PDA

Επιστροφή στο Forum : Xαμηλός συγχρονισμος router με 2play στα 24 MBPS



elladion
24-10-07, 18:58
Εχω μια συνδεση στα 24ΜΒ που συγχρονιζει στα 20-21ΚBPS συνήθως με κατέβασμα απο 800-1,7 ΜΒ (ΝTUA κλπ).Απο χθες βράδυ 23/10 που γύρισα απο την επαρχία βλέπω το ρουτερ (Siemens το στάνταρ που δίνει η Φορθνετ) να ειναι εκτός Dls και με το που κάνω ενα boot συγχρονίζει στα 14000.Σήμερα τα ίδια με ταχύτητες κατεβάσματος τραγικές (απο ΝΤUA me 500-600) φανταστήτε στα υπόλοιπα sites πώς πάει.Το έδωσα για βλάβη και περιμένω αν και χλωμό να κάνουν τίποτε.Υποψιν πως κατοικω στο Βύρωνα (σύνορα με Παγκράτι) και δεν εχουμε προβληματα γενικότερα με τα τηλέφωνα ουτε εχω αγγιξει κάτι στο ρουτερ/υπολογιστή.
Καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσε να συμβαίνει;Υπάρχουν κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα;:sorry:

slaughter
25-10-07, 10:24
Γενικά το στα πόσα θα συγχρονίζεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες !!! Αν αρχικα συγχρόνιζες στα 20-21 κ τώρα στα 14 κάτι θα πρέπει να συνέβη. είτε αυτό είναι από τι δική σου μεριά (καλώδιο, τηλέφωνο, μπρίζα)
είτε από τη μεριά της fORTHENET DSLAM. παρατήρησες καμία αλλαγή στα στατιστικά της γραμμής σου? attenuation k snr?
μπορεί επίσης να έχει πρόβλημα κάποιο φίλτρο. Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα του σπιτιού κ άφησε μόνο το router χώρις filter/splitter κ δες στα πόσα συγχρονίζει !!!

amermi
25-10-07, 22:53
Εχω μια συνδεση στα 24ΜΒ που συγχρονιζει στα 20-21ΚBPS συνήθως με κατέβασμα απο 800-1,7 ΜΒ (ΝTUA κλπ).Απο χθες βράδυ 23/10 που γύρισα απο την επαρχία βλέπω το ρουτερ (Siemens το στάνταρ που δίνει η Φορθνετ) να ειναι εκτός Dls και με το που κάνω ενα boot συγχρονίζει στα 14000.Σήμερα τα ίδια με ταχύτητες κατεβάσματος τραγικές (απο ΝΤUA me 500-600) φανταστήτε στα υπόλοιπα sites πώς πάει.Το έδωσα για βλάβη και περιμένω αν και χλωμό να κάνουν τίποτε.Υποψιν πως κατοικω στο Βύρωνα (σύνορα με Παγκράτι) και δεν εχουμε προβληματα γενικότερα με τα τηλέφωνα ουτε εχω αγγιξει κάτι στο ρουτερ/υπολογιστή.
Καμιά ιδέα για το τι θα μπορούσε να συμβαίνει;Υπάρχουν κι άλλοι με το ίδιο πρόβλημα;:sorry:

Φίλε μου τα ίδια και χειρότερα από Ζωγράφου. Εδώ και μήνες ήμουν στα 14.500 - 14.700 και τις τελευταίες ημέρες βλέπω 5.700 !!! Όσο για το κατέβασμα άστα να πάνε και μη χειρότερα. Και εγώ δεν είχα ποτέ προβλήματα αλλά τώρα μάλλον άρχισαν τα ζόρια. Επίσης μου το δήλωσαν ως βλάβη και μου είπαν ότι θα με πάρουν στο κινητό :rofl: Προφανώς μην κάτσεις να πειράξεις τίποτα ρυθμίσεις, πρόβλημα δικό τους είναι, δηλαδή δικό μας, τέλος πάντων... Νομίζω ότι τα 1450 Kb/sec download, μάλλον δεν θα τα ξαναδώ...:(
Το πιο ωραίο από όλα είναι ότι το attenuation αυξήθηκε από 30 στα 33, δηλαδή μάλλον το dslam, έστριψε από την γωνία και πήγε λίγο πιο κάτω να πάρει τσιγάρα... τι να πω ρε παιδιά...

kkgas
25-10-07, 23:07
μαλλον δεν πηγε για τσιγαρα αλλα συναντηθηκε με το δικο μου dslam για καφεδακι αλλιως δεν μπορω να εξηγησω πως συνχρονιζω μια με attenuation 25 μια 28 μια 30-31 και οι ταχυτητες αναλλογες απο 6800 στα 10527 μετα στα 2750 και παλι στα 6800 :lol: αυτο δεν ειναι dslam (αν λεω αν φταιει αυτο) αλλα ειναι ταξι με τοσα δρομολογια !!!!!!!!!!!!
και η 4νετ ???? αυτην την στιφμη δεν λειτουργουμε καλεστε μας αργοτερα!!!!!!!!! αμε γιατι οχι δεν εχω να κανω κατι αλλο θα περιμενω ποτε θα θελησετε να απαντησετε για να μου πειτε ΠΑΛΙ οτι δεν ξερετε τι φταιει!!!!!!! δεν ξερετε εσεις, δεν ξερω εγω, με βλεπω να την στησω σε κανα φαναρι και αμα δω το dslam να περναει να το ρωτησω ............................

amermi
25-10-07, 23:21
μαλλον δεν πηγε για τσιγαρα αλλα συναντηθηκε με το δικο μου dslam για καφεδακι αλλιως δεν μπορω να εξηγησω πως συνχρονιζω μια με attenuation 25 μια 28 μια 30-31 και οι ταχυτητες αναλλογες απο 6800 στα 10527 μετα στα 2750 και παλι στα 6800 :lol: αυτο δεν ειναι dslam (αν λεω αν φταιει αυτο) αλλα ειναι ταξι με τοσα δρομολογια !!!!!!!!!!!!
και η 4νετ ???? αυτην την στιφμη δεν λειτουργουμε καλεστε μας αργοτερα!!!!!!!!! αμε γιατι οχι δεν εχω να κανω κατι αλλο θα περιμενω ποτε θα θελησετε να απαντησετε για να μου πειτε ΠΑΛΙ οτι δεν ξερετε τι φταιει!!!!!!! δεν ξερετε εσεις, δεν ξερω εγω, με βλεπω να την στησω σε κανα φαναρι και αμα δω το dslam να περναει να το ρωτησω ............................

Ρίξε και καμιά ματιά μήπως δεις να περνάει και το δικό μου, των Αμπελοκήπων και πες του να γυρίσει πίσω, γιατί θα του πάρει ο διάολος τον πατέρα..!!:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.