PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαζή πολιτική από την Tellas



ntsili
24-10-07, 17:54
Θα ήθελα να πω κάτι το οποίο παρατήρησα με την Tellas και το οποίο πιστεύω πως είναι σημαντικό.
Η σύνδεσή μου ενεργοποιήθηκε πέρυσι στις 20 οκτωβρίου 2006 (Shared LLU). Μάλιστα η γραμμή μπήκε πολύ γρήγορα (15 εργάσιμες) διότι τότε δεν ήξερε ο πολύς κόσμος τί σημαίνει LLU. Στον ΟΤΕ της περιοχής μου έδειξαν έκπληξη όταν πέρασα από τα γραφεία τους για να τσεκάρω την πορεία της ενεργοποίησης, διότι δεν γνώριζαν τί είναι ο "μεριζόμενος βρόγχος", άρα παίζει να είμαι ο πρώτος που είχε βάλει την εν λόγω υπηρεσία.
Το θέμα είναι ότι πριν από 3 μέρες & ΛΙΓΟ πριν λήξει η 12μηνη σύμβαση έγινε η αναβάθμιση στα 12mbit χωρίς καμία προειδοποίηση από μεριάς Tellas... Και να φανταστείτε τις τελευταίες μέρες είχα πρόβλημα στη γραμμή μου & τους ρώταγα "ρε παιδιά μήπως παίζει κάποια αναβάθμιση και βλέπω τρελές τιμές στο router" και μου έλεγαν όχι !!! Μα είναι δυνατόν να μην ξέρουν ούτε η ίδιοι ότι μια περιοχή είναι υπό αναβάθμιση??
Και σκεφτόμουν τους δύο τελευταίους μήνες να την κοπανήσω από τα 2mbit της Tellas και να πάω σε άλλη εταιρεία. Βέβαια είχα υπόψη και την ταλαιπωρία της συγκεκριμένης διαδικασίας γιαυτό και δεν άλλαξα...
Θα πείτε "γιατί το συγκεκριμένο post?"... H πολιτική της Tellas είναι τουλάχιστον χαζή. Θα μπορούσε να είχε στείλει ενημερωτικό mail σε όσους βρίσκονται σε περιοχή υπό αναβάθμιση κανά δίμηνο νωρίτερα. Όταν είσαι στα 2 ή 4 mbit και τελειώνει η 12μηνη σύμβαση με την Tellas, είναι λογικό να στρέφεσαι σε άλλες εταιρείες που δίνουν περισσότερα mbit! Όταν τους ρωτάς και σου λένε ότι:
α)ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα άμεσης αναβάθμισης στην περιοχή μου.
β)και να γίνει αναβάθμιση δεν θα πιάσει εμένα διότι ΔΕΝ είμαι ziisto.
...ενώ ΚΑΙ εργασίες αναβάθμισης ΗΔΗ γίνονταν εκείνη τη στιγμή ΚΑΙ αναβαθμίστηκα στα 12mbit παρότι δεν είχα zisto!!!!!!!

...Ε, τί να τους πεις?

