PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS!!Μην τούς πιστεύετε...



geokou
25-10-07, 14:04
Μην πιστεύετε την Τ.Υ της Forthnet. Οτι κακό και να συμβαίνει ,χαμηλές ταχύτητες,αποσυνδέσεις,ειναι πρόβλημα δικό τους και όχι της γραμμής σας ,η του καλωδίου σας η οτιδήποτε άλλο σας πούν.
Εχω κάνει σύμβαση από τις αρχές του 2007 ,και ενεργοποιήθηκε τον Απρίλιο του 2007.Μεχρι τότε ήμουνα στον ΟΤΕ με Provider ADSL την Forthnet.Ολα ωραία και καλά.
Μόλις όμως ενεργοποιήθηκε το Forthnet2 Play άρχισαν και τα προβλήματα. Αποσυνδέσεις άπειρες,
ταχύτητες της ...πλάκας(682Κbps...που και που έβλεπα και καμμιά τρομερή ταχύτητα ...1.2Μbps
από τα 24Μbps .που διαφήμιζει η Forthnet) και το χειρότερο απ'ολα ,στην γραμμή ειχα θόρυβο.
Θόρυβο σε τέτοιο βαθμό ,που μερικές φορές έπρεπε να κλείνω το adsl για ν'ακούω καθαρά τον
συνομιλητή μου.
Εκάλεσα άπειρες φορές την Τ.Υ Forthnet. Ένας μου έλεγε ότι το καλώδιο πού ειχα τραβήξει
απο την είσοδο του ΟΤΕ μέχρι το PC ,ηταν πολύ μακρύ και ο τύπος του καλωδίου δεν ήταν κατάλληλος.Εξ 'ου και τα προβλήματα . Αγόρασα σαν ...μ.. καινούργιο καλώδιο.Τίποτα.Μια απ'τα ίδια.
Άλλος ότι φταίνε τα φίλτρα. Πήρα καινούργια σαν ...μ.. Τίποτα τα ιδια.Αποσυνδέσεις ,χαμηλές ταχύτητες και αυτός ο εκνευριστικός θόρυβος ..εβασίλευαν σταθερά.
Άλλος κάντε ασύρματη την σύνδεση γιατί το καλώδιό σας ειναι πολύ μακρύ.
Τάσκασα πάλι σαν..μ..και έκανα ασύρματο ενα Linksys router .πού ήδη είχα.Μια κατοστάρα !!
Τίποτα μία απ' τα ίδια.
Μέχρι που απογοητεύτηκα εντελώς και σταμάτησα κάθε προσπάθεια, που ούτως η άλλως έπεφτε στο κενό. Είπα μέσα μου.Πηγαίνετε να π...ε , στο τέλος του χρόνου σας αφήνω ΓΕΙΑ και ψάχνω
γιά άλλες ...πορτοκαλιές.
Και ξαφνικά ένα ωραίο πρωινό... ώ του θαύματος όλα τα προβλήματα εξαφανίστηκαν.
Πάνε και οι αποσυνδέσεις, ταχύτητα περίπου κλειδωμένη στα 13.5Μbps, και αυτός ο καταραμένος θόρυβος ήταν παρελθόν .Μετα από σχεδόν 6 ολόκληρους μήνες ,ταλαιπωρίας
και απογοήτευσης ,τα πάντα λύθηκαν ,χωρίς εγώ να κουνήσω ούτε το δαχτυλάκι μου.
Και χωρίς να αλλάξω κάτι απ' το αρχικό μου Hardware.
ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΗΤΑΝ Η Forthnet ,και μόνον αυτή.
Γι'αυτό μην πέφτετε στην παγίδα ,αλλάξτε τους τα φώτα ,και μην τους αφήνετε ν'αλλάζουν..
τα δικά σας.

Hawk-
25-10-07, 14:49
Πωπωπω... :sorry: Τουλάχιστον τώρα είσαι οκ ρε φίλε... τι να πω.

Καλά, από μεταθέσεις ευθυνών είμαστε πρώτοι σαν Έλληνες έτσι κι αλλιώς...

