PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφτασε Η Ωρα !!!! 1242



TeliaZ
14-02-05, 21:49
Νομίζω ότι είναι ευκαιρία να ανοίξουμε ένα thread που θα είναι αφιερωμένο στο 1242. (Τήλεφωνική υποστήριξη για συνδεσεις ADSL ).
Να το χαίρονται, με το συμπάθειο.



Νομίζω όποτε έχω πάρει τηλέφωνο ακούω συνέχεια ένα :
"Ξέρετε κύριε αυτό που με ρωτάτε είναι πολύ εξειδικευμένο και δεν γνωρίζουμε"
Αφελής και εγώ λέω πως έπεσα σε μ#@%^ λέω ας ξαναπροσπαθήσω μήπως και κάποιος γνωρίζει το προβλημά μου. Μετά από 10 λεπτά αναμονή και αγωνίας μήπως λυθεί το προβλημά μου λαμβάνω την ίδια απάντηση. ΦΤΟΥ !
Και να φωνάζω και εγώ. Μα ρε παιδιά εσείς μου το στείλατε το γ%$^# το Jetspeed, εγώ άλλο ζήτησα.
" Ξερετε κύριε όταν έγινε η παραλαβή υπογράψατε. "

Μα τι περιμένουν μετά από 4 μήνες αναμονή, για ενεργοποίηση της σύνδεσης, να έλεγα, "ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ, ΘΕΛΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟ MOUSEPAD" ?????


σιγουρα θα υπάρχουν ιστορίες βγαλμένες από το 1242 που είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσες ....

sdikr
14-02-05, 22:27
εγω η επαφή που είχα μαζί τους ήταν καλή,
Εξαρτάτε πάντα τι ζητάς

Gedo
14-02-05, 22:31
Τωρα αν σας πω οτι μετα απο ενα τηλεφωνημα που εκανα στο 1242 για προβλημα ταχυτητας , μπορει λυση να μην μου βρηκαν αλλα με την κοπελα που μιλουσα ανταλαξαμε
τηλεφωνα και βγηκαμε για καφε.

Για την ιστορια και μονο να αναφερω οτι δεν ενθουσιαστηκα και παρα πολυ...

bomberb17
14-02-05, 22:35
!!!! Εγώ πάντως έκανα αναφορά βλάβης αρχικά στο 121, (χαμηλό upload, γύρω στα 30kbps!) μετά από μια βδομάδα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν να πάρω στο 1242. Και μου είπαν ότι θα το κοιτάξουνε οι τεχνικοί κλπκλπ, και άμα έχω πρόβλημα πάλι να πάρω στο 121!!! Μπαλάκι δηλαδή!

apxwv
14-02-05, 23:48
δυστυχως teliaz απο οτι καταλαβα εδω εχουν δικιο....δεν εχεις ακουσει την υπογραφη σου και το π%$@^ σου να κοιτας που το βαζεις.αν υπογραψες για Jetspeed και ζητησες διαστημοπλοιο, Jetspeed θα παρεις.

mastermind
15-02-05, 00:06
Περιμένω ενεργοποίηση και παίρνω καθημερινά εκτός απο τον μπο*λο και νεα τηλ στο 1242 να ξεχναω τον πόνο μου! Λοιπόν σήμερα άκουσα το παλαβό απο μια κοπέλα που σήκωσε το τηλ,συνήθως είναι ένας κατατοπιστικότατος κύριος! " Δεν ξέρουμε εδώ τι γίνεται με την γραμμή σας,πάρτε στο 134","μα στο 134 ειναι οι πωλήσεις,απαντάω εγω","κυριε με κοροιδευετε? Εμεις εδω δεν ξέρομε τιποτα" και έπεσαν πολλά μπιπ μπιπ μετα!!

npats
15-02-05, 00:07
Στο 121 αναφέρεις την βλάβη και στο 1242 σου λένε την πορεία της αναφοράς σου.

