PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Double Play: Φταίει ο οτε ή η hol?



Kotsolis
24-10-07, 02:04
Μία εύκολη απορία. Από τις 2/8 έχω ζητήσει από την HOL Double Play. Έκτοτε η HOL έστειλε στον ΟΤΕ τρεις αιτήσεις τις οποίες έχει απορρίψει. Την Δευτέρα κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με το τμήμα του ΟΤΕ που παραχωρεί τους βρόγχους σε εταιρείες και μου είπαν χαρακτηριστικά "δεν καταλαβαίνουμε γιατί δεν είχε προχωρήσει το θέμα. Το προωθήσαμε και θα λυθεί άμεσα".

Μέχρι τώρα τίποτα. Και το πιο απίστευτο είναι ότι εδώ και 15 ημέρες έχω Internet μετά τις 3 ή 4 το απόγευμα με ταχύτητα 10-20 kbps! Οι τεχνικοί της HOL μου λένε "Δεν καταλαβαίνουμε πως γίνεται να έχετε Internet αυτή τη στιγμή". Η σύνδεση είναι αστείας ταχύτητας και φυσικά όταν μιλάω με τεχνικούς όλοι θα μου πούνε να κάνω reset το modem, να το αλλάξω (δύο έχω), να βγάλω το Splitter κι όλες τις κλασικές ατάκες.

Το ερώτημα είναι: Ποιος φταίει για όλη αυτή την τρίμηνη ταλαιπωρία?

Σημειώστε σε όλα τα παραπάνω ότι μένω στο Ελληνικό. Βγαίνει καμία άκρη για το πότε θα δω άσπρη μέρα?

KTed
25-10-07, 13:45
Μία εύκολη απορία. Από τις 2/8 έχω ζητήσει από την HOL Double Play. Έκτοτε η HOL έστειλε στον ΟΤΕ τρεις αιτήσεις τις οποίες έχει απορρίψει.
Αίτηση στις 3/8, εννέα (9) απορίψεις.
Κανείς άλλος;

sdn
25-10-07, 15:05
Φταίει 30% ο ΟΤΕ και 70% η HOL. Όταν αποφάσισα να μπω στο δίκτυο της HOL μου έλεγαν ότι χρειάζονται 15 ημέρες. Όταν έκανα την αίτηση μου έλεγαν για 1, 1,5 μήνες.

Αν δεν έτρεχα στον ΟΤΕ προσωπικά να κανονίσω το θέμα ακόμα θα περίμενα. Αφού ο ΟΤΕ τακτοποίησε τα πάντα ενημέρωσα την HOL και ακόμα μετά και από αυτό έκαναν 1 εβδομάδα να με συνδέσουν.

Είχα αποφασίσει για double play αλλά μετά από αυτά που είδα το έχω αναβάλει οριστικά...

Η vodafone είναι καλή περίπτωση. Τουλάχιστον θα έχεις τηλέφωνο (άσχετα πόσοι θα ακούνε τις συνομιλίες σου :) )

NIB
26-10-07, 11:54
Την Δευτέρα κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με το τμήμα του ΟΤΕ που παραχωρεί τους βρόγχους σε εταιρείες και μου είπαν χαρακτηριστικά "δεν καταλαβαίνουμε γιατί δεν είχε προχωρήσει το θέμα. Το προωθήσαμε και θα λυθεί άμεσα".

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά και εμένα τα ίδια μου λένε και σε 4 μέρες θα έχω κλείσει 5 μήνες από τότε που έκανα την αίτηση.

gkandir
26-10-07, 11:59
Αίτηση από 18 Ιουλίου. Καμία απόρριψη αλλά και κανένα αποτέλεσμα...

Λένε ότι φταίει ο οτε, αλλά κι η HOL τι κάνει γι' αυτό;

Τρέχα γύρευε... :down:

Kotsolis
28-12-07, 11:40
Τελικά έφταιγε πράγματι η HOL και η αλλαγή ονομασίας της εταιρείας. Τώρα τα πράγματα έστρωσαν. Μου έβαλαν Internet γύρω στα τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου κι απ' ότι βλέπω οι ταχύτητες είναι πολύ ικανοποιητικές. Η εταιρεία έστειλα και γράμμα με το οποίο ζητούσε συγγνώμη για την καθυστέρηση και ότι στο εξής θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες των πελατών της πιο γρήγορα.

Carinth
29-12-07, 00:25
Τηλεφωνική αίτηση 23/09 για 2play. Περιμένω τον εξοπλισμό αλλά μάταια. Ξαναπαίρνω τηλ και δεν έβρισκαν την αίτηση. Ξανακάνω αίτηση στις 5 Οκτ και είπαν το γνωστό 25 εργάσιμες. Μετά από αρκετά τηλέφωνα έδωσαν πιθανή ημερομηνία 9 Νοε (την αίτηση την έστειλαν στον ΟΤΕ 26 Οκτωβρίου όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων). Ο ΟΤΕ την ακύρωσε (λένε) γιατί δεν προλάβαινε να την υλοποιήσει. Ξαναϋποβάλλουν την αίτηση και στις 21 Νοε μας παίρνουν τηλ. να μας πούνε ότι 23 Νοε ενεργοποιούμαστε. Τους παίρνω στις 22 να ρωτήσω κάτι και μου λένε ότι μας ακύρωσε πάλι ο ΟΤΕ. Ξαναϋποβάλλουν αίτηση στις 26 Νοε, παίρνω τηλ την Πέμπτη 6 Δεκ και μου λέει η κ. Τ... ότι ξεπέρασε το στάδιο της ακύρωσης και ότι σύντομα θα είναι έτοιμη. Τους παίρνω ξανά στις 10 Δεκ και μου λέει η κ. Σ... ότι ακυρώθηκε! Ξανά! Τα πήρα και ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να ενεργοποιηθώ και μου λέει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι η HOL, ότι φταίει ο ΟΤΕ, ότι δεν μπορούν να πίεσουν αφού δε δίνει τη φορητότητα κτλ. Ξανακάνω αίτηση και θεωρητικά όλα βαίνουν καλώς και ότι στις 2 Ιαν θα ενεργοποιηθούμε. Ξαναπαίρνω 2 μέρες αργότερα και μου λένε 3 Ιανουαρίου. Πήρα και τη Δευτέρα και μου είπε η κ. Τ... στις 4 Ιανουαρίου.

