PDA

Επιστροφή στο Forum : Και κάτι καλό για τον οτε



Dionyssios
16-02-05, 13:23
Και για να προλάβω τους καλοθελητές, είμαι τεχνικός σε μια εταιρεία που ΔΕΝ έχει σχέση με τον ΟΤΕ εκτός του ότι έχουμε μια ADSL 1024. Η συνδρομή είναι με την HOL.

Πρίν λίγο καιρό κοιτώντας το info page του router μας μου έβγαλε ότι η γραμμή μας είναι 960/100 (!?!?!?)
Πήρα λοιπόν τις βλάβες και ανεφερα το πρόβλημα μου περιμένοντας ότι θα πάρει καμμια βδομάδα να λυθει... Αφησα λοιπον το τηλέφωνο μου για να επικοινωνησει τεχνικός...

Φανταστείτε την έκπληξη μου όταν, μετά από μία ώρα, με κάλεσε ο τεχνικός και, για μια ώρα περίπου, κάναμε δοκιμές μέχρι να λυθεί το πρόβλημα μου.
Εκτός αυτού ήταν ευγενικότατος...

Αυτα..

wolfman
16-02-05, 13:27
Οταν θέλουν μπορούν. Το θέμα είναι πότε θέλουν? Και γιατί θα πρέπει να επαφίεσαι στην καλή διάθεση του καθενός υπαλλήλου?

Dionyssios
16-02-05, 13:48
Δεν ξέρω πότε θέλουν αλλά διάβασε και το άλλο θέμα που άνοιξα να δεις τι γίνεται όταν δεν θέλουν....

stknightmare
16-02-05, 13:55
Βασικα το καλυτερο ειναι να τους πιασεις με το γλυκο πρωτου τους πιασεις με τις φωνες....

NIB
16-02-05, 15:56
Άμα έχεις γρήγορη σύνδεση και γενικά επαγγελματικό πακέτο, οι εταιρίες σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

pelasgian
16-02-05, 16:08
Βασικα το καλυτερο ειναι να τους πιασεις με το γλυκο πρωτου τους πιασεις με τις φωνες....

Παν μέτρον άριστον. Ούτε το γλύψιμο είναι μέτρο, ούτε το ξέχεσμα.
Αφενώς πρέπει να γίνεται σαφές ότι ό,τι λέτε δεν είναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ στο υπάλληλο. Αυτό γίνεται απλά με τη χρήση παθητικών προτάσεων, π.χ.:

αντί:
«όλο προβλήματα μου δημιουργεί η κωλοσύνδεσή σας από τον κωλό-πΟΤΕ σας»
λέμε:
«μου έχουν δημιουργηθεί προβλήματα στη σύνδεση»
(εξυπακούεται ότι είναι από τον ΟΤΕ, δεν υποννοεί ότι φταίει ο υπάλληλος και μένει ανοικτό το ενδεχόμενο ότι αυτός είναι ο «σωτήρας σας».)

αντί:
«πληρώνω τόσα λεφτά, είσαστε οι ακριβότεροι στην ευρώπη, ΜΑΣ τα πρήξατε κλπ, θα μου το φτιάξεις ρε φίλε, ή θα σου αυτώσω ό,τι έχεις και δεν έχεις, έχεις την υποχρέωση να μου το φτιάξεις ρε σκουλίκι βολεμένε του ΟΤΕ κλπ»
λέμε:
«έχετε υπόψιν σας τι φταίει; μπορείτε να με βοηθήσετε στην αποκατάσταση της βλάβης/δισλειτουργίας;»
Γενικά στο τηλέφωνο κάνεις ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, όχι δηλώσεις. Δεν είναι κύρηξη πολέμου, είναι αίτηση (στη βάση υποχρέωσης) για παροχή υπηρεσίας. Τις δηλώσεις αφήνεις να τις κάνουν ΑΥΤΟΙ και να δεσμευτούν/φιλοτιμηθούν.

Το μέτρο, οι καλοί τρόποι, η ψυχραιμία και η αντίληψη των «παράπλευρων μηνυμάτων» φέρνουν την επιτυχία.

pelasgian
16-02-05, 16:11
Άμα έχεις γρήγορη σύνδεση και γενικά επαγγελματικό πακέτο, οι εταιρίες σε αντιμετωπίζουν διαφορετικά.

