PDA

Επιστροφή στο Forum : Δε με θέλει το Dsl.Πρόβλημα Συχρονισμού του F200,αντιμετώπιση OTE κ' Tellas



kman_gr
16-02-05, 03:09
Γεια σας και πάλι

τελικα δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από μια απλή Dial-Up
Αυτό είναι το συμπέρασμα μου και αυτό γιατί από χτες βράδυ η DSL Μας άφησε χρόνους.
ούτε μια εβδομάδα δε δούλεψε και όσο δούλεψε περισσότερα ήταν τα Errors παρά τα ΜΒ που κατέβασα.
όπως θα καταλάβατε το ρημάδι για άλλη μια φορά δε συχρονίζει με τίποτα.

Μπας και πρέπει να σφάξω κανένα κοκόρα για να δουλέψει ή να κάνω κανά τάμα στη Τήνο;

Από τηλέφωνα και κακό άλλο Τίποτα

8:40-> τηλέφωνο στο 121. Λέω τη πίκρα μου και η απάντηση ήταν ότι υπάρχει γενικότερο πρόβλημα στο Γαλατσι και ότι μέχρι τη Πέμπτη Θα λυθεί (;;;;;;;;;)

10:00 -> τσεκάρω από το Forum ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο γαλάτσι.

10:30 -> τηλεφωνώ από τη δουλεια στη Tellas και ξανά λέω τα ίδια. Με ρώτα εαν έχω σώστα τις ρυθμίσεις και μου λέει να πάρω το απόγευμα όταν θα είμαι μπροστά από τον υπολογιστή(δεν είχε και άδικο) για να τα τσεκάρουμε από την αρχή ένα ένα.

11:00 -> τηλεφωνώ στο 1242 για αναφορά του προβλήματος. 20 λεπτά αναμονής αλλά τίποτα

12:00 -> μια από τα ίδια

18:30 -> δοκιμή από το σπίτι. ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ ΤΙΠΟΤΑ. δε συχρονίζει

18:40 -> 1242 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!! τους τα λέω. Α ξέρετε δε γνωρίζουμε τις ρυθμίσεις που Θέλει το CRYPTO και από την άλλη έχετε ήδη κάνει μια αναγγελία για πρόβλημα με τα Errors και δε μπορούμε να κάνουμε και δεύτερη
εαν δε διορθωθεί η πρώτη!!!!!
(τώρα εγώ τι να του πω?????)
{ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ!!!!!!!!!!
Χ3STIK@ για τα Errors στη προκειμένη περίπτωση έμενα με νοιάζει να συνδεθώ!!!}

το έκλεισα
και πήρα ξανά τη Tellas

μιλάω με μία κοπέλα η οποία είπε ότι θα το πρόωθήσει στο αρμόδιο τμήμα και ότι θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί μου

20:20 τηλέφωνο από Tellas να είναι καλά το παλικάρι φάνηκε ότι είναι επαγγελματίας και με γνώσεις (δε κάνω πλάκα).
Ξανα τσεκ τις ρυθμίσεις (τιποτα)

Το MODEM στη πρίζα χωρίς Splitter (τίποτα)

Το τηλέφωνο στη πρίζα χωρίς Splitter παρασιτο 0(λες και δεν έχω DSL)

μου είπε 'οτι θα το κάνει και αυτός αναγγελεία και πως αύριο θα με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν!!!!!

και βέβαια ο Μ^$%^$ πληρώνει !!!!!!

τι να πω ρε παιδιά!!!!
πάλι καλά που έιχα χαρεί που η συνδεση έγινε στις 12 μέρες ακριβώς
ΤΡΟΜΑΡΑ ΜΟΥ!!!!!!!

Καμμιά καλή ιδέα εκτός από Κουράγιο και Υπομονή !!!!!!!!

sdikr
16-02-05, 03:15
το μόνο που θα πω είναι κουράγιο,

οσον αφορά τον θόρυβο στο τηλέφωνο αυτός υπάρχει μόνο αν είναι συχρονισμένο το modem (οπότε στην δικιά σου περίπτωση είναι φυσιολογικο το να μην έχει θόρυβο)

τώρα δυστηχως τέτοιο ώρα λύση δεν θα βρείς, αλλά αυριο ψάξε για τα τηλέφωνα του dslam στην περιοχή σου και κανε τους ενα τηλέφωνο και παρακάλεσε τους να σου κάνουν reset την γραμμή

kman_gr
16-02-05, 03:17
Λες να πιάσει?????

sdikr
16-02-05, 03:20
Λες να πιάσει?????


