PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενα Περιεργο Πρόβλημα Που Ζηταει Λυση



Zer0c00L
17-02-05, 01:15
Λοιπόν είμαι συνδρομητής ADSL over ISDN οκ μεχρι εδώ
Γραμμή DSL+ISDN απο ΟΤΕ
Ιντερνετ μέσω OTENET

ADSL Router/Modem Alcatel Speedtouch 530i me to splitter tou
ISDN TA Intracom V.50 USB + V.01 RS232

Το πρόβλημα πού εχω τώρα και ζητάω τήν βοηθεία σάς γιατί εχω τρελλαθεί
οπως ξέρετε το NETMOD εχει 5 Λαμπάκια
RP + LINK + B1 + B2 + USB + power led οκ μέχρι εδώ

με το NETMOD στο ρέυμα συνδεμένο ενω μιλάω στό τηλέφωνο αναβοσβήνει το RP αναμμένο το LINK αναβοσβήνει το B1 ξαφνικά ακούγεται παράσιτο και κόβεται η γραμμή. (δοκιμή αυτο και στα 2 NETMOD) το DSL κανένα πρόβλημα.

με το NETMOD εκτός ρέυματος ΔΕΗ μιλάω στό τηλέφωνο αναβοσβήνει RP αναμμένο LINK αναβοσβήνει Β1 τα ίδια.

το δήλωσα βλάβη στό 121 περιμένω επίσκεψη

Αν έχετε εσείς λύση στο πρόβλημα αυτό περιμένω να τήν ακούσω. γιατί θα τρελλαθω δέν αντέχω αλλο μού εχουν σπάσει τα νέυρα.

sdikr
17-02-05, 01:24
το έχω δεί με αρκετά απο τα καινούργια netmod, αλλά συνήθως οταν πήγαινε να κάνει σύνδεση μέσω isdn (μηπως κανας dialer στο μηχάνημα; )

Zer0c00L
17-02-05, 01:31
οχι φίλε του τίποτα τέτοιο λέω για απλή τηλεφωνία δέν είναι συνδεμένο με τον Η/Υ καθόλου ποιός ο λόγος αφού έχω DSL.

sdikr
17-02-05, 01:36
οχι φίλε του τίποτα τέτοιο λέω για απλή τηλεφωνία δέν είναι συνδεμένο με τον Η/Υ καθόλου ποιός ο λόγος αφού έχω DSL.


Λέω απλά που μου το έχει παρουσίασει,
η λύση ήταν αλλάγη του netmod


Οταν έγινε σε έναν πελάτη μου που έιχε την εκδοση 5 του netmod, πήγα εκεί το δικό μου (η παλιότερη, 3.8 νόμιζω) και δουλευε άψογα

Zer0c00L
17-02-05, 01:45
ελα φίλε μου το πρόβλημα ειναι οτι ενω μιλάω στό τηλέφωνο μου κόβει τήν γραμμή χωρις να εχω αναμονη κλήσης χώρις να το έχω συνδεμένο με το PC και το νεο NETMOD V.50 / NETMOD V.01

και δέν το κάνει πάντα
πότε συνεχώς πότε μετά απο δευτερόλεπτα πότε μετά απο λεπτό

με έχει τρελλάνει.

sdikr
17-02-05, 01:48
Αν έχεις κανέναν γνωστό που έχει το ποιο παλίο netmod και μπορεί να στο δώσει για λίγο κάνε μια δοκιμή

Zer0c00L
17-02-05, 01:51
Αυτό σου λέω οτι έχω βάλει και τα δύο και το νέο το USB V.50 και το RS232 V.01 με το ενα λαμπάκι τροφοδοσίας.

Τα ίδια κάνουν και τα δύο να δώ αν θα βρούν άκρη ο ΟΤΕ.

sdikr
17-02-05, 01:54
Αυτό σου λέω οτι έχω βάλει και τα δύο και το νέο το USB V.50 και το RS232 V.01 με το ενα λαμπάκι τροφοδοσίας.

συγνώμη είχα καταλαβει λάθος,

οπώς το λές πρέπει να περιμένεις απο τον οτε

Zer0c00L
17-02-05, 02:11
να πω και το εξης στο ADSL over ISDN θελει το DSL modem/router + spliter + filtrer πριν απο καθε τηλεφωνικη συσκευη και NETMOD?

sdikr
17-02-05, 02:15
να πω και το εξης στο ADSL over ISDN θελει το DSL modem/router + spliter + filtrer πριν απο καθε τηλεφωνικη συσκευη και NETMOD?