Με αυτό τον τρόπο έχουνε βρεί το κόλπο και κρατάνε τους τεχνικούς μακριά και απρόσιτους απο τους διαμαρτυρόμενους καταναλωτές, μέχρι οι μεγαλειότητές τους αποφασίσουν να επικοινωνήσουν μαζί σου.

wintech2003
15-02-05, 00:12
Ωραίος Gedo :)

apxwv
15-02-05, 00:28
πλακα πλακα να σας πω σημερα εμαθα για το 1242 δεν το ηξερα και επαιρνα τηλ το 134 και λογικα το μονο που μου ελεγαν ειναι - ποσες μερες εχετε αναμονη? -8μερες -ειστε εντος του χρονοδιαγραμματος (12μερες) δεν ξερω ποτε θα ειναι ετοιμη μετα τις 12 βλεπουμε.....

να κανω μια ασχετη ερωτηση? το ιντρακομ σλαμ λεει τιποτα.θα ρωτησω αυριο να δω και αν εχει μεγαλη χωριτικοτητα αλλα απο οτι καταλαβα στη περιοχη μου δεν παιζει πολυ ιδσλ :) (μακαρι)

TeliaZ
15-02-05, 06:31
Τελευταία φορά που πήρα ήταν για να ρωτήσω πώς ρυθμίζουν ΡΡΡοΕ το Jetspeed. Σηκώνει που λέτε ένας τυπάκος το τηλέφωνο που μου ακουγόταν μια χαρά στην αρχη. Άρχισά και εγώ λοιπόν να του εξηγώ την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι, τα μικροπροβληματάκια κλπ κλπ... από κάποια στιγμή και μετά άρχιζα να μπαίνω σε λεπτομέρειες, που δικαιολογημένο είναι να μην τα γνωρίζουν οι άνθρωποι εκεί. Τότε λοιπόν είναι που ο τυπάκος άρχιζε να τραυλίζει. Λεω και γώ ...μην μου τα χαλάς και πάνω που άρχισα να πιστεύω ότι είσαι ο άνθρωπός μου. Το πρόβλημα ,όσο περνούσε η ώρα, γινόταν πιο έντονο. Περάσαμε λοιπόν κάποια στιγμη στο σημείο όπου θα μου έλεγε τις ρυθμίσεις. Φανταστείτε τι ακριβώς έγινε όταν μου υπαγόρευε αριθμούς (π.χ. ΙΡ) !!! Μπάχαλο η κατάσταση. Δεν ήθελα και εγώ ο άνθρωπος να τον προσβάλω και δεν ρώταγα συνέχεια το ίδιο αριθμό για επαλήθευση. Ευτυχώς όμως επειδή κάποια πεδία τα ειχα σετάρει 100αδες φορές μέχρις ότου απογοητευτώ τελείως και πάρω τηλ., κατάφερα να βγάλω άκρη και ρύθμισα το Jetspeed σε ΡΡΡοΕ. Ο τύπος ήταν ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος, αλλά νομίζω ότι δεν είναι η θέση που του ταιριάζει.


Μαζι με τις πόρτες που είχα ανοίξει. Κατάφερα να παίξω παιχνίδια στο www.zone.com
Με PPPoA δεν γίνεται τίποτα. Πράγμα που συμπτωματικά έμαθα απο το forum.

Σε ερωτήσεις τέτοιου είδους στο 1242
"Ξέρετε κύριε αυτό που με ρωτάτε είναι πολύ εξειδικευμένο και δεν γνωρίζουμε"

wolfman
15-02-05, 12:33
Εχει δίκιο ο npats. Αρκετές φορές ζήτησα να με συνδέσουν με κάποιο τεχνικό για να κάνω μια ΕΡΩΤΗΣΗ τεχνικής φύσεως. Κάθε φορά μου έλεγαν ότι κι αυτοί μόνο με φαξ επικοινωνούν μαζί τους. Εξυπηρετικοί δεν λέω, αλλά νομίζω πως αποτελούν παρακλάδι του 134. Σημειωτέον πως μετά απο 12 μέρες ενεργοποίησης συνεχίζω να μην έχω Internet καθώς δεν βλέπω ΙΡ (έχω αλλάξει δύο μόντεμς).

