PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα



lukasgre
26-10-07, 12:36
Καλησπέρα. Χρησιμοποιώ το SpeedTouch 536 και πρόσφατα έβαλα Forthnet Double Play. Τα χαρακτηριστικά είναι τα παρακάτω.

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 21.908
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 4,5 / 12,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 31,0 / 7,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 18 / 0
FEC Errors (Up/Down): 145.839 / 16.085
CRC Errors (Up/Down): 175 / 21
HEC Errors (Up/Down): 1.391 / 15

Το θέμα είναι ότι σε torrents δεν πιάνω πάνω απο 300 kbps και σε rapidshare πάνω από 150 kbps. Ρητορική ερώτηση, κάτι δεν πάει καλά; Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Bean-hs
26-10-07, 12:56
Για torrents δεν θα πω τίποτα. Έχει συζητηθεί πάρα πολύ στο forum. Κάνε μία αναζήτηση και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που αναζητάς.
Τώρα για το rapid, έχεις premium λογαριασμό και κατεβάζεις με 150 ή με free account; Ρωτάω γιατί κ εγώ πριν δημιουργήσω λογαριασμό στο rapidshare, έβλεπα ταχύτητες που δεν ξεπερνούσαν τα 200KB/s, αλλά μόλις τον δημιούργησα και δοκίμασα να κατεβάσω μέσω προγράμματος κατεβάσματος (FlashGet), είδα ταχύτητες που έφταναν αρκετά συχνά και τα 2MB/s.
Βλέπω επίσης και κάποια error, που εμφανίζονται στα στατιστικά της γραμμής σου, αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός για να βοηθήσω. Καλύτερα περίμενε κάποιον πιο "μπασμένο" στα κόλπα.

Α, και καλώς ήρθες γείτονα στο site αλλά και στο 2play της FORTHnet.

Ελπίζω με την απάντηση μου αυτήν να μην παραβιάζω κάποιον κανόνα του forum.

Φιλικά
BEANhs.

lukasgre
26-10-07, 13:08
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, καθώς και για τον χαιρετισμό. Free account χρησιμοποιώ και έχεις δίκιο ως προς τον περιορισμό της ταχύτητας (δεν το είχα σκεφτεί) και είναι λογικό. Απλά έχω κάνει και κάποια speed tests και όλα μου βγάζουν ότι κατεβάζω με 300-400 kbps. Βέβαια με τα 50-70 που έπιανα με την 768 που είχα δεν έχει σχέση, αλλά αμα μπορεί και παραπάνω γιατί όχι;

Bean-hs
26-10-07, 13:10
Μπορεί, σίγουρα μπορεί. Δοκίμασε αν θέλεις να κάνεις ένα account για 2 μέρες αρχικά (για να δεις "αν σου αρέσει" και για να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα) και στην συνέχεια αποφασίζεις κατά βούληση.

Φιλικά
BEANhs.

lukasgre
26-10-07, 13:40
Το θέμα είναι ότι με rapidshare δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα, για κανα οπτικοακουστικό αρχείο το πολύ πολύ, αλλά στο μεγαλύτερο διάστημα δουλεύω με torrents. Θα ψάξω και σε άλλα threads, απλά είμαι περίεργος να μάθω τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και αν μπορεί να γιάνει χωρίς να στηθώ στην αναμονή στο κέντρο εξυπηρέτησης (καλοπερασάκιας βλέπεις)... Σε ευχαριστώ και πάλι.

deniSun
26-10-07, 19:06
Με τα torrent δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Εξαρτάται από τι bw σου δίνουν αυτοί που κατεβάζεις.
Για rapidshare εξαρτάται ποιον server επιλέγεις, πόσο φορτωμένος είναι και πόσο φορτωμένο είναι γενικό το δίκτυο της forthnet.

@ ADSLgr.com All rights reserved.