PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας με DSL και αντιμετώπιση απο το τηλεφωνικό και το Οn-Line HelpDesk.



Dionyssios
17-02-05, 17:43
Σήμερα στις 16.45 έστειλα το εξής e-mail στην HOL. Αν και όταν απαντηθεί θα δημοσιευσω και την απάντηση τους.



Αγαπητοί κύριοι,

Από το πρωί στην εταιρεία μας έχουμε σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα της γραμμης μας. Λειτουργεί χαμηλότερα απο 56Κ.
To on-line helpdesk δεν λειτουργεί απο το πρωι οπότε έστειλα ενα μήνυμα (το οποίο μέχρι τώρα δεν απαντήθηκε) οπότε κάλεσα το 801. Την πρώτη φορά μου είπαν ότι υπηρχε πρόβλημα με τις γραμμες αλλα λύθηκε και αν συνεχιζουμε να έχουμε προβλημα να ξανακαλέσουμε μετα απο μια ώρα. Το επόμενο τηλεφώνημα στο 801 κατέληξε να είμαι στην αναμονη 12 λεπτά οπότε και το έκλεισα. Ξαναπήρα μετα από 5-10 λεπτά και ήμουν στην αναμονή 10.49 όταν πια κάποιος τεχνικός το σήκωσε και μου απάντησε λέγοντας μου να ξαναπεράσω τα settings στο router μου (αλήθεια γιατί? τα settings που έχει δουλεύουν σωστα από τότε που συνδεθηκε το router. Τι θα αλλαξει αν τα ξαναβάλω εκτός του ότι θα χάσω χρόνο απο την δουλειά μου? Μήπως το είπε για να με ξεφορτωθεί?) Επίσης μου είπε να κανω restart τον router (το έχω κάνει ήδη 4 φορές από το πρωί) και (άκουσον, άκουσον) να το συνδέσω κατ'ευθείαν σε έναν υπολογιστή (λες και η εταιρεία θα σταματήσει να δουλεύει για να παιξω εγώ με το router, και ποιο το νόημα άλλωστε αφου ο μονος που χρησιμοποιει το Internet είμαι εγω την συγκεκριμένη στιγμή των test).
Με ενόχλησε πολύ αυτή η αντιμετώπιση του ξεπετάγματος καθώς και η υπερβολική αναμονή στο τηλέφωνο. Η εταιρεία μου πληρώνει πολλά λεφτά για να έχει μια γρήγορη γραμμή και απαιτεί και μια σωστή αντιμετώπιση.
Περιμένω απάντηση σας.

Μετά Τιμής
Διονύσιος Ζώγας
Τεχνικός Η/Υ

Το παρόν (καθώς και η απάντηση σας) θα δημοσιευθεί στο φόρουμ του www.adslgr.com

H απάντηση της HOL :

Ανοιξε ενα θέμα στο support, ανατεθηκε σε εναν μηχανικό και έκλεισε το θεμα παραθέτω την λίστα...
Ιστορικό » Προσθήκη σχόλιου
Ημερ/νία Υπεύθυνος Ενέργεια


(18/02/2005 16:18) Ν*** Τ******* Κλείσιμο θέματος -

(18/02/2005 16:16) Ν*** Τ******* Αποδοχή -

(18/02/2005 10:15) Α**** Κ******** Ανάθεση σε μηχανικό -


Επίσης έχει ανοιχτει και δευτερο θέμα το οποίο είναι ανοιχτο ακόμα οπότε και περιμενω ενημερωση...

02/03/2005 Σήμερα έλαβα ένα τηλεφώνημα από έναν τεχνικό της Hellas On Line, ο οποίος μου εξήγησε όλη την διαδικασία της τεχνικής υποστήριξης, με ενημέρωσε για όλα τα πιθανά προβλήματα της ADSL και γενικά είχαμε μια επικοδομητικη συζήτηση... Που καταλήξαμε? Πραγματικά δεν κατάλαβα... Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ΔΕΝ υπάρχουν μηχανισμοί ελέγχου ποιότητας γραμμής οπότε θα ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται όλα τα βήματα ελέγχου από μεριάς μας, μετά ελέγχουν (ότι μπορούν να ελέγξουν οι της HOL) και μετά πάμε στον ΟΤΕ...
(Αλήθεια γιατί να μην πάμε αμέσως στον ΟΤΕ μια και 9 στις 10 φορές το πρόβλημα είναι εκει?) Τέλος πάντων, φαίνεται ότι το aDSL στην Ελλάδα έχει πολύ μέλλον ακόμα για να γίνει μια αξιόπιστη λύση...

Επιπλέον θα ήθελα να δηλώσω δημόσια ότι, εκτός από το συγκεκριμένο περιστατικό, το support της Hellas On Line είναι μακράν το καλύτερο από όσα έχω δοκιμάσει...

Αυτά...

piravlos01
17-02-05, 20:50
Αγαπητέ Διονύσιε,
διάβασε και το δικό μου αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13980

Μετά λύπης μου βλέπω ότι δεν είχα μόνο εγώ πρόβλημα με την τεχνική υποστήριξη της HOL.
Να σε ενημερώσω ότι εδώ και μια εβδομάδα περιμένω το νέο router (καθόσον router intracom με dslam intracom δεν τα "βρίσκουνε", θέλουνε τον γερμανό τους - λέγε τον dslam της siemens). Αυτό μετά απο 3 ημέρες "παρακλήσεων"-αναμονής-συνεχών μηνυμάτων, τηλεφωνημάτων στην τεχνική υποστήριξη και αμέτρητων reset και επανεισαγωγή των ρυθμίσεων του router κατόπιν υποδείξεως της τεχνικής υποστήριξης.
Δεν συνεχίζω, θα εκνευριστώ εκ νέου.

Το θετικό είναι ότι το φορουμ το παρακολουθούνε και οι υπεύθυνοι της HOL.
"Φωνή λαού" αγαπητοί κύριοι της HOL.

Στρατάκης Γιώργος

Υ.Γ. Ήθελα να ήξερα αν εσείς (της ΗΟL) προσωπικά πληρώνατε κάτι αδρά. και δεν το είχατε, τί θα κάνατε.

spartacus
18-02-05, 14:27
Σήμερα από το πρωι έχω 110 kbps, πήρα τηλέφωνο και άρχισαν να μου λένε ότι ίσως και να φταίει η διαδρομή μέσω dslam προς την hol και διάφορα περίεργα, εν τω μεταξύ έχω νετκάρτα και πάει σφαίρα, είναι τόσο δύσκολο να παραδεχτούν ότι έχουν πρόβλημα; δεν μπορούν να είναι αληθινοί απέναντι στους πελάτες τους; σε λίγες μέρες θα τελειώσει η συνδρομή μου και αν και τότε αν συνεχίζετε αυτό το χάλι θα τους πω άντε γεια, δεν με ενόχλησε τόσο η βλάβη όσο το ότι μου είπαν ψέμματα, δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν νετκάρτες και μπορεί κάποιος να δει την διαφορά; και πολύ περισσότερο δεν γνωρίζουν ότι υπάρχει ευτυχώς αυτό το site που ανταλάσουν οι χρήστες dsl τις απόψεις τους τους προβληματισμούς τους και τα όποια παράπονα έχουν; αν δεν διάβαζα τα παράπονα των παιδιών θα νόμιζα ότι ο οτε κάτι έκανε στο dslam και έχει προβλημα η hol, έτσι τουλάχιστον μου είπαν, χώρια του ότι στην αρχή έκαναν τους ανήξερους.
Το ίδιο συνέβη και χτες το βράδι για λίγη ώρα και ισχυρίζονταν ότι είναι βλάβη του οτε, αφου μίλησα μαζί τους μετά από μισή ώρα η ταχύτητα επανήλθε, σήμερα πάλι τα ίδια!!!

Till
18-02-05, 16:17
Οι ταχύτητες σήμερα δεν είναι απλώς χαμηλές, είναι ΧΑΛΙΑ! Καταρχάς η σύνδεση μου (256/128) έχει πέσει τουλάχιστον 5 φορές απο το πρωί. Επιπλέον, δοκίμασα την ταχύτητα στο Speedometer του McAfee και μου έβγαλε 39.6 Kbps (4.95 KBps), δηλαδή χαμηλότερα και απο 56αρι μόντεμ!

b0fh
18-02-05, 23:09
To on-line helpdesk δεν λειτουργεί απο το πρωι οπότε έστειλα ενα μήνυμα (το οποίο μέχρι τώρα δεν απαντήθηκε)
Είναι άκρως λογικό να μην έχει απαντηθεί δεδομένου ότι το mail που τους έχεις στείλει πρέπει να ανατεθεί σε κάποιον εντός 4 ωρών σύμφωνα και με το QoS της υπηρεσίας Help On Line της HOL (Μπορείς να το δεις απο το link: http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3917&SID=206&pageType=QoS )
Πρόσεξε όμως, να ανατεθεί και όχι απαραίτητα να απαντηθεί. Ως επι το πλείστον σε όλες τις εταιρείες η απάντηση συνήθως λαμβάνεται σε 24 ώρες, ίσως και 48 ώρες..


