PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Forthnet στα 1,4Gbit



Σελίδες : [1] 2

johnvam
16-02-05, 19:02
Η Forthnet επιστρέφει δυναμικά στο παιχνίδι...

Επιτέλους θα σταματήσουν τα υψηλά pings με το εξωτερικό...

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=120227

Forthnet rulez!!!

blade_pan
16-02-05, 19:11
H Λαμια ομως ποτε δεν θα εχει τετοιο!

octap
16-02-05, 19:15
Μπράβο τους και μπράβο μας για την επιλογή μας :p

Ελπίζω να ισχύουν όλα αυτά για να ρίξει και τις τιμές μετά
:thumb_dup FORTHNET:thumb_dup
.||
.||
.||
\ ./
.V

WAntilles
16-02-05, 19:29
Αυτά είναι σαφώς καλά νέα.

Εύγε.

blade_pan
16-02-05, 19:36
Forthnet Rulez!

Crosstalk
16-02-05, 19:37
Γερη κονομα παλι η Mednautilus e? :cool

johnvam
16-02-05, 19:39
Δεν νομίζω οτι παίζει μέσω της MedNautilus...

Η HOL είναι με την MedNautilus.

kyramas
16-02-05, 19:57
Παρόλα αυτά σήμερα σέρνεται !
Αντε να δούμε...
Καλό ακούγεται !

LOY
16-02-05, 20:25
Να ξεπιτάρουν πρώτα και τα DSLAM γιατί αλλιώς χαμηλά pings δε βλέπουμε όσα TerraBit και αν έχει η Forthnet...

wintech2003
16-02-05, 20:43
Να ξεπιτάρουν πρώτα και τα DSLAM γιατί αλλιώς χαμηλά pings δε βλέπουμε όσα TerraBit και αν έχει η Forthnet...

Πολύ σωστος ο "νεος" :thumbsup1

psyxakias
16-02-05, 21:52
Μπράβο στην FORTHnet :)

Aussieguy
16-02-05, 22:27
Να και ένα καλό νεο για σήμερα. Αλλά όπως είπαν και παραπάνω χωρίς dslams ξεπιταρισμένα δουλειά δεν γίνεται... Αλήθεια με τιμές θα δούμε καμια μείωση ή τώρα που κάνανε αναβάθμιση θα δούμε και αυξήσεις; Αλλά και πάλι μπράβο στην εταιρεία. Πάντα τέτοια

nnn
17-02-05, 00:05
Μπράβο καιρός ήταν.

Crosstalk
17-02-05, 00:09
Δεν νομίζω οτι παίζει μέσω της MedNautilus...

Η HOL είναι με την MedNautilus.

Ακου που σου λεω...........;)

http://www.forthnet.gr/templates/corporateCoGroupHome.aspx?c=241

Εξαλλου το οτι παιρνει και η HOL απο Medn, δεν παει να πει οτι δεν παιρνει και η Φορθ!

psyxakias
17-02-05, 00:23
Μα άλλωστε όταν κάνεις traceroute φαίνονται οι seabone.net routers που ανήκουν στον όμιλο Telecom Italia (η γνωστή μας ΤΙΜ ε; ) που βρίσκεται και η MedNautilus. Άσε που εγώ για αρνητικό το έχω αυτό γιατί όσα outages ή latency έχω παρατηρήσει στο παρελθόν στην FORTHnet (έστω και για λίγα λεπτά) ήταν πάντα λόγω προβλημάτων στους seabone.net routers.

Το θέμα πάντως που παραμένει είναι τα DSLAMs του ΟΤΕ και αυτό που εγώ πραγματικά θα ήθελα είναι να αποκτήσει η FORTHnet αυτόνομο δίκτυο ADSL γραμμών και DSLAMs και να ξηλώσω επιτέλους την γραμμή του ΟΤΕ. Γιατί στην ουσία πολλοί κατηγορούν τους ISPs ότι σέρνονται, ενώ 9 στις 10 περιπτώσεις είναι το DSLAM του ΟΤΕ.

kadronarxis
17-02-05, 00:37
Ένα μεγάλο μπράβο στη forthnet.
Πράγματι χρειαζόταν αυτή η αλλαγή.

