PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονίζει στα 19500, κατεβάζει με 2300



daremon
23-10-07, 21:33
Γεια σας,

Σήμερα ενεργοποιήθηκα στα 24MB. Αρχικά άφησα πάνω το παλιό μου Prestige το οποίο συγχρόνισε στα 8000/500. Μετά δοκίμασα με το Siemens cl-110 το οποίο έχει συγχρονίσει στα 19000 / 500.

Τα διάφορα speedtest με βγάζουν 2000 / 500. Επίσης δεν κατάφερα να δω ταχύτητα πάνω από 250 kbyte / sec με:
- 1 αρχείο μόνο από Google, ftp.ntua.gr, ftp.forthnet.gr
- Πολλά αρχεία ταυτόχρονα (με και χωρίς download manager) από τα ίδια site

Είμαι στο κέντρο Γέρακα και οι μετρήσεις του modem είναι:



Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19572 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 21656 Kbps 1276 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 34.1 dB
Line Attenuation 13.0 dB 9.7 dB
Output Power 12.9 dBm 19.1 dBm
Το Noise Margin είναι κακό, αλλά από την άλλη δεν έχω αποσυνδέσεις. Επίσης τρέχοντας το ADSL BER Test έδειξε ότι σε μεταφορά 174502656 bits έχασε τα 428. Ακούγεται ΟΚ.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

stefkon
23-10-07, 21:43
Γεια σας,

Σήμερα ενεργοποιήθηκα στα 24MB. Αρχικά άφησα πάνω το παλιό μου Prestige το οποίο συγχρόνισε στα 8000/500. Μετά δοκίμασα με το Siemens cl-110 το οποίο έχει συγχρονίσει στα 19000 / 500.

Τα διάφορα speedtest με βγάζουν 2000 / 500. Επίσης δεν κατάφερα να δω ταχύτητα πάνω από 250 kbyte / sec με:
- 1 αρχείο μόνο από Google, ftp.ntua.gr, ftp.forthnet.gr
- Πολλά αρχεία ταυτόχρονα (με και χωρίς download manager) από τα ίδια site

Είμαι στο κέντρο Γέρακα και οι μετρήσεις του modem είναι:



Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19572 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 21656 Kbps 1276 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 34.1 dB
Line Attenuation 13.0 dB 9.7 dB
Output Power 12.9 dBm 19.1 dBm
Το Noise Margin είναι κακό, αλλά από την άλλη δεν έχω αποσυνδέσεις. Επίσης τρέχοντας το ADSL BER Test έδειξε ότι σε μεταφορά 174502656 bits έχασε τα 428. Ακούγεται ΟΚ.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;


:oneup:
Μια χαρά είσαι το Noise Margin.
Δεν έχεις πρόβλημα.
Μην δίνεις σημασία σε speed test, δεν είναι αξιόπιστα (υπάρχουν πολλοί παράγοντες).
Αν κατεβάζεις από γρήγορους servers (π.χ. rapid share με premium account) θα δεις και μεγαλύτερες ταχύτητες.

daremon
23-10-07, 22:23
Μια χαρά είσαι το Noise Margin.
Δεν έχεις πρόβλημα.

ΟΚ συμφωνώ, προσπαθώ να μην αγχώνομαι ;-)



Μην δίνεις σημασία σε speed test, δεν είναι αξιόπιστα (υπάρχουν πολλοί παράγοντες).
Αν κατεβάζεις από γρήγορους servers (π.χ. rapid share με premium account) θα δεις και μεγαλύτερες ταχύτητες.

Εντάξει δε περιμένω να δω 2 mbyte / sec αλλά από την άλλη maximum 250 kbyte / sec από Forthnet + NTUA + Google ταυτόχρονα και με πολλά downloads με παραξενεύει! Δε μπορεί να μην έχουν να "δώσουν". Δε ξέρω θα δοκιμάσω ένα ακόμα πιο ευρύ test με πιο πολλά ftp + http downloads.

Thanks!

stefkon
23-10-07, 22:39
Εντάξει δε περιμένω να δω 2 mbyte / sec αλλά από την άλλη maximum 250 kbyte / sec από Forthnet + NTUA + Google ταυτόχρονα και με πολλά downloads με παραξενεύει! Δε μπορεί να μην έχουν να "δώσουν". Δε ξέρω θα δοκιμάσω ένα ακόμα πιο ευρύ test με πιο πολλά ftp + http downloads.

