PDA

Επιστροφή στο Forum : Και κάτι κακό για τον οτε



Dionyssios
16-02-05, 13:45
Μετά από δύο χρόνια επιτυχούς χρήσης της DSL στο γραφείο της εταιρείας μου, αποφάσισα να παρω DSL και στο σπίτι. Αποφάσισα να πάρω OTE και ΟΤΕνετ για δύο πολύ βασικούς λόγους..
1ον) Δεν παρέχεται γραμμή από κανέναν άλλο στην περιοχή μου
2ον) Κακά τα ψέματα είναι πολύ βολικό να έχεις ένα λογαριασμό να πληρώσεις

Με το που έκανα την αίτηση μετά απο δύο ώρες με πήραν τηλ. για την επιβεβαίωση (και σκέφτηκα "πωπω κοίτα να δεις ταχύτητα") και φυσικά τους ρώτησα "Πότε περίπου θα γίνει η ενεργοποίηση της γραμμής?" Η απαντηση τους : "Βλέπω ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σας οπότε θα κάνει καμμιά εβδομάδα" Ξανασκέφτηκα : "πωπω κοίτα να δεις ταχύτητα"
... Περνάει η πρώτη εβδομάδα και είπα να δω τι γίνεται, οπότε πήρα το 134.
"Η αιτηση σας βρίσκεται στο 2ο στάδιο, μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση"

.... Περνάει και η δεύτερη εβδομάδα χωρίς να γίνει τίποτα οπότε ξαναπαίρνω το 134.
ΟΤΕ: "Η αιτηση σας βρίσκεται στο 2ο στάδιο, μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση"
Εγώ : "Αυτό μου είπατε και την προηγούμενη εβδομάδα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα?"
ΟΤΕ: "Δυστυχώς δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα στους servers (???) αλλα ήδη λύνεται και μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση της γραμμή σας... Βλέπω ότι υπάρχουν 32 αιτήσεις στην περιοχή σας οπότε θα γίνει πολύ γρηγορα"...

Περνάει και η τρίτη εβδομάδα οπότε και ξαναπαίρνω το 134...
ΟΤΕ: "Η αιτηση σας βρίσκεται στο 2ο στάδιο, μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση"
Εγώ : "Αυτό μου είπατε και την προηγούμενη εβδομάδα και την προπροηγούμενη εβδομάδα, υπάρχει ακόμα πρόβλημα?"
ΟΤΕ: "Δυστυχώς το πρόβλημα στους servers (???) λύθηκε αλλά τωρα δεν υπάρχουν διαθεσιμες πόρτες αλλά σίγουρα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση της γραμμή σας"...

... Την Πέμπτη της 4ης εβδομάδας ξανα-ματα-παίρνω το 134 (και αφού έχω κάνει κολλητηλικια με τους τηλεφωνητες)

ΟΤΕ: "Η αιτηση σας βρίσκεται στο 2ο στάδιο, μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση"
Εγώ : "Αυτό μου είπατε και την προηγούμενη εβδομάδα και την προπροηγούμενη εβδομάδα και την προ-προ-προηγούμενη εβδομάδα, υπάρχει ακόμα πρόβλημα?"
ΟΤΕ: "Δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχουν διαθεσιμες πόρτες αλλά σίγουρα μέσα στην εβδομάδα θα γίνει και η ενεργοποίηση της γραμμή σας"...

... Την Τρίτη 15/2/2005 το πρωί (η αίτηση είχε γίνει 12/1/2005) δεν άντεξα και έστειλα το εξής e-mail στον ΟΤΕ :

Υπαρχει το εξης (απαραδεκτο για εμενα) προβλημα. Έκανα αίτηση για DSL στο σπιτι στις 13 Ιανουαρίου 2005, έχοντας ελέγξει το site σας για διαθεσιμότητα στην περιοχή μου και επιβεβαιωνοντας ότι υπάρχουν διαθέσιμες γραμμες. Μετά από καμμιά εβδομάδα επικοινώνησα με το 134 και μου είπαν ότι όλα βαινουν καλώς και ότι μέσα σε μία εβδομάδα θα έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή. Πέρασε μια εβδομάδα (2η) χωρίς να γίνει τιποτα και ξανακαλώ το 134 και με εκπληξη μου ανακοινωνουν ότι υπάρχει πρόβλημα στις διαθέσιμες γραμμές και ότι θα κάνει άλλη μια εβδομάδα (3η) Περιμένω υπομονετικά να περάσει άλλη μια εβδομάδα και ξαναπαίρνω τηλέφωνο στο 134. Αυτή την φορά μου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στους servers και ότι θα πάρει άλλη μία εβδομάδα (4η !!!) Είπα τι να κανω θα περιμένω.. Αφού πέρασε και αυτή η εβδομάδα χωρίς να γίνει τίποτα κάλεσα στο 134 την Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου (2 μέρες πριν κλείσουμε 1 μήνα) και φυσικά μου είπαν ότι θα ενεργοποιηθεί την επόμενη εβδομάδα. Αυτά είναι πράγματα απαράδεκτα. Υποτίθεται ότι ο ΟΤΕ εκσυγχρονιζεταί και αναβαθμίζει τις υπηρεσίες του. Είμαι τεχνικός Η/Υ και όσες γραμμες DSL εχω εγκαταστήσει η ενεργοποιηση τους έκανε πάνω από μήνα, έχοντας ακούσει άπειρες δικαιολογίες για την καθυστερηση των. Περιμένω έγγραφη απάντηση σας με συγκεκριμένη ημερομηνία ενεργοποίησης της γραμμής μου.