Oxi
Βάζει ενα spliter, πριν απο το netmod ( πάει δηλαδή εκει το καλώδιο απο τον τοίχο)
ενα καλωδιο στον adsl modem, και ενα καλώδιο στο netmod

Zer0c00L
17-02-05, 02:24
οκ αρα τα εχω σωστα.

η γραμμη απο οτε παει στο spliter απο εκει στο DSL και στο ISDN

αν η γραμμη του τηλεφωνου ηταν οκ εκτος ρευματος το NETMOD δεν θα ειχα πρόβλημα να κοβει τήν γραμμή? λογικα θα σημαινε οτι η γραμμη ειναι οκ και εχω προβλημα στο NETMOD ελα ντε ομως οτι το προβλημα το κανει ειτε εχω στο ρευμα το NETMOD ειτε οχι. θα κουφαθω αυτο το προβλημα το παρατηρησα μετα απο το πεσιμο τις DSL στήν ΑΘΗΝΑ.

Zer0c00L
18-02-05, 16:44
Απαντηση Καμια Ακομα Απο Τεχνικους Της Τεχνικης Υπηρεσιας Οτε Βυρωνα Τα Σχολια Δικα Σας Ειμαστε Καλα Κοροιδα Να Πληρωνουμε Για Ανυπαρτες Υπηρεσιες.

τι περιμενω αλλωστε στην ελλαδα βρισκομαι.

psyxakias
18-02-05, 17:27
Από όλη την περιγραφή, θεωρώ πως το πιθανότερο είναι να είναι προβληματικό το splitter. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα άλλο (φτηνό είναι, νομίζω 5-10€) και να δεις, γιατί άμα περιμένεις από τον ΟΤΕ... σώθηκες

Zer0c00L
23-02-05, 15:18
Δυστυχως φιλε μου το προβλημα ειναι ο ιδιος ο οτε ηρθε το συνεργειο στις 21/2 απο 16/2 που ειχα δηλωσει βλαβη και εβρισκε η γραμμη λεει ΓΗ την κανανε RESET και δουλευε οπως επρεπε να δουλευει χαμηλο ping και αψογη ταχυτητα μεχρι τις 22/02 τωρα που μιλαμε παλι τα ιδια.

εβγαλα το spliter εβαλα την γραμμη στο NETMOD ξανα τα ιδια μιλησα με INTRACOM και φτιαξανε το NETMOD να δουλευει ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ ΑΠΟ ΓΡΑΜΜΗ ΟΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΚΥΡΩΣΩ ΟΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ ΗΜΑΡΤΟΝ

ωραια ημουν με την ISDN τι το ηθελα το κωλο ADSL με τις κωλογραμμες και τα κωλοκεντρα του πΟΤΕ

Zer0c00L
23-02-05, 15:34
Για να μην σας κουραζω και τα λετε απο την αρχη
εχω κανει τις εξης προσπαθειες :

1ον εκτος ρευματος το NETMOD = τα ιδια
2ον με ρευμα το NETMOD = τα ιδια
3ον εκτος SPLITER το NETMOD = τα ιδια
4ον εκτος ADSL και SPLITER το NETMOD = τα ιδια

κατοπιν συνεννοησης με INTRACOM HELPDESK το δουλευω χωρις ρευμα τωρα για ποσο δεν ξερω παντος παιρνει ρευμα απο τηλεφωνικη γραμμη επιτυχως μεχρι τωρα χωρις προβληματα.

αυτο που προσεχα οταν εγινε το RESET τις ADSL ηταν αυτο

Output Power (dBm) up/down = 12 / 17
Attenuation (dB) up/down = 10 / 15 <<<<< 9 / 15 ηταν μετα το RESET και ολα δουλευαν ρολοι
Noise Margin (dB) up/down = 31 / 31

τωρα ομως τα ιδια χαλια....

ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΟΧΕΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΚΑΙ ADSL ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ISDN ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ADSL ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ADSL ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ .....
ΧΑΛΙΑ

sdikr
23-02-05, 21:12
ΕΡΩΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΟΧΕΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΚΑΙ ADSL ΠΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ISDN ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ADSL ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΤΗΣ ADSL ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ .....
ΧΑΛΙΑ

οχι οτι και να κάνουν το last mile (το τελευταίο κομμάτι΄γραμμής) θα είναι πάλι απο τον ΟΤΕ, έχεις δοκιμάσει να βάλεις καινούργιο κάλώδιο απο το διαμέρισμα σου ως το καφάο του οτε στην πολυκατοικία;

Zer0c00L
24-02-05, 00:21
δεν επιτρεπεται αυτο απο τον ΟΤΕ το ζητησα εγω να γινει αλλα δεν γινεται λενε απαγορευεται.