ισως, υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις που λύθηκε το πρόβλημα με ενα reset

kman_gr
16-02-05, 03:22
Άντε να δούμε

ΣΕ ευχαριστώ πολύ

kman_gr
16-02-05, 12:54
Τώρα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ απ' ότι είπαν
ΟΛΑ οκ

αντε να δούμε!!!!

Demis11
16-02-05, 16:17
Και τι εγινέ;Μπήκες ή ταλαιπωρήσαι ακόμη;

kman_gr
16-02-05, 22:02
Π@Π@ΡΙ@

Έχω την εντύπωση ότι με δουλεύουν

δε δουλεύει τίποτα!!!!!

πως στο διάολο το είδαν οτι συχρόνισε ρε γαμώτο????

sdikr
16-02-05, 22:51
πως στο διάολο το είδαν οτι συχρόνισε ρε γαμώτο????

Αυτό το είχα πάθει με το 9106, ενώ το modem δεν συχρόνιζε αυτός το έβλεπε συχρονίσμενο, κάτι έκανε απο το κέντρο και λύθηκε

georgi0
16-02-05, 23:34
και μην ξεχνας φυσικα στον πρωτο λογ.σμο θα σου χρεώσουν την τοσο καλή υπηρεσια που σου προσφερανε στο DSL μαζί με τα αναδρομικά..

κουραγίο ... μην μασας, βρές και κανενα δανεικο modem

CRAzYMiLK
17-02-05, 00:27
Μήπως παιδες τελικα τα CRYPTO ειναι λιγο μουφα?

kman_gr
17-02-05, 11:29
Το περίεργο είναι πως
απ ότι μου είπαν από το σπίτι οι δικοί μου το modem είχε συχρονίσει
(το κόκκινο λαμπάκι,που άντε να μην πω τι μου θυμιζει, ήταν μόνιμα αναμένο)

ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ
ρε παίδες μπας και ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ το τηλέφωνο στο DSLAM ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ?

MiDWaN
17-02-05, 12:16
Δεν ξέρω αν κατάφερες κάτι, πάντως σε μένα έτυχε το CRYPTO να έχει πρόβλημα και να μην συγχρονίζει.

Δοκίμασε και κανένα άλλο μόντεμ αν μπορείς...

NLS
17-02-05, 13:43
ρε παιδιά που βρίσκουμε το τηλέφωνο του DSLAM μας;

εμένα συγχρονίζει αλλά δεν παίρνω IP ξαφνικά σήμερα το πρωί (εκεί που δούλευε)

πήρα και 121 (ξέρετε καμιά 10αρια μέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!), 1242 (ξέρετε δεν έχετε modem του ΟΤΕ... το ξέρω δεν έχει πρόβλημα το modem... ναι πάρτε τις βλάβες), 13800-2-3 (πάρτε τον ΟΤΕ!!!!!!!!!!!!)

τώρα θα ξαναπάρω την τελλάς... θα τους ψάλω και θα δούμε
εγώ σε αυτούς υπέγραψα, θα μου διακόψουν την DSL αν τους διακόψω, ΓΙΑΤΙ λοιπόν να ασχοληθώ ΕΓΩ με τον ΟΤΕ;

nightsky_30
18-02-05, 22:47
Εμένα πάντως η Tellas και με δουλεύει και δεν καταδέχεται να με πάρει κανένας τηλέφωνο παρά τα αμέτρητα που τους έχω πάρει εγώ και τα emails και τα fax που έχω στείλει. Μετά από αίτηση τον Δεκέμβριο μου έστειλαν αυτόν τον μήνα modem PSTN ενώ έχω γραμμή ISDN και έκτοτε αφού χρέωσαν αβίαστα το λάθος σε εμένα (που ποτέ δεν είπα ότι έχω PSTN), μου είπαν αρκετές φορές ψέματα ότι το ζήτημα θα λυθεί άμεσα και τίποτα. Εντύπωση μου έχει κάνει η ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ τους μια και δεν επικοινωνεί κανείς μαζί μου να με ενημερώσει παρά τις πολλές μα πάρα πολλές φορές που το έχω ζητήσει. Κρίμα, το έχω μετανιώσει πικρά που υπέγραψα με την απαράδεκτη αυτή εταιρία.

