PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσπάθεια διακοπής από OnDSL



stako
24-10-07, 15:20
Προσπαθώ από την Παρασκευή να κάνω διακοπή μια σύνδεση OnDSL που έχω. Πήρα στην τηλεφωνική την Παρασκευή και ζήτησα να γίνει διακοπή. Έχω συμπληρώσει τον ελάχιστο χρόνο παραμονής. Μου είπαν θα κρατήσουμε τα στοιχεία σας και θα σας πάρουν τηλέφωνο από το αρμόδιο τμήμα σήμερα (Παρασκευή) ή Δευτέρα.

Όσο τους ακούσατε εσείς άλλο τόσο τους άκουσα κι εγώ.

Τους ξαναπήρα σήμερα και λένε το ίδιο ποίημα. Μου λένε το αρμόδιο τμήμα έχει πολύ δουλειά και παίζει σε FIFO φάση... Τους είπα 4 εργάσιμες πέρασαν, τόση δουλειά έχει το τμήμα? Ναι μου λέει.

Εντωμεταξύ εγώ πληρώνω (έστω για μια εβδομάδα, λίγο είναι?) μια υπηρεσία που ΔΕΝ θέλω! Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει όσον αφορά καταγγελία κτλ? Που πρέπει να απευθυνθώ και βασικά τι πρέπει να ζητήσω από την OTEnet όσον αφορά στοιχεία για την καταγγελία? Σκεφτόμουν να τους ζητήσω αυτά τα στοιχεία πρώτα για να τους "ενημερώσω" ότι θα κάνω καταγγελία μπας και ταρακουνηθούν (λέμε τώρα) και κάνουν την διακοπή άμεσα.

ΥΓ. Άλλο αυτό, μου είπαν οι διακοπές γίνονται στο τέλος του ημερολογιακού μήνα όλες μαζί..... Άλλες τρίχες αυτές πάλι......

SAPACO
24-10-07, 18:01
Φίλε μου θα σε καθυστερήσουν όσο μπορούν. Θα σου πούν οτι πέρασε η ημερομηνία που έπρεπε να γίνει η υποβολή της αίτησης και σου έρθει λογαριασμός κανονικά. Ελπίζω να τελείωσεις γρήγορα μαζί τους και να μην καταλήξεις όπως εγώ να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

salo
26-10-07, 01:44
Ότι θέλει λέει ο καθένας... Η αλήθεια βρίσκεται στο υστερόγραφο. Η κατάργηση γίνεται στο τέλος κάθε μήνα, κάτι που αναφέρεται και στους όρους σύμβασης.

ariadgr
26-10-07, 01:52
@stako:

Για να είσαι καλυμμένος, τη διακοπή θα τη στείλεις με FAX.
Για να μάθεις ποιό fax είναι για τις διακοπές, πάρε την εξυπηρέτηση πελατών

no_logo
26-10-07, 08:38
ΥΓ. Άλλο αυτό, μου είπαν οι διακοπές γίνονται στο τέλος του ημερολογιακού μήνα όλες μαζί..... Άλλες τρίχες αυτές πάλι......

σε όλες τις εταιρίες έτσι γίνεται

stako
26-10-07, 09:55
σε όλες τις εταιρίες έτσι γίνεται

Ναι ε? Και αυτό σημαίνει ότι είναι σωστό? Και σαν κορόιδα το δεχόμαστε. Πολύ όμορφα.

no_logo
26-10-07, 10:02
Ναι ε? Και αυτό σημαίνει ότι είναι σωστό? Και σαν κορόιδα το δεχόμαστε. Πολύ όμορφα.


κοίτα μην κάνουμε την τρίχα τριχιά

το υπέγραψες στο συμβόλαιο σου
Ας πρόσεχες τι υπογράφεις .-

stako
26-10-07, 10:09
κοίτα μην κάνουμε την τρίχα τριχιά

το υπέγραψες στο συμβόλαιο σου
Ας πρόσεχες τι υπογράφεις .-

Ναι σωστά. Όπως τότε που υπογράφαμε για 90€ μηνιαίο κόστος για μια 384. Κακώς διεκδικήσαμε τότε μειώσεις. Έπρεπε να το αφήσουμε έτσι.

dimfarma
26-10-07, 10:10
Πάνε σε ένα OTEshop τις περιοχή σου και κάνε την αιτήσει διακοπής θα την κάνουν μπροστά σου.

stako
26-10-07, 10:20
Πάνε σε ένα OTEshop τις περιοχή σου και κάνε την αίτησει διακοπής θα την κάνουν μπροστά σου.

