PDA

Επιστροφή στο Forum : καλησπέρα



johnny02
25-10-07, 19:40
Καλησπερα σε ολους. Συγχαρητηρια για το site παιδια. Ειμαι αλλος ενας κατοχος forthnet 24αρα , ασχολουμαι με τον υπολογιστη μου και το ιντερνετ καθημερινα και μπαινω στο site σας για να δω την ταχυτητα μου και ομολογω οτι εχω απογοητευτει . Απο 0.3 εως 2,5Mbps. Ισχυει για ολους? Και γιατι? Τα φωτα σας... (Δεν ειμαι σιγουρος αν εγραψα στη σωστη λιστα μηνυματων.Το πρωτο ειναι .Θα σας μαθω):music:

xolloth
25-10-07, 19:56
καλα σε βουνο μενειs;

johnny02
25-10-07, 20:07
κι ομως ..........Πατησσια φιλε μου

Skaf
25-10-07, 20:16
Δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο μεγάλο αρχείο, π.χ. απο ftp.ntua.gr και δες πόσα πιάνεις εκεί.

globalnoise
25-10-07, 20:48
Ένα πουλάκι μου είπε οτι χρησιμοποιείς το speedtest του ASDLgr. Αυτό είναι κάτι κακόοο.

xolloth
26-10-07, 10:14
βαλε τον DAP για download manager και κατεβασε 5-6 αρχεια συγχρονωs απο microsoft,να δειs το φωs το αληθινο.

slaughter
26-10-07, 10:57
επίσης αυτός ο τίτλος δεν είναι κ ο πιο κατατοπιστικός για το "θέμα" που άνοιξες.

Απο 0.3 εως 2,5Mbps. Ισχυει για ολους? Και γιατι?

τι είναι αυτό. θα βοηθούσε να μας έδινες μερικές ακόμα πληροφορίες (στατιστικά γραμμής ας πούμε!!)
τα speedtest είναι αναξιόπιστα να ξέρεις....

johnny02
26-10-07, 14:28
Ευχαριστω για τη συμμετοχη.
Αυτο με το ftp δε νομιζω να το καταφερα. Δουλευω τωρα το DAP για να δω αποτελεσματα.
Το μοντεμ (siemens) δειχνει: 22300/509 . 6,8db/31,2db
Το speedmeter δεν ειναι σωστο?

Πύρρος
26-10-07, 15:46
Από γραμμή είσαι σούπερ πάντως.

kuti
26-10-07, 16:03
δεν καταλαβιανω γιατι κολλατε στα speedtest κανετε τιποτα τυπου μοστρες κοιτα ποσο μου δινει εμενα κοιτα ποσο εχεις εσυ?

γιατι δεν κανετε download απο 2~3 site μαζι να δειτε ποσο KB/sec συνολικα κατεβαζετε αφου αυτο μετραει στο τελος;)

johnny02
26-10-07, 16:50
Σε καμμια περιπτωση δεν κανουμε κοντρες ή μοστρες , βοηθεια ζηταω για να δω αν υπαρχει προβλημα. Ακουω οτι μου λεει το modem? Η το speedmeter?
Απο το DAP που κατεβασα (και ευχαριστω τον xolloth για την προταση του) ειδα ταχυτητα 1 Mbit/s
Και ρωταω απλα και τελειωτικα: Ετσι πρεπει να ειναι; Οταν ξεκινησα 24αρα, υπολογιζα να μου δωσει 10 . Η αποσταση μου απο κομβο forthnet ειναι 1 χλμ. Υπαρχει καποιο προβλημα λετε; Και η αναμονη στο 13831 ειναι απιστευτη!

xolloth
26-10-07, 17:01
στον DAP πιστετω να εχειs βαλει τιs σωστεs ρυθμισειs και την ταχυτητα στη μεγαλυτερη επιλογη.
υπαρχει βεβαια ακομη μεγαλυτερη ταχυτητα στην εκδοση premium,δηλαδη super accelerate extreme,που ειναι εμπορικη εκδοση.
εαν θελειs στειλε μου email.

Πύρρος
26-10-07, 17:02
Σε καμμια περιπτωση δεν κανουμε κοντρες ή μοστρες , βοηθεια ζηταω για να δω αν υπαρχει προβλημα. Ακουω οτι μου λεει το modem? Η το speedmeter?
Απο το DAP που κατεβασα (και ευχαριστω τον xolloth για την προταση του) ειδα ταχυτητα 1 Mbit/s
Και ρωταω απλα και τελειωτικα: Ετσι πρεπει να ειναι; Οταν ξεκινησα 24αρα, υπολογιζα να μου δωσει 10 . Η αποσταση μου απο κομβο forthnet ειναι 1 χλμ. Υπαρχει καποιο προβλημα λετε; Και η αναμονη στο 13831 ειναι απιστευτη!

Μετράνε διαφορετικά πράγματα, οπότε λογικό είναι να δείχνουν άλλες τιμές. Είσαι σίγουρος ότι δεν μπερδεύεις κάπου Mb/s και MB/s, έτσι;

Δοκίμασε και αυτό:

http://wsidecar.apple.com/cgi-bin/nph-reg3rdpty2.pl/product=14316&cat=60&platform=osx&method=sa/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg

άσε το να κατεβάζει για λίγη ώρα, δες τι ταχύτητα πιάνεις.