Και κάτι άλλο::D

otenet- 1244Mbps

Forthnet- 1395Mbps

Πωπωπωπω!!!:thumb_dup Απίστευτο!

Otenet, είσαι για το καζανάκι της τουαλέτας. :thumbdown

:worthy: Forthnet!

wintech2003
17-02-05, 00:49
Από που τις έχεις αυτές τις πληροφορίες kadronarxis?

Διότι στο site της FORTHnet, ακόμα λεει 5 x 155Mbps...

morpheous
17-02-05, 00:55
απο το σιτε που έδωσε ο johnvam

" Η FORTHnet, προχωρά σε νέα, σημαντική επένδυση για το Internet δίκτυό της και δημιουργεί νέα δεδομένα για την ελληνική αγορά, ανεβάζοντας τη συνολική χωρητικότητα διασύνδεσής της με το εξωτερικό στα 1.395 Mbps."

wintech2003
17-02-05, 01:04
Ωχ sorry... :oops: :oops:

Και σχετικά με το bandwidth της OTEnet?

psyxakias
17-02-05, 01:23
wintech2003, αναρωτιέμαι πάντως ποιος είναι ο μεθυσμένος; εσύ ή εγώ; Εγώ βλέπω τον τίτλο σου ΔΙΠΛΟ, ενώ εσύ δε βλέπεις το site της OTEnet... http://corporate.otenet.gr/corporate/images/html/content/Corporate/map_network_large.gif


OTEGlobe
Total International Bandwidth
1244 Mbps

Επιτρέπεται ιδιοκτήτης πολυεθνικής/γιγαντιαίας εταιρείας hosting, να μην ξέρει ότι για να δεις το bandwidth capacity κάποιου ISP κοιτάς το site; j/k χεχεχεχε :lol:

wintech2003
17-02-05, 01:28
wintech2003, αναρωτιέμαι πάντως ποιος είναι ο μεθυσμένος; εσύ ή εγώ; Εγώ βλέπω τον τίτλο σου ΔΙΠΛΟ, ενώ εσύ δε βλέπεις το site της OTEnet... http://corporate.otenet.gr/corporate/images/html/content/Corporate/map_network_large.gif



Επιτρέπεται ιδιοκτήτης πολυεθνικής/γιγαντιαίας εταιρείας hosting, να μην ξέρει ότι για να δεις το bandwidth capacity κάποιου ISP κοιτάς το site; j/k χεχεχεχε :lol:

Χαχαχαχα,

1. thnx για το link..
2. Και εγώ με βλέπω 2ο.. λες να τα έχουμε πιεί και οι δυο?
3. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω το προφίλ μου
4. ή να ρωτήσω τον EvilHawk τί πειράζει πάλι
5. και τέλος ρίξε μια ματια εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/sc.aspx?c=10006341 και επειδή θεωρώ την FORTHnet πιό σοβαρή απο την OTEnet, είπα πως μάλλον δεν θα έχουν ούτε αυτοί το σωστό στο site τους.

tvelocity
17-02-05, 01:38
2. Και εγώ με βλέπω 2ο.. λες να τα έχουμε πιεί και οι δυο?

Και γώ μάλον πιωμένος είμαι... Με πειράζει αυτό το νερό... :-k

BadCluster
17-02-05, 02:14
ο οτε μετά απο τέτοιες ενισχύσεις απο τους ISP θα έχει μια κάποια παραπάνω πίεση να σώσει τα dslam απο τον πνιγμό...