Thanks!


Δοκίμασε ένα μεγάλο αρχείο (π.χ. μια διανομή linux) μόνο και δες.
E δεν είσαι ο μόνος που κατεβάζει.
Υπάρχουν και χιλιάδες και βάλε άλλοι που κατεβάζουν απο εκεί που κατεβάζεις και εσύ και καταναλώνουν το bandwidth οπότε......... καταλαβαίνεις ελπίζω.

slaughter
23-10-07, 23:01
Γεια σας,

Σήμερα ενεργοποιήθηκα στα 24MB. Αρχικά άφησα πάνω το παλιό μου Prestige το οποίο συγχρόνισε στα 8000/500. Μετά δοκίμασα με το Siemens cl-110 το οποίο έχει συγχρονίσει στα 19000 / 500.

Τα διάφορα speedtest με βγάζουν 2000 / 500. Επίσης δεν κατάφερα να δω ταχύτητα πάνω από 250 kbyte / sec με:
- 1 αρχείο μόνο από Google, ftp.ntua.gr, ftp.forthnet.gr
- Πολλά αρχεία ταυτόχρονα (με και χωρίς download manager) από τα ίδια site

Είμαι στο κέντρο Γέρακα και οι μετρήσεις του modem είναι:



Statistics Downstream Upstream
Line Rate 19572 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 21656 Kbps 1276 Kbps
Noise Margin 6.2 dB 34.1 dB
Line Attenuation 13.0 dB 9.7 dB
Output Power 12.9 dBm 19.1 dBm
Το Noise Margin είναι κακό, αλλά από την άλλη δεν έχω αποσυνδέσεις. Επίσης τρέχοντας το ADSL BER Test έδειξε ότι σε μεταφορά 174502656 bits έχασε τα 428. Ακούγεται ΟΚ.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;


μόνος σου το είπες. Σήμερα ενεργοποιήθηκες !!! μήπως δεν σου έχουν έρθει τα sms με τους κωδικούς κ δεν έχει ολοκληρωθεί η αναβάθμιση της σύνδεσης? Να υποθέσω οτι πριν είχες 2ΜΒ?
Υπομονή μερικές μέρες να στρώσει η γραμμή σου. Δεν είναι ανάγκη να αγχώνεσαι από τώρα !!! :oneup:

daremon
23-10-07, 23:37
Πριν ήμουν σε HoL 768/192.

Τέλος πάντων ας περιμένω λίγες μέρες πριν αρχίσω το κλάμα ;-)

Ευχαριστώ!

oekab1992
23-10-07, 23:56
Πριν ήμουν σε HoL 768/192.

Τέλος πάντων ας περιμένω λίγες μέρες πριν αρχίσω το κλάμα ;-)

Ευχαριστώ!

Και εγώ σήμερα ενεργοποιήθηκα επίσημα, συγχρονίσω κάπου στα 14.000 και στα τεστ είχα χάλια αποτελέσματα, με getright αυτή την στιγμή κατεβάζω ταυτόχρονα 6 μεγάλα αρχεία, εχω μεγάλο video στο youtube να στριμάρει, σερφάρω και βλέπω πως σε σύνολο έφτασα κάπου 980 kb.sec. Κάνε και εσύ κάτι παρόμοιο και θα δεις μεγαλύτερες ταχύτητες.

Otastereo
24-10-07, 04:49
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτό το συγκεκριμένο modem της forthnet. Πριν από 2 εβδομάδες χωρίς να ξέρω τίποτα από port forwarding και τα συναφή κατέβαζα με 700max και ανέβαζα με 50max συγχρονισμένος στα 16000 dl 500up. Μετά από πολλή δουλειά με τις ports τελικά δε κατάφερα και τίποτα. Με τα ίδια αποτελέσματα συνεχίζω. Λοιπόν η ερώτησή μου είναι αν οι ταχύτητες που πιάνω είναι ικανοποιητικές και επίσης δε καταλαβαίνω στις ports αν πρέπει να ορίσω δικιά μου τιμή, αν θα είναι tcp ή udp ή tcp/udp και αν παίζει καποιο ρόλο το όλο σκηνικό.Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!:hmm:

deniSun
24-10-07, 12:29
Πριν ήμουν σε HoL 768/192.

Τέλος πάντων ας περιμένω λίγες μέρες πριν αρχίσω το κλάμα ;-)

Ευχαριστώ!

