PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρεαν θα διατιθεται τo Microsoft anti-spyware



Lazy Dog
17-02-05, 00:34
Ending speculation about whether it was shifting to a paid model, Microsoft said on Tuesday that it will provide customers with its new anti-spyware software for free.

Περισσοτερα *εδω* (http://news.com.com/Windows+anti-spyware+to+come+free+of+charge/2100-7355_3-5577202.html)

nnn
17-02-05, 00:47
Καλό νέο.
Χρησιμοποίησα την beta σε υπολογιστή φίλου που είχε ζωολογικό κήπο και δούλεψε μια χαρά.

wintech2003
17-02-05, 00:48
Thnx μωρο μου.. εεεε.. sorry, Lazy Dog ήθελα να πώ.... μπερδευτηκα με το avatar... :twisted:

nnn
17-02-05, 00:49
Απιστίες wintech2003 ? :mrgreen:

wintech2003
17-02-05, 00:50
Καλό νέο.
Χρησιμοποίησα την beta σε υπολογιστή φίλου που είχε ζωολογικό κήπο και δούλεψε μια χαρά.

Ακριβώς!

Και εμενα έπαιξε άψογα σε δοκιμές σε διάφορα PC.

Αφαιρεί τους λεκέδες και συμφέρει :mrgreen:

wintech2003
17-02-05, 00:52
Απιστίες wintech2003 ? :mrgreen:

Το "μάτι" δεν είναι απιστία.... :twisted: :twisted:

nnn
17-02-05, 00:54
Το "μάτι" δεν είναι απιστία....


:thumbsup1

Lazy Dog
17-02-05, 00:57
Και γω το χρησιμοποιω και εχω μονο θετικα να πω...μεχρι στιγμης

BadCluster
17-02-05, 02:11
εγώ το έχω εδώ και 20 μέρες,μια χαρά είναι
αν και δεν έχει βρει ποτέ τίποτα όπως και το antivirus

το ZoneAlarm + οι ρυθμίσεις του είναι όλα τα λεφτά...

Sacred
26-02-05, 19:40
εγώ το έχω εδώ και 20 μέρες,μια χαρά είναι
αν και δεν έχει βρει ποτέ τίποτα όπως και το antivirus

το ZoneAlarm + οι ρυθμίσεις του είναι όλα τα λεφτά...


θα η8ελα να μου πεις τις καταλληλες ρυθμισεις που εχεις κανει στο Zone Alarm
;)

spyder
26-02-05, 22:09
Τρεχω το spysweeper με πολυ καλά αποτελέσματα. Αν κατεβάσω και το Βeta, θα γίνει conflict και μπάχαλο; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιοs;

Lazy Dog
26-02-05, 23:21
Τρεχω το spysweeper με πολυ καλά αποτελέσματα. Αν κατεβάσω και το Βeta, θα γίνει conflict και μπάχαλο; Μπορεί να μου απαντήσει κάποιοs;
Εγω εχω spysweeper, ad-aware, spybot και windows antispyware....κανενα προβλημα :-k

spyder
27-02-05, 09:22
ευχαριστώ Lazy Dog, θα το κατεβάσω το beta

spyder
27-02-05, 11:53
spysweeper και windows antispyware τρέχουν ταυτόχρονα χωρις κανένα απολύτως πρόβλημα. γιά δέστε όμως και αυτό!!!! "Στην εξαγορά της Sybari Software, εταιρείας ανάπτυξης λογισμικού anti-virus, ανακοίνωσε πως προχωρά η Microsoft. Πρόκειται για τη δεύτερη μέσα σε τρεις μήνες συμφωνία στην οποία προχωρά η Microsoft με στόχο τη βελτιστοποίηση της ασφάλειας του λογισμικού των Windows και των email clients της." ..........."Η κίνηση εξαγοράς εταιρείας που ειδικεύεται σε anti-virus λογισμικό δεν έχει μέχρι στιγμής προκαλέσει ανησυχία σε άλλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον ίδιο χώρο, όπως είναι οι Symantec και McAfee και τόνισαν πως αυτό σε καμία περίπτωση δεν αλλάζει τη στρατηγική τους."

nnn
27-02-05, 13:39
Η Ms πρόκειται να βγάλει antivirus την επόμενη χρονιά για αυτό έκανε αυτή την κίνηση.
Αν αποφασίσει να το διαθέσει δωρεάν τότε κάποιοι πρέπει να αρχίσουν να ανησυχούν.

