PDA

Επιστροφή στο Forum : Static IP με το Πακέτο TellasWebADSL



alefgr
17-02-05, 04:41
Αποφάσισε η Tellas να διαθέσει static IP και σε παλιούς χρήστες που δεν έχουν καμιά διάθεση να βάλουν το πακέτο Izy.

Αν και στα τέλη του Δεκέμβρη ήταν κατηγορηματικοί στο να δώσουν static (ίσως σαν μέτρο πίεσης για να μεταπηδήσει ο κόσμος στο Izy), κατάλαβαν πως χάνανε χρήματα και αλλάξανε γνώμη.

Για όσους ενδιαφέρονται απλά πρέπει να στείλουν ένα fax στο γνωστό τηλέφωνο της εταιρίας, όπου θα ζητούν την ενεργοποίηση της υπηρεσίας. Για όσους δεν γνωρίζουν το κόστος, τον μήνα υπάρχει extra χρέωση 5€ για 1 static ή 8€ για 8 static IP's. Έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος) πως η Tellas χρεώνει την χαμηλότερη τιμή από όλους τους providers την static διεύθυνση.

BoGe
17-02-05, 06:19
Έχω την εντύπωση (μπορεί να κάνω και λάθος) πως η Tellas χρεώνει την χαμηλότερη τιμή από όλους τους providers την static διεύθυνση.

Η HOL χρεώνει τις 16 για ένα χρόνο με 90 ευρώ, περίπου 7.5 ευρώ ο μήνας.
Όμως πληρώνεις τον χρόνο ολόκληρο.

Παρ' όλα αυτά τις Τellas η τιμή πολύ καλή.

alefgr
17-02-05, 19:32
Όντως πολύ καλή η τιμή της HOL αλλά όταν ακούω για HOL βγάζω σπυράκια. Να σημειώσω ότι ήμουν συνδρομητής της για πάρα πολλά χρόνια, σχεδόν από το ξεκίνημά της και είμαι ακόμα αν και έχω ανενεργή την ISDN συνδρομή της. Από τότε όμως που την πήρε η Eurobank την πήρε και την σήκωσε...

Ξέρει κανείς τι γίνεται με το reverse lookup στην static IP; Το παρέχουν οι εταιρίες ή κάνουν τις δύσκολες;

Εννοώ όταν για παράδειγμα δίνεις:

ping –a <IP_ADDRESS>

να βγάζει το δικό σου domain name και όχι του Provider.

chatasos
18-02-05, 08:17
Ξέρει κανείς τι γίνεται με το reverse lookup στην static IP; Το παρέχουν οι εταιρίες ή κάνουν τις δύσκολες;

Εννοώ όταν για παράδειγμα δίνεις:

ping –a <IP_ADDRESS>

να βγάζει το δικό σου domain name και όχι του Provider.
Εξαρτάται το πακέτο που αγοράζεις. Συνήθως στα ακριβότερα -εταιρικά- το παρέχουν.

alefgr
20-02-05, 04:59
Από Tellas κανένας που να έχει γνώση επι του θέματος;

wintech2003
20-02-05, 05:03
Στην ACN απλά έστειλα ενα e-mail στο NOC τους και ζήτησα να αλλάξουν το reverse DSN delegation προς τους δικούς μου nameservers ωστε να βγαίνουν τα PC με host το domain μου και το κανανε αμέσως...

(ACN ADSL Connect Plus 512)

123456789
20-02-05, 13:41
H Τellas νομίζω δεν παρέχει υπηρεσία DNS ούτε στα office πακέτα της.
Το είχα ζητήσει για πακέτο ADSL WEB office που είχε και 8 επιπλέον IP και είχαν πει όχι.
Αλλά η TELLAS είναι ευέλικτη και ίσως πολλές φορές να παρέχει υπηρεσίες που δεν είναι καταχωρημένες σε κατάλογο (με τη συγκεκριμένη δεν το δοκίμασα περαιτέρω, γιατί ήθελα να στήσω mail server και να δηλώσω backup MX record τα ΜΧ του ISP και τελικά το παράτησα).

alefgr
21-02-05, 07:05
Σας ευχαριστώ όλους. Μάλλον καλύτερα να το ξεχάσω...

akiss
03-03-05, 18:04
Δεν ξερω για τι ακριβως δουλεια το θες,αλλα πιξε μια ματια μηπως σου κανει κατι απο αυτα.

http://www.dyndns.org/

http://www.no-ip.com/

alefgr
03-03-05, 21:09
Δεν ξερω για τι ακριβως δουλεια το θες,αλλα πιξε μια ματια μηπως σου κανει κατι απο αυτα.

http://www.dyndns.org/

http://www.no-ip.com/

Φίλε akiss δεν έχω πρόβλημα με domain name μιας και έχω δικό μου σε κατάληξη .gr σε δικό μου DNS Server. Το πρόβλημα είναι όταν κάνει κάποιος resolve για να βρει το domain name με βάση την IP Address, να τον οδηγεί στον δικό μου DNS Server και φυσικά αυτό για να γίνει χρειάζεται η ανάλογη υποστήριξη εκ μέρους του ISP.

123456789
05-03-05, 01:54
Φίλε akiss δεν έχω πρόβλημα με domain name μιας και έχω δικό μου σε κατάληξη .gr σε δικό μου DNS Server. Το πρόβλημα είναι όταν κάνει κάποιος resolve για να βρει το domain name με βάση την IP Address, να τον οδηγεί στον δικό μου DNS Server και φυσικά αυτό για να γίνει χρειάζεται η ανάλογη υποστήριξη εκ μέρους του ISP.