Θα το κάνω κι έτσι για να πάρω και ένα χαρτί στα χέρια μου...

dimfarma
26-10-07, 10:31
Το χαρτί δεν το παίρνεις απλά μπροστά σου γίνετε, για να είσαι πιο σίγουρος ότι θα γίνει διακοπή.

no_logo
26-10-07, 10:37
Ναι σωστά. Όπως τότε που υπογράφαμε για 90€ μηνιαίο κόστος για μια 384. Κακώς διεκδικήσαμε τότε μειώσεις. Έπρεπε να το αφήσουμε έτσι.

η αλλιώς "από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα"

stako
26-10-07, 10:43
Το χαρτί δεν το παίρνεις απλά μπροστά σου γίνετε, για να είσαι πιο σίγουρος ότι θα γίνει διακοπή.

Καλώς, έστω αυτό κάτι είναι. Ευχαριστώ.


η αλλιώς "από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα"

Οκ. Whatever...

salo
26-10-07, 13:45
Μπες στο www.otenet.gr/hd και κατέβασε την αίτηση διακοπής συμβάσεων αορίστου χρόνου. Συμπλήρωσε την και στείλ'την με fax στο τηλέφωνο που γράφει πάνω. Αν δε κάνω κάνω λάθος είναι το 2106151990. Αν τη στείλεις πριν τις 31 Οκτώβρη θα γίνει η διακοπή 31 αλλιώς τον επόμενο.

stako
26-10-07, 14:11
Μπες στο www.otenet.gr/hd και κατέβασε την αίτηση διακοπής συμβάσεων αορίστου χρόνου. Συμπλήρωσε την και στείλ'την με fax στο τηλέφωνο που γράφει πάνω. Αν δε κάνω κάνω λάθος είναι το 2106151990. Αν τη στείλεις πριν τις 31 Οκτώβρη θα γίνει η διακοπή 31 αλλιώς τον επόμενο.

Σε ευχαριστώ πολύ! Δεν είχα ιδέα για αυτές τις αιτήσεις!

Μόλις την έστειλα, για να δούμε τώρα τι θα γίνει!

SAPACO
29-10-07, 19:18
Ότι θέλει λέει ο καθένας... Η αλήθεια βρίσκεται στο υστερόγραφο. Η κατάργηση γίνεται στο τέλος κάθε μήνα, κάτι που αναφέρεται και στους όρους σύμβασης.

Σωστό και η ΟΤΕΝΕΤ έχει αποδείξει οτι πράτει ορθά οταν μέτα την πληρωμή των λογαριασμών μου λογώ καθυστέρησης της υποβολής αιτησης κατάργησης χρέωνει κανονικά και τον επόμενο μήνα και το μεθεπόμενο κτλ. Γιατι στην αρχή δεν έστειλες λέει την αίτηση ontime μετά δεν φαίνεται η φωτοτυπία της ταυτότητος, μετά δεν έπρεπε να το στείλεις σε αυτο το fax αλλά σε άλλο κτλ. Φίλε μου κάνουν ότι μπορούν για να στα πάρουν και θέλουν κυνηγητό. Εγω για να φτάσω να κάνω καταγγελία έφαγα πολλές ώρες στα τηλέφωνα και τελικά εκεί που λέγαμε οτι έληξε ξαναήρθε λογαριασμός. Ήμαρτον.:worthy:

body125z
30-10-07, 00:07
ντροπη τους ... ειναι κ καλα κ θυγατρικη κρατικης...
καλυτερα 2 ευρω παραπανω με οτε το μηνα... και παω κ απο εκει!!:p

stako
30-10-07, 10:59
Σωστό και η ΟΤΕΝΕΤ έχει αποδείξει οτι πράτει ορθά οταν μέτα την πληρωμή των λογαριασμών μου λογώ καθυστέρησης της υποβολής αιτησης κατάργησης χρέωνει κανονικά και τον επόμενο μήνα και το μεθεπόμενο κτλ. Γιατι στην αρχή δεν έστειλες λέει την αίτηση ontime μετά δεν φαίνεται η φωτοτυπία της ταυτότητος, μετά δεν έπρεπε να το στείλεις σε αυτο το fax αλλά σε άλλο κτλ. Φίλε μου κάνουν ότι μπορούν για να στα πάρουν και θέλουν κυνηγητό. Εγω για να φτάσω να κάνω καταγγελία έφαγα πολλές ώρες στα τηλέφωνα και τελικά εκεί που λέγαμε οτι έληξε ξαναήρθε λογαριασμός. Ήμαρτον.:worthy:

Ναι φίλε μου, σε καταλαβαίνω... Μερικοί όμως φαίνεται έχουν και μετοχές στον OTE και ανησυχούν...