Αυτοκρατορας
01-03-05, 03:27
Εγω εχω spysweeper, ad-aware, spybot και windows antispyware....κανενα προβλημα :-k

Τεμπελοσκυλο, εχω κι εγω ακριβως τα ιδια (συν μερικα ακομα antispywares) και προσφατα ανακαλυψα οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται ολα μαζι στο system tray γιατι προκαλειται confliction και σπαστη κινηση σε καποια games (βλ. αναλογο μου post, προσφατα).

Να σημειωσω κι εγω οτι το ms Antispyware Pr. (πρωην GIANT) ειναι το καλυτερο προγραμμα στο ειδος του και βρισκει/εξουδετερωνει σκουληκια που τα υπολοιπα γνωστα antispyies αδυνατουν να τα βρουν.
Θυμαμαι πως οταν κυκλοφορουσε ως GIANT, οποτε ειχα προβλημα, και μετα απο format, ετρεχα να βαλω την 15 ημερων trial εκδοση του για να καθαρισω το συστημα μου...
Ελπιζω η ms να συνεχισει ετσι :thumbsup1

Φιλικα,
ο Αυτοκρατωρ !

WAntilles
01-03-05, 10:09
Η Ms πρόκειται να βγάλει antivirus την επόμενη χρονιά για αυτό έκανε αυτή την κίνηση.
Αν αποφασίσει να το διαθέσει δωρεάν τότε κάποιοι πρέπει να αρχίσουν να ανησυχούν.

Δεν νομίζω. Απεναντίας, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Ποιός χρήστης που είναι ξύπνιος και του κόβει, θα εμπιστευθεί την M$ σε αυτόν τον τομέα, όταν είναι οι δικές της ανεύθυνες επιλογές (scripting παντού σχεδόν στα Windows) που έχουν καταντήσει τα Windows τόσο ευάλωτα σε worms-trojans;

Με 2 λόγια, θα έβαζες αρχηγό της Αστυνομίας του Σικάγο, επί ποτοαπαγόρευσης, τον Αλ Καπόνε;

Προφανώς όχι.

lukasbayern
01-03-05, 10:49
Ύστερα μη ξεχνάμε οτι η Microsoft εκτός απο αναξιόπιστη είναι και λίγο... μαρτυριάρα! :thumbdown (ρόλος big brother) Όλοι ξέρουν οτι ο Bill έχει αρκετές πληροφορίες για το PC όλων δεν είναι ανάγκη να τον βοηθούμε περισσότερο. Για μάνα όσο λιγότερο εξαρτώμαστε από προιόντα Microsoft τόσο το καλύτερο. :thumbsup1

Αυτοκρατορας
01-03-05, 18:09
Ύστερα μη ξεχνάμε οτι η Microsoft εκτός απο αναξιόπιστη είναι και λίγο... μαρτυριάρα! :thumbdown (ρόλος big brother) Όλοι ξέρουν οτι ο Bill έχει αρκετές πληροφορίες για το PC όλων δεν είναι ανάγκη να τον βοηθούμε περισσότερο. Για μάνα όσο λιγότερο εξαρτώμαστε από προιόντα Microsoft τόσο το καλύτερο. :thumbsup1

E καλα, ο (φιλανθρωπος)Μπιλ ουτως ή αλλως μας παρακολουθει απ τα windows updates.
Και δεν ειναι δυνατον να αγνοησουμε το ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ αντιspyware προγραμμα που υπαρχει(οπως πολλακις εξηγησα, βρισκει βλαβερα σκουληκια που τα adaware/spybot δεν βρισκουν).
Οσο για τα antivirouses, υπαρχουν πολλα free στο ιντερνετ, το θεμα ειναι πια αξιζουν.