3 ακυρώσεις από ΟΤΕ, και όσο κι αν το έψαξα ο ΟΤΕ με στέλνει στη HOL για πηροφορίες. Στις 5 Ιανουαρίου κλείνει 3μηνο από την αίτηση και θα πάρω κυριολεκτικά κεφάλια αν δεν έχω ενεργοποιηθεί! Μέχρι και Ζαρκαλή θα φτάσω αυτή τη δόση (που αν μη τι άλλο είναι πιο προσβάσιμος από τον Προϊστάμενο Εξυπηρέτησης Πελατών και απ'όσο ξέρω πολύ πιο συνεπής.)

aa144
29-12-07, 01:26
Ποιός είναι ο Ζαρκαλής;

lyk
29-12-07, 01:53
Ποιός είναι ο Ζαρκαλής;

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=156152

Νυν Διευθύνων Σύμβουλος, τέως εμπορικός διευθυντής vodafone...

aa144
29-12-07, 02:25
Μα που τους ξέρετε όλους ρε παιδιά; Όλοι εκεί δουλεύετε;;;

dikal
29-12-07, 19:39
Παιδιά έχω την εντύπωση (διορθώστε με) ότι για τις καθυστερήσεις ευθύνεται κυρίως ο ΟΤΕ. Το λέω αυτό, γιατί πριν κάνω αίτηση για dp, είχα κάνει 2 φορές αίτηση για VIVODI (το δις εξαμαρτήν ... ). Την 1η φορά ύστερα από 1 μήνα απορρίφθηκε από τον πΟΤΕ. Οι κύριοι του ΟΤΕ αρνήθηκαν να με ενημερώσουν για το λόγο απόρριψης, και με παρέπεμψαν στη VIVODI, με το αινιγματικό "εκείνοι ξέρουν γιατί". Στη VIVODI μου έλεγαν κάτι κουλά του στυλ "λείπει κάποιο καλώδιο"! Ισως δεν είχαν πόρτες.

Το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν ήξερα τι έφταιγε (VIVODI ή πΟΤΕ) και μετά από λίγο καιρό έκανα ξανά αίτηση στη VIVODI. Αυτή η αίτηση δεν απορρίφθηκε, όμως μετά από 3 μήνες δεν είχε ενεργοποιηθεί. Απλά λάμβανα τυποποιημένες επιστολές από τη VIVODI ότι κάνουν ό,τι μπορούν, ότι δεν ευθύνονται για την καθυστέρηση κλπ. Κάπου εκεί διάβασα ότι είχαν διαμάχη με τον ΟΤΕ γιατί δεν τους δίνει τις γραμμές που ζητούν.

aa144
29-12-07, 23:00
Εδώ που τα λέμε, άμα ήμουνα ΟΤΕτζής, όποτε περνούσα από το χώρο που υπάρχει η συνεγκατάσταση των DSLAM των εναλλακτικών, και όπου υπάρχει και το καλώδιο που δίνει τα ζεύγη σε αυτά τα DSLAM, θα πατούσα πάνω στην μούφα αυτού του καλωδίου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ περνώντας φυσικά με εντελώς τυχαίο βηματισμό από εκεί...

Την οποία μούφα, φυσικά και θα την είχα αφήσει πεταμένη κάτω, ώστε να μπορώ να την πατάω κάθε φορά που περνάω από εκεί...

Μην το παίρνετε εντελώς στα σοβαρά το παραπάνω, λέμε και κανένα αστείο λόγω εορτών φυσικά!

(Για όποιον δεν γνωρίζει, μούφα είναι μια πολλαπλή ένωση ζευγών καλωδίων, συνήθως αφορά καλώδια με πολλές δεκάδες ζεύγη, και όπου το κάθε ζεύγος ενώνεται στο άλλο καλώδιο με ΜΗΧΑΝΙΚΟ τρόπο. Υπάρχουν ειδικοί τεχνικοί που κάνουν μόνο αυτή τη δουλειά και τίποτε άλλο, δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται, μιας και τα ζέυγη σε αυτά τα καλώδια δεν είναι αριθμημένα ή χρωματισμένα, η διάκριση μεταξύ τους γίνεται με βάση τη φυσική θέση μέσα στο πολλαπλό καλώδιο, ξεκινώντας από το κέντρο και συνεχίζοντας σε ομόκεντρους κύκλους προς τα έξω. Και τα περιβλήματα αυτών των εσωτερικών καλωδίων στο μεγάλο καλώδιο είναι ΧΑΡΤΙΝΑ....)

@ ADSLgr.com All rights reserved.