Το επόμενο τηλεφώνημα στο 801 κατέληξε να είμαι στην αναμονη 12 λεπτά οπότε και το έκλεισα.

Δεν θα έλεγα πως 12 λεπτά είναι τραγική αναμονή. Σίγουρα υπάρχουν χειρότερα όπως και καλύτερα αλλά ξέρω πως είναι να θες να δουλέψεις και να μην μπορείς. Τα δευτερόλεπτα σου μοιάζουν ώρες.


Ξαναπήρα μετα από 5-10 λεπτά και ήμουν στην αναμονή 10.49 όταν πια κάποιος τεχνικός το σήκωσε και μου απάντησε λέγοντας μου να ξαναπεράσω τα settings στο router μου (αλήθεια γιατί? τα settings που έχει δουλεύουν σωστα από τότε που συνδεθηκε το router. Τι θα αλλαξει αν τα ξαναβάλω εκτός του ότι θα χάσω χρόνο απο την δουλειά μου? Μήπως το είπε για να με ξεφορτωθεί?)

Δηλαδή θες να μας πεις πως σου φαίνεται απίστευτο το πρόβλημα σου να οφειλόταν στον router σου; Θες να μας πεις εν ολίγοις ότι ποτέ δεν χρειάστηκε να ξαναπεράσεις στην ζωή σου configuration σε κάτι για να..στρώσει; Αν ναι, σε ζηλεύω. Είσαι πράγματι πολύ τυχερός. Και προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν νομίζω ότι σου είναι χρόνος να ξαναπεράσεις ένα configuration απο την αρχή (εκτός πια κι αν έχεις κανά Cisco και το στήνεις κάθε φορά μέσω κονσόλας) προκειμένου να διαπιστώσεις αν έτσι λύνεται το πρόβλημα σου. Απο ότι αναφέρεις είσαι τεχνικός και άρα δεν θα σου έπαιρνε πάνω απο 2 λεπτά να το κάνεις και αν σκεφτείς το ενδεχόμενο πως μπορεί έτσι να διορθωνόταν η κατάσταση θα τελείωνες και την εργασία σου πολύ πιο γρήγορα. Και μια φιλική συμβουλή, μην είσαι τόσο καχύποπτος. Ένας άνθρωπος που σε έχει στο τηλέφωνο για τεχνική υποστήριξη είναι πολύ λογικό να θέλει να σε ξεπετάξει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να βρει την ησυχία του αλλά σκέψου πως δεν τον συμφέρει ούτε αυτόν να σου πει μια χαζομάρα για να σε κλείσει αφού ούτως ή αλλως θα ξαναπάρεις, σίγουρα πιο εκνευρισμένος, και έτσι, ουσιαστικά δεν σε ξεφορτώνεται, συν του ότι για να φτάσει κάποιος σε μια σωστή πληροφόρηση/απάντηση, πρέπει να έχει προβεί σε κάποια διαδικασία και σειρά ερωτημάτων και τεστ.


Επίσης μου είπε να κανω restart τον router (το έχω κάνει ήδη 4 φορές από το πρωί) και (άκουσον, άκουσον) να το συνδέσω κατ'ευθείαν σε έναν υπολογιστή (λες και η εταιρεία θα σταματήσει να δουλεύει για να παιξω εγώ με το router, και ποιο το νόημα άλλωστε αφου ο μονος που χρησιμοποιει το Internet είμαι εγω την συγκεκριμένη στιγμή των test).

Ερχόμαστε λοιπόν πάλι στο γεγονός κατα το οποίο αναφέρεις πως είσαι τεχνικός. Σαν τεχνικός λοιπόν πως σκέφτεσαι; Δεν αναιρείς σιγά σιγά κάποια πράγματα για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα; Σαν τεχνικός που είσαι, πάντα κοιτάς να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα άρα λοιπόν για εμένα, κάλα έκανε και σου είπε να δοκιμάσεις με ένα pc. Το βρίσκω άκρως λογικό αυτό που σου είπε ο τεχνικός με το να βάλεις τον router σε ένα μόνο pc για να δεις αν όντως έχεις πρόβλημα. Θα κάτσει τεχνικός ISP να ασχοληθεί με το LAN του κάθε πελάτη; (Ξέρεις τότε ε; Η αναμονή απο 12 λεπτά θα γινόταν 120 λεπτά). Πως θα μπορούσε ο τεχνικός, αλλά και εσύ άλλωστε, να ξέρει αν κάποιος άλλος κάνει χρήση κάποιου p2p προγράμματος ή γενικότερα χρήση bandwidth; (εκτός και αν είσαι πάνω απο κάθε pc συνέχεια ή αν έχεις στήσει κανά proggie για να βλέπεις την κατάσταση του δικτύου σου). Σου πέρασε ποτέ απο το μυαλό ότι μπορεί κάποιο απο τα pc του LAN σου να έχει κολλήσει κανέναν ιό και να σου σκίζει τα TCP Connections;
Θα ήθελες να μας πεις τι θα έκανες αν ήσουν εσύ αυτός που θα απαντούσες το τηλέφωνο; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να δω τα βήματα που θα ακολουθούσες ώστε να φτάσεις σε ενα αποτέλεσμα :)


Η εταιρεία μου πληρώνει πολλά λεφτά για να έχει μια γρήγορη γραμμή και απαιτεί και μια σωστή αντιμετώπιση.

Η εταιρεία στην οποία δουλεύεις δεν είναι η μόνη που πληρώνει λεφτά. Απο τα όσα διάβασα εδώ, κατ'εμέ, η αντιμετώπιση του τεχνικού ήταν σωστή. Δεν μας αναφέρεις όμως πως τελείωσε η συνομιλία σας οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλυτη 100% σε αυτό που λέω..

EDIT: Να σημειωθεί πως στην περιοχή της Νίκαιας που βρίσκομαι εγώ, δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με ταχύτητες.

blend
19-02-05, 03:49
b0fh

Να κάνω μερικές υποθέσεις....

...Ποτέ δεν φταίει ο ISP...
...Ισως φταίει ο ΟΤΕ...
...Μπορεί όμως και το router του πελάτη...
...Αν όχι, τότε φταίει το firewall...
...Πιθανόν να έχει και virus...
...Φταίει το lan...
...Ο πελάτης είναι άσχετος, τυφλός, στόκος και δεν έχει ιδέα απο τίποτα...
...Εχει και το θράσος να ΜΗΝ περιμένει 457 λεπτά αναμονή...
...Αν ο πελάτης είναι εταιρία, καλό θα είναι να μετακομίσει στη Νίκαια που δεν έχει πρόβλημα...
...Αν ο πελάτης είναι τεχνικός δικτύων, τότε είναι κακός τεχνικός, και ποτέ δεν "ψάχνει" τίποτα, πρίν πάρει το χέλπ ντέσκ και τους "ενοχλήσει" με την ασχετίλα του...
...Το οτι πληρώνει ο πελάτης 3.000 ευρώ τον χρόνο, δεν του δίνει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται, να απαιτεί και να θέλει να μιλήσει με έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ τεχνικό της HoL και όχι με έναν φοιτητή της αρπαχτής που ώς γνήσιος Έλλην θεωρεί εαυτόν "σούπερ_ντούπερ_ξέρεις_ποιός_είμαι_εγώ".

Λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει... Δεν είναι κακό, η HoL να παραδεχθεί κάποτε οτι κάτι δεν πάει καλά!

Μηχανήματα είναι, σόφτγουερ είναι, όλο και κάτι παθαίνουν.

Είμαι πολλά χρόνια πελάτης στην HoL. Και θα είμαι μάλλον για πολύ καιρό ακόμα.. Αντιλαμβάνομαι οτι τις τελευταίες 10 μέρες, η εταιρία έχει τα "ρούχα" της και περιμένω να πάρει κανένα ponstan μπας και κάνουμε κι εμείς οι κόπανοι την δουλειά μας. Καταλαβαίνω οτι δεν έχει τεχνικούς καί ανταλλακτικά, αλλά έχει μερικά παιδιά πού βγάζουν μεροκάματο στο χέλπ, αλλά καλά μου παιδάκια, ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ!!!

Κάποτε θα καταλάβει η εταιρία σας την ζημία που της κάνετε, και τότε.... ούτε η Νίκαια θα έχει καλές ταχύτητες....

John_Nastos
19-02-05, 05:03
b0fh


Κάποτε θα καταλάβει η εταιρία σας την ζημία που της κάνετε, και τότε.... ούτε η Νίκαια θα έχει καλές ταχύτητες....


:mrgreen: :mrgreen:

sdikr
19-02-05, 05:17
(εκτός και αν είσαι πάνω απο κάθε pc συνέχεια ή αν έχεις στήσει κανά proggie για να βλέπεις την κατάσταση του δικτύου σου).