ή αυτοί που έχουν επαγγελματικές συνδέσεις έχουν και επαγγελμετικούς ΤΡΟΠΟΥΣ.

Έμπα στα παπούτσια του ΟΤΕτζή: «ωχ, 384, κάνα κωλόπαιδο που κατεβάζει 24/7 πορνό θα είναι και θα μου τα πρίξει τώρα και ποιος τον ακούει!»

«1024, χμ, κάνας γιατρός θα είναι!»

Κατάλαβες τι γίνεται;

apolos
16-02-05, 16:41
Γενικά στον ΟΤΕ φαίνεται ότι δίνουν κάποια βάση στα θέματα της συμπεριφοράς και της εξυπηρέτηαης τελευταία, όσον αφορά τους υπαλλήλους τουλάχιστον και όχι τόσο την ίδια την εταιρία. Πρέπει να έχουν κάνει αρκετές αλλαγές στα τμήματα εξυπηρέτησης και να έχουν βάλει χέρι στους κάφρους που τα κατέκλυζαν παλιότερα. Πλησιάζουν βέβαια και οι εθελούσιες έξοδοι σιγά σιγά....;) :twisted:

kadronarxis
16-02-05, 17:16
Ωραία τα λέει ο pelasgos.
Και αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι μπαίνουν εδώ μέσα, και κάνουν και διαφήμιση τον οτε, οι υπάλληλοί του.

"είναι καλύτερα οτέ και οτενέτ, διότι πληρώνεις έναν λογαριασμό".

Έτσι μου ρχεται να πάρω κανέναν εκτοξευτήρα πυραύλων, να πάω στον οτε, και να γίνει της πόπης. Να μη μείνει τίποτα.Λαμπόγυαλο.

Μετά ας έρθουν να ξαναπούνε για overbooking και τέτοια.

EvilHawk
16-02-05, 17:50
"είναι καλύτερα οτέ και οτενέτ, διότι πληρώνεις έναν λογαριασμό".
Φιλική παρατήρηση!
Το παραπάνω χαρακτηρίζει κάποιον υπάλληλο ?

Αλλά ακόμα καi να είναι κάποιος τί έγινε?

Τον καθιστά υπόλογο, αναξιόπιστο μή σοβαρό ?
Θα πρέπει να τον κάνουμε τον σάκκο του μπόξ για να εκτονωθούμε?

Το ρωτάω γιατί πραγματικά δεν το κατάλαβα ποτε αυτό το πράγμα με τους "υπαλλήλους", για οποιονδήποτε χρήστη και οποιαδήποτε εταιρεία και να έγινε αυτό!

Dionyssios
17-02-05, 11:18
Ωραία τα λέει ο pelasgos.
Και αυτό που μου τη δίνει περισσότερο είναι ότι μπαίνουν εδώ μέσα, και κάνουν και διαφήμιση τον οτε, οι υπάλληλοί του.

"είναι καλύτερα οτέ και οτενέτ, διότι πληρώνεις έναν λογαριασμό".

Έτσι μου ρχεται να πάρω κανέναν εκτοξευτήρα πυραύλων, να πάω στον οτε, και να γίνει της πόπης. Να μη μείνει τίποτα.Λαμπόγυαλο.

Μετά ας έρθουν να ξαναπούνε για overbooking και τέτοια.

Ελπιζω να μην εννοεις εμενα φιλε μου, διότι αυτο που λες


"είναι καλύτερα οτέ και οτενέτ, διότι πληρώνεις έναν λογαριασμό".

το έγραψα και εγω σε άλλο θέμα μου.. Δηλαδη επειδη νομιζω ότι ειναι καλυτερα να μην έχω 3 λογαριασμούς να πληρώσω για το ίδιο πράγμα (π.χ. 1) ΟΤΕ (παγιο), 2) Hol (τηλεφωνία) και 3) Forthnet providing ) και να πηγαίνω σε ένα φορέα και να τα πληρωνω με κάνει και υπάλληλο του ΟΤΕ? Μου φαίνεται ότι κάνεις κάποιο λαθάκι...

mindtrapper
17-02-05, 22:34
Απλά επειδή μου φαίνεται οτι πάει να ξεφύγει, θα παρακαλέσω να συνεχιστεί η συζήτηση σας από τωρα με πμ και να μείνουμε εντος θέματος στο topic.

@ ADSLgr.com All rights reserved.