JJX
15-02-05, 12:56
Εμανα μου κανουν το εξης...
Καθε φορα που θελω να μιλησω με προισταμενο πρωτα περναω απο τεστ:

"Μπορειτε να μου πειτε την συνδεσμολογια?"
"Ποιο μοδεμ εχετε?" --> "Δεν το υποστηριζουμε"
και το κλασσικο οταν ζηταω προισταμενο που μιλησα χθες μαζι του
"Δεν υπαρχει τετοιος προισταμενος εδω" !!!
lol

kman_gr
15-02-05, 13:03
Ρε παιδιά υπάρχει κανείς εκεί?

μάλλον θα έχουν πάει για καφέ τα παιδιά
20 λεπτά τώρα δε το σηκώνει κανείς.

JJX
15-02-05, 13:34
Στα 23 λεπτα το εκλεισα....

JJX
15-02-05, 13:45
Το 1242 ειναι δωρεαν ή χρεωνεται?

kyramas
15-02-05, 13:47
Υποθέτω ότι η αναμονή είναι δωρεάν. Η συνομιλία θα είναι με χρέωση.

JJX
15-02-05, 14:27
Σιγουρα? Γιατι αν χρεωνεται την εχω κατσει.. ~3-4 ωρες καθε εβδομαδα για σχεδον 2 μηνες!

mastermind
15-02-05, 15:26
Έχουν περάσει 17 εργάσιμες για τους οτετζήδες μέρες και όταν ρωτάω τι έγινε με το 10ημερο που λέγαμε στην αρχή δεν ξέρει κανένας να απαντήσει... Αντε να βγάλεις άκρη με τους βλαμμένους...

unre@l
15-02-05, 18:10
Τωρα αν σας πω οτι μετα απο ενα τηλεφωνημα που εκανα στο 1242 για προβλημα ταχυτητας , μπορει λυση να μην μου βρηκαν αλλα με την κοπελα που μιλουσα ανταλαξαμε
τηλεφωνα και βγηκαμε για καφε.

Για την ιστορια και μονο να αναφερω οτι δεν ενθουσιαστηκα και παρα πολυ...

AXAxAxaXAxaxAxa!!! Σωστος ο φιλος μας!!!!!

TeliaZ
15-02-05, 18:11
Υπόψην (δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε εμένα) αλλά 8:15 μ.μ. το έχουν κλείσει το μαγαζι καθημερινές.

Το αστείο είναι ότι έχουνε την ανακοίνωση μέχρι 9:00?? καθημερινές και 10-2 την Κυριακή

JJX
15-02-05, 18:18
Γιατι εχεις βρει ποτε προισταμενο μετα τις 3.30- 4.00?
Ολοι ξαφνικα λειπουν για λιγο...

TeliaZ
15-02-05, 18:23
προϊστάμενο ποτέ δεν ζήτησα. Είχα προβλέψει τι θα γινόταν.

Aussieguy
16-02-05, 13:33
Ο ποιός σωστός ως προς τη λειτουργία του 1242 είναι ο Gedo. Δε χρησιμεύει και σε τίποτα ας το δοκιμάσουμε για εναλλακτικό τρόπο dating. :) Μια φορά που πήρα προσωπικά για να δω ρυθμίσεις όταν μου ενεργοποιήσανε τη γραμμή η κοπέλα εξυπηρετικότατη ήταν και τουλάχιστον μπορούσε να δώσει ρυθμίσεις. Κάτι παραπάνω δε ζήτησα γιατί ήξερα τι απάντηση με περίμενε. Τώρα γιατί σέρνεται ώρες ώρες η σύνδεση δεν ξέρω αλλά σίγουρα δε θα καλέσω το 1242 για να μου πούνε. Μάλλον τον καφέ ξέρουν να λένε και τίποτα παραπάνω...