Αυτό που ζητάς λέγεται DNS service και η TELLAS δεν το έχει στον τικοκατάλογό της.
Επειδή με ενδιέφερε και εμένα αλλά τελικά το παράτησα, μπορείς να το ζητήσεις από τον πωλητή σου, γιατί η TELLAS ενίοτε δείχνει ευελιξία προκειμένου να μην χάσει πελάτη.

alefgr
06-03-05, 08:02
Αυτό μάλλον θα απαιτεί έξτρα χρέωση οπότε άστο καλύτερα...

alefgr
28-03-05, 17:16
Τελικά ανακάλυψα με τα λύπης μου ότι ακόμα και με static σύνδεση η Tellas σε διακόπτει κάθε 72 ώρες για να σου ξαναδώσει το ίδιο IP !!!!!!!!

Από τα απίστευτα και όμως αληθινά.

Μετά από σχετικό τηλεφώνημα και αφού το ψάξανε μετά από 24 ώρες, ένας από τους "έξυπνους" υπαλλήλους της άρχισε να μου λέει ότι δεν είναι και τόσο σημαντικό να χάνω την σύνδεση για 10-20 δευτερόλεπτα κάθε 72 ώρες!!! Και εγώ τον άκουγα σαν μ@λακας σκεπτόμενος για το που πέφτει η χώρα της Μπανανίας...

Τελικά οι σοβαρές εταιρίες είναι ανύπαρκτες στην Ελλάδα. Ίσως γιατί η λέξη σοβαρός είναι άγνωστο πράγμα στην χώρα μας.

Απαράδεκτοι…

chatasos
28-03-05, 21:02
Τελικά ανακάλυψα με τα λύπης μου ότι ακόμα και με static σύνδεση η Tellas σε διακόπτει κάθε 72 ώρες για να σου ξαναδώσει το ίδιο IP !!!!!!!!

:shock:
Γιατί?
Ασχέτως του αν κατεβάζεις κάτι ή όχι εκείνη την ώρα?

alefgr
29-03-05, 01:09
Συνέχεια το δίκτυο μου είναι απασχολημένο τόσο στο download όσο και στο upload. Η διακοπή γίνεται με ακρίβεια δευτερολέπτων κάθε 72 ώρες ακριβώς.

Απ' ότι κατάλαβα ο gateway server που φιλοξενεί και το DHCP πρόγραμμα δεν έχει άλλο τρόπο να ελέγξει την σύνδεση static και έτσι τις ρίχνουν και αυτές επάνω του. Τώρα θα μου πεις απλά προγράμματα DHCP έχουν την δυνατότητα σε "μόνιμες" διευθύνσεις να μην έχουν leasing time οπότε το θεωρώ αδύνατο να μην έχουν τέτοιες ρυθμίσεις και στο δικό τους πρόγραμμα. Θα μου πεις για να γίνουν αυτές οι ρυθμίσεις χρειάζονται γνώσεις και οι τεχνικοί υπάλληλοι της εταιρίας μόνο τα ξύνουν...

Anyway. Νομίζω οτι η Tellas έχει πακέτο για επαγγελματίες με static σύνδεση ADSL. Άραγε και σ' αυτούς κάνει διακοπή κάθε 72 ώρες;

123456789
29-03-05, 18:13
Anyway. Νομίζω οτι η Tellas έχει πακέτο για επαγγελματίες με static σύνδεση ADSL. Άραγε και σ' αυτούς κάνει διακοπή κάθε 72 ώρες;


Παραθέτω απόσπασμα από sh logging σε cisco πελάτη με ADSL TELLAS Static IP κλπ κλπ κλπ.

Feb 19 10:50:47: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Feb 22 09:57:58: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Feb 22 09:58:03: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Feb 25 09:58:04: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Feb 25 09:58:08: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Feb 28 09:58:09: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Feb 28 09:58:23: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 3 09:58:15: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 3 09:58:29: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 6 09:58:20: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 6 09:58:24: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 9 09:58:26: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 9 09:58:30: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 12 09:58:31: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 12 09:58:35: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 15 09:58:36: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 15 09:58:41: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 18 09:58:42: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 18 09:58:46: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 21 09:58:47: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 21 09:58:51: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 23 07:46:56: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 23 07:51:55: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 26 07:51:56: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 26 07:52:01: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up
Mar 29 08:52:02: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to down
Mar 29 08:52:06: %LINEPROTO-5-UPDOWN: Line protocol on Interface Virtual-Access2, changed state to up

Θλιβερό?

alefgr
30-03-05, 01:27
Αν σου πω ότι δεν αμφέβαλα καθόλου, θα το πιστέψεις;

123456789
30-03-05, 18:46
Αν σου πω ότι δεν αμφέβαλα καθόλου, θα το πιστέψεις;

Συμφωνώ μαζί σου.
Ωστόσο, η λύση ενός πακέτου που να έχει mail accounts, static IPs όλα αυτά σε ένα είναι ταμάμ για πελάτες. Γλυτώνεις πολύ κόπο.
Επίσησ, η τελάς βοήθησε στο θέμα του hosting ASP σελίδων, δίνοντάς σε σε συνεργάτη της στην Αθήνα για hosting, ώστε να μην χάσει τον πελάτη.

alefgr
31-03-05, 00:32
Καμιά αναφορά από συνδρομητές static πακέτου άλλων ISP's; Δεν μπορεί όλοι να κάνουν τις ίδιες μ@λακίες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.