[+=]Neo_Geo{Ech13}
17-02-05, 03:07
Αν θυμαμαι καλα τα μυρμυγκια εχουν το μεγαλυτερο b/w γυρω στα 2,8 Gbps. Αργησε κατα την ταπεινη μου γνωμη η κυρια 4thnet να κανει την αναβαθμιση, ωστοσο καλλιο αργα παρα ποτε λειι ο λαος. Ηδη με μονο τα 155 Mbps extra τα ping με εξωτερικο επανηλθαν σε πολυ καλα επιπεδα της τελευταιες μερες, φτου να μην το καντεμιασω δλδ =) Οι διακοπες βεβαια συνεχιζονται αραια και που, αλλοτε συχνοτερα αλλοτε καθολου, τι να κανεις...δε βαριεσαι, λυγισα πια :/

==========EDIT=========
Λαθος θυμομουνα: 2,5 Gbps

dantouan
17-02-05, 03:32
2. Και εγώ με βλέπω 2ο.. λες να τα έχουμε πιεί και οι δυο?
3. Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω το προφίλ μου
4. ή να ρωτήσω τον EvilHawk τί πειράζει πάλι

Ολο κολπα ειναι ο Evil....

johnvam
17-02-05, 11:20
Όλα καλά παιδιά...

Όλα καλα!

Έχω ping με Αγγλία 77-80 ms!!!

BoGe
17-02-05, 11:36
Neo_Geo{Ech13}']Αν θυμαμαι καλα τα μυρμυγκια εχουν το μεγαλυτερο b/w γυρω στα 2,8 Gbps.

......


Αυτά τα 2,8Gbs η Tellas τα έχει σε αναμονή και όχι σε χρήση (άλλο ένα μαρκετίστικο κόλπο της tellas, για να νομίζει ο κόσμος ότι χρησιμοποιεί τα 2.8gbs, στο τέλος αυτό μένει στο μυαλό του καθενός).
Το πόσο από τα 2,8 χρησιμοποιεί αυτό είναι άγνωστο/μυστικό.

Πιθανό η FORTHnet με την ολοκλήρωση της αναβάθμισης να έχει πιο μεγάλο b/w σε χρήση, από την Tellas

kyramas
17-02-05, 11:50
Όλα καλά παιδιά...

Όλα καλα!

Έχω ping με Αγγλία 77-80 ms!!!

Για πες server ? Game ?

johnvam
17-02-05, 11:54
Για πες server ? Game ?

www.jolt.co.uk

ermis333
17-02-05, 12:55
Αυτά τα 2,8Gbs η Tellas τα έχει σε αναμονή και όχι σε χρήση (άλλο ένα μαρκετίστικο κόλπο της tellas, για να νομίζει ο κόσμος ότι χρησιμοποιεί τα 2.8gbs, στο τέλος αυτό μένει στο μυαλό του καθενός).
Το πόσο από τα 2,8 χρησιμοποιεί αυτό είναι άγνωστο/μυστικό.

Πιθανό η FORTHnet με την ολοκλήρωση της αναβάθμισης να έχει πιο μεγάλο b/w σε χρήση, από την Tellas

Τα χρησιμοποιεί και τα παραχρησιμοποιεί....αυτά που έχει στην αναμονή είναι τα 10.6Gbps, Επίσης η Τελλάς έχει σύνδεση Αθήνα Θεσσ. στα 2.5Gbps.



YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...

BoGe
17-02-05, 13:13
.....

YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...

Μάλλον αληθεύουν αυτά που ακούγονται ότι δεν πάει καλά η Tellas

psyxakias
17-02-05, 13:15
Τα χρησιμοποιεί και τα παραχρησιμοποιεί....αυτά που έχει στην αναμονή είναι τα 10.6GbpsΕδώ νομίζω το παράκανες... Γιατί αν χρησιμοποιεί η TELLAS τα 2.8 Gbps, η OTEnet θα πρεπε να είχε τα 5πλα.


YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...Λέγε τέτοια να αρχίσουμε να ανησυχούμε για το μέλλον της FORTHnet... :-k

BoGe
17-02-05, 13:22
Η FORTHnet στην ιστοσελίδα τηας έχει σχεδιάγραμμα και αναφέρει αναλυτικά τις συνδέσεις της.
Η HOL τα ίδια, και πολύ περισσότερο με ON Line status.