Vlavosofos
03-01-06, 18:13
Λοιπόν , εξειδικευμένα που λέτε πως θέλετε . Να δούμε , έχετε διαβάσει τι υπηρεσία προτείνει το 1242 ; Συνδεσμολογία και παραμετροποίηση του modem/router σας . Τίποτα άλλο , αν σας έχει βοηθήσει σε κάτι άλλο τότε το παιδί που σας βοήθησε ήταν ευγενέστατο και πολύ καλό . Το τμήμα έχει την εξής φιλοσοφία : όταν κάνεις αίτηση για dsl σε ρωτάνε "θέλετε να έρθει τεχνικός να το φτιάξει;" , αν δεν θέλετε υπάρχει το 1242 . Σας βοηθάει να μπείτε στο δίκτυο . Τα υπόλοιπα είναι δικό σας πρόβλημα και του τεχνικού δικτύου σας .
Η χρέωση είναι μία αστική μονάδα όσο και να μιλήσετε , με μία αστική μονάδα περιμένετε να σας φτιάξουν και το προσωπικό σας δίκτυο 4 υπολογιστών και να ανοίξουν και port στο firewall του router για να παίξετε wow ; Δεν υποστηρίζει port forwarding , δεν υποστηρίζει modem που δεν είναι του ΟΤΕ (ούτως ή άλλως υπηρεσία του ΟΤΕ είναι , modem της Tellas και της Forthnet και και και θα υποστηρίζει; ) αν και στην πράξη έχω ακούσει πολλές φορές πως modem που δεν είναι του ΟΤΕ έχουν προσπαθήσει να τα υποστηρίξουν με την βοήθεα του συνομιλητή) και δεν υποστηρίζει ότι τρελό έχει στο κεφάλι του ο καθένας , από τη στιγμή που έχετε πρόσβαση στο διαδίκτυο η δουλειά τους έχει τελειώσει .

Επιπλέον , το τμήμα δουλεύει κανονικά τα ωράρια που έχουν αναφερθεί και όσες φορές έχω τηλεφωνήσει πάνω απο 15 λεπτά δεν έχει τύχει ποτέ να περιμένω .

Άλλο , το 1242 δεν μπορεί να σου πει τίποτα το ιδιαίτερο για την έκβαση της βλάβης . Εκβαση της βλάβης και της σύνδεσης στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΤΕ . Τηλεφωνάκι στο 11888 και ρωτάτε το τηλέφωνο του τοπικού υποκαταστήματος του ΟΤΕ στην περιοχή σας . Κατόπιν μιλάτε με αυτούς .

psyxakias
03-01-06, 18:42
Τωρα αν σας πω οτι μετα απο ενα τηλεφωνημα που εκανα στο 1242 για προβλημα ταχυτητας , μπορει λυση να μην μου βρηκαν αλλα με την κοπελα που μιλουσα ανταλαξαμε τηλεφωνα και βγηκαμε για καφε.Χαχαχαχαχαχαχα :respekt:

ReDeeMeR
03-01-06, 20:02
το 1242 εχει αστική χρέωση

Νικαετός
03-01-06, 20:11
Επιπλέον , το τμήμα δουλεύει κανονικά τα ωράρια που έχουν αναφερθεί και όσες φορές έχω τηλεφωνήσει πάνω απο 15 λεπτά δεν έχει τύχει ποτέ να περιμένω .

Έχεις την υπομονή να περιμένεις 15 λεπτά στο τηλέφωνο ? :thumb_dup :thumb_dup

Πάντως , όσες φορές χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους (2 ή 3) , ήταν ευγενέστατοι !

ipo
03-01-06, 20:40
Οι υπάλληλοι στο 1242, στο 11888 και το 121 είναι εξαιρετικά ευγενικοί στις περισσότερες περιπτώσεις. Και μάλιστα η αναμονή συνήθως κρατάει κάτω από ένα λεπτό. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί πολύ σε σχέση με πριν από 1-2 χρόνια.

