PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα κατά το firmware upgrade 585iv6



Davout
26-10-07, 18:03
Παρακαλώ τους moderators να παραμείνει το post στο forum της Tellas γιατί θέλω να συγκρίνω με άτομα που το χρησιμοποιούν με τον ίδιο πάροχο.

Ενώ είχε τελειώσει το installation του τελευταίου firmware εκεί που πήγε να επικοινωνήσει με το router μου έβγαλε ένα error ότι δεν μπορεί (δεν ξέρω, έκανε restart το router εκείνη την ώρα) και έγραψε ότι η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε. Εγώ είδα ότι τελειώσε, στο router φαίνεται η καινούρια version και menu και δουλεύει. Έχετε καμία συμβουλή, μήπως να το ξαναπεράσω ή πάλι το ίδιο θα μου πει στο τέλος; Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Α, και ένα δεύτερο, στο broadband connection -> internet, όταν κάνω check connectivity μου βγάζει X στο Internet - Disabled/Not OKConnectivity to Gateway (62.169.255.23). Φυσιολογικό είναι;

Τέλος, προτείνετε να κλειδώσω IPs στις κάρτες δικτύου ή μπορώ και από το router; Ποια είναι τα default IPs που χρησιμοποιεί;

Περιμένω, λοιπόν, 3 απαντήσεις από τον καθένα σας. :)

pppetros
26-10-07, 18:37
1)Ακριβως το ιδιο επαθα και εγω..Τρεις μερες παιδευομουν με αναριθμητες επανεγκαταστασεις.Χωρις να ξερω τι εγινε ,ξαφνικα στη τελευταια εγκατασταση ...... πετυχε.Κατι πρεπει να σημαινουν τα αναβοσβηματα απ τα λαμπακια του ruter(power,ethernet).
2) To ιδιο εκανε ,και κανει και εμενα.Δεν εκανα τιποτα.Κατι με το DNS πρεπει ναναι.:hmm:
3)Δεν γνωριζω.:(

Spanos
26-10-07, 18:39
Παρακαλώ τους moderators να παραμείνει το post στο forum της Tellas γιατί θέλω να συγκρίνω με άτομα που το χρησιμοποιούν με τον ίδιο πάροχο.

Ενώ είχε τελειώσει το installation του τελευταίου firmware εκεί που πήγε να επικοινωνήσει με το router μου έβγαλε ένα error ότι δεν μπορεί (δεν ξέρω, έκανε restart το router εκείνη την ώρα) και έγραψε ότι η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε. Εγώ είδα ότι τελειώσε, στο router φαίνεται η καινούρια version και menu και δουλεύει. Έχετε καμία συμβουλή, μήπως να το ξαναπεράσω ή πάλι το ίδιο θα μου πει στο τέλος; Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Α, και ένα δεύτερο, στο broadband connection -> internet, όταν κάνω check connectivity μου βγάζει X στο Internet - Disabled/Not OKConnectivity to Gateway (62.169.255.23). Φυσιολογικό είναι;

Τέλος, προτείνετε να κλειδώσω IPs στις κάρτες δικτύου ή μπορώ και από το router; Ποια είναι τα default IPs που χρησιμοποιεί;

Περιμένω, λοιπόν, 3 απαντήσεις από τον καθένα σας. :)

1. Mη δίνεις σημασία

2.Φυσιολογικό γιατί δεν απανάντε στα pings οι σερβερς της Τελλάς.

3.Απο το ρούτερ. 192.168.1.64-192.168.1.253

minovg
26-10-07, 18:53
Παρακαλώ τους moderators να παραμείνει το post στο forum της Tellas γιατί θέλω να συγκρίνω με άτομα που το χρησιμοποιούν με τον ίδιο πάροχο.

Ενώ είχε τελειώσει το installation του τελευταίου firmware εκεί που πήγε να επικοινωνήσει με το router μου έβγαλε ένα error ότι δεν μπορεί (δεν ξέρω, έκανε restart το router εκείνη την ώρα) και έγραψε ότι η εγκατάσταση δεν ολοκληρώθηκε. Εγώ είδα ότι τελειώσε, στο router φαίνεται η καινούρια version και menu και δουλεύει. Έχετε καμία συμβουλή, μήπως να το ξαναπεράσω ή πάλι το ίδιο θα μου πει στο τέλος; Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο;
Μη δίνεις σημασία,πάντα έτσι κάνει. Τζάμπα πανικός. ;)

Η αναβάθμιση εφόσον γράφει τη νέα έκδοση πέτυχε. :oneup:

Για τα άλλα δυο δεν έχω απάντηση. :sorry:

kouniak
26-10-07, 19:57
παιδιά από που κατεβάζω το νέο firmware να το εγκαταστήσω μπας και ξεκολλήσω από τα 7 Μ που πιάνω.....

Davout
26-10-07, 20:47
Πάντως με το καινούριο modem το attenuation μου πήγε 40 και το SNR 19.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Davout
27-10-07, 02:56
Τώρα ξανάκανα τεστ και βρίσκει το Gateway, αλλά όχι τους DNS.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε με ένα φίλο είναι με ένα παιχνίδι που παρ'ό,τι κάναμε ακόμα και DMZ, δεν μπορούμε ο ένας να δει το παιχνίδι του άλλου. Με το speedsteam οι άλλοι βλέπαν τα host μου, τώρα έχω και γω τα ίδια προβλήματα που είχε και ο άλλος με το speedtouch (536iv6). :( Ακόμα και το file transfer στο MSN, μεταξύ μας μόνο, πάει σπαστά (στην αρχή τουλάχιστον). Με άλλους δεν έχουμε προβλήματα, πάει σφαίρα, τι μπορεί να φταίει; Edit: Μόλις διαπιστώσαμε ότι το πρόβλημα είναι να πάρει αυτός αρχεία από μένα, όταν στέλνει πάει γρήγορα. Μετά από λίγο βέβαια άρχισε να πηγαίνει γρήγορα και το send μου.

Βοηθήστε για το παιχνίδι ωρεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.