H Tellas όχι ότι είναι υποχρεωμένη, αλλά μήπως δεν την συμφέρει και δεν έχει αναλυτικό διάγραμμα με την κατανομή του δικτύου της ;

psyxakias
17-02-05, 13:26
Χμμ ενδιαφέρον η παρατήρηση του BoGe αλλά μας βλέπω για offtopic tellas/anti-tellas war (ως συνήθως, χαχα)... και μας βλέπω για split

johnvam
17-02-05, 14:26
Η FORTHnet στην ιστοσελίδα τηας έχει σχεδιάγραμμα και αναφέρει αναλυτικά τις συνδέσεις της.
Η HOL τα ίδια, και πολύ περισσότερο με ON Line status.

H Tellas όχι ότι είναι υποχρεωμένη, αλλά μήπως δεν την συμφέρει και δεν έχει αναλυτικό διάγραμμα με την κατανομή του δικτύου της ;

Έχει απόλυτο δίκιο... Γιατί να μην το κάνει και η Tellas?

PALADIN
17-02-05, 14:42
Τα χρησιμοποιεί και τα παραχρησιμοποιεί....αυτά που έχει στην αναμονή είναι τα 10.6Gbps, Επίσης η Τελλάς έχει σύνδεση Αθήνα Θεσσ. στα 2.5Gbps.



YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...

το θέμα δεν είναι άν τα χρησιμοποιεί ή όχι.
το θέμα είναι να μπορώ να βλέπω εγώ με την 384/128 σταθερά 47άρια.
τώρα με την Φορθνετ τα βλέπω όλο το 24ώρο.
αυτό βέβαια όπως όλοι καί όλες ξέρετε εξαρτάται καί από τον ΟΤΕ.
αλλά φαίνεται ότι καί ο ΟΤΕς καί η Φορθνετ έχουν φτιάξει αρκετά.

PALADIN
17-02-05, 14:48
YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...


φυσικά το management θα μείνει στην forthnet γιατί το management της Τελλάς είναι για την Ψυττάλεια, ούτε για φούντο κατ'ευθείαν στην θάλασσα δεν κάνει μιάς καί έχουμε υπογράψει το "Kyoto".

ogenikos
17-02-05, 15:05
Οπως λέει και στο site της η Forthnet το νεο bandwidth θα ενεργοποιηθεί στα τέλη Μαρτίου, ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι προετοιμάζονται για τις μειώσεις τιμών που έχουν αναγγελθεί ότι θα γίνουν μέσα στον Μάρτιο, μετά απο τα γκάζια που μας έριξε η ευρωπαϊκή ένωση...
Η νεκροψία θα δείξει.

psyxakias
17-02-05, 15:28
Μόλις έπεσε ένα τρελό outage (τρελό = κανά 5λεπτο, χαχα) και επανήλθε.. Μήπως ανοίξαν το 1.4 gigabit; images/smilies/rolleyes.gif

EDIT: Τώρα είδα το προηγούμενο Post για Μάρτιο.. άκυρο

morstav
17-02-05, 15:47
Συμβαίνουν και στα καλύτερα παιδιά...Πάντως το bitcomet δεν σταμάτησε καθόλου και ένα online radio. Περίεργα πράγματα.

cyberp
17-02-05, 16:47
YΓ. Στο μέλλον παίζει Tellas Και Forthnet να συνγχωνευτούνε...
:!: :!: :!:
Όταν το'χα πει εγώ με κοροϊδεύατε (+psyxakias)
Ααααχχχ...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=4835&highlight=%F3%F5%E3%F7%FE%ED%E5%F5%F3%E7

dantouan
17-02-05, 17:37
Εμενα παντως μια χαρα (δηλαδη 25-30kb/sec το πολυ:thumb_dup ) πανε ολα....:thumbsup1

ermis333
17-02-05, 19:29
Αυτά τα 2,8Gbs η Tellas τα έχει σε αναμονή και όχι σε χρήση (άλλο ένα μαρκετίστικο κόλπο της tellas, για να νομίζει ο κόσμος ότι χρησιμοποιεί τα 2.8gbs, στο τέλος αυτό μένει στο μυαλό του καθενός).
Το πόσο από τα 2,8 χρησιμοποιεί αυτό είναι άγνωστο/μυστικό.