Φιλικα,
ο Αυτοκρατωρ (σας)!

dp1975
01-03-05, 23:52
Ποιός χρήστης που είναι ξύπνιος και του κόβει, θα εμπιστευθεί την M$ σε αυτόν τον τομέα, όταν είναι οι δικές της ανεύθυνες επιλογές (scripting παντού σχεδόν στα Windows) που έχουν καταντήσει τα Windows τόσο ευάλωτα σε worms-trojans;
Γιατί, έχει κανείς κανένα λόγο να εμπιστευθεί περισσότερο τη $ymantec ή τη $ybari? Με την ίδια λογική να μη χρησιμοποιούμε κανένα προϊόν της MS.
Όπως πολλοί θα βάλουν το Antipspyware (ειδικά τώρα που ανακοινώθηκε ότι θα είναι δωρεάν) έτσι θα βάλουν και το antivirus, αν και όποτε βγει.
Για δίκτυα, το MS/Sybari προϊόν θα είναι εκ των ουκ άνευ, κι ο λόγος είναι απλός κι ονομάζεται integration. Είναι ο ίδιος λόγος που πολλές εταιρείες με δίκτυα Windows έβαλαν Exchange αντί για Lotus Domino.
Επιπλέον, τη Sybari δεν την αγόρασε η MS για να κάνει AV για τα ΧΡ. Την αγόρασε για τον Exchange και μόνο, όπου υπήρχε μεγαλύτερη ανάγκη για πλήρες προϊόν, ειδικά τώρα που υπάρχει built-in anti-spam στον Exchange. Αν θέλει να βγάλει AV για clients, την τεχνογνωσία την έχει πάρει εδώ και καιρό αφού έχει αγοράσει εκείνη τη Ρουμάνικη εταιρεία.
Άσε να βγει πρώτα το προϊόν... Διάφορα έλεγαν πολλοί και για τον ISA, τύπου "enterprise firewall από τη Microsoft?" κλπ.

sdikr
02-03-05, 00:15
Με 2 λόγια, θα έβαζες αρχηγό της Αστυνομίας του Σικάγο, επί ποτοαπαγόρευσης, τον Αλ Καπόνε;

Ναι τουλάχιστον θα είχε έλεγχο στο τι γίνεται και πού γίνεται "για τα μάτια του κόσμου"

nnn
02-03-05, 00:24
Μα δεν θα το αναπτύξει από την αρχή.

Θα πάρει ένα έτοιμο προιόν,όπως το Giant antispyware και θα του φορέσει το μανδύα της Microsoft.

Και αν είναι δωρεάν και αξιόπιστο/λειτουργικό σαν το antispyware που δίνει τώρα,η πλειοψηφία των χρηστών θα το χρησιμοποιήσει.

slow
02-03-05, 00:44
Δεν μου λέτε το MS antispyware παίζει σε «όλα» τα windows ή μόνο στα «γνήσια». Γιατί κάτι πείρε το μάτι μου για validation (έχω ΧΡpro με SP2). Να το εγκαταστήσω ή :-k

Lazy Dog
02-03-05, 03:48
Δεν μου λέτε το MS antispyware παίζει σε «όλα» τα windows ή μόνο στα «γνήσια». Γιατί κάτι πείρε το μάτι μου για validation (έχω ΧΡpro με SP2). Να το εγκαταστήσω ή :-k
Ναι, αν εχεις γνησια :roll:

αν και νομιζω οτι παιζει παντου :-k :-k :-k

Αυτοκρατορας
02-03-05, 18:42
Δεν μου λέτε το MS antispyware παίζει σε «όλα» τα windows ή μόνο στα «γνήσια». Γιατί κάτι πείρε το μάτι μου για validation (έχω ΧΡpro με SP2). Να το εγκαταστήσω ή :-k

η απαντηση ειναι πολυ απλη:

windows updates κανεις, παιδί μου? ;)


Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ.