Fuzzy
25-10-07, 15:46
Ναι αλλα οτι ειναι βραχυκυκλωμενες δυο συσκευες τηλεφωνου σπιτι σου δεν σου το ειπαν!?? Χα χα χα!!:oneup:
Για το καλωδιο μου το εχουν πει και μενα! Βεβαια τους ειπα οτι ειναι μισο μετρο οποτε μετα μου ειπαν για τα φιλτρα κλπ κλπ....
Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο ετσι ακριβως ειναι. Εγω παντως σημερα του ενημερωσα οτι θα διακοψω το 2play διοτι ειναι ανικανοι να παρεχουν το service για το οποιο πληρωνω, προκαταβολικα τους ειπα οτι σε καμμια περιπτωση δεν θα πληρωσω τα 70 ευρο για την διακοπη (θα τους στειλω και FAX) και δευτερα παω στον OTE να ζητησω φορητοτητα του νουμερου ξανα σε αυτον. Απο εκει και περα θα βαλω 2Mbps με τον ΟΤΕ. Καλυτερα να πληρωνω παραπανω και να δουλευει εστω και με πιο αργη ταχυτητα, παρα να ταλαιπωρουμε, να περιμενω απειρες ωρες στην αναμονη, να μου λενε π@π@ριες, και να μην εχω τις μισες μερες τις εβδομαδας τηλεφωνο (το πιο βασικο) και internet (που ετσι και αλλιως συγγρονιζε οταν δουλευε στα 6.5Mbps).

:mad:

Pesetero
25-10-07, 16:45
Μην πιστεύετε την Τ.Υ της Forthnet. Οτι κακό και να συμβαίνει ,χαμηλές ταχύτητες,αποσυνδέσεις,ειναι πρόβλημα δικό τους και όχι της γραμμής σας ,η του καλωδίου σας η οτιδήποτε άλλο σας πούν.

Ξέχασες να αναφέρεις οτι φταίνε για την κατάρρευση των δίδυμων πύργων, τους βομβαρδισμούς στο Ιράκ, τον αποκλεισμό της Μπλάκμπερν απ'τη Λάρισα καθώς και για την επερχόμενη Δευτέρα Παρουσία. :lol::lol::lol:

Σύμφωνοι, οι εναλλακτικοί είναι αρκετά βήματα πίσω σε σχέση με τους εναλλακτικούς του εξωτερικού, αλλά πρώτον : κανείς δε μας υποχρεώνει να μπλέξουμε μαζί τους και δεύτερον : το να φτάνουμε σε σημείο να λέμε οτι για όλα φταίνε οι εναλλακτικοί και να αγιοποιούμε τον οσιομάρτυρα ΟΤΕ που επι δεκαετίες μας πηδά ποικιλοτρόπως είναι τουλάχιστον υπερβολικό ;)

Με σεβασμό :)

geokou
25-10-07, 18:43
Tώρα ειναι όλα καλά εκτός από ...ε να μήν υπάρχει καί κάτι έτσι για ..μαγιά, δέν έχω αναγνώριση ,,κλήσεων...
ε του Πού....η να μην τα θέλουμε και ..Ολα..!!!!

mikem4600
25-10-07, 20:00
@geokou
Άστα φίλε μου, κι εγώ στην ίδια ακριβώς μοίρα είμαι... Απλώς επέλεξα σκέτο adsl αντί για 2play, για να γλιτώσω τουλάχιστον το τηλέφωνο (το 1 από τα 2 να δουλεύει σχετικά σίγουρα δηλαδή). Το modem συγχρονίζει κάθε μπλε φεγγάρι, οι ταχύτητες απογοητευτικές (max 3 mbit, συνήθως γύρω στα 2 - από 24!). Παλεύω τώρα με την Τ.Υ....

w4tt4n4b3
26-10-07, 03:04
Συνεχώς διαβάζω εδώ μέσα ότι κανείς δε μας υποχρεώνει να μπλέξουμε με τους εναλλακτικούς...

Όποιος κι αν κάνει μια σοβαρή έρευνα αγοράς θα διαπιστώσει ότι αυτό που θα τον γλυτώσει από τυχόν προβλήματα είτε πάει στον ένα πάροχο είτε στον άλλο είναι η τύχη...
Αυτό δλδ που παραδεχόμαστε είναι ότι μόνο όσοι έχουν λεφτά για να έχουν 8mpbs του OTE και όσοι είναι τυχεροί, απολαμβάνουν το Internet που τους έχουν υποσχεθεί οι πάροχοι.

Ξεχνάτε ένα πράγμα, ότι όταν ένας πάροχος ή μια εταιρία υπόσχεται κάποιες υπηρεσίες οφείλει να τις παράσχει. Αν δεν μπορεί συστηματικά να το κάνει τότε πρέπει να κλείσει ή να αποζημιώσει τους πελάτες-συνδρομητές της.