... Μετά από 2 ώρες με κάλεσαν στο κινητό μου να μου πουν ότι την Πέμπτη θα παραλάβω το πακέτο στο σπίτι μου. Διαβολική συμπτωση ή και ο άγιος φοβέρα θέλει? και φυσικά δεν ξέρω αν λάβω το... χμμμ "πακέτο" θα περιμένω αλλο ...χμμμ "λίγο" για να γίνει η ενεργοποιήση της DSL. Θα σας ενημερώσω για οτιδήποτε γίνει... Μέχρι τότε τα σχόλια δικά σας...

EvilHawk
16-02-05, 15:10
Μετά από 2 ώρες με κάλεσαν στο κινητό μου να μου πουν ότι την Πέμπτη θα παραλάβω το πακέτο στο σπίτι μου. Διαβολική συμπτωση ή και ο άγιος φοβέρα θέλει?

Προφανώς σύμπτωση! Δεν νομίζω ότι ένας οργανισμος που εχουν συνηθίσει σε εργασία με ταχύτητες δημοσίου εχει τόση άμεση ανταπόκριση στα παράπονα! ;)

The_StarGazer
16-02-05, 17:06
Θα συμφωνησω με τον EvilHawk. Δυστηχως φιλε μου εαν ηταν εταιρια εξωτερικου τοτε θα σου ελεγα οτι "Ναι ακουσαν το παραπονο σου και ενεργησαν αναλογα."
Αλλα τωρα ....μαλλον για συμπτωση το κοβω και 'γω

Dionyssios
17-02-05, 22:14
Λοιπόν Παιδιά,

Σήμερα έλαβα το "πακέτο"
Τα σύνδεσα όλα, ακολούθησα πιστά τις οδηγίες και... Δεν θα το πιστέψετε... ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΕΛΕΙΑ...
Και μετά από μισή ώρα άρχισαν τα παρατράγουδα.... Η καταραμένη ΔΕΗ έριξε το ρεύμα. Οταν ήρθε μετα από λιγα δευτερόλεπτα με φρίκη βλέπω το διαβολικό κόκκινο φωτάκι πάνω στο jetspeed. βρε τι ρεσταρτ τι ρεσετ, τι βγαλσιμο απο την μπριζα δεν καταλαβαινει τίποτα... Πηρα κι εγω ο δυσμοιρος τηλ στο 1242 να δω τι θα μου πουνε... ΜΠΑ! που λενε και οι ΑΜΑΝ... επειδη ο ΟΤΕ εβαλε τετραψηφιο για την DSL σημαινει οτι θα απαντάνε κιολας? 19 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα... Ασε μια η ΧΟΛ (συν. αναμονη γυρω στα 30') και μια το 1242 παει μια ωρα απο την ζωη μου...

Τι να πω.. Κρίμα

porosis
17-02-05, 22:19
Dionyssios, πάρε 121 δήλωσε βλάβη και πες να κάνουν reset την γραμμή σου

kadronarxis
17-02-05, 22:30
Ένα κακό να πω και εγώ για τον οτέ;

Είναι μονοπώλιο, και ότι και να μας πασάρουνε το τρώμε.
Τους παίρνεις τηλέφωνο για χάλια ταχύτητες, και μόνο που δεν σε βρίζουνε.
ΠΛηρώνεις σου λένε, 20 ευρώ το μήνα για ΤΗΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 384, και κατεβάζεις με 10kbyte/sec, και θέλεις και παραπάνω;

Αυτό αν δεν λέγεται κατάντια, τότε τι είναι.

Dionyssios
18-02-05, 10:23
Dionyssios, πάρε 121 δήλωσε βλάβη και πες να κάνουν reset την γραμμή σου

Δεν εχει πρόβλημα η γραμμή μου φίλε μου. Εχω δευτερο μοντεμ και λειτουργει μια χαρα..

Τελικά πήρα το 1242, το 8011135555 και τελος το 121 και δηλωσα βλαβη του μοντεμ για αντικατάσταση.. Να δουμε πόσα χρόνια θα κάνει...

ipo
18-02-05, 10:49
Δεν εχει πρόβλημα η γραμμή μου φίλε μου. Εχω δευτερο μοντεμ και λειτουργει μια χαρα..

Τελικά πήρα το 1242, το 8011135555 και τελος το 121 και δηλωσα βλαβη του μοντεμ για αντικατάσταση.. Να δουμε πόσα χρόνια θα κάνει...

Αν πάρουν χαμπάρι ότι κάηκε μετά από διακοπή ρεύματος, θα σου πουν ότι είναι δική σου η ευθύνη (που είναι όντως) και δεν θα δεχτούν να στο αντικαταστήσουν. Πρόσεξε τι θα τους πεις, και κυρίως αγόρασε ένα UPS.

Re-Ti-Re
18-02-05, 12:02
Σωστός ipo. :thumbsup1
Dionyssios, πάρε ένα ups Line Interactive με Automatic Voltage Regulator (AVR).
Και δεν θα κάψεις άλλη συσκευή. :idea:

or1onas
18-02-05, 13:25
Dionyssios, σε ποιά διεύθυνση έστειλες email?????
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το θέμα!!!!

Dionyssios
22-02-05, 13:23
Βασικα συμπληρωσα την φορμα που βρισκεται στο ote.gr και κάπου βρήκα ένα mail (δεν θυμαμι που, δεν θυμάμαι ποιο δυστυχώς)

Αυτά..

@ ADSLgr.com All rights reserved.