PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP & USR9106?



oal331
15-02-05, 13:08
Καλημέρα,

έχω το Skype εδώ και 2-3 μήνες με την IDSN αλλά και με 56Κ σύνδεση και δεν είχα κανένα πρόβλημα, παρά μόνο μια μικρή καθυστέρηση στην μετάδοση του ήχου, αλλά ήταν ανεκτή για τη διαφορά κόστους κλήσεων με το εξωτερικό σε κανονικά τηλέφωνα.

Δοκιμάζοντας πλέον με την ADSL και το 9106, πιστέυοντας ότι θα έχω τέλεια αποτελέσματα, είδα ότι είχα χειρότερα !!! Αυτό το είδα και με το Skype σε κλήσεις στο εξωτερικό σε σταθερά τηλέφωνα αλλά και με το evoice της HOL.
Δηλαδή σχεδόν δεν με άκουγαν, ούτε άκουγα εγώ τους άλλους, οι φωνές έπαιζαν σαν δίσκος σε λιγότερες στροφές (slow motion!!)

Μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση στον router 9106? Δεν έχω κάνει κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση, όπως είδα στο setup του όλα τα outgoing ports είναι ελεύθερα by default, ενώ μπλοκάρει μόνο τα άσχετα incoming.

Ξέρει κάποιος φίλος κάτι?

ευχαριστώ

sdikr
15-02-05, 14:19
To skype έχει κάποιο πρόβλημμα όταν είναι με adsl για κάποιο λόγο διαλέγει codec που δεν σηκώνουν οι δικες μας γραμμές.

οσον αφορά άλλα voip που έχω δοκιμάσει δεν είχα ποτε μου προβλημα, φυσικά εκείνη την στιγμή που το κάνεις χρήση ελπίζω να μην έχεις κανα download να γίνεται!\

ριξε μια ματια και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13633
σε ενδιαφέρουν τα κομμάτια που λέει Planet nikotel,

oal331
16-02-05, 00:39
Dave, thanks for your reply,

i sent an email to Skype support, i hope to have some news from them. It is very strange to work with ISDN and NOT with an ADSL connection!

oal331
16-02-05, 11:35
I already asked HOL about evoice and i received the answer, that they can't guarantee the quality of voice, as many other factors affect this.

So...... we are waiting either for a new SKype version fixing the problem, or for better quality from OTE.

It's a pity, i was hoping that i had a wrong configuration in router and with a new setup i could fix it :-(

Thanks

@ ADSLgr.com All rights reserved.