PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη - πρόβλημα με ιστοσελίδες σε εξωτερικό



dimitris18
27-10-07, 11:38
Εδώ και κάποιες μέρες ο μικρότερος χρόνος για να ανοίξω ιστοσελίδα που βρίσκεται εκτός Ελλάδος είναι 30 δευτερόλεπτα. Παρ'ολ'αυτά όλες οι ιστοσελίδες που είναι σε ελληνικό server ανοίγουν στιγμιαία. Έχει κανείς τέτοιο πρόβλημα; Λέτε να μπούκωσε το δίκτυο της forthnet για το εξωτερικό ή μήπως μπούκωσε το δίκτυο Θεσσαλονίκης-Αθήνας εφόσον το 1 gbps δεν είναι τίποτα;

kanenas3
27-10-07, 12:03
Σε μένα συμβαίνει σχεδόν συνέχεια από 19/9 που ενεργοποιήθηκα και ακόμα να λυθεί.

karavagos
27-10-07, 13:19
Ποιες σελίδες είναι αυτές? Κάποιο traceroute μπορείτε να κάνετε?

frap
27-10-07, 14:13
Αλλάξτε DNS servers...

dimitris18
27-10-07, 15:16
Αλλάξτε DNS servers...

Βασικά πριν λίγο καιρό είχα πάρει τηλ την φορτηνετ για κάποιο άλλο πρόβλημα και μου έδωσαν κάποια DNS servers αλλά δεν έφτιαξε η κατάσταση ούτε στο πρόβλημα που είχα αλλά ούτε στην ταχύτητα, οπότε και τα έβγαλα...

modified
27-10-07, 15:36
Αλλάξτε DNS servers...

Δεν κάνει τίποτα. Έχω δοκιμάσει με automatic assignment, με OpenDNS και με αυτούς τους της FORTHnet manually και το πρόβλημα παραμένει.

Yπάρχει απίστευτο lag στα requests με αποτέλεσμα οι σελίδες να μη φορτώνουν, ή να εμφανίζονται μισές...

Φυσικά η FORTHnet λέει ότι δε συμβαίνει τίποτα, καίτοι έχω επιβεβαιώσει το πρόβλημα και με άλλο γνωστό μου που είναι συνδρομητής στη Θεσ/νίκη -- προφανώς είναι η γραμμή της εταιρείας να κάνει την πάπια μέχρι να λύσουν το πρόβλημα.

deniSun
27-10-07, 15:51
Δεν έχω εντοπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα με σελίδες του εξωτερικού.
Δώσε κάποιες σελίδες να τις δοκιμάσουμε.

dimitris18
27-10-07, 16:05
Δεν έχω εντοπίσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα με σελίδες του εξωτερικού.
Δώσε κάποιες σελίδες να τις δοκιμάσουμε.

www.msn.com μου φόρτωσε σε 1 λεπτό και 20 δευτερόλεπτα (!)
www.in.gr 15 δευτερόλεπτα

και όπως σωστά είπε ο modified πολλές φορές οι σελίδες φορτώνουν μισές, ενώ άλλες φορές πρέπει να κάνεις ανανέωση για να φορτώσουν -δηλαδή πατάς εντερ, σου βγάζει μύνημα "can't find the page" πατάς refresh και τότε φορτώνει.

deniSun
27-10-07, 16:09
Καταρχήν για τι σύνδεση μιλάμε;
Αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Έλεγξε για ιούς κλπ.
Και οι 2 σελίδες μου ανοίγουν σχεδόν ακαριαία (2-3 sec max).

dimitris18
27-10-07, 16:13
Καταρχήν για τι σύνδεση μιλάμε;
Αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Έλεγξε για ιούς κλπ.
Και οι 2 σελίδες μου ανοίγουν σχεδόν ακαριαία (2-3 sec max).

Ιούς δεν έχω (εκτός αν βγήκε ιός για mac :p )
το κλπ δεν ξέρω που πηγαίνει, αν θες σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής
η σύνδεση μου είναι 24
το πρόβλημα πάντως το έχω τώρα τελευταία, πριν από λίγο καιρό (και χωρίς να αλλάξω καμιά ρύθμιση) όλα δουλευαν καλά.

deniSun
27-10-07, 16:18
Ιούς δεν έχω (εκτός αν βγήκε ιός για mac :p )
το κλπ δεν ξέρω που πηγαίνει, αν θες σε παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής
η σύνδεση μου είναι 24
το πρόβλημα πάντως το έχω τώρα τελευταία, πριν από λίγο καιρό (και χωρίς να αλλάξω καμιά ρύθμιση) όλα δουλευαν καλά.

α) ιούς είχαν πάντα τα mac απλά δεν σου έτυχαν
β) κλπ = trojan, spy ... (και μην ρωτήσεις τι σημαίνουν τα ...) :lol:
γ) δες στατιστικά του ρούτερ (μήπως σε κάνει αποσυνδέσεις). Δες τις ρυθμίσεις του fw και του ρούτερ και του mac (μη μου πεις ότι δεν υπάρχει fw για mac) :whistle:

dimitris18
27-10-07, 16:27
α) ιούς είχαν πάντα τα mac απλά δεν σου έτυχαν
β) κλπ = trojan, spy ... (και μην ρωτήσεις τι σημαίνουν τα ...) :lol:
γ) δες στατιστικά του ρούτερ (μήπως σε κάνει αποσυνδέσεις). Δες τις ρυθμίσεις του fw και του ρούτερ και του mac (μη μου πεις ότι δεν υπάρχει fw για mac) :whistle:

κάνεις τόσες αποσυνδέσεις που δεν χρειάζεται να κοιτάξω τα στατιστικά, φαίνεται απο τα downloads, μου τα διακόπτει συνεχώς. Τι είναι το fw? (δεν τα πάω καλά με τη συντομογραφία)
πάντως το ms ping είναι κάπου στα 60
Απο πότε ρε είχαν ιούς τα μακ?

modified
27-10-07, 16:29
Καταρχήν για τι σύνδεση μιλάμε;

Για μια 768.