Αυτοκρατορας
02-03-05, 18:45
Όπως πολλοί θα βάλουν το Antipspyware (ειδικά τώρα που ανακοινώθηκε ότι θα είναι δωρεάν) έτσι θα βάλουν και το antivirus, αν και όποτε βγει.


Οπως ηδη εξηγησα, εαν το νεο ms antivirous ειναι οντως το Νο1 ΤΟP (οπως δηλ. ειναι το ms AntiSpyware pr), τοτε ΝΑΙ, σαφως και πρεπει να το βαλουμε.
Eιναι πολυ απλο ;)
Μας ενδιαφερει η ουσια και οχι ο τυπος ή η θεωρια.


Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ.

sdikr
02-03-05, 18:48
η απαντηση ειναι πολυ απλη:

windows updates κανεις, παιδί μου?


Ο ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ.

Και όμως δεν είναι τόσο απλή, τα critical update *ακόμα* μπορείς να τα κάνεις μέσω του αυτόματου update των xp, αλλά σε λίγο δεν θα έχεις πρόσβασει στην σελίδα του windows update αν δεν έχεις γνησια windows

ipo
02-03-05, 19:07
Το έχει βάλει κανείς που δεν έχει γνήσια xp; Δεν λέει να πάει να το βάλει κάποιος με λειτουργικό captain hook και να του κλειδώσει το λειτουργικό. Μετά θα τρέχει να κάνει format και ξανά πέρασμα όλα τα προγράμματα. Δεν λέει.

cprotopapas
05-03-05, 14:42
Δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και σε Windows αλουμινίου.


Edited by WAntilles:

Δεν ενδιαφέρει το φόρουμ τί κουφώματα έχετε σπίτι σας.

vshadow
05-03-05, 16:45
Απλά για να κατεβάσεις το MS Antispyware από το site της Microsoft, σου ζητάει να κατεβάσεις ένα προγραμματάκι για genuine check. Βέβαια το Antispyware δεν έχει καμία σχέση με το genuine check, επομένως αν ψάξεις λιγάκι στο internet θα βρεις το Antispyware μόνο του να το κατεβάσεις και από άλλο site.

Τώρα για τα updates ισχύει το εξής: τα security updates συνεχίζεις να τα παίρνεις κανονικά, επειδή πολύ απλά η Microsoft δε θέλει να έχει τρύπια Windows, έστω και αν είναι παράνομα. Τα υπόλοιπα updates, αν όχι τώρα, σε λίγο καιρό δε θα μπορείς να τα κατεβάζεις αν έχεις μη γνήσια Windows, καθώς θα γίνεται πάλι genuine check. Μάλιστα προσφάτως μια φίλη μου με παράνομα Windows XP Pro, με απορία με ρωτούσε γιατί ενώ μπορεί και κατεβάζει όλα τα updates, της εγκαταθίστανται μόνο τα security updates.
Βέβαια φαντάζομαι ότι και με τα updates θα γίνει ό,τι γίνεται και τώρα με το Antispyware. Απλά τα updates θα τα βρίσκεις από κάποια άλλη σελίδα στο internet.

StavrosL
07-08-05, 11:51
Παιδια καλημερα
Ελπιζω να ειμαι στο σωστο topic
Εχω ενα προβλημα με το AntiSpyware, οταν αλλαζω χρηστη στην εκκινηση δεν το φορτωνη
και μετα εμφανιζει μηνυμα λαθους.Ο χρηστης εχει δικαιωματα Administrator
Το μηνυμα λεει Unexpected error; quitting
Ευχαριστω

pelasgian
07-08-05, 12:59
Γιατί να έχει κάποιος anti-spyware, όταν μπορεί να μην έχει spyware εκ κατασκευής του λειτουργικού;
Και τέλος πάντων γιατί να προσπαθεί να βουλώσει κάποιος τις τρύπες σε ένα σουρωτήρι, όταν μπορεί εξαρχής να πάρει αεροστεγές καπάκι;

StavrosL
07-08-05, 13:54
Γιατι δεν εχω γνωσεις να εγκαταστησω Linux , για το Ιντερνετ εχω Firefox
και για το ταχυδρομειο Thunderbird .