εμπασιν περιπτωση για το προβλημα μου εκανα καταγγελια στην ΕΕΤΤ και στο ΤΜΗΜΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗΣ HELPDESK INTRACOM και περιμενω.

αν δουνε λεφτα να μου τρυπησουν την μυτη.

πληρωνω για 384/128 και δεν εχω τηλεφωνο και το ιντερνετ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ.

Tasans
24-02-05, 00:36
Αν πιέσεις λίγο τους τεχνικούς στον Βύρωνα μπορεί να σου δώσουν το τηλέφωνο κανενός τεχνικού να μιλήσεις κατευθείαν, η να κανονίσεις καμία επίσκεψη στο σπίτι σου. Άσε τα 121 και λοιπές μπούρδες, αυτοί ούτε τι είναι το tcp δεν ξέρουν.

Zer0c00L
24-02-05, 03:15
ελα ευθεως ξερεις τι μου ειπαν καποιοι απο ΟΤΕ αν μιλισω με καποιον δικο τους (κινητο) και δωσω το κατι τοις θα βρεθει και η βλαβη και το κεφαλι μου θα εχω ησυχο διοτι δεν θα ξαναυπαρξει προβλημα στην ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ.

δηλαδη για κατι το οποιο πρεπει να επισκευασουν θελουν ΦΑΚΕΛΑΚΙ αλλιως τρεχα ....

τον λογο εχει η ΕΕΤΤ και αν χρειαστει Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΦΤΑΣΩ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΕΜΟΥ ΔΙΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ.

οσο για το 121 ειναι απλα καποιες κοπελες τιποτα παραπανω δεν ξερουν. οι τεχνικοι δεν απαντανε μονο αν ζητησεις απο καποιον απο αυτους το κινητο του και με το αναλογο αντιτιμο θα εχεις την προσοχη αλλιως θα σε φαει το σαρακι του δημοσιου υπαλληλου.

δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια απλα δεν ξερουν ποσο θα το τραβηξω το θεμα δεν με εχουν παρει χαμπαρι οτι δεν εχω να χασω τιποτα θα το φτασω στα ορια ακομα και αν ο ΟΤΕ ειναι ΔΗΜΟΣΙΟ απο μενα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΟΧΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΝ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΝΕ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΙ ΟΡΟΙ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΕΝΩ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝΤΑΙ.

ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙ.?

mindtrapper
24-02-05, 09:13
ελα ευθεως ξερεις τι μου ειπαν καποιοι απο ΟΤΕ αν μιλισω με καποιον δικο τους (κινητο) και δωσω το κατι τοις θα βρεθει και η βλαβη και το κεφαλι μου θα εχω ησυχο διοτι δεν θα ξαναυπαρξει προβλημα στην ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ.

Ελλάς το μεγαλείο σου. Τι να πει κανείς σε μια τέτοια απάντηση; Κυνηγησέ το όσο μπορείς φίλε!

Και θα σε παρακαλούσα όσα νεύρα και να έχεις να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί δυσκολεύουν στην ανάγνωση... Ευχαριστώ!

Zer0c00L
24-02-05, 14:29
οκ φιλε μου να με συγχωρεις.

Zer0c00L
24-02-05, 16:29
Απο HELPDESK INTRACOM και HELPDESK OTE ISDN μου ειπαν ειτε φταει η ΛΙΜΠΑ στο ΚΕΝΤΡΟ ειτε φταει το ADSL SPLITER στο ΚΕΝΤΡΟ απαντηση απο ΟΤΕ το ΕΛΕΓΞΑΜΕ ΚΥΡΙΕ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΚ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΚΑΠΟΥ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ.

οι απαντησεις δικιες σας.

Zer0c00L
25-02-05, 21:41
Επιτελους οι υπηρεσιες του ΟΤΕ αρχισαν να κινουνται για να δουμε.

Αχ τι κανει η Ε.Ε.Τ.Τ χεχεχε

megahead13
11-03-05, 14:55
Κοιτάζοντας το subforum "ADSL OTE", έπεσε τυχαία το μάτι μου σε αυτό το thread. Τι έγινε τελικά Zer0c00L;;;

Zer0c00L
29-03-05, 18:51
Το προβλήμα ηταν στο ΚΑΦΑΑΟ (ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗΣ ΟΤΕ) εξω απο την πολυκατοικια υπευθυνο για 5 τετραγωνα τα οποια ειχαν δηλωσει ολα βλαβη η οποια εγινε γιατι ο κατανεμητης και τα υπογεια καλωδια ηταν τιγκα στο ΝΕΡΟ και σαπισμενα το συνεργειο του ΟΤΕ αλλαξε ολα τα καλωδια εσκαψαν και αλλαξαν και τα υπογεια καλωδια ζητησαν συγνωμη απο ολους μας και εμενα που δεν με πιστευαν και τους ειχα πρηξει και ολα καλα βεβαια τα παλικαρια μετα απο τοση δουλεια φανταζομαι οτι πηραν ΜΕΓΑΛΗ ΑΔΕΙΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗΣ γιατι ΙΔΡΩΣΑΝ κανοντας αυτο που επρεπε.

