PDA

Επιστροφή στο Forum : jetspeed 520 απορίες εγκατάστασης και άλλα



ispofacto
16-02-05, 02:21
Καλημέρα!Παιδιά χθές έκανα την αίτηση για γραμμή DSL στον ΟΤΕ. Μου έδωσε δωρεάν το παραπάνω μόντεμ και έχω κάποιες απορίες για την εγκατάσταση.
1)Για εγκατάσταση από ethernet δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω το cd με τους drivers?Στις οδηγίες χρήσεις έχει κεφάλαιο μόνο για εγκατάσταση μέσω usb και εκεί χρησιμοποιεί το cd μόνο. Δεν έχει κεφάλαιο για εγκατάσταση μέσω ethernet.
2)Επειδή θέλω να βάλω forthnet για να την ενεργοποιήσω αρκούν μόνο οι οδηγίες που βρίσκονται σε αυτή την σελίδα? http://www.forthnet.gr/templates/su...g.aspx?p=111509
3)Η συνδεσμολογία που έχω κάνει για τα φίλτρα είναι η εξής: Από την κεντρική γραμμή τηλεφώνου του σπιτιού έχω ένα διακλαδωτή μπρίζασ τηλεφώνου. Στη μία μεριά συνδέεται το ένα τηλέφωνο του σπιτιού.Εκεί έχω βάλει το ένα φίλτρο. Στην άλλη μεριά το καλώδιο πάει σε ένα δωμάτιο του σπιτιού και εκεί έχω έναν άλλο διακλαδωτή γραμμής τηλεφώνου. Στην μία μεριά αυτού του διακλαδωτή έχω συνδέσει το adsl modem και στην άλλη το τηλέφωνο του σπιτιού με παρεμβολή φίλτρου.Τα έχω συνδέσει σωστά? Χρειάζεται κάτι άλλο?Με την συνδεσμολογία αυτή υπάρχει περίπτωση να χάνω ταχύτητα από internet?
4)Το modem έχει ενσωματωμένο firewall. Πρέπει να ανοίξω κάποιες ports για να μπορώ να κατεβάζω από dc++,kazaa,exeem kai bitoternt arxeia?
5)Έχει κανείς άλλος γραμμή θεσσαλονίκη , καλαμαριά? Αν ναι πόσο καιρό του πήρε για να ενεργοποιηθεί? Στον ΟΤΕ μου είπαν 4-5 μέρες. Όταν πήρα τηλ. στον ΟΤΕ μου έπαν γύρω στις 10 μέρες. Ποιο αληθεύει?
6) Τι διαφορά έχει το PPPoA από το PPPoE και τι ακριβώς είναι? Μου έπαν στον ΟΤΕ ότι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία τι θα βάλω μιας και είμαι νέος χρήστης.
7)Πως κάνω αναβάθμιση το firmware του modem? Το αρχείο που έχω κατεβάσει έχει κατάληξη bin.

sdikr
16-02-05, 02:25
Τα greeklish δεν επιτρέπονται στο forum, κάνε edit το μήνυμα σου και γράψε το στα ελληνικά!
Κάνε επίσης τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες λειτουργίας του forum! (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr)

JohnGR
16-02-05, 16:23
1. Σωστά. Δεν χρειάζεται.

2. Ναι.

3. Πολύ σωστά τα έχεις. Να χάνεις ταχύτητα δεν νομίζω, ίσως κάτι σε attenuation, εξαρτάται και από την ποιότητα των διακλαδωτών.

4. Όχι στο firewall αλλά στο ΝΑΤ.

5. ΔΓ/ΔΑ

6. Τι έβαλες τελικά. Θα χρειαστεί αίτηση για να αλλάξεις από το ένα στο άλλο. Οι πιο πολλοί προτιμούν οΑ.

7. Μέσα από το web interface. Αναλυτικές οδηγίες στο... manual! ;)

ΥΓ: Καλώς ήρθες!

ispofacto
18-02-05, 14:29
Thanx για τις απαντήσεις!
1) Αttenuation τι ακριβώς είναι?!
2) ΝΑΤ τι ακριβώς είναι?!
3) PPPoA τελικά έβαλα χωρίς βέβεα να ξέρω γιατί το επέλεξα! ...Καλή επιλογή?!
7) Κατέβασα το manual kai το έχει όντως τελικά πως γίνεται upgrade!

JohnGR
18-02-05, 23:43
1. Ας πούμε μείωση της ισχύς του σήματος.

2. Αν θέλεις για παράδειγμα να χρησιμοποιήσεις κάποιο Ρ2Ρ θα πρέπει να του ανοίξεις κάποιες πόρτες, ή διαφορετικά να του πεις πως ότι έρχεται στην τάδε πόρτα να το στέλνεις στο τάδε PC (IP).

3. Ok!

4. ;)

iron_gr
19-02-05, 10:33
Φίλε ispofacto, κι εγώ από Καλαμαριά είμαι.

Αίτηση: 6/2/2005 από oteshop για 384/128 (7/2/2005 επιβεβαίωση)
Ενεργοποίηση: 8/2/2005
Παραλαβή modem/splitter από Courier: 11/2/2005
Συνδέθηκα στις 12/2/2005 γιατί έπρεπε να γίνει reset από τους πΟτετζήδες, μετά από επικοινωνία που είχα μαζί τους.

Δηλαδή, 7/2/2005 έγινε η αίτηση (επιβεβαίωση) και 8/2/2005, θα μπορούσα να μπω αν είχα splitter και modem/router!!!

Pagio
19-02-05, 20:09
Έγώ έκανα αίτηση Παρασκευή και Δευτέρα είχα σύνδεση με DSLAM.

Manual θα βρείς και μέσα στο CD.

Δες κι εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13651 για τα υπόλοιπα που θα χρειαστείς για P2P.

n'joy ADSL

ispofacto
20-02-05, 11:57
Παιδιά να ρωτήσω όταν το φωτάκι wan στο modem παύει να αναβοσβήνει και είναι συνέχεια αναμμένο σημαίνει ότι έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή? Μου είναι συνέχεια αναμμένο τώρα. Πήρα τηλ στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα.

JohnGR
20-02-05, 12:02
Το σίγουρο είναι ότι έχεις συνδεθεί με το DSLAM. Μένει ένα βήμα ακόμη, η σύνδεση με το ΑΤΜ δίκτυο, η οποία δεν αργεί συνήθως! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.