PascalGR
07-08-05, 14:00
Αυτά τα spyware, myware και whyware θα σβήσουν όταν επιτέλους η Microsoft κυκλοφορήσει anti-microsoftware! χιχι :lol: :p :tongue:

dantouan
07-08-05, 14:35
Mια καλη λυση θα ηταν να βαλεις καποιο αλλο προγραμμα antispyware.

no_logo
07-08-05, 14:44
Mια καλη λυση θα ηταν να βαλεις καποιο αλλο προγραμμα antispyware.

spybot (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=156&act=down) και adaware (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=147&act=down)

PascalGR
07-08-05, 14:54
Δεν είμαι σίγουρος ότι καθαρίζει και από spyware, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις το AntiVir Personal Edition. Είναι δωρεάν, ακόμα και τα updates του (www.free-av.com)

StavrosL
07-08-05, 14:57
Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους.

WAntilles
07-08-05, 15:00
...για το Ιντερνετ εχω Firefox
και για το ταχυδρομειο Thunderbird .

Πραγματικά εύγε.

Δείχνεις ξύπνιος και υπεύθυνος χρήστης.

Αφού λοιπόν χρησιμοποιείς αυτά, τότε δεν έχεις καμμία μα καμμία απολύτως ανάγκη για κανένα antispyware.

Για περισσότερα, δές αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14350

StavrosL
07-08-05, 15:08
WAntilles
Σε ευχαριστω πολυ, προσπαθω να μαθω απο εσας που εχετε και εμπειρια αλλα και γνωσεις.
Και παλι ευχαριστω πολυ.

alexis2044
07-08-05, 15:34
Εγω παντως προτεινω και το Spyware Blaster (http://www.download.com/SpywareBlaster/3000-8022-10196637.html?part=dl-SpywareBl&subj=dl&tag=button) ( μαζι με το Spybot φυσικα!)

Ουτε τρεχει στο backround ουτε τιποτα. Σαν επιπροσθετο στο immunisation του Spybot.

sdikr
07-08-05, 19:41
Πραγματικά εύγε.

Δείχνεις ξύπνιος και υπεύθυνος χρήστης.

Αφού λοιπόν χρησιμοποιείς αυτά, τότε δεν έχεις καμμία μα καμμία απολύτως ανάγκη για κανένα antispyware.

Για περισσότερα, δές αυτό:

και εγώ ειμαι ΟΧΙ εξυπνός χρήστης, έχω IE (maxthon) Και microsoft outlook και i am still here!!!

turbo3hp
07-08-05, 20:01
Εγώ χρησιμοποιώ και Firefox και ΙΕ. Τον ΙΕ για όσες σελίδες είναι περίεργες. Αλλά ποτέ δεν προσβλήθηκα από Spyware. Μήπως έχει να κάνει με τις σελίδες που ανοίγει κανείς; Για email, βέβαια, μόνο Thunderbird, γιατί είναι εύχρηστο και έχει ευχάριστο interface (και παίρνει και RSS feeds, πολύ καλό για ειδήσεις).

iron_gr
07-08-05, 20:01
και εγώ ειμαι ΟΧΙ εξυπνός χρήστης, έχω IE (maxthon) Και microsoft outlook και i am still here!!! Εεε τώρα κι εσύ!

PascalGR
08-08-05, 00:13
και εγώ ειμαι ΟΧΙ εξυπνός χρήστης, έχω IE (maxthon) Και microsoft outlook και i am still here!!!
Yes but for how long??? :haha

dantouan
08-08-05, 00:37
και εγώ ειμαι ΟΧΙ εξυπνός χρήστης, έχω IE (maxthon) Και microsoft outlook και i am still here!!!


Και εγω μια απο τα ιδια και μαλιστα οχι απλα maxthon αλλα ΙΕ7 beta1 :thumb_dup


Yes but for how long???

Για παρα πολυ ακομα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.