ermis333
19-02-05, 01:26
NLS η βλάβη είναι στη γραμμή του σπιτιού σου οπότε εσύ πρέπει να πάρεις τον ΟΤΕ τηλέφωνο....



nightsky 30 Στο συμβόλαιο που είχες υπογράψει θα είχες βάλει κατά λάθος PSTN (σίγουρα πράγματα)....ξαναπάρε τηλέφωνο και ζήτα κανέναν προϊστάμενο....απειλώντας τους με διακοπή...και αρνήσου κατηγορηματικά οποιαδήποτε απάντηση του στύλ θα επικοινωνήσουμε εμείς μαζί σας κτλ.. ΑΠΑΙΤΗΣΕ ΤΟ...Αλλιώς πετάξου στα κεντρικά της Τελλάς στο Μαρούσι και ζήτα αλλαγή του modem.

sdikr
19-02-05, 04:16
NLS η βλάβη είναι στη γραμμή του σπιτιού σου οπότε εσύ πρέπει να πάρεις τον ΟΤΕ τηλέφωνο....
οχι αν έχει πάρει ΑΡΥΣ απο την Τελλάς, σε αυτή την περίπτωση υπέυθηνη είναι η Τελλάς,

ermis333
19-02-05, 05:01
οχι αν έχει πάρει ΑΡΥΣ απο την Τελλάς, σε αυτή την περίπτωση υπέυθηνη είναι η Τελλάς,


Θεωρητικά ναι....ουσιαστηκά όχι, με την κόντρα μεταξύ έναλλακτικών και ΟΤΕ κάτι τέτοιο μένει μόνο στα χαρτιά.

sdikr
19-02-05, 05:09
Θεωρητικά ναι....ουσιαστηκά όχι, με την κόντρα μεταξύ έναλλακτικών και ΟΤΕ κάτι τέτοιο μένει μόνο στα χαρτιά.

Μα αμά πάρεις τον οτε, δεν μπορεί καν να δεί οτι έχεις adsl γιατί απλά δεν είναι στο όνομα σου, ΄
Αν η τελλάς ή ο οποιος άλλος Isp θελεί να δώσει ΑΡΥΣ ας αναλάβει και τις ευθήνες του.

Δεν έχει να κάνει με την κόντρα μεταξύ οτε - εναλλάκτικων, έχει να κάνει με το ότι βαριούνται στους εναλλακτικούς να πάρουν τηλέφωνο στον οτε να πουνέ οτι μια γραμμη που έχουν σαν ΑΡΥΣ δεν δουλέυει.

Τον απλό τον χρήστη όμως γιατί να τον ενδιαφέρει αυτο;
Στην τελλάς πληρώνει πρόσβαση και internet

ermis333
19-02-05, 12:49
Δεν διαφωνώ Sdikr με την κεντρική ιδέα...αλλά άμα διαβάσεις και το υπόλοιπο Forum θα δείς πως και οι υπόλοιποι που δίνουν χονδρική το ADSL πάλι τα ίδια λένε...πάρτε ΟΤΕ κτλ. που σημαίνει ότι δεν υπάρχει το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο ή ακόμα και οι κατάλληλες συμφωνίες για να γνωρίζει ο τελικός χρήστης που πρέπει να απευθυνθεί για το όποιο πρόβλημά του.

Ας ελπίσουμε σύντομα να κατατεθεί το νέο νομοσχέδιο για τις τηλεπικοινωνίες (αμην και πότε)

kman_gr
21-02-05, 11:11
Πάει η πρώτη εδβομάδα τπου έχω πρόβλημα και ακόμα τίποτα!!!!!!!
αύριο θα έρθει τεχνικός να τσεκάρει τη γραμμή. και εαν συνδεθεί θα πρέπει να
του δώσω και 30€.