Επειδή δεν μπορώ να ακούω βλακείες......

Έστω ότι έχω μια γραμμή 1Μbit και τη μοιράζω ισόποσα σε 4 Η/Υ (256 έκαστως)

Αν μόνο οι 2 είναι ανοικτοί τότε από το 1Mbit που ΕΧΩ θα χρησιμοποιούνται μόνο τα 512 Kbps....Αυτό τη σημαίνει δηλαδή; Πως επειδή δε χρησιμοποιούνται τα υπόλοιπα 512 σημαίνει πως δεν υπάρχουν;;;


Από τι στιμγή που έχεις κάτι τότε αυτό υπάρχει τα υπόλοιπα είναι μπουρδολογίες

/Μάθημα τέλος


Αφού λοιπόν είναι "κόλπα" Μαρκετινγκ γιατί δεν την καταγγέλουν οι ανταγωνιστές;;; <-Αυτό και μόνο αποτελεί τη μεγαλύτερη απόδειξη ότι υπάρχουν.

Επίσης η Τελλάς είναι η μόνη εταιρία που έχει δικιά της διασύνδεση μέσω υποθαλάσσιου καλωδίου οπτικών ινών....οπότε μπορεί να βάλει ακόμα και Terrabit (λιγο ακριβό βέβαια:thumbsup1 )


http://www.euro2day.gr/articles/66009/


Ίσως και το υποθαλάσσιο καλώδιο σύνδεση με την Ιταλία να είναι μια συνομωσία!!!:worthy: Ελεος..



Η FORTHnet στην ιστοσελίδα τηας έχει σχεδιάγραμμα και αναφέρει αναλυτικά τις συνδέσεις της.
Η HOL τα ίδια, και πολύ περισσότερο με ON Line status.

H Tellas όχι ότι είναι υποχρεωμένη, αλλά μήπως δεν την συμφέρει και δεν έχει αναλυτικό διάγραμμα με την κατανομή του δικτύου της ;


Και αυτό τι είναι; Ζαμπονοτυρόπιτα;
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=29&arid=83&lang=2



φυσικά το management θα μείνει στην forthnet γιατί το management της Τελλάς είναι για την Ψυττάλεια, ούτε για φούντο κατ'ευθείαν στην θάλασσα δεν κάνει μιάς καί έχουμε υπογράψει το "Kyoto".


Έχεις ιδέα τι εστί management;;;

Η Tellas Α.Ε. αποτελεί κοινοπραξία της ΔΕΗ Α.Ε. και της ιταλικής Wind Spa και ξεκίνησε την εμπορική της δραστηριότητα τον Φεβρουάριο του 2003.

Το 2003 η Tellas ξεπέρασε τους επιχειρηματικούς της στόχους όπως αυτοί καθορίστηκαν από το αρχικό επιχειρηματικό της πλάνο και κατέκτησε μερίδιο 8% της ελληνικής αγοράς τηλεπικοινωνιών.

Συγκεκριμένα, μέχρι το τέλος του 2003 η εταιρία πέτυχε περισσότερες από 500.000 συνδέσεις έναντι της αρχικής εκτίμησης των 300.000 συνδέσεων, ενώ για το ίδιο διάστημα ο κύκλος εργασιών της ανήλθε στα 44 εκατ. ευρώ.

Σήμερα, με περισσότερες από 600.000 συνδέσεις και κύκλο εργασιών πάνω από 50 εκατ. ευρώ το α΄ εξάμηνο του 2004, η Tellas αποτελεί τον μεγαλύτερο (σε πελατολόγιο) τηλεπικοινωνιακό φορέα μετά τον ΟΤΕ.