Απο την ΕΕΤΤ παντως καμια κινηση δεν εγινε εναντια του ΟΤΕ
οσο για τον λογαριασμο τον πληρωσα 1 ωρα μετα απο την επισκευη της βλαβης και φυσικα δεν ειπαν κουβεντα.

οσο για την ταχυτητα και το ping καλυτερα να μην το συζητησουμε ας ειναι καλα το DSLAM Βυρωνα/Παγκρατιου και τα INTERNET CAFE με της DSL Συνδεσεις τους και ο πΟΤΕ με τα ΤΙΓΚΑΡΙΣΜΕΝΑ PORTS στα DSLAM.

Καλο Κουραγιο σε ολους.

Η Απαντηση στο θεμα της ταχυτητας και του PING απο πΟΤΕ ηταν καντε αναβαθμιση γραμμης σε 512 η 1024 με 384 μην περιμενετε και θαυματα παλι καλα που εχετε πανω απο 20κβ/ς.

Τα σχολια δικα σας.

GregoirX23
29-03-05, 19:32
για τα μαγικα σπαγγετι που κανει ο οτε με τα καλωδια του τα ξερουμε...τωρα θελει να τα βουταει και στη σαλτσα να πουμε...= νερο :D

τι σου ειπαν να πας σε 512 η 1024 για καλυτερα πινγκ;
και οτι εισαι καλα στα 20 να κανεις την προσευχη σου;

ε κλασικα κατι τετοιες πατατες τις πετανε...
Επρεπε να τους πεις...(εγω ετσι τους πεταξα μια φορα...)

Συγνωμη μαθηματικα ξερετε; ναι; ποσο μας κανει 384/8; 48...
μαλιστα απαιτω να πιανω εστω το μαξ του dslam μου..που σε εμενα βασικα που ειναι ιντρακομ ειναι 41.5 καπου εκει...
και εφ οσον αφορα τα πινγκ και σε 8mb γραμη να πας αν ειναι τιγκα τα μηχανηματα...τα ιδια και πιο χαλια μπορει να ειναι...αρα λεφτα απο μενα δεν παιρνετε παλιορουφηχτρες...

Barnes
29-03-05, 20:07
πΟΤΕ το μεγαλειο σου και ελλαδα :evil:

στην ΕΕΤΤ ειχα κανει 2 καταγγελιες για την βιβοδι και ακομα δεν εμαθα απολυτως τιποτα .

Λογικα και η ΕΕΤΤ πηρε τη κατω βολτα οπως ολα τα πραγματα σ αυτο το μπου****ο που ζουμε . και μην αρχισουν παλι ατομα να υποστηριζουν αυτον τον τοπο γιατι δεν προκειται να παρουν αλλη απαντηση απο εμενα ξανα , βαρεθηκα πλεον να απανταω σε ατομα που ακομα και αυτην την εποχη που ολα πανε στραβα θα φτασουν σε μια ηλικια 80 χρονων και θα νομιζουν ακομα οτι η ελλαδα ειναι αυτη που ηταν καποτε .

Zer0c00L
29-03-05, 20:11
εγω τους ειπα αν βαλω αυτο που λετε 512 η 1024 θα εχω τις ταχυτητες που πρεπει σε κατεβασμα αρχειων και σε PING γιατι αν δεν τις εχω και πληρωνω τα παραπανω παγια που αντιστοιχουν τοτε θα εχετε ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ γιατι ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΙΝΚΑ ΚΑΙ ΕΕΤΤ για ΜΗ ΤΗΡΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ADSL οπως ξερετε τα 384 max βγαζουν 48.5Kb/s τα 512 και τα 1024 τα αναλογα Kb/s μπορω να το εχω γραπτως.. απαντηση φυσικα καμια απο ΟΤΕ αν και με την 384 αν θελω και κανω καταγγελια επωνυμη στην ΙΝΚΑ και ΕΕΤΤ μιας και τους λογαριασμους τους πληρωνω κανονικα και στην ωρα τους θα βρω ακρη αλλα θα παρει παρα πολυ καιρο και με πολλα εξοδα τα οποια δεν μου περισσευουν γιατι επειδη λογω βλαβης το τηλεφωνο μου ηταν ΕΚΤΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ και το ADSL επισης ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ (ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ) αυτο και μονο ειναι στοιχειο για παραβιαση ορων συμβολαιου και μη τηρηση υπηρεσιων προς τον τελικο καταναλωτη (εμενα) αυτα τους ειπα τοτε και σχιστηκαν να φτιαξουν την ζημια και ας ειχαν ανακοινωση βλαβης απο 5 οικοδομικα τετραγωνα εγω τους τα ζαλισα με την καταγγελια στην ΕΕΤΤ και λοιπες υπηρεσιες και τρεξανε αλλιως ακομα ΤΗΛΕΦΩΝΟ τα 5 ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ δεν θα ειχαν.

