαρτυρηθεις για τις κεραιες κινητων τηλεφωνων, να μην χρησιμοποιεις ασυρματο τηλεφωνο και να πεισεις τις εταιρειες να πωλουν τα router τους με default ενταση την ελαχιστη και οχι την μεγιστη και πολλα αλλα...

Φιλικά,
blackshadow84

Μου θυμίζεις κάτι τύπους που καπνίζουν σα φουγάρα και λένε κάτι τέτοια για να παρηγορηθούν!:oneup:

blackshadow84
23-10-07, 15:27
Μου θυμίζεις κάτι τύπους που καπνίζουν σα φουγάρα και λένε κάτι τέτοια για να παρηγορηθούν!:oneup:

Εισαι ψιλο offtopic αλλα τεσπα...

Εσυ παραπονιεσαι για την ενταση και την υγεια του παιδιου σου, οχι εγω!
Εγω σου λεω αν ενδιαφερεσαι για την υγεια κανε και καποια αλλα βηματα που παιζουν με πολλαπλασια ενταση απο το wifi...
Kαι το παραδειγμα ειναι τουλαχιστον ακυρο, δεν καπνιζω...

:down:

rouho
23-10-07, 15:34
Εισαι ψιλο offtopic αλλα τεσπα...

Εσυ παραπονιεσαι για την ενταση και την υγεια του παιδιου σου, οχι εγω!
Εγω σου λεω αν ενδιαφερεσαι για την υγεια κανε και καποια αλλα βηματα που παιζουν με πολλαπλασια ενταση απο το wifi...
Kαι το παραδειγμα ειναι τουλαχιστον ακυρο, δεν καπνιζω...

:down:

Ο παραλληλισμός με τον καπνιστή δε δείχνει τίποτ' άλλο από την θεωρία που αναπτύσσουν κάποιοι ότι αφού έχουμε ένα κάρο πράγματα πάνω από το κεφάλι μας ας βάλουμε κι άλλα δεν πειράζει. Αν δεν το κατάλαβες sorry.

Εν πάση περιπτώσει όμως δεν πρόκειται να δώσω άλλη συνέχεια στο θέμα. Με κάλυψε ο arnet1 από τον οποίο και περιμένω τα specs.

Ευχαριστώ

erevian
24-10-07, 10:27
Info.

Υπάρχει ήδη και άλλος ένας παροχος που δραστηριοποιείτε με Wifi στην Αργυρούπολη, με 2 Kομβους όπως τους αναφέρει. Υπάρχει Hot spot στα Starbucks απο 3ο παροχο. Όλες οι καφετερίες χρησιμοποιούν wirelless δίκτυο για τις παραγγελίες + όλα τα wirelless που υπάρχουν απο οικιακούς χρήστες σε σχεδόν όλες τις γειτονιές.

Μακάρι να ήταν μονό η "ακτινοβολία" του ARNET.

:D

arisnotos
24-10-07, 19:32
Ομολογώ ότι δεν έχω βρεί πουθενά τα tech specs των access points. Αν τα έχεις εντοπίσει κάπου σε παρακαλώ δείξε μου το σχετικό post.

H απορία είναι απορία ενός κατοίκου της περιοχής που θέλει να ξέρει τη έχει εγκατασταθεί δίπλα στο κεφάλι του και πάνω από το κεφάλι του παιδιού του. Εφόσον έχουν τηρηθεί όλοι οι κανόνες και οι προδιαγραφές δε νομίζω ότι θα ήταν πρόβλημα να μάθουμε και εμείς τί εξοπλισμός χρησιμοποιείται. Έτσι δεν είναι?


Δεν υπαρχει καμμια αλλη σωστη απαντηση σε ερωτησεις ισχυος σηματος, εκτος απο μετρηση απο ανεγνωρισμενο τριτο οργανισμο.

Αρης Νοτος

tasos-tasos
27-10-07, 21:22
+1 στον Blackshadow

εκανα μετρήσεις ακτινοβολίας στα πλαισια της διπλωματικης μου
και μπροστα στην ακτινοβολια τους ασυρματου και του κινητου... το wi-fi ήταν μηδενικό
στα αμεσως επόμενα λεπτά απομακρύνθηκαν 3 ασυρματα απο το σπιτι τα οποια μαλιστα ενα εκ των οποιων ειχε τοποθετηθει στο κομοδινο διπλα απο τους γονεις μου (στο κεφαλι τους δηλαδη)

θα συμφωνήσω στον μέγιστο βαθμό...

ας διωξουμε τα κινητα και τα ασυρματα (εξισου ιδια ισχυρη βλαβερη ακτινοβολια ασυρματο με κινητο)
το κινητό απο το τσαντακι της μέσης κοντα στην γεννητική περιοχη
απο την τσαντα η το σακακι κοντα στην καρδιά...
το bluetooth στο αυτί
και μετα ας μιλησουμε για το wifi...

@ ADSLgr.com All rights reserved.