Μα τι άχρηστοι managers Θεέ μου..:-k

Joe_Doe
17-02-05, 19:31
Άντε μπράβο καλή μου φορθνετ! Κι εγώ για να σε ανταμείψω θα κάνω την τριμηνη on-line ανανέωση συνδρομής σήμερα!

mentioum
17-02-05, 19:52
και εγω εκανα αλλα ειναι ζωα εστειλα 4 φορες τις αιτησεις και δεν το χαν παρει ειδηση οσπου το επιασε ενας λογικος ανθρωπος και ειδε και τις 4 αιτησεις :ρ

alefgr
17-02-05, 19:52
Ρε παιδιά!

Αντί να πλακώνονται οι εταιρίες για το ποιος θα μας αποκτήσει και θα μας κάνει πελάτες, πλακωνόμαστε εμείς για ποια εταιρία γουστάρουμε περισσότερο λες και είμαστε μέτοχοι στα κέρδη τους...

Έλεος...

cmos
17-02-05, 20:55
Ακου που σου λεω...........;)

http://www.forthnet.gr/templates/corporateCoGroupHome.aspx?c=241

Εξαλλου το οτι παιρνει και η HOL απο Medn, δεν παει να πει οτι δεν παιρνει και η Φορθ!
φυσικα και ειναι med-nautilus.
αγοραζουν πολλαπλα ιδιοκτητα STM-1 απο med-nautilus

chatasos
17-02-05, 21:20
φυσικα και ειναι med-nautilus.
αγοραζουν πολλαπλα ιδιοκτητα STM-1 απο med-nautilus
:?: :?: :?:

GeonX
17-02-05, 21:43
Φίλε ermis333 εάν έχεις 1 mb (όπως ανέφερες στο παράδειγμα σου) άλλα έχεις σύνδεση μόνο 256Kbps στο global internet τότε πες μου εσύ πόσο διαθέσιμο b/w έχεις για να μοιράσεις στους χρήστες σου... και ξαναδιάβασε το λινκ που έβαλες δεν μιλούν για χωρητικότητα IP αλλά για χωρητικότητα γενικώς ...κάνε μια ερώτηση για το ποια είναι η χωρητικότητα που χρησιμοποιούν για σύνδεση στο internet και θα εκπλαγείς με την απάντηση ... σε διαβεβαιώ πάντως ότι δεν είναι 2.5Gb…εδώ έγκειται το marketistiko... βλέπεις μερικές φορές δεν χρειάζεται να λες ψέματα αρκεί να μην πεις όλη την αλήθεια...

Γενική παρατήρηση οι περισσότερη providers στην Ελλάδα για την πρόσβαση τους (καλωδιακή υποδομή, μόνο ) έχουν να επιλέξουν ανάμεσα σε τρία καλωδιακά συστήματα... του ΟΤΕ, Med Nautilus και ΔΕΗ-WIND… έτσι το μοναδικό εμπορικό καλωδιακό σύστημα που υπάρχει είναι της MedNautilus αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι providers (ακόμα και η Οtenet) χρησιμοποιούν το καλωδιακό σύστημα της MedNautilus για την πρόσβαση τους και διασύνδεση τους με το global Internet από την στιγμή που βγουν εκτός Ελλάδος διαφοροποιούνται oi συνδέσεις τους ανάλογα με τον ISP που συνδέονται εκτός Ελλάδος... (seabone -TI, alter.net/uu.net-MCI, kpn.net-KPN, cw.net C&W κλπ... δόξα το θεό υπάρχουν άπειρα looking glass
Για να ρίξετε μια ματιά για το ποιος είναι ο ISP του ISP σας...)

kadronarxis
17-02-05, 22:11
Θα συμφωνήσω με Geonx.

Το θέμα μας βέβαια εδώ δεν είναι η τελλάς αλλά η κίνηση μάτ της φόρθνετ και μπράβο της και πάλι.

Άντε γερά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.