αυτα πλεον απαξιω τελειως να κανω το παραμικρο εχω ξεσκισει το κατεβασμα αρχειων ολες τις ωρες και μερες και τραβαω οσο μπορω.

δυστυχως επειδη ζουμε στην ελλαδα και αν δεν ενωθουμε ολοι οι χρηστες ADSL ευνοουμενοι και μη απο ταχυτητα και δεν κανουμε καταγγελια στις αρμοδιες υπηρεσιες καταναλωτη ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΟΤΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΤΕ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ADSL ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΖΗΜΕΙΩΜΕΝΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ONLINE GAMES ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ INTERNET ΕΠΑΚ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΧΡΟΝΟΧΡΕΩΣΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ADSL.

τα σχολια δικα σας.

ΥΣ Ζητω συγνωμη προκαταβολικα για τα κεφαλαια.

Barnes
29-03-05, 20:32
τι ενοεις συνδεση ΕΠΑΚ ? βαζεις 56κ η 128 αι-ες-ντ-εν για να παιξεις παιχνιδια ?

γιατι εγω πλεον δεν παιζω καθολου λογο των πρωβληματων , και ειμαι απο τους μεγαλυτερους fan ενος συγκεκριμενου παιχνιδιου online του vietcong . και το ping χτυπαει 1000+ στην καλυτερη . 2 χρονια παιδευομαι και μονο οταν ειχα 128 κατι γινοντανε . μετα εβαλα πΟΤΕ 512 και τον εκοψα μεσα σε 4 μηνες :D μετα εβαλα βιβοδι και ειμαι ακομη εδω και τρεχω :mad:

Zer0c00L
29-03-05, 20:45
ναι παιζω παιχνιδια στο ιντερνετ ειμαι σε ομαδα και συμμετεχουμε σε τουρνουα και αναγκαστικα μπαινω με ISDN 64 γιατι με DSL μπορω μετα τις 02:00 το βραδυ να παιξω με ικανοποιητικο PING δυστυχως δεν μπορω να το κοψω το παιχνιδι γιατι ειμαι ο αρχηγος της ομαδας. απλα οσο επιτρεπει η τσεπη το εχω περιορισσει γιατι βλεπεις και τα ιντερνετ καφε της περιοχης δεν το εχουν το παιχνιδι αυτο (America's Army) παιζουν το "αυθεντικο" CS που και αυτο εχω αλλα με τις βλακειες του REGISTRATION και των UPDATES που θελει για να παιξεις στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ το καταργησα τελειως.

αυτα με τον πΟΤΕ δεν βγαζεις ακρη ατομικα φιλε μου τα νευρα σπας μονο
το κακο ειναι οτι τον ακολουθουν και οι αλλες εταιρειες το ιδιο απατεωνες ειναι και η HOL και η FORTHNET και η ΤΕΛΛΑΣ και ολοι τους ΘΕΛΟΥΝ ΤΑ ΕΥΡΩ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΤΟΜΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ.

Zer0c00L
29-03-05, 20:55
απλα πηρα την αποφαση και εγω κοιταω την παρτη κανω οτι γουσταρω με αυτα που εχω το DSL το εχω σκισει στο κατεβασμα απο FTP / DC++ / TORRENT και τραβαω οτι μπορω.

ως ιδιωτης δεν μπορω να κανω τιποτα μονος μου γιατι ουτε το ΙΝΚΑ ουτε η ΕΕΤΤ πειραζει τον πΟΤΕ
και μαλιστα επειδη τους ειχα πρηξει με την βλαβη καποιος ευγενεστατος υπαλληλος του πΟΤΕ μου ειπε ΗΡΕΜΗΣΕ ΛΙΓΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΡΑΒΑΣ και ολα θα φτιαξουν φυσικα δεν ειπε το ονομα του και το τηλεφωνο που με πηρε ηταν ΑΠΟΡΡΗΤΟ συστηθηκε ως ΤΕΧΝΙΚΟΣ ADSL (υπευθυνος).
αναγκαστηκα και ηρεμησα και ως μαγειας φτιαξανε και την βλαβη που ταλαιπωρουσε εμενα κυριως γιατι σε 5 τετραγωνα μονο εγω εχω DSL και πληρωνω 130 ευρω παγια.