Το πρόβλημα συνεχίζει βέβαια να υπάρχει όταν ο υπάλληλος δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει λόγω της ειδικότητάς του. Δεν σε συνδέουν με τίποτα με τεχνικό και σου δίνουν δύσκολα προϊστάμενο. Εκεί θέλει υπομονή και επιμονή για να πετύχεις αυτό που θέλεις.

Magic
05-01-06, 16:04
Παιδια, Συμφονω οτι ειναι ευγενεστατοι, και της περησοτερες φορες προσπαθουν να βγαλουν μια ακρη. Ασχημα τα ψεματα, μας λενε οτι τους εχουν πει να λενε και διστηχως δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα για αυτο.
Υπαρχει ομως και μια γραμμη που βγαζει κατευθειαν σε τεχνικο!
Ειναι η γραμμη που χρησιμποιουν οι ιδιοι υπαλιλοι στα καταστηματα οτε/οτεshop για της βλαβες/προβληματα στο δικο τους δικτιο.
Δεν θα το γραψω εδω για ευνοιτους λογους αλλα θα σας πω πως το βρηκα.

Πηγα στα κεντρικα του ΟΤΕ εφοσον δεν εβγαζα ακρη πλεον με το τηλ., βρηκα μια υπαληλο και αρχησα της "γκρινιες".
Της εδοσα να καταλαβει οτι:
1. Δεν ειμαι παντελος ασχετος,
2. Ειμαι πελατης ΟΤΕνετ τα τευταια 10-11 χρονια
3. Δεν βγαζω ακρη πλεον με το Κεντρ.εξηπ.
4. Και συμαντικοτερο,.. οτι εχω την απαιτηση να παιρνω οτι πληρονω.
Ολλα τα παραπανω, και εδω ειναι το κολπο, της "τα'πα" με ηρεμο και ευγενικο τροπο.
Απ'τα πολλα-πολλα, μουγραψε το τηλ. σε ενα χαρτακι και αυτο ειταν.
Περιτο να σας πω οτι ουτε αναμη υπηρχε, αλλα και το παλικαρι που απαντησε, μου'λησε το προβλημα σε 10 λεπτακια!
Το μονο που θα προσθεσω ειναι: "Να'ναι καλα ο ανθρωπος"!!:worthy:

powerthunder
05-01-06, 16:23
Έχω πάρει και εγώ μερικές φορές τηλέφωνο στο 1242, η αναμονή ήταν κάτω από 5 λεπτά, βέβαια δυστηχώς δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν.

chpanag
06-01-06, 00:11
στο παρακάτω είχα εξηγησει πως λειτουργεί το tlm του adsl του ΟΤΕ, το ίδιο ισχύει και για τους υπαλλήλους του 1242
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=27700&page=2

No_MeRcY
08-01-06, 23:22
Παιδία μια ερώτηση ( νομίζω :offtopic: ) ε να μην ανοίγω new thread , ξέρετε που να πάρω να ρωτήσω για το πότε θα μπεί aDSL σε μια περιοχή ? 134 οχι , τοπικο καταστημα οτε οχι , αλλου? μου λενε γενικα δεν ξέρουμε , ε ποιος ξερει τελικά ?

ipo
08-01-06, 23:47
Παιδία μια ερώτηση ( νομίζω :offtopic: ) ε να μην ανοίγω new thread , ξέρετε που να πάρω να ρωτήσω για το πότε θα μπεί aDSL σε μια περιοχή ? 134 οχι , τοπικο καταστημα οτε οχι , αλλου? μου λενε γενικα δεν ξέρουμε , ε ποιος ξερει τελικά ?Το Γραφείο Σχεδιασμού ασχολείται με αυτά τα θέματα. Προτείνω να βρεις το τηλέφωνό του και να ρωτήσεις.

No_MeRcY
09-01-06, 00:00
ΟΚ Θα το ψάξω :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.