Master_Maker
24-10-07, 17:58
Θα ήθελα να πω κάτι το οποίο παρατήρησα με την Tellas και το οποίο πιστεύω πως είναι σημαντικό.
Η σύνδεσή μου ενεργοποιήθηκε πέρυσι στις 20 οκτωβρίου 2006 (Shared LLU). Μάλιστα η γραμμή μπήκε πολύ γρήγορα (15 εργάσιμες) διότι τότε δεν ήξερε ο πολύς κόσμος τί σημαίνει LLU. Στον ΟΤΕ της περιοχής μου έδειξαν έκπληξη όταν πέρασα από τα γραφεία τους για να τσεκάρω την πορεία της ενεργοποίησης, διότι δεν γνώριζαν τί είναι ο "μεριζόμενος βρόγχος", άρα παίζει να είμαι ο πρώτος που είχε βάλει την εν λόγω υπηρεσία.
Το θέμα είναι ότι πριν από 3 μέρες & ΛΙΓΟ πριν λήξει η 12μηνη σύμβαση έγινε η αναβάθμιση στα 12mbit χωρίς καμία προειδοποίηση από μεριάς Tellas... Και να φανταστείτε τις τελευταίες μέρες είχα πρόβλημα στη γραμμή μου & τους ρώταγα "ρε παιδιά μήπως παίζει κάποια αναβάθμιση και βλέπω τρελές τιμές στο router" και μου έλεγαν όχι !!! Μα είναι δυνατόν να μην ξέρουν ούτε η ίδιοι ότι μια περιοχή είναι υπό αναβάθμιση??
Και σκεφτόμουν τους δύο τελευταίους μήνες να την κοπανήσω από τα 2mbit της Tellas και να πάω σε άλλη εταιρεία. Βέβαια είχα υπόψη και την ταλαιπωρία της συγκεκριμένης διαδικασίας γιαυτό και δεν άλλαξα...
Θα πείτε "γιατί το συγκεκριμένο post?"... H πολιτική της Tellas είναι τουλάχιστον χαζή. Θα μπορούσε να είχε στείλει ενημερωτικό mail σε όσους βρίσκονται σε περιοχή υπό αναβάθμιση κανά δίμηνο νωρίτερα. Όταν είσαι στα 2 ή 4 mbit και τελειώνει η 12μηνη σύμβαση με την Tellas, είναι λογικό να στρέφεσαι σε άλλες εταιρείες που δίνουν περισσότερα mbit! Όταν τους ρωτάς και σου λένε ότι:
α)ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα άμεσης αναβάθμισης στην περιοχή μου.
β)και να γίνει αναβάθμιση δεν θα πιάσει εμένα διότι ΔΕΝ είμαι ziisto.
...ενώ ΚΑΙ εργασίες αναβάθμισης ΗΔΗ γίνονταν εκείνη τη στιγμή ΚΑΙ αναβαθμίστηκα στα 12mbit παρότι δεν είχα zisto!!!!!!!

...Ε, τί να τους πεις?

τελικα δεν εχω καταλαβει αναβαθμιζουν και αυτους που δεν ειναι στο Ζιστο???:hmm:

kentarhos
24-10-07, 20:14
τελικα δεν εχω καταλαβει αναβαθμιζουν και αυτους που δεν ειναι στο Ζιστο???:hmm:

Σου φαίνεται παράξενο ;
Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.Σήμερα πηραν τηλέφωνο το πρωί απο την Tellas και ρωτούσαν
τη γυναίκα μου αν θέλει να σταματήσει να πληρώνει πάγιο στον OTE.
Mικρή λεπτομέρεια: ειμαι στο Zisto απο τον προηγούμενο Δεκέμβριο!

liberostelios
24-10-07, 20:26
Φίλε ntsili, η ανοργανωσιά της Tellas είναι γνωστή και παροιμιώδης! Αν και δε διαφέρει και πολύ από των υπολοίπων παρόχων, εντούτοις είναι από τις λίγες που μοιάζει να μην ενδιαφέρεται καν για τη διαφήμισή της, πολλές φορές! Ήδη αρκετά κέντρα έχουν αναβαθμιστεί στα 12/1Mbps πλήρως και αυτόι δεν έχουν κάνει ούτε μία ανακοίνωση για τις αναβαθμίσεις που, στο κάτω-κάτω, μόλις σε 2 εβδομάδες θα εφαρμοστούν (όπως λένε ότι θα γίνει επισήμως στις 1/11, από το 13800).

Όσο για το αν ήσουν ο πρώτος που έβαλε LLU, σίγουρα δεν ήσουν γιατί πολύ πριν τη Tellas (που ήταν η δεύτερη εταιρεία που πρόσφερε LLU, αν δεν κάνω λάθος) είχε ξεκινήσει η Vivodi το δικό της δίκτυο. Μάλιστα, λίγο πριν το Zisto, νομίζω, υπήρχε μια προσφορά DSLcube στα 4Mbps μέσω του LLU δικτύου της εταιρείας... ;)

ntsili
24-10-07, 21:05
Σωστά αν και έχω την εντύπωση ότι στο φάληρο πρώτη η Tellas εγκατέστησε dslam ΜΕΣΑ στον ΟΤΕ... τεσπά λεπτομέρεια...
:oneup:

XARAYGH
25-10-07, 16:58
τελικα δεν εχω καταλαβει αναβαθμιζουν και αυτους που δεν ειναι στο Ζιστο???:hmm:

ΚΑΙ ΤΟ shared στα 12/1 περιμενετε και ανακοινωσεις

Master_Maker
26-10-07, 00:28
ΚΑΙ ΤΟ shared στα 12/1 περιμενετε και ανακοινωσεις

δεν λεω καλα ειναι αλλα πιανω ηδη 13500 καμια φορα και 14100:p:p:p:p

turbojugend_gr
26-10-07, 06:13
Λοιπόν προκαταβολικά ΔΕΝ κάνω πλάκα, αλλά χωρίς να έχω λάβει ούτε τηλεφώνημα από την Tellas, ούτε οι γονείς μου στο πατρικό μου, έγινε το εξής:
Ενα όμορφο πρωινό έρχετε γράμμα από την ΤΕΛΛΑΣ ότι η μητέρα μου, από τα Γιάννενα όφειλε στην Τελλας το ποσό των 53 Ε στην τηλεφωνική γραμμή που είναι στο δικό μου όνομα στην αθήνα, και ότι είχε ένα μήνα να τα πληρώσει αλλιώς θα κινούντα δικαστικά. Η μητέρα μου δεν έκατσε καν να ασχοληθεί ο μήνας πέρασε και την πέρνει τηλέφωνο το δικηγορικό γραφείο για να την ενημερώση όταν τους λέει ότι δεν ξέρει καν ποια είναι η εταιρία, και η κοπέλα της λέει μας συγχωρείται γεια σας... τι να πω εγώ τώρα, λαμόγια; Ελλάδα της ευρυζωνικότητας; :respekt:

Sakoulas
26-10-07, 06:49
Λοιπόν προκαταβολικά ΔΕΝ κάνω πλάκα, αλλά χωρίς να έχω λάβει ούτε τηλεφώνημα από την Tellas, ούτε οι γονείς μου στο πατρικό μου, έγινε το εξής:
Ενα όμορφο πρωινό έρχετε γράμμα από την ΤΕΛΛΑΣ ότι η μητέρα μου, από τα Γιάννενα όφειλε στην Τελλας το ποσό των 53 Ε στην τηλεφωνική γραμμή που είναι στο δικό μου όνομα στην αθήνα, και ότι είχε ένα μήνα να τα πληρώσει αλλιώς θα κινούντα δικαστικά. Η μητέρα μου δεν έκατσε καν να ασχοληθεί ο μήνας πέρασε και την πέρνει τηλέφωνο το δικηγορικό γραφείο για να την ενημερώση όταν τους λέει ότι δεν ξέρει καν ποια είναι η εταιρία, και η κοπέλα της λέει μας συγχωρείται γεια σας... τι να πω εγώ τώρα, λαμόγια; Ελλάδα της ευρυζωνικότητας; :respekt:

Εμ, συγγνωμη, τελικα δεν εγινε τιποτα; Απλα πηραν τηλ και αφου ελαβαν την απαντηση, οτι δεν γνωριζε ποια ειναι η εταιρια, απλα ειπαν μας συγχωρειται και το εκλεισαν;;;;;;

Αντε καλα, το δικηγορικο γραφειο το δεχτηκε ετσι απλα;;;;;;; What???? :blink:

Μα τι πινουν;;;; :drunk:

ntsili
26-10-07, 18:11
Μάλλον δεν πίνουν τίποτα... γιαυτό κολάει ο εγκεφαλός τους... :superman:

gosper
23-11-07, 12:01
Εμ, συγγνωμη, τελικα δεν εγινε τιποτα; Απλα πηραν τηλ και αφου ελαβαν την απαντηση, οτι δεν γνωριζε ποια ειναι η εταιρια, απλα ειπαν μας συγχωρειται και το εκλεισαν;;;;;;

Αντε καλα, το δικηγορικο γραφειο το δεχτηκε ετσι απλα;;;;;;; What???? :blink:

Μα τι πινουν;;;; :drunk:

δεν σας φαινεται λιγο παραξενο ολο αυτο??η μας περνανε για πολυ μ...............ες η δεν ισχυει.....

the_Mask
23-11-07, 12:37
παιδια να ξερετε κατι και να φυλαγεστε πλεον μεσα απο την TELLAS εχουν σταματησει να γινονται κλησεις καμπανιας πωλησεων , καλουν μονο εξωτερικοι συνεργατες,, όπως teleprime-cobra- μανιατεας κτλ κτλ κτλ και λενε " καλουμε απο το 13800" και φυσικα δεν δινουν ονομα.
στο παρελθον οταν γινοντουσαν καμπανιες πωλησεων μεσα απο την τελλας πάντα αυτος που καλούσε έδινε το όνομα του

@ ADSLgr.com All rights reserved.