Και εσύ που το ξέρεις οτι ο χρήστης δεν είχε κάνει κάτι τέτοιο;


Θα ήθελες να μας πεις τι θα έκανες αν ήσουν εσύ αυτός που θα απαντούσες το τηλέφωνο; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να δω τα βήματα που θα ακολουθούσες ώστε να φτάσεις σε ενα αποτέλεσμα :)

πρώτα θα κοιτούσα αν υπάρχει πρόβλημα στην δικιά μου πλευρά

Dionyssios
19-02-05, 13:40
Δεν θα έλεγα πως 12 λεπτά είναι τραγική αναμονή. Σίγουρα υπάρχουν χειρότερα όπως και καλύτερα αλλά ξέρω πως είναι να θες να δουλέψεις και να μην μπορείς. Τα δευτερόλεπτα σου μοιάζουν ώρες.



12 λεπτά δεν είναι τραγική αναμονή... Στην Ελλάδα... αλλά ΕΙΝΑΙ τραγική αναμονή όταν πληρώνεις 2 εκατομύρια το χρόνο για να έχεις Internet ΚΑΙ τεχνική υποστήριξη.



Δηλαδή θες να μας πεις πως σου φαίνεται απίστευτο το πρόβλημα σου να οφειλόταν στον router σου; Θες να μας πεις εν ολίγοις ότι ποτέ δεν χρειάστηκε να ξαναπεράσεις στην ζωή σου configuration σε κάτι για να..στρώσει; Αν ναι, σε ζηλεύω. Είσαι πράγματι πολύ τυχερός. Και προσωπική μου γνώμη είναι πως δεν νομίζω ότι σου είναι χρόνος να ξαναπεράσεις ένα configuration απο την αρχή (εκτός πια κι αν έχεις κανά Cisco και το στήνεις κάθε φορά μέσω κονσόλας) προκειμένου να διαπιστώσεις αν έτσι λύνεται το πρόβλημα σου. Απο ότι αναφέρεις είσαι τεχνικός και άρα δεν θα σου έπαιρνε πάνω απο 2 λεπτά να το κάνεις και αν σκεφτείς το ενδεχόμενο πως μπορεί έτσι να διορθωνόταν η κατάσταση θα τελείωνες και την εργασία σου πολύ πιο γρήγορα. Και μια φιλική συμβουλή, μην είσαι τόσο καχύποπτος. Ένας άνθρωπος που σε έχει στο τηλέφωνο για τεχνική υποστήριξη είναι πολύ λογικό να θέλει να σε ξεπετάξει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να βρει την ησυχία του αλλά σκέψου πως δεν τον συμφέρει ούτε αυτόν να σου πει μια χαζομάρα για να σε κλείσει αφού ούτως ή αλλως θα ξαναπάρεις, σίγουρα πιο εκνευρισμένος, και έτσι, ουσιαστικά δεν σε ξεφορτώνεται, συν του ότι για να φτάσει κάποιος σε μια σωστή πληροφόρηση/απάντηση, πρέπει να έχει προβεί σε κάποια διαδικασία και σειρά ερωτημάτων και τεστ.


Καλέ μου φίλε σε ένα router, αν δεν έχουν χαλάσει τα settings για κάποιο λόγο, δεν έχει νόημα να τα ξαναπεράσεις από την αρχή. και πίστεψε με πριν πάρω τηλέφωνο έχω δοκιμάσει τα πάντα από την μεριά μου. Το να τους λες ότι είσαι τεχνικός και ότι τα ξέρεις τα βασικά βήματα και να σου λέει να τα ξανακάνεις είναι too much



Ερχόμαστε λοιπόν πάλι στο γεγονός κατα το οποίο αναφέρεις πως είσαι τεχνικός. Σαν τεχνικός λοιπόν πως σκέφτεσαι; Δεν αναιρείς σιγά σιγά κάποια πράγματα για να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα; Σαν τεχνικός που είσαι, πάντα κοιτάς να αποδείξεις ότι δεν έχεις πρόβλημα άρα λοιπόν για εμένα, κάλα έκανε και σου είπε να δοκιμάσεις με ένα pc. Το βρίσκω άκρως λογικό αυτό που σου είπε ο τεχνικός με το να βάλεις τον router σε ένα μόνο pc για να δεις αν όντως έχεις πρόβλημα. Θα κάτσει τεχνικός ISP να ασχοληθεί με το LAN του κάθε πελάτη; (Ξέρεις τότε ε; Η αναμονή απο 12 λεπτά θα γινόταν 120 λεπτά). Πως θα μπορούσε ο τεχνικός, αλλά και εσύ άλλωστε, να ξέρει αν κάποιος άλλος κάνει χρήση κάποιου p2p προγράμματος ή γενικότερα χρήση bandwidth; (εκτός και αν είσαι πάνω απο κάθε pc συνέχεια ή αν έχεις στήσει κανά proggie για να βλέπεις την κατάσταση του δικτύου σου). Σου πέρασε ποτέ απο το μυαλό ότι μπορεί κάποιο απο τα pc του LAN σου να έχει κολλήσει κανέναν ιό και να σου σκίζει τα TCP Connections;


Ποτέ μου δεν ζήτησα να ασχοληθεί ο τεχνικός της HOL με το LAN μου. Ετσι κι αλλιώς ΟΛΑ τα ΠιΣι έχουν Antivirus, Firewall, Anti-spyware και γενικά ότι Anti κυκλοφορεί καθώς και κάθε μηχανημα έχει bandwith Monitor και απο το δικό μου το Πισι βλέπω τι bandwith χρησιμοποιεί το κάθε Πισι του δικτύου. Αλλά την συγκεκριμένη στιγμή που παρατήρησα το πρόβλημα το μόνο μηχάνημα ανοιχτό ήταν το δικό μου. Επίσης το router αυτό έχει μόνο ethernet συνδεση και αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά σκέφτεσαι να κόψω 7 άτομα από το δίκτυο (το εσωτερικό) για να δοκιμάσω το Internet Θα με στήσουν στο τοιχο και θα πυροβολουν όλοι μαζι.



Θα ήθελες να μας πεις τι θα έκανες αν ήσουν εσύ αυτός που θα απαντούσες το τηλέφωνο; Πραγματικά θα με ενδιέφερε να δω τα βήματα που θα ακολουθούσες ώστε να φτάσεις σε ενα αποτέλεσμα :)
Η εταιρεία στην οποία δουλεύεις δεν είναι η μόνη που πληρώνει λεφτά. Απο τα όσα διάβασα εδώ, κατ'εμέ, η αντιμετώπιση του τεχνικού ήταν σωστή. Δεν μας αναφέρεις όμως πως τελείωσε η συνομιλία σας οπότε δεν μπορώ να είμαι απόλυτη 100% σε αυτό που λέω..


Δεν είπα ότι τα βήματα που μου είπε να κάνω είναι λάθος. Απλώς μου την έδωσε ότι του έλεγα ότι αυτα που πρέπει να γίνουν απο μεριά μου έχουν γίνει και αυτός ήταν σαν να διάβαζε ένα χαρτί με τα βήματα χωρίς να τον ενδιαφέρει τι έλεγα εγώ. Ίσως το λάθος μου να ήταν ότι του έπιασα συζητηση για την εγκυρότητα κάποιων βημάτων που μου έλεγε.
Τέλος πάντων για να μην σε κουράσω, το πρόβλημα τελικα ΔΕΝ ήταν της HOL αλλα γιατι ρε γμτη μου να πρέπει να βρω εγώ την άκρη αν φταίει ο ΟΤΕ ή η HOL Και να παίρνω 20 τηλέφωνα, να χάνω 3-4 ώρες από την δουλειά μου για να βρω κάτι που θα έπρεπε να ήξερε από την αρχή η HOL (με την συνεργασία του ΟΤΕ φυσικά). Τελικά το πρόβλημα έιναι του ΟΤΕ και, φυσικά, κανένας δεν ξέρει πότε θα φτιαχτεί...



EDIT: Να σημειωθεί πως στην περιοχή της Νίκαιας που βρίσκομαι εγώ, δεν αντιμετωπίζω κανένα απολύτως πρόβλημα με ταχύτητες.


Κάτσε να γεμίσει το dslam της περιοχης σου (δεν το ευχομαι) να γίνει exceed στο bandwith και όταν αρχίσουν να σου κόβουν ταχύτητα και όταν αρχίσεις να ψάχνεις να βρεις άκρη θα τα ξαναπούμε.

Dionyssios
19-02-05, 13:46
b0fh

Να κάνω μερικές υποθέσεις....