τα σχολια δικα σας.

ΜΟΝΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΝΩΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ.

ΥΣ το μονο που εχω μετανοιωσει ειναι που εφυγα μικρος απο την αγγλια που γεννηθηκα και ηρθα στην ελλαδα (ασχετο αν ειμαι υπερηφανος που ειμαι ελληνας) ολα τα υπολοιπα προβληματα που εχω τωρα εδω λογω της γραφειοκρατιας εκει δεν θα τα ειχα και με τα λεφτα που εδω πληρωνω εκει θα ειχα γραμμη πανω απο 1mbps και οχι 384kbps

GregoirX23
29-03-05, 21:18
καλα ρε ειστε καλα; μη μπαινετε με isdn τι μας πιανει που μας πιανει τον κ.λο θα του δινετε και αλλα λεφτα;
εγω εδω και 9 μηνες με adsl εχω μπει θεμα 2-3 φορες απ το σπιτι μου με isdn...

Καταλαβαινω αναγκες υποχρεωσεις κλπ αλλα τα ευρω ειναι ευρω τι δηλαδη θα πληρωνουμε διπλο και τριπλο ιντερνετ επειδη ο οτε ειναι μ@λ@κ.ς;

ακουσα τωρα κατι ιστοριες για μαγισες με σκουποξυλα και φπαδες 19% αυξησεις του adsl αντι για μειωσεις και λοιπα...μαζεψτε τα νευρα σας και πριξτε τους στα τηλεφωνα και στα μαιλ, αν δεν αποφασιζουμε να κανουμε κατι γενικο..ζαλιστε τους στις αναφορες..στειλτε μαιλ στην εετ ινκα κλπ ασχετως το τι κανουνε...εσεις στελνετε παντως...

Τουλαχιστον να παιρνουμε αυτο που πληρωνουμε τπτ αλλο η τπτ το δυσκολο...
και οι τιμες ας κανουν οτι θελουν...σημασια εχει να παιρνουμε αυτο που δικαιουμαστε...

αμαν πια δηλαδη...επειδη ο ποτε ξεσκιστηκε με την isdn...να μη μπορουμε να ξεκολισουμε ποτε απ την isdn και τις ταχυτητες της επειδη στα ματια του οτε ολες οι συνδεσεις λενε isdn...με το καταραμενο 15-16...

Zer0c00L
29-03-05, 21:53
δεν κανουν τιποτα φιλε μου το ΙΝΚΑ και η ΕΕΤΤ σου μιλαω εγω ο οποιος τους τα επρηξα το μονο που εγινε να με παρουν απο τον ΟΤΕ τοτε με την βλαβη και να μου πουν ηρεμηστε κυριε λιγο για να φτιαξουν ολα αλλιως θα εχετε και αλλα προβληματα.

το ΙΝΚΑ και η ΕΕΤΤ δεν τους εκανε τιποτα ακομα και οταν αναφερα το γεγονος για απειλη.

Zer0c00L
29-03-05, 21:57
Οσο για το θεμα που λες δεν μπορω να κανω τιποτε ξερω τα ευρωπουλα ειναι πολυτιμα τωρα που δεν εχω και πολυ δουλεια αλλα τι αλλο να κανω τα ιντερνετ καφε της περιοχης δεν το εχουν και δεν επιτρεπεται να το βαλω εγω ωστε να πηγαινω εκει και οι αναγκες τις ομαδας ειναι πολλες.

ΥΣ και οπως ειπα και πριν φιλε ΜΟΝΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΘΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ αλλα επειδη ο καθενας κοιταει την παρτη (συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου) δεν κανουμε τιποτα απλα βλεπουμε και πληρωνουμε η παμε σε περιοχες που ειναι λιγα τα ατομα "προνομιουχοι" και απολαμβανουμε το γρηγορο ιντερνετ.

GregoirX23
29-03-05, 22:28
εχεις δικιο δεν λεω!!
συμφωνω μαζι σου...ετσι ειναι στην ελλαδα τα πραγματα...νταβατζιλικι...
Αλλα να τους δινουμε και αλλα λεφτα με το isdn,δεν ειναι καπως;
αλλα αν δεν εχεις αλλη λυση...τι θα κανεις θα μου πεις...