Tώρα λέω εγώ εαν το πρόβλημα το προκαλεί το Modem που μου έδωσε η tellas τι πρέπει να κάνω????

npats
21-02-05, 13:15
Tώρα λέω εγώ εαν το πρόβλημα το προκαλεί το Modem που μου έδωσε η tellas τι πρέπει να κάνω????


Aν ο τεχνικός καταφέρει να εντοπίσει την βλάβη και την επιδιορθώσει , τότε ζητησέ του ευγενικά κάποιο χαρτί που θα αναφέρει την αιτία του προβλήματος.

Αν δεν θέλει να στο δώσει επιτόπου, μπορεί να γίνεται να το πάρεις μετά απο επίσημη αίτηση στην υπηρεσία του (την οποία εννοείται οτι θα πρεπει να ενημερώσει για την εργασία του και την εκβασή της ).

Σε περίπτωση που προκύπτει ότι η βλάβη αφορούσε το μόντεμ που σου προμήθευσε η tellas και καταφέρεις να το πάρεις αυτό γραπτά ,σίγουρα θα έχεις ένα ισχυρό χαρτί στα χέρια σου να πιέσεις και να διεκδικήσεις κάποια χρήματα.

kman_gr
21-02-05, 14:31
Μολίς με πήραν τηλέφωνο από tellas και τους είπα τι μου είπε ο ΟΤΕ

Έτσι λοιπον εαν αυριο με χρεώσουν 30€ (τότε θα έχει πρόβλημα το CRYPTO)
σε αυτή τη περίπτωση θα τους στείλω με fax την απόδειξη που θα μου κόψει ο τεχνικός
έτσι ώστε να μου αφαιρέσουν το ποσό αυτό από τον επόμενο λογαρισμό της Tellas

Πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει. Πάντως σήμερα καλού κακού θα δοκιμάσω και
ένα άλλο ΜΟDEM (crypto πάλι) το οποίο λειτουργεί κανονικά στο φίλο από τον οποίο το πήρα

planaristos
21-02-05, 14:45
Και εγω είμαι ένας πικραμένοςμε το Crypto...Εδώ και 7 μέρες δεν συγχρονίζει με τίποτα.Και ΟΤΕ πήρα και Φόρθνετ αλλα τίποτα...Με δουλεύουν κανονικά!!!!Είμαι σε απογνωση....Σκέφτομαι να αλλάξω μοντεμ τελικά.Την έφαγα κανονικά

kman_gr
21-02-05, 16:36
Κατσε να δω και εγώ τι θα γίνει,πραγματικά εύχομαι να είναι πρόβλημα του Modem
και να σου πώ την αλήθεια δε περιμένω να είναι κάτι άλλο!

Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ του ΟΤΕ θα έρθει αυρίο μονο και μόνο να πάρει τα 30€.
γιατί έτσι όπως μου τα είπαν από το τηλέφωνο κατάλαβα ότι το πρόβλημα το έχω εγώ και
όχι το DSLAM.

planaristos
21-02-05, 20:18
Εμένα θα έρθει μεθαυριο,Γράψε τι σου έκανε για να είμαι και εγώ προετοιμασμένος.Απο την φορθνετ μου ειπαν να αλλαξω ένα σωρό ρυθμίσεις αλλα δεν έγινε τίποτα.Και μου απέκλεισαν σχεδόν την περίπτωση να φταίει το μοντεμ,Μαλλον πρέπει να έχουμε το ίδιο πρόβλημα τι μαλλον σίγουρα!!!

sdikr
21-02-05, 22:51
Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ του ΟΤΕ θα έρθει αυρίο μονο και μόνο να πάρει τα 30€.
γιατί έτσι όπως μου τα είπαν από το τηλέφωνο κατάλαβα ότι το πρόβλημα το έχω εγώ και
όχι το DSLAM.
Αυτή είναι η κλασική απάντηση απο τον οτε, σε εναν γνωστό που είχα δοκιμάσει με 530 δεν δούλευε με τίποτα, 2 ώρες στο τηλέφωνο και να μου λένε οτι το dslam είναι εντάξει και οτι αν έρθει να το δεί κάποιος θα με χρεώσουν.
πήρα το 530 το πήγα στο γραφείο (που ξέρω οτι δουλέυει η γραμμή) συχρόνισε με την μία, πήρα το zyxel (που δουλέυε κανα χρόνο στην γραμμή στο γραφείο) στο φιλαράκι και δεν δούλευε.