...Ποτέ δεν φταίει ο ISP...
...Ισως φταίει ο ΟΤΕ...
...Μπορεί όμως και το router του πελάτη...
...Αν όχι, τότε φταίει το firewall...
...Πιθανόν να έχει και virus...
...Φταίει το lan...
...Ο πελάτης είναι άσχετος, τυφλός, στόκος και δεν έχει ιδέα απο τίποτα...
...Εχει και το θράσος να ΜΗΝ περιμένει 457 λεπτά αναμονή...
...Αν ο πελάτης είναι εταιρία, καλό θα είναι να μετακομίσει στη Νίκαια που δεν έχει πρόβλημα...
...Αν ο πελάτης είναι τεχνικός δικτύων, τότε είναι κακός τεχνικός, και ποτέ δεν "ψάχνει" τίποτα, πρίν πάρει το χέλπ ντέσκ και τους "ενοχλήσει" με την ασχετίλα του...
...Το οτι πληρώνει ο πελάτης 3.000 ευρώ τον χρόνο, δεν του δίνει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται, να απαιτεί και να θέλει να μιλήσει με έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ τεχνικό της HoL και όχι με έναν φοιτητή της αρπαχτής που ώς γνήσιος Έλλην θεωρεί εαυτόν "σούπερ_ντούπερ_ξέρεις_ποιός_είμαι_εγώ".

Λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει... Δεν είναι κακό, η HoL να παραδεχθεί κάποτε οτι κάτι δεν πάει καλά!

Μηχανήματα είναι, σόφτγουερ είναι, όλο και κάτι παθαίνουν.

Είμαι πολλά χρόνια πελάτης στην HoL. Και θα είμαι μάλλον για πολύ καιρό ακόμα.. Αντιλαμβάνομαι οτι τις τελευταίες 10 μέρες, η εταιρία έχει τα "ρούχα" της και περιμένω να πάρει κανένα ponstan μπας και κάνουμε κι εμείς οι κόπανοι την δουλειά μας. Καταλαβαίνω οτι δεν έχει τεχνικούς καί ανταλλακτικά, αλλά έχει μερικά παιδιά πού βγάζουν μεροκάματο στο χέλπ, αλλά καλά μου παιδάκια, ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ!!!

Κάποτε θα καταλάβει η εταιρία σας την ζημία που της κάνετε, και τότε.... ούτε η Νίκαια θα έχει καλές ταχύτητες....

Τα είπες όλα... Συμφωνω απόλυτα σε όλα....

dpan
19-02-05, 18:32
12 λεπτά δεν είναι τραγική αναμονή... Στην Ελλάδα... αλλά ΕΙΝΑΙ τραγική αναμονή όταν πληρώνεις 2 εκατομύρια το χρόνο για να έχεις Internet ΚΑΙ τεχνική υποστήριξη.



Καλέ μου φίλε σε ένα router, αν δεν έχουν χαλάσει τα settings για κάποιο λόγο, δεν έχει νόημα να τα ξαναπεράσεις από την αρχή. και πίστεψε με πριν πάρω τηλέφωνο έχω δοκιμάσει τα πάντα από την μεριά μου. Το να τους λες ότι είσαι τεχνικός και ότι τα ξέρεις τα βασικά βήματα και να σου λέει να τα ξανακάνεις είναι too much



Ποτέ μου δεν ζήτησα να ασχοληθεί ο τεχνικός της HOL με το LAN μου. Ετσι κι αλλιώς ΟΛΑ τα ΠιΣι έχουν Antivirus, Firewall, Anti-spyware και γενικά ότι Anti κυκλοφορεί καθώς και κάθε μηχανημα έχει bandwith Monitor και απο το δικό μου το Πισι βλέπω τι bandwith χρησιμοποιεί το κάθε Πισι του δικτύου. Αλλά την συγκεκριμένη στιγμή που παρατήρησα το πρόβλημα το μόνο μηχάνημα ανοιχτό ήταν το δικό μου. Επίσης το router αυτό έχει μόνο ethernet συνδεση και αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά σκέφτεσαι να κόψω 7 άτομα από το δίκτυο (το εσωτερικό) για να δοκιμάσω το Internet Θα με στήσουν στο τοιχο και θα πυροβολουν όλοι μαζι.



Δεν είπα ότι τα βήματα που μου είπε να κάνω είναι λάθος. Απλώς μου την έδωσε ότι του έλεγα ότι αυτα που πρέπει να γίνουν απο μεριά μου έχουν γίνει και αυτός ήταν σαν να διάβαζε ένα χαρτί με τα βήματα χωρίς να τον ενδιαφέρει τι έλεγα εγώ. Ίσως το λάθος μου να ήταν ότι του έπιασα συζητηση για την εγκυρότητα κάποιων βημάτων που μου έλεγε.
Τέλος πάντων για να μην σε κουράσω, το πρόβλημα τελικα ΔΕΝ ήταν της HOL αλλα γιατι ρε γμτη μου να πρέπει να βρω εγώ την άκρη αν φταίει ο ΟΤΕ ή η HOL Και να παίρνω 20 τηλέφωνα, να χάνω 3-4 ώρες από την δουλειά μου για να βρω κάτι που θα έπρεπε να ήξερε από την αρχή η HOL (με την συνεργασία του ΟΤΕ φυσικά). Τελικά το πρόβλημα έιναι του ΟΤΕ και, φυσικά, κανένας δεν ξέρει πότε θα φτιαχτεί...



Κάτσε να γεμίσει το dslam της περιοχης σου (δεν το ευχομαι) να γίνει exceed στο bandwith και όταν αρχίσουν να σου κόβουν ταχύτητα και όταν αρχίσεις να ψάχνεις να βρεις άκρη θα τα ξαναπούμε.

Aμα θες φιλε μου να μην κανεις το οτιδηποτε απο πλευρας σου (εννοω να ψαξεις το δικτυο σου και να φτασεις με καποια βηματα "στη ριζα του προβληματος" πηγαινε αγορασε τοτε καποια ολοκληρωμενη υπηρεσια για managed lan.Και συ απλα ενα τηλεφωνο θα παιρνεις και θα λες εχω προβλημα.Ο καθε ISP δεν ειναι σε θεση να σου βρει ποιο ειναι το προβλημα σου , αλλα να σου δωσει τις καταλληλες κατευθυνσεις για να το αντιμετωπισεις.Υπαρχουν χιλιες 2 παραμετροι που μπορει να οδηγουν στο προβλημα που ειχες.Ο ISP θα σου πει τι πρεπει να κοιταξεις και συ πρεπει να τα κανεις για να αρχισει σιγα σιγα να ξεκαθαριζει που ειναι το προβλημα ωστε αυτος που εχεις απεναντι σου να σου πει ναι Κυριε Ταδε τελικα με ολες τις δοκιμες που καναμε το προβλημα βρισκεται στον ΟΤΕ ή στο δικτυο σας.Οι απαντησεις σου με παση ειλικρινεια δειχνουν οτι εισαι αδαης - μην πω τιποτα χειροτερο - σε βασικο troubleshooting του δικτυου σου - ως εκ τουτου τα θελεις ολα στο πιατο! Κανενας τεχνικος δεν τα περιμενει ολα στο πιατο.Κατσε ψαχτο! Με δοκιμες παντα βρισκεις που ειναι το προβλημα.Για καποιον τεχνικο που εχει στησει ενα δικτυο το βασικο troubleshooting που ζητησε το παιδι της HOL να κανεις ειναι υποθεση 3 λεπτων και οχι 3-4 ωρες oπως ειπες!

Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες , απλα θα σου πω οτι πολυ σωστα ο υπαλληλος της HOL ζητησε να κανεις καποιες δοκιμες ,τις οποιες εσυ αγνοησες θεωροντας τον εαυτο σου expert.Εγω πως μπορω σπιτι μου και βρισκω αμεσως που ειναι το προβλημα στο δικτυο μου χωρις να παιρνω τoν ISP μου? Γιατι καθομαι και το ψαχνω.Δεν παιρνω τον καθε ISP και του πριζω τα @@ για προβληματα δικα μου ή χωρις πρωτα να εχω κανει ολες τις κινησεις απο πλευρας μου.