Αλλα αυτο που σου ειπαν ρε μεγαλε τι ηταν δηλαδη;
ηρεμηστε αλλιως θα εχετε αλλα προβληματα;
να μη τους χ.σw τους κ@ρ@βλ@χους μεσα στην γιαφκα του ποτε...απειλη ηταν;
ηδη εμενα μου πεταξαν μια φορα ενα τυπου: και τι θελετε να κανω εγω τωρα; να αλλαξω τον κανονισμο του οτε; δηλαδη ο κανονισμος τι λεει; πιταρισμα και μαζικο συρσιμο;

αμα μου πεταγαν κατι τετοιο σαν αυτο που σου ειπαν ενω πληρωνω και δεν παιρνω αυτο που δικαιουμαι...πραγματικα δεν ξερω τι θα γινοταν...

ωραια κυριε...θα ηρεμησω αλλα μιας και δεν παιρνω αυτα που πληρωνω μειωσε μου τα τιμολογια..τι ειμαι ιδιοκτησια σου να μου λες τι θα κανω ενω πληρωνεσαι μεσω των χρηματων που δινω στον ποτε; γιατι και οι τεχνικοι μεσω εμας πληρωνονται στην ουσια...ακου εκει θρασος οι τρ@μπουκοι να πουμε...

Και υστερα σου λενε οτι με την ευγενεια λυνονται ολα...ισως σε μερικες περιπτωσεις ναι , αλλα αν σε πατανε κατω τι θα τους πεις και ευχαριστω πολυ; θα τους παρει καμια ωρα εκει μεσα στον ποτε....

Αν ειναι ευγενικοι και ειλικρινης απεναντι σου τοτε εισαι και εσυ,ετσι ναι...τωρα κατα ποσο τους αφηνει ο ποτες να ειναι ειλικρινεις....αν και υπαρχουν και μερικοι "σωστοι" οτετζηδες..

Χωρις παρεξηγησεις,και με το συμπαθειο ολα τα παραπανω...

Zer0c00L
29-03-05, 22:47
Να σου απαντησω εγω φιλε μου οτι ειπαν και αυτοι αν δεν σας κανει η συνδεση κυριε ΔΙΑΚΟΨΤΕ ΤΗΝ και πηγαινετε αλλου δεν σας υποχρεωνει κανεις να παραμεινετε στην εταιρεια μας τα μεγιστα για την ADSL 384KBps ειναι 48.5KB/s max αν πιανεις min 20KB/s εισαι ΟΚ αλλιως εχει βλαβη και οι ταχυτητες συμφωνα με το συμβολαιο και με κατι αλλες τεχνικες λεπτομεριες εξαρταται απο ποσους χρηστες εχει το κεντρο μαζι με σενα και φυσικα δεν υπαρχει εγγυηση για αυτες κοινως τον κωλο τους τον εχουν καλυμμενο σου λενε ξερουμε τα προβληματα αλλα δεν μπορουμε να προβουμε σε αναβαθμισεις λογω παλαιοτητας δικτυου.

Ο ΟΤΕ σας παρεχει αυτα που παρεχει σε ολους δεν κανει καμια διακριση απλα αν εισαι τυχερος και εισαι σε light DSLAM καλως αλλιως σερνεσαι.

Βεβαια με την αυξηση των συνδεσεων και οι προνομοιουχοι τωρα σε λιγο θα σερνονται και αυτοι γιατι ο ΟΤΕ εχει σκοπο να πιασει το μεγιστο σε συνδεσεις ADSL και ISDN χωρις τις απαιτουμενες αναβαθμισεις μιας και δεν τον κυνηγαει κανεις.

Απο πηγη μεσα στο κεντρο βυρωνα/παγκρατιου οι χρηστες ειναι πενταπλασιοι απο το επιτρεπτο οριο του κεντρου και θα αυξηθουν και αλλο.

Οσο για την απειλη ξερεις τι μου ειπαν απο την ΕΕΤΤ και απο ΟΤΕ αν ειχα το ονομα του υπαλληλου θα γινοτανε ΕΔΕ τιποτα αλλο δεν θα του κανανε και φαντασου οτι η βλαβη ηταν σε 5 οικοδομικα τετραγωνα να δω αν θα αφαιρεσουν τιποτα απο τον λογαριασμο μιας και δηλωθηκε αρχες φεβρουαριου και φτιαχτηκε αρχες μαρτιου (1 ΜΗΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ 5 ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ) το ΙΝΚΑ και η ΕΕΤΤ ηταν πληρως ενημερωμενοι ξερεις τι εκαναν απλα οτι διαβασαν την καταγγελια τιποτα αλλο.