Με πήραν τηλέφωνο τελικά από το "αρμόδιο τμήμα". Για να κάνουν τι λέτε? Να μου πουν να στείλω το fax! Αυτό! ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ δεν είπαν! Μιλάμε για τρελλή γελοιότητα, λες κι αυτό δεν μπορούσαν να το πουν στο πρώτο τηλεφώνημα! Αν ΑΥΤΟ δεν είναι ξεκάθαρη πονηριά για να σε καθυστερήσουν τότε ΤΙ είναι?!? (Φυσικά το fax το είχα στείλει ήδη χάρη στο tip του φίλου salo)

Αλλά είπαμε, μερικοί φαίνεται έχουν μετοχές! :whistle:

Posedon2468
30-10-07, 12:30
Τωρα εγω να μην φανω προκατελημενος απλως για να μην σου κανει εντυπωση μετα ελπιζω να ειδες οτι πρεπει να την στειλεις την αιτηση μεχρι τις 20 του μηνα για να γινει η διακοπη στο τελος του συγκεκριμενου μηνα... Παρτους ενα τηλ. αφου την εστειλες να σου πουν αν εχει περαστει και ποτε θα γινει διακοπη, τελος Οκτωβρη ή Νοεμβρη...

stako
30-10-07, 12:49
Τωρα εγω να μην φανω προκατελημενος απλως για να μην σου κανει εντυπωση μετα ελπιζω να ειδες οτι πρεπει να την στειλεις την αιτηση μεχρι τις 20 του μηνα για να γινει η διακοπη στο τελος του συγκεκριμενου μηνα... Παρτους ενα τηλ. αφου την εστειλες να σου πουν αν εχει περαστει και ποτε θα γινει διακοπη, τελος Οκτωβρη ή Νοεμβρη...

Η διαδικασία ξεκίνησε στις 19 του μήνα. Τότε ζήτησα να κάνουν την διακοπή. Ας στείλουν όσους λογαριασμούς θέλουν για μετά τις 31. Δεν πρόκειται να πληρωθούν ποτέ. Ας με πάνε δικαστικά αν θέλουν.

SAPACO
30-10-07, 19:31
Σήμερα με πήρε μια ευγενέστατη κύρια απο την ΟΤΕΝΕΤ η οποία με ρώτησε γιατι έκανα καταγγελία και αφου της εξήγησα τι είχε γίνει μου ζήτησε συγνώμη εκ μέρους της εταιρείας που εργάζεται. Με ρώτησε αν επιθυμώ να διακόψω την σύνδεση (αυτο ειχα ζήτησει απο την αρχη:hmm:) μου είπε οτι θα βγεί και επιταγή για την επιστροφή των χρημάτων που χρεώθηκα απο τον Ιουλιο. Αυτα προς το παρόν και βλέπουμε. Οι παλιοί έλεγαν και ο αγιος φοβέρα θέλει. Μάλλον είχαν δικιο.;)

stako
30-10-07, 19:43
Σήμερα με πήρε μια ευγενέστατη κύρια απο την ΟΤΕΝΕΤ η οποία με ρώτησε γιατι έκανα καταγγελία και αφου της εξήγησα τι είχε γίνει μου ζήτησε συγνώμη εκ μέρους της εταιρείας που εργάζεται. Με ρώτησε αν επιθυμώ να διακόψω την σύνδεση (αυτο ειχα ζήτησει απο την αρχη:hmm:) μου είπε οτι θα βγεί και επιταγή για την επιστροφή των χρημάτων που χρεώθηκα απο τον Ιουλιο. Αυτα προς το παρόν και βλέπουμε. Οι παλιοί έλεγαν και ο αγιος φοβέρα θέλει. Μάλλον είχαν δικιο.;)

Έτσι ακριβώς φίλε μου...