Και οσων αφορα κατι αλλο που ειδα "το περι γλωσσας" εχω απλα να προσθεσω οτι οποιος / οποιοι το υποστηριζουν ειναι μακραααα νυχτωμενοι.Επειδη σας ειπε δηλαδη ο υπαλληλος οτι πρεπει να κανετε καποιες δοκιμες και δεν μαντεψε που ειναι το προβλημα σας σας βγαζει και γλωσσα? Για συνελθετε? Η επειδη εχετε παρει 1mbit ή 512 adsl για ενα χρονο νομιζετε οτι ειστε Θεοι? Τι Quality Of Service εχει αυτη η υπηρεσια που εχετε παρει και εχετε αυτες τις παραλογες απαιτησεις για την αδιακοπτη λειτουργια της? Να σας απαντησω : Π Α Π Α Ρ Ι Α κανενα quality απολυτως! Αν θες να κανεις τη δουλεια σου και εισαι επαγγελματιας οπως λες πηγαινε παρε μια Ηellas Com γραμμη και αν θες να μην κουνας το δακτυλακι σου γιατι οχι και ενα managed lan και να εχεις υποστηριξη στα παντα οποτε την θες.Μη γκρινιαζεις ομως για υπηρεσιες / εξυπηρετησεις που κανεις σε αυτο το επιπεδο της υπηρεσιας δεν τις προσφερει? Ακουσον ακουσον περιμενες δωδεκα λεπτα στην αναμονη και κουραστηκες παλικαρι μου? Τι μας λες? Εγω εδω μια μερα ηθελα να μιλησω με την Vodafone και περιμενα 45 λεπτα με το ακουστικο στο χερι και επαιρνα σε κινητο για υποστηριξη γιατι η sim δεν εκανε register στο δικτυο της Vodafone.Ποια η vodafone που εχει την καλυτερη υποστηριξη στο χωρο της τηλεφωνικης ανταποκρισης (βλεπε βραβεια που εχει παρει).Και ερχεσαι εσυ με 12 λεπτα για να παραπονεθεις? Που στο συμβολαιο σου λεει σε ποση ωρα πρεπει να σου απαντησουν αν εχεις προβλημα? Για πες μας? Ποιο ειναι το quality of service και οι οροι υποστηριξης που εχεις υπογραψει? Τα εχεις διαβασει ποτε? Δεν νομιζω!

Μιλησα αρκετα σκληρα ελπιζοντας οτι θα ξανασκεφθειτε αρκετες χαζομαρες που λετε ωρες ωρες!

Φιλικα
Δημητρης

b0fh
20-02-05, 02:58
...Ποτέ δεν φταίει ο ISP...

Εννοείται πως δεν φταίει ποτέ ο ISP μέχρι να περάσεις απο όλα τα στάδια troubleshooting, να ρίξει τα μούτρα του ο τεχνικός και να πει πως "Ναι κύριε, φταίει ο ISP" ;)



...Ισως φταίει ο ΟΤΕ...

Ε πες μου ότι δεν σου έτυχε ποτέ, να το πάθω το σοκ :p


...Μπορεί όμως και το router του πελάτη...

Σαφώς και μπορεί, το έχω πάθει απο χαζομάρα μου.. Είχα πατήσει κάτι καταλάθος στον web configurator του router μου και μέχρι να πάρω τηλέφωνο το helpdesk της HOL, της είχα ρίξει τα απίστευτα καντήλια (της HOL). Πάλι καλά που τελευταία στιγμή βρήκα τι έφταιγε και έκλεισα το τηλέφωνο γιατί θα αισθανόμουν πολύ χαζή..


...Αν όχι, τότε φταίει το firewall...
...Πιθανόν να έχει και virus...

Ο μέσος Έλληνας χρήστης πάει και φορτώνει Zone Alarm, Panda και Norton Antivirus μαζί για να είναι προστατευμένος αλλά πάντα μα πάντα πατάει επάνω στο Attachment I_Love_You_Letter.txt.exe . Και ναι λοιπόν, είμαι προκατειλημένη. Δεν είναι τυχαίο που ένα αγαπημένο μου quote είναι το "It must be user error" : ;)


...Φταίει το lan...

Και γιατί να μην φταίει παρακαλώ πολύ; Λίγες φορές έχεις πέσει πάνω σε τέτοιο πρόβλημα; Εκτός πια βρε παιδιά και αν εγώ είμαι η γκαντέμω και έχω βρεθεί μπροστά σε τόσα πράγματα.. προβληματικά switches και όλα τα συναφή.


...Ο πελάτης είναι άσχετος, τυφλός, στόκος και δεν έχει ιδέα απο τίποτα...

Όταν δούλευα σε helpdesk (όχι δεν ήμουν ποτέ στην HOL και ούτε είμαι όπως υπαινίσσεσαι λίγο παρακάτω αλλά παραδέχομαι πως έχω γνωστούς εκεί μέσα όπως και στην OTEnet αλλά και σε άλλους ISPs) μου είχε τύχει ένα κάρο φορές να με παίρνει ο εκάστοτε IT Manager, όπως δήλωνε παρακαλώ πολύ, και να μου λέει πως έχει κάποιο πρόβλημα και όταν του έλεγα να κάνει ping και traceroute μου έλεγε "Πως γράφεται αυτό; Pink; Traceroot;". Damn, I wanna be an IT Manager too..


...Εχει και το θράσος να ΜΗΝ περιμένει 457 λεπτά αναμονή...

Έλα τώρα.. 12 είπε ο άνθρωπος.. Μην υπερβάλλεις.. :p

b0fh
20-02-05, 02:59
(Έσπασα το reply στα δύο γιατί ήταν τεράστιο)


...Αν ο πελάτης είναι εταιρία, καλό θα είναι να μετακομίσει στη Νίκαια που δεν έχει πρόβλημα...

Όχι!! Να μην μετακομίσει στην Νίκαια γιατί μετά θα έχω πρόβλημα εγώ και δεν το δέχομαι :p :p :p


...Αν ο πελάτης είναι τεχνικός δικτύων, τότε είναι κακός τεχνικός, και ποτέ δεν "ψάχνει" τίποτα, πρίν πάρει το χέλπ ντέσκ και τους "ενοχλήσει" με την ασχετίλα του...

Δυστυχώς αυτό που λες είναι κάτι το οποίο συμβαίνει συχνά. Αλλά δεν αδικώ τον τεχνικό. Ξέρεις γιατί; Είναι αυτό που έλεγα νωρίτερα πως θα σκεφτεί πως δεν είναι δικό του το λάθος όπως ο οποιοσδήποτε τεχνικός.. Τουλάχιστον όσοι ξέρω, στην πλειοψηφία τους έτσι είναι (κι εγώ μαζί.. είμαι ισχυρογνώμων και ας μην είμαι και αστέρι σε τεχνικά θέματα)


...Το οτι πληρώνει ο πελάτης 3.000 ευρώ τον χρόνο, δεν του δίνει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται, να απαιτεί και να θέλει να μιλήσει με έναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ τεχνικό της HoL και όχι με έναν φοιτητή της αρπαχτής που ώς γνήσιος Έλλην θεωρεί εαυτόν "σούπερ_ντούπερ_ξέρεις_ποιός_είμαι_εγώ".

Εδώ νομίζω ότι τα παραλές. Δεν βλέπω πουθενά να λέει ότι ο τεχνικός του συμπεριφέρθηκε σαν ξερόλας και "σούπερ_ντούπερ_ξέρεις_ποιός_είμαι_εγώ". Συν του ότι δεν συμφωνώ με αυτό που λες περί φοιτητή και αρπαχτής. Αν είναι και φοιτητής όπως τα λες, δεν μπορείς να ξέρεις αν ο άνθρωπος το κάνει αυτό το επάγγελμα για καθαρά βιοποριστικούς σκοπούς. Στο κάτω κάτω της γραφής και φοιτητής να είναι δεν σημαίνει πως δεν κάνει για τεχνικός (εξάλλου ποιος σου λέει οτι δεν σπουδάζει κάτι σχετικό;)


Λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει... Δεν είναι κακό, η HoL να παραδεχθεί κάποτε οτι κάτι δεν πάει καλά!

Συμφωνώ μαζί σου σε αυτό που λες αλλά την λογική μου επάνω σε αυτό το θέμα την έχω ξανα εξηγήσει. Δεν παραδέχεσαι κάτι αν δεν είσαι σίγουρος οτι φταις. Έχω άδικο; Και όπως είδες, ο φίλος μας ο Διονύσσιος, ανέφερε πως τελικά δεν ήταν θέμα της HOL. Τι θα γινόταν αν ο τεχνικός έλεγε πως ήταν δικό τους πρόβλημα; Ενδεχομένως να έπαιρνε και μια καλή αποζημίωση...


Μηχανήματα είναι, σόφτγουερ είναι, όλο και κάτι παθαίνουν.

Εδώ λοιπόν έρχεσαι στα λόγια μου.. Ήταν λοιπόν παράλογο να πει στον πελάτη να ξαναπεράσει τις ρυθμίσεις του στον router; Ήταν εξίσου παράλογο να του πει να δοκιμάσει σε ένα pc σε περίπτωση που ήταν κάποιο θέμα στο Lan του; :D


Αντιλαμβάνομαι οτι τις τελευταίες 10 μέρες, η εταιρία έχει τα "ρούχα" της και περιμένω να πάρει κανένα ponstan μπας και κάνουμε κι εμείς οι κόπανοι την δουλειά μας.

Τα panadol είναι καλύτερα. Μιλάω εκ..πείρας :p


Καταλαβαίνω οτι δεν έχει τεχνικούς καί ανταλλακτικά, αλλά έχει μερικά παιδιά πού βγάζουν μεροκάματο στο χέλπ, αλλά καλά μου παιδάκια, ΜΗΝ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑ!!!

Αυτό θα το αφήσω ασχολίαστο.. Αν δεν έχεις δουλέψει σε helpdesk ποτέ, σε δικαιολογώ..