τα σχολια δικα σας

GregoirX23
29-03-05, 23:07
συμφωνοι σε ολα αυτα...αλλα δεν εχω δει πολλες υποτιθεμενες σοβαρες εταιριες να κανουν τετοιες ντριπλες ....αν και ολα μπορουν να συμβουν στην ελλας..
αλλοι με siemens dslam γιατι πετανε σε σχεση με εμας; εμενα μου λες που δεν κανουν διακρισεις...αν οχι αυτοι τοτε ας στρωσουν τα μηχανηματα τους σε μια φαση ιδια με ολους...
να εξικονομηθει και ταχυτητα...

δεν γινεται ο αλλος ειναι δεν ειναι σε αδειο dslam να πιανει με siemens dslam 48 και εγω να πιανω 42 με ιντρακομ η αλκατελ...σωστη η siemens δεν λεω..πολυ σωστη εταιρια σε ορισμενα θεματα...αλλα ειπαμε... μην πιανει αλλος 48 και αλλος 42...αυτο δεν ειναι ολοι παιρνουν το ιδιο...ασχετως με το traffic και τις ταχυτητες σε διαφορες περιοχες.

παλαιοτητα δικτυου και κουραφεξαλα καλαβρεζικα...

αυτο το υφακι τους ομως σε φορτωνει αγρια...ωρες ωρες..αντι να κατσουν να κανουν μια ευγενικη συζητηση και να σου πουν,συγνωμη κυριε αλλα το δικτυο μας ειναι υπερφωρτομενο αυτον τον καιρο και δεν μπορει να γινει κατι...με νοημα δλδ αν δεν σου αρεσει μπορεις να φυγεις...οχι αν δεν σου αρεσει κοψε την...εχω δει εταιριες να ζητανε συγνωμη μες την ευγενεια για το χαλι τους αλλα ο οτε...παραπαει να πουμε..αυτο το μονωπολιο θα μας φαει...

δεν κατηγορω κατι η καποιον,ουτε θελω να κοψω ταχυτητες απο αλλους,μπραβο τους που πιανουν τοσα,αλλα οτι υπαρχουν διαφορες στις ταχυτητες που βγαζουν τα dslam ειναι πασυφανες...δεν το βλεπουν;

και συμφωνοι για τις ταχυτητες...αυτα τα ριμαδια τα πινγκ που πανε βολτες αεροπορικως δεν τα βλεπουν;
αν και δε νομιζω να μπορει να γινει κατι...
αλλα τουλαχιστον να παραδεχονται τα χαλια τους...οχι να βγαινουν και απο πανω...

αν παραφορτωσεις εναν γαϊδαρο τι νομιζουν οτι θα γινει; αν κουνηθει τρυπα μου την μυτη...

Zer0c00L
29-03-05, 23:19
τιποτα απλα οταν κορεστουν απο χρηστες ολα τα κεντρα τοτε ισως ξεσηκωθουν οι χρηστες αφου οι ταχυτητες θα πεσουν κατω απο 20ΚΒ/ς

υπομονη μεχρι τοτε...

GregoirX23
29-03-05, 23:23
να δουμε αν θα κανουνε αναβαθμιση τοτε...η αν θα πιασουμε 56κ...τι να πουμε...
υπομονη και αγιος ο θεος...

balander
29-03-05, 23:45
Ρε παιδιά... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ !!! Τί περιμένετε να γίνει;

Ειδικά με αυτή την ελληνική νοοτροπία......

ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Η Ελλάδα των 2 ταχυτήτων.... ΝΕΚΡΑ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΕΝ!

:P

Barnes
29-03-05, 23:58
Ρε παιδιά... ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΡΙΣΚΕΣΤΕ !!! Τί περιμένετε να γίνει;

Ειδικά με αυτή την ελληνική νοοτροπία......

ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΜΕ ΠΟΤΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!

Η Ελλάδα των 2 ταχυτήτων.... ΝΕΚΡΑ ΚΑΙ ΟΠΙΣΘΕΝ!

:P

Δωστα balander δώστα !!!!!!!!!!!

GregoirX23
30-03-05, 00:45
συμφωνοι μπαλαντερ αλλα και που φωναζουμε τι γινεται,εκτος απ το να μας γραφουν και να μας την λενε...τον φιλο επανω μονο που δεν του στειλαν εναν σταλονε να τον βγαλει νοκ αουτ..:D

εγω ομως ειπα και θα συνεχισω να λεω...συνεχιστε τις αναφορες και τα εμαιλ , οχι του θανατα αλλα σε λογικα πλαισια... υστερα υπομονη και ο θεος βοηθος...

γιατι δεν μπορουμε να ασχολουμαστε με τον οτε συνεχεια,κατανταει λιγο βαρετο και κουραστικο...

Moυ φαινεται πως η μονη λυση ειναι να αλλαζουμε περιοχες συνεχεια μεχρι να πιταρουν ολα τα dslam :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.