Μετά, ΧΩΡΙΣ να σταματήσεις το πρώτο, άρχισε να κατεβάζεις ΚΑΙ αυτό:

http://nzone.download.nvidia.com/akdlm/dlm/HGLbetaInstall107.part1.exe

περίμενε πάλι μερικά λεπτά για να σταθεροποιηθούν και τα δύο, και μέτρα το άθροισμα.

johnny02
26-10-07, 17:03
ευχαριστω xolloth . Θα το ψαξω και θα ξανα επικοινωνησω:oneup:

johnny02
27-10-07, 19:12
Εκανα οτι μου ειπε ο Πυρρος και συνολικη ταχυτητα εδειξε 1,2MB/s.
Καποιος να μου απαντησει αν ειναι λογικο. Αν ολοι εχουν το ιδιο τοτε πασο , αν ομως σερνομαι μοναχος, να δω τι να κανω. Ευχαριστω:oneup:

nrg_polini
27-10-07, 19:15
Εκανα οτι μου ειπε ο Πυρρος και συνολικη ταχυτητα εδειξε 1,2MB/s.
Καποιος να μου απαντησει αν ειναι λογικο. Αν ολοι εχουν το ιδιο τοτε πασο , αν ομως σερνομαι μοναχος, να δω τι να κανω. Ευχαριστω:oneup:

Φωτια θα πεσει!! Οχι και σερνεσαι με 1,2... με 250 εγω...

vagelisabatzis
27-10-07, 19:19
Εκανα οτι μου ειπε ο Πυρρος και συνολικη ταχυτητα εδειξε 1,2MB/s.
Καποιος να μου απαντησει αν ειναι λογικο. Αν ολοι εχουν το ιδιο τοτε πασο , αν ομως σερνομαι μοναχος, να δω τι να κανω. Ευχαριστω:oneup:

Μια χαρά είσαι...που να δίνεις τί γίνεται σε κάποιους άλλους...

tasos-tasos
27-10-07, 19:20
johny κι εγω 250 κατεβαζω οπως ο nrg_polini
μηπως θες να ανταλλαξουμε? γιατι σε βλεπω και εισαι παραπονεμενος...

Umbra
27-10-07, 20:47
Εκανα οτι μου ειπε ο Πυρρος και συνολικη ταχυτητα εδειξε 1,2MB/s.
Καποιος να μου απαντησει αν ειναι λογικο. Αν ολοι εχουν το ιδιο τοτε πασο , αν ομως σερνομαι μοναχος, να δω τι να κανω. Ευχαριστω:oneup:

Πραγματικα θα πεσει φωτια να μας καψει...1,2ΜΒ/s σημαινει θεωριτικα οτι μπορεις να κατεβασεις ενα mp3 σε 4 δευτερολεπτα, μηπως μπερδευεις τα ΜΒ με τα ΚΒ??:oops::oops:

tasos-tasos
27-10-07, 21:04
μαλλον θεωρει οτι πρεπει να δει 2-3 Mbytes /sec (16-24Mbps)

φιλε κανω synch στα 6 με αποσυνδεσεις, κατεβαζω με 250-300-400
μη το πεις ουτε του παπα...

globalnoise
27-10-07, 21:17
Και εγώ τα τορρέντια με 1-1.2mB/s τα φέρνω κοντά μου;p

johnny02
04-11-07, 13:19
ωπα παιδια. μη βαρατε. σορυ. Αυτο ομως ζητουσα να μαθω τοσο καιρο. Αν ειναι φυσιολογικη η ταχυτητα . Προφανως κατι θα εχω μπερδεψει μεσα στο μυαλο μου, γιατι φανταστηκα οτι οταν λεμε 24Μbps σημαινει οτι κατεβαζω 24 μεγαμπαιτς το δευτερολεπτο. Προφανως λαθος. Αλλα και λαθος να μην εκανα ως προς την ταχυτητα ,ηθελα να δω μηπως εχω κανει κατι λαθος στις ρυθμισεις ή εχει καποιο σφαλμα η γραμμη μου την οποια μολις εβαλα .
Ευχαριστω για τη συμμετοχη στο thread μου.

Πύρρος
04-11-07, 13:27
8 bits (b) = 1 byte (B)

Οπότε 24 Mb -> 3 MB

κόψε κάτάλληλα για το συγχρονισμό, και κόψε και 20% overheads. Αυτό που μένει είναι το μέγιστο που είναι δυνατό να δεις.

tasos-tasos
04-11-07, 18:31
και με την απλουστατη επεξηγηση του Πυρρου
με ιδανικο το 2.4
αν δεις 1.2 οπως λες... να αναψεις και καμια λαμπαδα

γιατι εμεις οι περισσότεροι με 0.5 στην καλυτερη και με 10 ευχελαια και με πολλες διακοπες παλι ευχαριστημενοι ειμαστε... η διαφήμιση ειναι ΕΩΣ 24, αυτο ελπιζω να εχει γινει σαφες στο μυαλο σου
πως οι περισσότεροι στα 6 με 12 με 14 βρισκονται (Mega Bits Per Seconds)

οταν ακους Megabytes θα το πολλαπλασιαζεις x8 για να βρεις την αναλογια σε Bits

Πυρρο συνεχιζω ταχιστα την επεξηγηση σου
1000 Βits = 1 Μegabyte ( χοντρικά γιατι δεν μετράται στο 10δικο αλλα στο δυαδικο και η διαιρεση γινεται με 1024 κανονικα)

εσυ οποτε στη χιλιάδα βγαζε τα 3 μηδενικά
8 Μbits = 8 Mbytes... χοντρικά και παλι, γιατι 8 Μbytes *1024 = 8192 για περισσότερη ακριβεια

μια χαρά εισαι μη το πεις ουτε του παππά!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.