Σε fast ή interleave είσαι;

deniSun
24-10-07, 12:32
Καλησπέρα παιδιά, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με αυτό το συγκεκριμένο modem της forthnet. Πριν από 2 εβδομάδες χωρίς να ξέρω τίποτα από port forwarding και τα συναφή κατέβαζα με 700max και ανέβαζα με 50max συγχρονισμένος στα 16000 dl 500up. Μετά από πολλή δουλειά με τις ports τελικά δε κατάφερα και τίποτα. Με τα ίδια αποτελέσματα συνεχίζω. Λοιπόν η ερώτησή μου είναι αν οι ταχύτητες που πιάνω είναι ικανοποιητικές και επίσης δε καταλαβαίνω στις ports αν πρέπει να ορίσω δικιά μου τιμή, αν θα είναι tcp ή udp ή tcp/udp και αν παίζει καποιο ρόλο το όλο σκηνικό.Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!:hmm:

α) βάζεις την ΙΡ του ΗΥ που τρέχεις το p2p πρόγραμμα
β) βάζεις το port στο οποίο ακούει το p2p πρόγραμμα (θα το βρεις στις ρυθμίσεις)
γ) δηλώνεις tcp/udp για να είσαι σίγουρος (σε πολλά router έχει τέτοια διπλή επιλογή, σε κάποια άλλα θα πρέπει να κάνεις μια εγγραφή για το ένα πρωτόκολλο και μια για το άλλο).

kom
24-10-07, 13:03
φιλε daremon περιμενω και εγω στις 1/11 να συνδεθω αν ολα πανε καλα

μενω και εγω γερακα διπλα στην επιπλουπολη ( εθνικης αντιστασεως ) αν ξερεις

εσυ που κοντα εισαι ;

απο μια μετρηση που εκανα το dslam πρεπει να ειναι περιπου στα 500 μετρα μακρυα μου

oekab1992
24-10-07, 13:59
Εγώ βελτιώθηκα ακόμα περισσότερο, ακόμα και με ενα αρχείο με χρήση Getright ή flashet έπιασα μέχρι και 1.4 mb/sec, απο internet explorer χωρίς download manager δεν πέρασα τα 800 kb/sec, πολύ καλές επιδόσεις τελικά!!

kom
04-11-07, 21:27
επιτελους ενεργοποιηθηκα και εγω

το vigor 2700g συγχρονιζει στα 22800/508

τωρα απο download εχω πιασει μεχρι και 1.95mbit με flashget & internet download manager και σε torrents απο 350-650 με utorrent

γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την γραμμη αν και το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι ενω μπορω να κανω κλησεις προς ολους απο το σταθερο δεν μπορω να δεχθω κλησεις παρα μονο απο κινητα

αυριο πρωι πρωι τηλ στην 4net για να το κοιταξουν η να δηλωσουν βλαβη

duckspray
04-11-07, 21:55
Και εμένα οι ανησυχίες μου είναι σχετικές. Τα στοιχεία στο status γράφουν 18168/509 Kbps αλλά κατεβάζω με μεγιστη ταχύτητα 120kbps. Ακόμα μήνυμα δεν μου έχει έρθει. Θα πρέπει να το περιμένω όπως και να ΄χει? Η γραμμή αναβαθμίστηκε στις 01/11/07 από 1mbps.

deniSun
05-11-07, 10:21
Έλεγχος ταχύτητας μόνο με download manager που υποστηρίζει mirrors.
Με ένα αρχείο δύσκολα θα πιάσετε >800Κ.

asrael
05-11-07, 13:28
δοκιμασε το mass downloader ειναι οτι καλητερο για broadband το adsl μου κλειδονει στα 17mbit και κατεβαζω στα 1.3mb με 1.6mb και ποτε δεν εχω πεσει κατω απο 1.1mb

mpotsos
05-11-07, 13:38
Σε fast ή interleave είσαι;

παιζει ρολο αυτο; και πια η διαφορα;
για να μαθαινουμε και εμεις:hmm:

deniSun
05-11-07, 13:42
παιζει ρολο αυτο; και πια η διαφορα;
για να μαθαινουμε και εμεις:hmm:

Πολλοί παίζουν καλά ή στο ένα ή στο άλλο.
Εγώ αρχικά έπαιζα καλά με Interleave και τώρα και με τα δύο (με προτίμηση σε fast).
Αρχικά συνήθως μπαίνεις σε Interleave και αφού γίνουν κάποιες μετρήσεις σε fast.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

mpotsos
05-11-07, 14:35
Πολλοί παίζουν καλά ή στο ένα ή στο άλλο.
Εγώ αρχικά έπαιζα καλά με Interleave και τώρα και με τα δύο (με προτίμηση σε fast).
Αρχικά συνήθως μπαίνεις σε Interleave και αφού γίνουν κάποιες μετρήσεις σε fast.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837

τι ειδους μετρησεις;

deniSun
05-11-07, 14:39
Συνήθως κάνουν κάποιους ελέγχους για να δουν που παίζεις καλύτερα χωρίς αποσυνδέσεις.
Μετά σε κλειδώνουν σε fast.
Μπορεί επίσης να μην είναι δυνατό να κλειδώσεις σε fast λόγω splitter.
Τις περισσότερες φορές όταν έχεις το router συνδεδεμένο απευθείας χωρίς splitter κλειδώνεις σε fast.

mpotsos
05-11-07, 14:53
Συνήθως κάνουν κάποιους ελέγχους για να δουν που παίζεις καλύτερα χωρίς αποσυνδέσεις.
Μετά σε κλειδώνουν σε fast.
Μπορεί επίσης να μην είναι δυνατό να κλειδώσεις σε fast λόγω splitter.
Τις περισσότερες φορές όταν έχεις το router συνδεδεμένο απευθείας χωρίς splitter κλειδώνεις σε fast.

εγω φιλε μου δεν εχω σπλιτερ και τα τιαυτα,ειναι κατευθειαν πανω στη πριζα,αλλα δε κλειδωνω και ειμαι χαμηλα.
Αποσυνδεσεις και τετοια μια φορα ειχα πιο παλια,τωρα τιποτα απο αυτα.
Τους ελεγχους που αναφερεις,εγω τους κανω ή η 4θνετ; οπου ειμαι;
Γιατι σε επικοινωνια με τη 4θνετ δε ρωτανε αν το εχω σε interleaved ή adsl2+ , μονο ρωτανε που συγχρονιζω-ειδος ρουτερ-στατιστικα γραμμης και αυτο καθε βδομαδα και χωρις λυση:worthy::worthy::worthy:

deniSun
05-11-07, 15:03
Τους ελέγχους τους κάνει η forthnet χωρίς να το ζητήσεις.
Το attenution που έχεις είναι μεγάλο.
Θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνεις στα 12Μ.
Αυτό βέβαια αν ήσουν με 6 nm.
Το ότι σε ανέβασαν σε 8 nm σημαίνει ότι με 6 nm υπήρχε πρόβλημα (με αποσυνδέσεις κλπ).
Άρα σωστά κλειδώνεις στα 6Μ.
Το ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις σημαίνει ότι είσαι μια χαρά.
Η γραμμή σου δεν πάει παραπάνω.
Αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος να κλειδώνεις σύμφωνα με την κατάσταση της γραμμής σου.

mpotsos
05-11-07, 15:42
Τους ελέγχους τους κάνει η forthnet χωρίς να το ζητήσεις.
Το attenution που έχεις είναι μεγάλο.
Θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνεις στα 12Μ.
Αυτό βέβαια αν ήσουν με 6 nm.
Το ότι σε ανέβασαν σε 8 nm σημαίνει ότι με 6 nm υπήρχε πρόβλημα (με αποσυνδέσεις κλπ).
Άρα σωστά κλειδώνεις στα 6Μ.
Το ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις σημαίνει ότι είσαι μια χαρά.
Η γραμμή σου δεν πάει παραπάνω.
Αυτός είναι ο ιδανικός τρόπος να κλειδώνεις σύμφωνα με την κατάσταση της γραμμής σου.

Θεωρητικά θα έπρεπε να κλειδώνεις στα 12Μ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό βέβαια αν ήσουν με 6 nm.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΗΜΟΥΝ ΜΕ 6 ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΝΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ: ΣΤΑ 7500/509
ΤΑ 12 ΕΝΑΙ ΚΑΛΑ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ

deniSun
05-11-07, 17:33
Θεωρητικά θα είχες αυτές τις ταχύτητες.
Πρακτικά πιάνεις 2-4Μ κάτω.
Τα 6Μ με 8db που έχεις τώρα είναι φυσιολογικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.