Κάποτε θα καταλάβει η εταιρία σας την ζημία που της κάνετε, και τότε.... ούτε η Νίκαια θα έχει καλές ταχύτητες....

Κι εδώ θα επαναλάβω για ακόμη μια φορά πως δεν δουλεύω στην HOL αν αυτό υπαινίσσεσαι. Κι αν η Νίκαια δεν έχει καλές ταχύτητες, trust me.. θα ξέρω ποιος θα ευθύνεται. :cool:

sdikr
20-02-05, 03:07
Εννοείται πως δεν φταίει ποτέ ο ISP μέχρι να περάσεις απο όλα τα στάδια troubleshooting, να ρίξει τα μούτρα του ο τεχνικός και να πει πως "Ναι κύριε, φταίει ο ISP"

οπότε για να δεχθεί να δεί αν του έχουν γίνει και άλλες κλήσεις για πρόβλημα θα πρέπει να σου ξηλώσει εσένα το δίκτυο;


Ε πες μου ότι δεν σου έτυχε ποτέ, να το πάθω το σοκ

πολλές φορές, και πριν πάρω τον isp δοκιμάζω με άλλον isp για να δώ ποιός φταιέι, είχα πρόβλημα με την acn , δοκίμασα και με forthnet, και με οτενετ και πήγαινε μια χαρα, τους πήρα στην acn και μάντεψε τι μου είπανε, "Θεσσαλονίκη είσαστε; έχουμε πρόβλημα με την σύνδεση μας στον bbras"



Σαφώς και μπορεί, το έχω πάθει απο χαζομάρα μου.. Είχα πατήσει κάτι καταλάθος στον web configurator του router μου και μέχρι να πάρω τηλέφωνο το helpdesk της HOL, της είχα ρίξει τα απίστευτα καντήλια (της HOL). Πάλι καλά που τελευταία στιγμή βρήκα τι έφταιγε και έκλεισα το τηλέφωνο γιατί θα αισθανόμουν πολύ χαζή..

το να πατήσεις κάτι λάθος σημαίνει οτι μπήκες στο configurator, το παλικάρι παραπάνω λέει οτι δεν πήραξε τίποτα απο την στιγμή που έβαλε το router.


Και γιατί να μην φταίει παρακαλώ πολύ; Λίγες φορές έχεις πέσει πάνω σε τέτοιο πρόβλημα; Εκτός πια βρε παιδιά και αν εγώ είμαι η γκαντέμω και έχω βρεθεί μπροστά σε τόσα πράγματα.. προβληματικά switches και όλα τα συναφή.
Μάλλον!


Όταν δούλευα σε helpdesk (όχι δεν ήμουν ποτέ στην HOL και ούτε είμαι όπως υπαινίσσεσαι λίγο παρακάτω αλλά παραδέχομαι πως έχω γνωστούς εκεί μέσα όπως και στην OTEnet αλλά και σε άλλους ISPs) μου είχε τύχει ένα κάρο φορές να με παίρνει ο εκάστοτε IT Manager, όπως δήλωνε παρακαλώ πολύ, και να μου λέει πως έχει κάποιο πρόβλημα και όταν του έλεγα να κάνει ping και traceroute μου έλεγε "Πως γράφεται αυτό; Pink; Traceroot;". Damn, I wanna be an IT Manager too..

οπότε με μια λέξη ο πελάτης είναι ηλίθιος;

b0fh
20-02-05, 03:29
οπότε για να δεχθεί να δεί αν του έχουν γίνει και άλλες κλήσεις για πρόβλημα θα πρέπει να σου ξηλώσει εσένα το δίκτυο;

Τα απλά πακέτα που πουλάνε οι ISPs δεν παρέχουν υποστήριξη για LAN. (καλώς ή κακώς :) )


πολλές φορές, και πριν πάρω τον isp δοκιμάζω με άλλον isp για να δώ ποιός φταιέι, είχα πρόβλημα με την acn , δοκίμασα και με forthnet, και με οτενετ και πήγαινε μια χαρα, τους πήρα στην acn και μάντεψε τι μου είπανε, "Θεσσαλονίκη είσαστε; έχουμε πρόβλημα με την σύνδεση μας στον bbras"

Πολύ σωστός. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι "εύγε".


το να πατήσεις κάτι λάθος σημαίνει οτι μπήκες στο configurator, το παλικάρι παραπάνω λέει οτι δεν πήραξε τίποτα απο την στιγμή που έβαλε το router.

Ήταν απλώς ένα παράδειγμα ώστε να δείξω πως όλοι κάνουμε λάθη. Όσον αφορά το ότι το παλικάρι δεν πείραξε τίποτα θα επαναλάβω τα σοφά λόγια του blend "Software είναι, μηχανήματα είναι...". Νομίζω ότι τα λέει όλα αυτό. :D


Μάλλον!

Damn.. Πάνε οι ελπίδες που έτρεφα πως μπορεί και να μην είμαι γκαντέμω.. μου τις κατέρριψες με ένα post... :p


οπότε με μια λέξη ο πελάτης είναι ηλίθιος;

Υπάρχουν πελάτες ηλίθιοι κατά την ταπεινή μου άποψη, υπάρχουν και πελάτες που απλά είναι respect :worthy: .
Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να περάσω την εντύπωση πως ο Διονύσσιος είναι ηλίθιος. Προς Θεού δηλαδή, ίσα ίσα. Απλά υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι σε παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να το παίξουν ειδικοί για τον οποιονδήποτε λόγο (εγώ το λέω φόβο ή ακόμα χειρότερα κόμπλεξ). Υπάρχουν οι άνθρωποι που γνωρίζουν τα απίστευτα πράγματα απο τον εκάστοτε τεχνικό ISP που μιλάνε στο τηλέφωνο και παρόλα αυτά ακολουθούν τις οδηγίες του μόνο και μόνο γιατί ξέρουν πως πρέπει να τις ακολουθήσουν. Είμαι της άποψης πως όταν ζητάς βοήθεια, για να την πάρεις, ακολουθείς και αυτά που σου λένε, είτε τα έχεις κάνει είτε όχι.

Πολλοί απο εσάς έχετε την αντίθετη άποψη και σε καμμία περίπτωση δεν μπορώ να σας πείσω να αλλάξετε άποψη ή να δεχθείτε χωρίς αντιρρήσεις αυτό που λέω εγώ. Απλά αυτό που με ενοχλεί είναι η κακία που βγαίνει απο πολλούς (όχι μόνο εδώ μέσα, γενικότερα) για τον χειρισμό των τεχνικών του στυλ "ειναι βλάκες, μας το παίζουν έξυπνοι" και όλα τα συναφή.
Δεχθείτε τουλάχιστον πως όπως και εσείς πληρώνεστε για να κάνετε κάποια πράγματα με κάποιον συγκεκριμένο τρόπο έτσι είναι και η δουλειά τους, δεν είναι βαλτοί για να σας παιδεύουν και αν δεν έχετε βρεθεί έστω και μια φορά στην θέση τους καλό θα ήταν έστω και νοερά να μπορέσετε να δείτε και την δική τους πλευρά. Κι αυτό όχι μόνο απέναντι στους τεχνικούς των ISPs αλλά και σε οτιδήποτε στην ζωή σας. Αν δεν περάσετε και δεν βιώσετε κάτι οι ίδιοι, δεν μπορείτε να το καταλάβετε απόλυτα αλλά αυτό δεν δικαιoλογεί τίποτα.

Φιλικά πάντα,
b0fh

sdikr
20-02-05, 03:40
Γιατι πάλι παω να "μαλώσω" σχετικά με τα help desk (ναι δυστηχώς το έχω ξανακάνει)
το αφήνω εδώ

Dionyssios
20-02-05, 11:56
Υπάρχουν πελάτες ηλίθιοι κατά την ταπεινή μου άποψη, υπάρχουν και πελάτες που απλά είναι respect :worthy: .

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν συμπεριφερόμαστε σε όλους σαν να είναι ηλίθιοι. Τους συμπεριφερόμαστε σαν να είναι έξυπνοι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο.



Δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να περάσω την εντύπωση πως ο Διονύσσιος είναι ηλίθιος. Προς Θεού δηλαδή, ίσα ίσα. Απλά υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι σε παίρνουν τηλέφωνο και προσπαθούν να το παίξουν ειδικοί για τον οποιονδήποτε λόγο (εγώ το λέω φόβο ή ακόμα χειρότερα κόμπλεξ). Υπάρχουν οι άνθρωποι που γνωρίζουν τα απίστευτα πράγματα απο τον εκάστοτε τεχνικό ISP που μιλάνε στο τηλέφωνο και παρόλα αυτά ακολουθούν τις οδηγίες του μόνο και μόνο γιατί ξέρουν πως πρέπει να τις ακολουθήσουν. Είμαι της άποψης πως όταν ζητάς βοήθεια, για να την πάρεις, ακολουθείς και αυτά που σου λένε, είτε τα έχεις κάνει είτε όχι.


