PDA

Επιστροφή στο Forum : η Tellas στα Μεγαρα



rockxk
24-10-07, 09:24
καλημερα,

με πηραν τηλεφωνο απο Τελλας και μου ειπαν πως εχουν δικο τους δικτυο στα Μεγαρα.
αφου τα εβαλα κατω ειδα οτι με συμφερει να δινω για 12αρι ιντενετ και απεριοριστο τηλεφωνο χντρικα 80€ το διμηνο.
ομως μου ειπαν πως θελουν κανα 1,5 μηνα να ενεργοποιηθει!!!
επειδη τους ζητησα να το προχωρησω τι πρεπει να προσεξω?
πως θα ξερω αν υπαρχει πορτα στον Οτε ελυθερη?
οταν λεμε οτι εχουν δικο τους εννουν ολοι οι παροχοι οτι παιζουν-νοικιαζουν του οτε?
τοτε τι αυτονομοι ειναι?
για πειτε για να μη τη πατησω αυριο...

MikeDrGK
24-10-07, 10:48
καλημερα,

με πηραν τηλεφωνο απο Τελλας και μου ειπαν πως εχουν δικο τους δικτυο στα Μεγαρα.
αφου τα εβαλα κατω ειδα οτι με συμφερει να δινω για 12αρι ιντενετ και απεριοριστο τηλεφωνο χντρικα 80€ το διμηνο.
ομως μου ειπαν πως θελουν κανα 1,5 μηνα να ενεργοποιηθει!!!
επειδη τους ζητησα να το προχωρησω τι πρεπει να προσεξω?
πως θα ξερω αν υπαρχει πορτα στον Οτε ελυθερη?
οταν λεμε οτι εχουν δικο τους εννουν ολοι οι παροχοι οτι παιζουν-νοικιαζουν του οτε?
τοτε τι αυτονομοι ειναι?
για πειτε για να μη τη πατησω αυριο...

1. Δικό τους δίκτυο αποκλείεται. Τερματισμός γραμμής γίνεται (προς το παρόν τουλάχιστον) μόνο από ΟΤΕ. Δικό τους κέντρο μάλλον θα σου είπαν.

2. Ότι χρόνο και να σου είπαν ότι χρειάζεται για να σε συνδέσουν μην τους πιστέψεις. Σε αυτό το θέμα είναι τελείως αναξιόπιστοι.
Μπορεί να πάρει από 2 εβδομάδες μέχρι 5 μήνες.

3. Αφού τους είπες να προχωρήσουν, δεν έχεις να κάνεις τίποτα άλλο. Αν καθυστερήσουν όσες φορές και να τους καλέσεις θα πάρεις την απάντηση ότι φταίει ο ΟΤΕ και ότι το πολύ σε 2 εβδομάδες θα έχεις συνδεθεί.
Και αυτό το βιολί αν είσαι άτυχος μπορεί να κρατήσει μήνες.

4. Αν είχες ρωτήσει πριν κάνεις την αίτηση, η μόνη συμβουλή που θα σου έδινα είνα να κάνεις την αίτηση στα γραφεία τους και να ζητήσεις το τηλέφωνο του υπαλλήλου που θα σε εξυπηρετήσει.
Είναι ο μόνος τρόπος για να έχεις σχετικά αξιόπιστη πληροφορία για την εξέλιξη της σύνδεσής σου.

Μπορεί να σε άγχωσα με αυτά που σου έγραψα, αλλά μην στενοχωριέσαι. Όλοι οι εναλλακτικοί τα ίδια σκ... είναι.
Άπαξ και αποφάσισες να εγκαταλήψεις τον ΟΤΕ, έχεις μεγάλη πιθανότητα να φας και εσύ την σχετική ταλαιπωρία σου.

Αν είσαι βέβαια από τους ελάχιστους τυχερούς θα είσαι συνεδεμένος σε 20 μέρες.

rockxk
25-10-07, 08:51
τα γραφεια τους που ειναι?

τωρα εχω conn-x και αρχες νοεμβριου θα στειλω αιτηση διακοπης.
ακομα δεν εχω κανει αιτηση στην τελλας σημερα θα ερθει με κουριερ να κανω την αιτηση
λετε να μεινω στο connx?

MikeDrGK
25-10-07, 11:25
τα γραφεια τους που ειναι?

τωρα εχω conn-x και αρχες νοεμβριου θα στειλω αιτηση διακοπης.
ακομα δεν εχω κανει αιτηση στην τελλας σημερα θα ερθει με κουριερ να κανω την αιτηση
λετε να μεινω στο connx?


Tα γραφεία τους είναι στο Μαρούσι, στην Κηφισσ'ιας. Την ακριβή διεύθυνση θα την βρεις στο site τους.

Αναφορικά με το να μείνεις ή όχι στον ΟΤΕ είναι δική σου απόφαση.

Πάντως δεν είναι καλή πρακτική να πας στον πρώτο που σε πήρε τηλέφωνο.

Δες ποιοί εναλλακτικοί έχουν (ή θα έχουν σύντομα - με ένα τηλέφωνο στα γραφεία τους μπορεί να μάθεις) κέντρα στα Μέγαρα, σύγκρινε τα προϊόντα και τις τιμές τους και αποφάσισε.

Πάντως αν αποφάσισες να πας στην Τελλάς ίσως είναι η καταληλότερη στιγμή δεδομένου ότι λόγω του ότι αυτή την στιγμή έχει το ακριβώτερο πακέτο δεν θα έχει πολλές αιτήσεις να ικανοποιήσει και ίσως σε συνδέσει σύντομα. Όταν ανακοινώσει τα νέα πακέτα (1 Νοεμβρίου?) μπορεί να γίνει και πάλι ο χαμός.



.

psolord
25-10-07, 11:38
τα γραφεια τους που ειναι?

τωρα εχω conn-x και αρχες νοεμβριου θα στειλω αιτηση διακοπης.
ακομα δεν εχω κανει αιτηση στην τελλας σημερα θα ερθει με κουριερ να κανω την αιτηση
λετε να μεινω στο connx?


Τα γραφεία στην Κηφισίας είνια μόνο η βιτρίνα! Τα πραγματικά γραφεία βρίσκονται στην καρδια του Mount Doom! :lol:

Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του MikeDrGK (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=17890) . Απλά μην περιμένεις όλους τους ISP να έρθουν Μέγαρα για να αποφασίσεις. Ούτε να σπάσεις τα τηλέφωνα. Πάρε μόνο την ΟΝ και ρωτα. Αν σου πουνε ότι τα Μέγαρα βρίσκονται στα πιο...μακροπρόθεσμα σχέδια τους κάνε αίτηση στη Τελλάς αλλιώς σκέψου. Όλοι οι άλλοι δεν αξίζουν κατά την ταπεινή μου γνώμη. Από τον ΟΤΕ να την κάνεις πάραυτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.