Τέρμα το να κάνουμε τα κορόιδα και να είμαστε στο έλεος τους. Πλέον η καταγγελία είναι πολύ εύκολο να γίνει στην ΕΕΤΤ, υπάρχει έτοιμη φόρμα στο site τους (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html), την κατεβάζεις, αφιερώνεις 10 λεπτά να γράψεις το τι έγινε, το στέλνεις σε ένα email και τέλος.

Και αν θέλουν μετά ας πάνε δικαστικά οι "νταβατζήδες".

ΥΓ. Καλό είναι στα φαξ διακοπής που στέλνετε να σας βγάζει το φαξ που χρησιμοποιείτε μια αναφορά παράδοσης μαζί με αντίγραφο του φαξ.

SAPACO
30-10-07, 19:50
Εγώ φίλε μου τους έστειλα τα φάξ μάζι με τα απαντητικά και την καταγγελία την έκανα κοινοποίηση και στην ΟΤΕΝΕΤ.

stako
30-10-07, 19:57
Εγώ φίλε μου τους έστειλα τα φάξ μάζι με τα απαντητικά και την καταγγελία την έκανα κοινοποίηση και στην ΟΤΕΝΕΤ.

Σωστός, το ΥΓ το έγραψα παραπάνω για να έχουμε μια απόδειξη ότι στείλαμε το φαξ και το έλαβαν επιτυχώς στην ΟΤΕnet...;)

alexandros24
07-11-07, 15:51
Καλησπέρα και απο μένα,
εμένα λήγει η συνδρομή τέλος Ιαν 08, να κάνω από τώρα την αίτηση διακοπής μιας και θέλω να πάω στην 4νετ, όταν με το κάλο έρθει. Τελευταία ενημέρωση:

Πρόσβαση μέσω ιδιόκτητου δικτύου Forthnet:
Αναμενόμενη κάλυψη: 15/01/2008
Η ημερομηνία ενεργοποίησης μεταφέρεται λόγω καθυστερήσεων στην ανάπτυξη των ιδιοκτητων υποδομών οπτικών ινών.

Tελευταία ενημέρωση:05/11/2007

ΥΓ: Πάντως έχω δεί και στις 2 εξόδους (προς Λαρίσα και προς Αθηνα) να σκάβουν και να βάζουν οπτικές ίνες, βλ. πηγαίνω συνέχεια Λάρισα και βλέπω καθημερινά να σκάβουν προς εθνική για Λάρισα.

stako
27-11-07, 17:11
Ξέχασα να γράψω τι έγινε τελικά!

Όλα πήγαν οκ, στις 31/10 μου έκοψαν την DSL πρόσβαση από την OTEnet. Προς το παρόν όμως λειτουργεί η DSL γραμμή του ΟΤΕ μια και αυτή από ότι θυμάμαι από τον λογαριασμό της OTEnet προπληρωνόταν, δλδ την έχω ήδη πληρώσει για όλο τον Νοέμβριο οπότε δεν το έκοψαν ακόμα.

Θα μου πείτε γιατί να μην μου επέστρεφαν τα χρήματα και να το έκοβαν κι αυτό? Σωστό αλλά αλλάζω σπίτι αυτές τις μέρες και δεν με πολυένοιαξε καθώς εκεί τώρα θα κάνω νέα αίτηση στην On (με 100% δικιά της γραμμή). Με 10€ δεν θα σωνόμουν και δεν άξιζε την φασαρία.

Επίσης με βόλεψε το γεγονός ότι η γραμμή λειτουργούσε αυτό το μήνα καθώς με μια καρτούλα έχω πρόσβαση όταν την χρειάζομαι. ;)

ababapanos
15-12-07, 22:07
καλησπερα και απο εμενα ....

έχω ένα "οτενετ" on dsl kit που ενεργοποιήθηκε 28.6.07 πήρα τηλ και μου είπαν ότι το συμβόλαιο είναι 6+6 .

εγώ δεν θέλω να καθίσω 12 μήνες. τους ειπα ότι θέλω 6 μήνες , και να διακόψω και να το κάνω connx. και μου είπε η τηλεφωνήτρια ότι δεν χρειάζεται να ζητήσω διακοπή σύνδεσης, γιατί έχει βγει νέος νομος, και μπορώ λέει να πάρω στο 134 και να ζητήσω να γίνει μετατροπή του "οτενετ" on dsl κιτ σε conx.

Είναι σίγουρα όντως έτσι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.