ευχαριστώ πολύ αλλα κι εγω μερικές φορες είμαι ηλίθιος. αλλά αυτό δεν έχει σημασία.. Με εξοργίζει όμως το να μου λένε "Ναι το ξέρω ότι δοκιμάσατε τα παραπάνω, ξαναδοκιμάστε τα και αν μετά από μια ώρα συνεχίζει το πρόβλημα ξαναπάρτε μας. Κοινώς "Παράτε με ρε φίλε τώρα πίνω το καφεδάκι μου πάρε σε καμμια ώρα που θα έχει αλλάξει η βάρδυα να σου πεί τα ίδια και ο επόμενος"

Και προς Θεου δεν είναι όλοι έτσι. Ειδικά στην HOL που έχω μιλήσει πολλές φορές στο ON-Line HelpDesk ήταν ευγενικότατοι, εξυπηρετικότατοι και γνώστες (οι περισσότεροι)

Αντε και να μην πω για το 1242...

Αλλα δειτε και παραπανω να δειτε ποιο ηταν τελικά το πρόβλημα...

Dionyssios
20-02-05, 12:52
Aμα θες φιλε μου να μην κανεις το οτιδηποτε απο πλευρας σου (εννοω να ψαξεις το δικτυο σου και να φτασεις με καποια βηματα "στη ριζα του προβληματος" πηγαινε αγορασε τοτε καποια ολοκληρωμενη υπηρεσια για managed lan.Και συ απλα ενα τηλεφωνο θα παιρνεις και θα λες εχω προβλημα.Ο καθε ISP δεν ειναι σε θεση να σου βρει ποιο ειναι το προβλημα σου , αλλα να σου δωσει τις καταλληλες κατευθυνσεις για να το αντιμετωπισεις.Υπαρχουν χιλιες 2 παραμετροι που μπορει να οδηγουν στο προβλημα που ειχες.Ο ISP θα σου πει τι πρεπει να κοιταξεις και συ πρεπει να τα κανεις για να αρχισει σιγα σιγα να ξεκαθαριζει που ειναι το προβλημα ωστε αυτος που εχεις απεναντι σου να σου πει ναι Κυριε Ταδε τελικα με ολες τις δοκιμες που καναμε το προβλημα βρισκεται στον ΟΤΕ ή στο δικτυο σας.Οι απαντησεις σου με παση ειλικρινεια δειχνουν οτι εισαι αδαης - μην πω τιποτα χειροτερο - σε βασικο troubleshooting του δικτυου σου - ως εκ τουτου τα θελεις ολα στο πιατο! Κανενας τεχνικος δεν τα περιμενει ολα στο πιατο.Κατσε ψαχτο! Με δοκιμες παντα βρισκεις που ειναι το προβλημα.Για καποιον τεχνικο που εχει στησει ενα δικτυο το βασικο troubleshooting που ζητησε το παιδι της HOL να κανεις ειναι υποθεση 3 λεπτων και οχι 3-4 ωρες oπως ειπες!

Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες , απλα θα σου πω οτι πολυ σωστα ο υπαλληλος της HOL ζητησε να κανεις καποιες δοκιμες ,τις οποιες εσυ αγνοησες θεωροντας τον εαυτο σου expert.Εγω πως μπορω σπιτι μου και βρισκω αμεσως που ειναι το προβλημα στο δικτυο μου χωρις να παιρνω τoν ISP μου? Γιατι καθομαι και το ψαχνω.Δεν παιρνω τον καθε ISP και του πριζω τα @@ για προβληματα δικα μου ή χωρις πρωτα να εχω κανει ολες τις κινησεις απο πλευρας μου.

Και οσων αφορα κατι αλλο που ειδα "το περι γλωσσας" εχω απλα να προσθεσω οτι οποιος / οποιοι το υποστηριζουν ειναι μακραααα νυχτωμενοι.Επειδη σας ειπε δηλαδη ο υπαλληλος οτι πρεπει να κανετε καποιες δοκιμες και δεν μαντεψε που ειναι το προβλημα σας σας βγαζει και γλωσσα? Για συνελθετε? Η επειδη εχετε παρει 1mbit ή 512 adsl για ενα χρονο νομιζετε οτι ειστε Θεοι? Τι Quality Of Service εχει αυτη η υπηρεσια που εχετε παρει και εχετε αυτες τις παραλογες απαιτησεις για την αδιακοπτη λειτουργια της? Να σας απαντησω : Π Α Π Α Ρ Ι Α κανενα quality απολυτως! Αν θες να κανεις τη δουλεια σου και εισαι επαγγελματιας οπως λες πηγαινε παρε μια Ηellas Com γραμμη και αν θες να μην κουνας το δακτυλακι σου γιατι οχι και ενα managed lan και να εχεις υποστηριξη στα παντα οποτε την θες.Μη γκρινιαζεις ομως για υπηρεσιες / εξυπηρετησεις που κανεις σε αυτο το επιπεδο της υπηρεσιας δεν τις προσφερει? Ακουσον ακουσον περιμενες δωδεκα λεπτα στην αναμονη και κουραστηκες παλικαρι μου? Τι μας λες? Εγω εδω μια μερα ηθελα να μιλησω με την Vodafone και περιμενα 45 λεπτα με το ακουστικο στο χερι και επαιρνα σε κινητο για υποστηριξη γιατι η sim δεν εκανε register στο δικτυο της Vodafone.Ποια η vodafone που εχει την καλυτερη υποστηριξη στο χωρο της τηλεφωνικης ανταποκρισης (βλεπε βραβεια που εχει παρει).Και ερχεσαι εσυ με 12 λεπτα για να παραπονεθεις? Που στο συμβολαιο σου λεει σε ποση ωρα πρεπει να σου απαντησουν αν εχεις προβλημα? Για πες μας? Ποιο ειναι το quality of service και οι οροι υποστηριξης που εχεις υπογραψει? Τα εχεις διαβασει ποτε? Δεν νομιζω!

Μιλησα αρκετα σκληρα ελπιζοντας οτι θα ξανασκεφθειτε αρκετες χαζομαρες που λετε ωρες ωρες!

Φιλικα
Δημητρης

Μάλλον δεν με κατάλαβες καλά.. Τα προβλήματα στο Ιντερνετ τα έχω συναντήσει ξανα (πολλές φορές) και οταν παίρνω τηλέφωνο εχω κανει ΗΔΗ τους ελέγχους μου. και όταν μίλησα για 3-4 ώρες εννοούσα στην αναμονή στο τηλέφωνο (μια στην ΧΟΛ, μια στο 1242, μια στο 121, μια στο 134 και τουμπαλιν)
Επισης δεν έχουμε και κανα δικτυο με 100 υπολογιστές, ένα δικτυακι με 9 ΠιΣι σε έναν όροφο και, τα περισσότερα στον ίδιο χώρο (δωμάτιο), όπότε δεν είναι και πολύ δύσκολο να τους ελέγξω.
Καλέ μου φίλε ΚΑΙ Hellas COM (για άλλη δουλειά) έχουμε και να μην μιλήσουμε καλύτερα για την υποστήριξη αυτών...

Δεν νομιζω να με είδες να παραπονέθηκα και πολύ για την ώρα που περίμενα (τα 10 λεπτα που συνολικά ήταν γύρω στα 40 γιατί με το που το σήκωσαν και τους είπα το πρόβλημα με έβαλαν στην αναμονή, το σήκωσε κάποιος άλλος μα ξαναέβαλε στην αναμονή, μετα από ώρα το ξανασήκωσε ο πρώτος που με ξαναέβαλε στην αναμονή και ΄τελος το σήκωσε το παλιάρι που μου είπε ότι μου είπε.

Και εσυ που τους έχεις διαβάσει τους όρους υποστήριξης λέει πουθενά ότι αν υπάρχει πρόβλημα στην HOL ή στον OTE θα πρέπει να τρως μια μέρα στα τηλέφωνα και να κάνεις ανούσιες (ΑΝΟΥΣΙΕΣ!!!) δοκιμές που στην τελική μπορεί να χαλάσεις και κάτι το οποίο δουλευει σωστα, για να σου πουν στο τέλος της μέρας αφου εχεις πιει 10 λοναριντ, 20 ταβορ και έχεις ακούσει την ΧΟΛ να λέει (φταιει ο ΟΤΕ), τον ΟΤΕ να λέει (φταει η ΧΟΛ) και οι δύο μαζί να σου λένε φταις εσύ και τα ΠΣι σου, να σου λένε "Ξέρετε δικό μας είναι το πρόβλημα και θα λυθεί το συντομότερο δυνατό"

Γιατί φίλε μου όταν κοιτάς το status του μοντεμ σου και δεν έχεις IP τότε 3 περιπτώσεις υπάρχουν.
1ον) Προβλημα στα settings του μοντεμ το οποίο είναι πολύ εύκολο να ελεγξεις.
2ον) Πρόβλημα στην γραμμη του ΟΤΕ
και 3ον) Προβλημα στην HOL

Αν συνδέεται και έχεις IP τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει στα settings του router βρε παιδί μου?
Και όταν ελέγχεις ότι η ταχύτητα ειναι σταθερά πεσμένη σε ΟΛΑ τα Πισί ΜΟΝΟ στο Ιντερνετ. Δηλαδή τι άλλο θα πρέπει να τσεκάρω? Για ιούς ? Για spyware? Παρόλο που δεν υπήρχε καποιο ΠιΣι να μπουκωνει το bandwith εγώ τα είχα τσεκάρει όλα πριν παρω τηλ.

