PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για γραμμη



memix
23-10-07, 16:46
Εχω connex 1024 εδω και σχεδον 2 χρονια. Το τελευταιο διαστημα η γραμμη οχι απλως σερνεται ( 30-45 ανεβοκατεβαινει συνεχεια ) αλλα εχω προβλημα και με το ping της γραμμης.
Μπορει να μπαινω σε ενα game online να εχω κανονικο ping ( 30-40 σε ελληνικο server ) και με το που τρεχω ενα αλλο προγραμμα ( teamspeak για επικοινωνια με αλλους παιχτες ) το ping παιζει απο 800-2000 με φυσικο επακολουθο να μην μπορω να παιξω.
Εκανα αιτηση υποβαθμισης στον οτε εχτες για παω σε 768 ( η μονη γραμμη που εχω ακουσει οτι δεν εχει προβλημα ) και σημερα συνεβει το εξης κουφο.
Δεν εχω τηλεφωνο αλλα εχω dsl , και τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι απαραδεχτα και παραξενα.:thumbdown
24117
Το downstream Attenuation εχει ανεβει πολυ και η ταχυτητα που συχρονιζεται ( maxx ) απο τα 8 που ηταν επεσε στα 5600 αλλα το κουφο ειναι το Upstream οπου εκει τα στατιστικα ειναι αλλα τον αλλον.
Το snr ειναι στα 8 ενω ηταν κοντα στα 30 το Attainable rate ειναι στα 252 ενω η ταχυτητα συνδεσης ειναι στα 128 ( αντι 256 η το maxx που μπορει να πιασει ).
Το εδωσα βλαβη στον ποτε γιατι πρεπει να τα εχει παιξει για τα καλα η γραμμη μου αλλα μπορει να παιζει adsl και να μην εχεις τηλεφωνικη συνδεση;
Μπας και κανανε καμια λαλακια απο τον οτε; ή ειμαι τελικα τοσο τυχερος :lol:

idem
24-10-07, 09:58
Είναι δυνατόν να έχεις dsl χωρίς τηλεφωνία με πιθανές αιτίες: Πρόβλημα στο splitter (ή το δικό σου, ή στην ρεκλέτα του κατανεμητή), βραχυκύκλωμα στο απερχόμενο τηλεφωνικό δίκτυο του παρόχου σου (στην συγκεκριμένη περίπτωση ΟΤΕ) το οποίο προκαλεί πτώση τάσης στο δισύρματο σου, "ξεκάρφωμα" του τηλεφωνικού ζεύγους από τον κατανεμητή πρός το ΚΑΦΑΟ. Νομίζω ότι πρέπει να το δηλώσεις σαν βλάβη να του ρίξουν μια ματιά τα παιδιά του τοπικού ΟΤΕ.

deniSun
24-10-07, 12:38
Πιταρισμένο dslam.

memix
24-10-07, 22:57
Τελικα ηταν βλαβη ακριβως εξω απο το σπιτι , ηρθε ο οτε και το εφτιαξε την επομενη μερα.
Μερικες φορες εχουν και τα καλα τους.:rolleyes:

idem
25-10-07, 14:58
Πιταρισμένο dslam.

Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός: Δεν νοείται "πιταρισμένο" dslam. Το κάθε dslam είναι εξοπλισμένο με ένα αριθμό συνδρομητικών καρτών. Οι τεχνικές προδιαγραφές των dslams είναι τέτοιες ώστε να μπορούν να υποστηρίξουν οποιοδήποτε συνδυασμό συνδρομητικών καρτών επομένως όσον αφορά το κομμάτι του dslam ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να "γεμίσει" τόσο ώστε να "κόβει" ένα χρήστη προκειμένου να εξυπηρετήσει έναν άλλο. Αν υπάρχει bottleneck στο δίκτυο, αυτό εντοπίζεται στο bbras και το πόσο μεγάλους δρόμους επικοινωνίας προσφέρει στο σύνολο των συνδρομητών που εξυπηρετούν. :closed:

deniSun
26-10-07, 18:54
Χωρίς να θέλω να γίνω εριστικός: Δεν νοείται "πιταρισμένο" dslam. Το κάθε dslam είναι εξοπλισμένο με ένα αριθμό συνδρομητικών καρτών. Οι τεχνικές προδιαγραφές των dslams είναι τέτοιες ώστε να μπορούν να υποστηρίξουν οποιοδήποτε συνδυασμό συνδρομητικών καρτών επομένως όσον αφορά το κομμάτι του dslam ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να "γεμίσει" τόσο ώστε να "κόβει" ένα χρήστη προκειμένου να εξυπηρετήσει έναν άλλο. Αν υπάρχει bottleneck στο δίκτυο, αυτό εντοπίζεται στο bbras και το πόσο μεγάλους δρόμους επικοινωνίας προσφέρει στο σύνολο των συνδρομητών που εξυπηρετούν. :closed:

Λάθος κάνεις.
Ψάξε λίγο παραπάνω.

idem
30-10-07, 10:12
Λάθος κάνεις.
Ψάξε λίγο παραπάνω.

Το αν πιτάρει το dslam εξαρτάται από τον αριθμό και τον τρόπο που χρησιμοποιούνται τα uplink interfaces του μηχανήματος. Γνωρίζοντας ότι στα νέα dslam του ΟΤΕ το uplink είναι 2Gb δεν πιτάρει το dslam. Έχεις άλλη εξήγηση;

@ ADSLgr.com All rights reserved.