Να ρωτήσω εγώ κάτι. Πόσοι από εσάς που μείνατε κάποιες μέρες χωρίς διαδίκτυο ή τηλέφωνο, αποζημιωθήκατε από τη forthnet;

Hawk-
26-10-07, 05:11
Να ρωτήσω εγώ κάτι. Πόσοι από εσάς που μείνατε κάποιες μέρες χωρίς διαδίκτυο ή τηλέφωνο, αποζημιωθήκατε από τη forthnet;

Αχαχαχαχα :rofl: Έλα τώρα, όρεξη για αστεία πρωί πρωί... :p

Αποζημιώσεις δεν παίζουν με την καμία... και όσοι κινήθηκαν ακόμα και δικαστικά ακόμα τρέχουν...

turbojugend_gr
26-10-07, 05:51
Πάντως ο φίλος έχει απόλυτο δίκιο, ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τις παρέχουν ή να αποζημιώνουν. Προσωπικά αποφάσισα και ενημέρωσα τον δικο μου πάροχο (ON) πως δεν προκειτε να πληρώσω ούτε το λογαριασμό του Σεπτεβριου, μιας και δεν ήμουν συνρομητής τους (!, καλά αυτοί με την αίτηση με χρέωσαν...) αλλά ούτε το λογαριασμό του οκτοβρίου και κάθε επόμενο μέχρι να λύσουν τα προβλήματα μου.
Το απόφάσισα πως αν χρειαστεί θα κινηθώ και νομικά, καθώς το λογιστήριο τους, εδώ και 10 μέρες έχει ενημερωθεί σχετικά και ακόμα δεν έχουν καλέσει να διευθετηθεί το θέμα. Αυτό θα δείχνει είτε θράσος είτε συνέπεια στην ασυνέπεια.

prapra
26-10-07, 11:33
Ξέχασες να αναφέρεις οτι φταίνε για την κατάρρευση των δίδυμων πύργων, τους βομβαρδισμούς στο Ιράκ, τον αποκλεισμό της Μπλάκμπερν απ'τη Λάρισα καθώς και για την επερχόμενη Δευτέρα Παρουσία. :lol::lol::lol:

Τα τελευταία χρόνια η ΤΥ υποστήριξη της frothnet έχει γίνει απλά γραφείο παραπόνων. Αν εμπλέκονταν κάπως με την υποστήριξη των δίδυμων πύργων, σαφώς και μπορεί να είχαν πέσει μόνο από τον αέρα.

"Διότι, ώς γνωστόν, τα ψηλά κτήρια δέχονται μεγάλες καταπονήσεις από τον άνεμο, ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου άργησε να μας το παραδώσει, οι επισκέπτες χρησιμοποιούσαν όλοι τον βόρειο ανελκυστήρα και η τουαλέτα του πεντηκοστού ορόφου ήταν βουλωμένη"

Είμαι συνδρομητής τους πάνω από 10 χρόνια. Τον παλιό καλό καιρό, όταν είχες πρόβλημα, ή ακόμα και όταν απλά χρειαζόσουν βοήθεια, τους έπαιρνες τηλέφωνο και όλα ρυθμίζονταν.

Την τελευταία πενταετία, έχει τύχει να τους αναφέρω σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις, ότι ο τάδε server σας έχει πρόβλημα στο routing του mail. Η απάντηση, βέβαια, ήταν να ανοίξω το outlook για να μου πούν πώς να στείλω mail. :rofl:
Τους πήρε περίπου ένα μήνα να καταλάβουν τι τους έλεγα και να το διορθώσουν. Και τις δύο φορές.

Μη φτάσουμε στα ωραία της ADSL... αυτά είναι προχωρημένα θέματα.

Άσε, αν δεν έχεις κάποιες γνώσεις, καλύτερα να μην μπλέξεις μαζί τους. Το μόνο που έχεις να ελπίζεις είναι ότι δεν θα σου παρουσιαστεί ποτέ σοβαρό πρόβλημα. (Ναι καλά).

Μετά από δέυτερη σκέψη, ας μην τα ισοπεδώσω όλα. Αν χρειάζεσαι βοήθεια με το outlook, μπορεί να είναι καλοί. Δεν ξέρω, δεν το χρησιμοποιώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.