Και δεν το παίζω ο ξερόλας, αντιθέτως δεν ξέρω τίποτα... ΕΙΜΑΙ άσχετος. Αλλά όταν λένε εταιρική υποστήριξη να παρέχουν εταιρική υποστήριξη. Και αν μου πεις ότι παίρνει ο κάθε άσχετος με εταιρίες σ' αυτήν ας βάλουν ένα άλλο τηλέφωνο υποστηριξης για τις εταιρείες.


Και εσύ που περίμενες 45 λεπτά στην αναμονη είσαι ευχαριστημένος? Και η Vodafone εχει πάρει βραβεία στο εξωτερικό και όχι εδω στην Ελλάδα για την υποστηριξη της.
Τώρα αν νομιζεις ότι λέω χαζομάρες το σεβομαι χωρίς να συμφωνώ...

blend
20-02-05, 16:25
b0fh

Το μήνυμα μου δεν περιέχει θέματα προς συζήτηση. Δεν είναι διαπραγματεύσιμες απόψεις. Είναι μια σκληρή πραγματικότητα της Ελληνικής αγοράς γενικότερα.

Η θέση του Ελληνικού εμπορικού συστήματος είναι πάντα το οτι ο "πελάτης" έχει πάντα άδικο, όσα λεφτά κι αν έχει πληρώσει.

Η θέση αυτή ενισχύεται ενίοτε και από κάποιους χαμηλόμισθους, ευκαιριακούς υπαλλήλους, πού για κάποιο ανεξήγητο λόγο θεωρούν τον εαυτο τους "μέτοχο" της εταιρίας που εργάζονται, και υποχρέωσή τους να υπερασπιστούν την πολιτική της εταιρίας. Γενικά να αποκρύπτουν τα χάλια της.

Μιλώ βέβαια για το γνωστό σύμπλεγμα των υπαλλήλων που στην φαντασία τους έχουν προαχθεί στην ιεραρχία της εταιρίας, ενώ στην πραγματικότητα είναι "προσεχώς άνεργοι".

Ελπίζω να μήν το πάρετε προσωπικά εσείς πού εργάζεστε στο χέλπ ντέσκ οποιασδήποτε εταιρίας.
Φαντάζομαι οτι έχετε ψηλότερους στόχους στην ζωή, απο το να κάνετε καριέρα στον προθάλαμο.

Γι' αυτό επαναλαμβάνω: Μην μας βγάζετε και γλώσσα.... Γιατί η ζωή είναι πραγματικά σκληρή...

b0fh
20-02-05, 21:16
Αλλά όταν λένε εταιρική υποστήριξη να παρέχουν εταιρική υποστήριξη. Και αν μου πεις ότι παίρνει ο κάθε άσχετος με εταιρίες σ' αυτήν ας βάλουν ένα άλλο τηλέφωνο υποστηριξης για τις εταιρείες.

Dionyssios, μια διευκρίνιση για την εταιρική υποστήριξη της HOL. Εταιρικοί πελάτες θεωρούνται αυτοί που έχουν μισθωμένα κυκλώματα με leased CPE και SLA. Διαφορετικά δρομολογείσαι στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.

blend
21-02-05, 03:22
Dionyssios, μια διευκρίνιση για την εταιρική υποστήριξη της HOL. Εταιρικοί πελάτες θεωρούνται αυτοί που έχουν μισθωμένα κυκλώματα με leased CPE και SLA. Διαφορετικά δρομολογείσαι στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.

Να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω....

Εταιρικός πελάτης είναι αυτός που έχει εταιρική συνδρομή στον provider.
Αυτοί που περιγράφεις θα έπρεπε να ονομάζονται "ειδικοί" πελάτες.

Το θέμα είναι οτι το παραχοντρύναμε και οι δύο πλευρές. Εγώ σαν εταιρικός πελάτης θα πω οτι είμαι ευχαριστημένος απο το χελπ της HoL κατά 80%. Το 20% αφορά τις περιπτώσεις όπου δηλώνοντας στον "τεχνικό" οτι τηλεφωνώ απο το "τάδε κέντρο ερευνών του ΥΠΕΞ", με αντιμετωπίζει ώς πιτσιρικά πού του "χάλασε ο χαλβάς με το counter strike". Ενώ εγώ ήθελα να μάθω απλά γιατί μετά απο 3 μήνες uptime, εχω 4-5 αποσυνδέσεις μεσα σε 2 ώρες και όχι να αλλάξω τα σέτια του cisco.

Αν λοιπόν ο χελπντεσκάς σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει κατ' αρχάς την ιδιαιτερότητα του πελάτη και άν δεν ξέρει τι να κάνει, να μεταφέρει το πρόβλημα σε κάποιον πιο σχετικό τεχνικό. Και τελικά *πρέπει* να είναι ενημερωμένος για πιθανά προβλήματα του ISP. Και όχι να τον ενημερώνω εγώ για την αποσύνδεση της Hellas on Line απο τον ΟΤΕ!!!! (συνέβει και αυτό)

Και σε κάτι τέτοια αναφερόταν η φράση μου "μην μας βγάζετε και γλώσσα".

Οσο για την μεγάλη τηλεφωνική αναμονή, οταν συμβαίνει υπάρχουν μόνο δύο περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό. Ή δεν υπάρχει προσωπικό, ή όλοι τρέχουν και δεν φτάνουν γιατί κάτι πήγε στραβά εκεί.

Κλείνωντας, λυπάμαι αν έθιξα κάποιους που ταλαιπωρούνται προσπαθώντας να λύσουν το μακρύ και το κοντό μας πρόβλημα, ούτε εγώ είμαι σπουδαίος τεχνικός, αλλά πρέπει να ξέρουμε όλοι μας πού στεκόμαστε.

Dionyssios
22-02-05, 13:29
Να μου επιτρέψεις να διαφωνίσω....

Εταιρικός πελάτης είναι αυτός που έχει εταιρική συνδρομή στον provider.
Αυτοί που περιγράφεις θα έπρεπε να ονομάζονται "ειδικοί" πελάτες.

Το θέμα είναι οτι το παραχοντρύναμε και οι δύο πλευρές. Εγώ σαν εταιρικός πελάτης θα πω οτι είμαι ευχαριστημένος απο το χελπ της HoL κατά 80%. Το 20% αφορά τις περιπτώσεις όπου δηλώνοντας στον "τεχνικό" οτι τηλεφωνώ απο το "τάδε κέντρο ερευνών του ΥΠΕΞ", με αντιμετωπίζει ώς πιτσιρικά πού του "χάλασε ο χαλβάς με το counter strike". Ενώ εγώ ήθελα να μάθω απλά γιατί μετά απο 3 μήνες uptime, εχω 4-5 αποσυνδέσεις μεσα σε 2 ώρες και όχι να αλλάξω τα σέτια του cisco.

Αν λοιπόν ο χελπντεσκάς σέβεται τον εαυτό του, πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει κατ' αρχάς την ιδιαιτερότητα του πελάτη και άν δεν ξέρει τι να κάνει, να μεταφέρει το πρόβλημα σε κάποιον πιο σχετικό τεχνικό. Και τελικά *πρέπει* να είναι ενημερωμένος για πιθανά προβλήματα του ISP. Και όχι να τον ενημερώνω εγώ για την αποσύνδεση της Hellas on Line απο τον ΟΤΕ!!!! (συνέβει και αυτό)

Και σε κάτι τέτοια αναφερόταν η φράση μου "μην μας βγάζετε και γλώσσα".

Οσο για την μεγάλη τηλεφωνική αναμονή, οταν συμβαίνει υπάρχουν μόνο δύο περιπτώσεις που συμβαίνει αυτό. Ή δεν υπάρχει προσωπικό, ή όλοι τρέχουν και δεν φτάνουν γιατί κάτι πήγε στραβά εκεί.

Κλείνωντας, λυπάμαι αν έθιξα κάποιους που ταλαιπωρούνται προσπαθώντας να λύσουν το μακρύ και το κοντό μας πρόβλημα, ούτε εγώ είμαι σπουδαίος τεχνικός, αλλά πρέπει να ξέρουμε όλοι μας πού στεκόμαστε.

Τι να πω τώρα? Οτί για άλλη μια φορά συνφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ?? Ε, ναι λοιπόν!

@ ADSLgr.com All rights reserved.