*** ΠΡΟΣΟΧΗ υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχουν κάνει καμία στραβή αυτοί, γιατί εγώ τους είχα πάρει κυριακή, και την δευτέρα δούλευε το Modem πρίν έρθει ο τεχνικός, (και αφού τους πήρα και τους ξέχ****α) τους είπα να μην τον στείλουν

planaristos
21-02-05, 23:19
Αυτή είναι η κλασική απάντηση απο τον οτε, σε εναν γνωστό που είχα δοκιμάσει με 530 δεν δούλευε με τίποτα, 2 ώρες στο τηλέφωνο και να μου λένε οτι το dslam είναι εντάξει και οτι αν έρθει να το δεί κάποιος θα με χρεώσουν.
πήρα το 530 το πήγα στο γραφείο (που ξέρω οτι δουλέυει η γραμμή) συχρόνισε με την μία, πήρα το zyxel (που δουλέυε κανα χρόνο στην γραμμή στο γραφείο) στο φιλαράκι και δεν δούλευε.

*** ΠΡΟΣΟΧΗ υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχουν κάνει καμία στραβή αυτοί, γιατί εγώ τους είχα πάρει κυριακή, και την δευτέρα δούλευε το Modem πρίν έρθει ο τεχνικός, (και αφού τους πήρα και τους ξέχ****α) τους είπα να μην τον στείλουν
Δηάδή τι πιστευεις??Δεν ειναι τρελό να δουλευεις κανονικα 3 μήνες και ξαφνικά η γραμμή να κάνει line down?Μου φαίνεται κουφό το πρόβλημα να το έχω μονο εγώ και ο οτε να με διαβεβαιώνει οτι η γραμμή είναι ΟΚ.Είναι εντελώς εξωφρενικό!!Δεν μπορώ να βρώ ακρη με τίποτα και εντωμεταξύ η συνδρομή καλά τρέχει>>>>Αυτά για το ADSL στην Ελλάδα!!!

sdikr
21-02-05, 23:24
Δηάδή τι πιστευεις??Δεν ειναι τρελό να δουλευεις κανονικα 3 μήνες και ξαφνικά η γραμμή να κάνει line down?Μου φαίνεται κουφό το πρόβλημα να το έχω μονο εγώ και ο οτε να με διαβεβαιώνει οτι η γραμμή είναι ΟΚ.Είναι εντελώς εξωφρενικό!!Δεν μπορώ να βρώ ακρη με τίποτα και εντωμεταξύ η συνδρομή καλά τρέχει>>>>Αυτά για το ADSL στην Ελλάδα!!!

εγώ τι πιστέυω (αφού έχεις ρίξει μια ματιά στην καλοδιωση σου και της ρυθμίσεις) οτι κάτι παίζει απο τον οτε, πάρε τους τηλέφωνο και ζήτα reset της γραμμής

kman_gr
22-02-05, 10:56
Λοιπόν μετά από ακριβώς 1 εβδομάδα επιτέλους όλα ήρθαν στη θέση τους.

Ο τεχνικός με πήρε το πρωί (8:00) να με ρωτήσει εαν εξακολουθεί το πρόβλημα.
Όταν του είπα ότι ακόμα δε λειτουργεί τίποτα μου είπε πως θα κατέβει στο DSLAM να το τσεκάρει
και θα με ξαναπάρει.

9:45 -> με πήρε τηλέφωνο πως έχει συχρονίσει.όντως!!!!!!!
Επίσημα μου έιπε πως η βλάβη ήταν κολλημένο DSLAM και πως με ένα RESET συνήλθε!

planaristos
23-02-05, 12:38
Τελικά και με εμένα με ένα ρεσετ απο το DSLAM επανηλθε....

@ ADSLgr.com All rights reserved.