Αλλού είναι το πρόβλημά σου.
Έλεγξε για ιούς κλπ.

Καταλαβαίνω ότι το "τσέκαρε για ιούς, κτλ." ειναι δικαιολογημένη συμβουλή γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας, αλλά νομίζω ότι όποιος ξέρει να αλλάξει τους DNS servers, ξέρει και πώς να τσεκάρει το μηχάνημα του για ιούς, spyware, κτλ. (Εννοώ ότι και τα δύο είναι εξίσου εύκολα.)

Τέλος πάντων, όπως και ο dimitris18 κι εγώ είμαι σε Mac (είναι ανούσιο το να συζητάμε τώρα το αν είναι ευάλωτοι ή όχι... και τα :whistle: υποθέτω ότι είναι για να περνάει η ώρα). Δεν τρέχει τίποτα ύποπτο στο background, δεν έκανα πρόσφατα κάποια εγκατάσταση software και επιπλέον το network activity monitor δείχνει ότι δεν υπάρχει τίποτα στο background που να καταναλώνει bandwidth ή να δοκιμάζει συνδέσεις. Επιπλέον μπαίνω και μέσω telnet στο router μου και τσεκάρω τι παίζει με την ελεύθερη μνήμη (sysinfo) μήπως είναι εκεί το πρόβλημα, αλλά δε βλέπω κάποιο πρόβλημα. Το ίδιο και με τα στατιστικά της σύνδεσης.

Ελπίζω αυτά να αποκλείουν ότι είναι πρόβλημα του μηχανήματος μου.

Σε ό,τι αφορά τις σελίδες, δε μιλάμε για τίποτα εξειδικευμένο: Google, New York Times, Amazon -- όλα. Δε γίνεται καμιά διάκριση. (Εμένα και στου εσωτερικού κολλάει... όχι μόνο εξωτερικού.)

deniSun
27-10-07, 16:32
κάνεις τόσες αποσυνδέσεις που δεν χρειάζεται να κοιτάξω τα στατιστικά, φαίνεται απο τα downloads, μου τα διακόπτει συνεχώς. Τι είναι το fw? (δεν τα πάω καλά με τη συντομογραφία)
Απο πότε ρε είχαν ιούς τα μακ?

Το ότι διακόπτει τα download δεν σημαίνει ότι κάνει αποσύνδεση το ρούτερ.
Κάνε ένα κόπο να ελέγξεις τα στατιστικά του ρούτερ.
fw = firewall (συγνώμη για τη συντομογραφία και εμένα δεν μου αρέσει αλλά το χρησιμοποιώ χάριν συντομίας)
Ιούς είχαν τα mac πάντοτε (από την δεκαετία του 80).

kanenas3
27-10-07, 16:39
Δοκίμασα διάφορα ελληνικά και ξένα site, πχ www.plaisio.gr, www.otenet.gr, www.google.com κτλ. Δοκίμασε διαφορετικούς dns της Forthnet και OpenDNS. Ιούς, spyware κτλ δεν έχω. Τα αποτελέσματα τα έχω εκτυπωμένα και τα έχει και η Forthnet και ήταν πραγματικά μυστήριο ότι ενώ στη μια δοκιμή έβγαζε Request timed out, 15 δευτερόλεπτα μετά δούλευε κανονικά και στο καπάκι έκανε πάλι time out. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι γίνεται συνέχεια αλλά είναι συχνό εκεί που σερφάρεις κανονικά να μην ανοίγει σελίδες παρα μόνο μετά από 2-3 προσπάθειες. Το router έχει κάποιους αποσυγχρονισμούς αλλά δεν είναι η αιτία για αυτό το πρόβλημα. Η Forthnet το μόνο που λέει είναι υπομονή και μέχρι το τέλος του μήνα θα λυθεί το πρόβλημα που υπάρχει στη Θεσσαλονίκη.

dimitris18
27-10-07, 16:43
Το ότι διακόπτει τα download δεν σημαίνει ότι κάνει αποσύνδεση το ρούτερ.
Κάνε ένα κόπο να ελέγξεις τα στατιστικά του ρούτερ.
fw = firewall (συγνώμη για τη συντομογραφία και εμένα δεν μου αρέσει αλλά το χρησιμοποιώ χάριν συντομίας)
Ιούς είχαν τα mac πάντοτε (από την δεκαετία του 80).

κάνουν αυτά?
downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 32 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0
PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

deniSun
27-10-07, 16:44
Δοκίμασα διάφορα ελληνικά και ξένα site, πχ www.plaisio.gr, www.otenet.gr, www.google.com κτλ. Δοκίμασε διαφορετικούς dns της Forthnet και OpenDNS. Ιούς, spyware κτλ δεν έχω. Τα αποτελέσματα τα έχω εκτυπωμένα και τα έχει και η Forthnet και ήταν πραγματικά μυστήριο ότι ενώ στη μια δοκιμή έβγαζε Request timed out, 15 δευτερόλεπτα μετά δούλευε κανονικά και στο καπάκι έκανε πάλι time out. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι γίνεται συνέχεια αλλά είναι συχνό εκεί που σερφάρεις κανονικά να μην ανοίγει σελίδες παρα μόνο μετά από 2-3 προσπάθειες. Το router έχει κάποιους αποσυγχρονισμούς αλλά δεν είναι η αιτία για αυτό το πρόβλημα. Η Forthnet το μόνο που λέει είναι υπομονή και μέχρι το τέλος του μήνα θα λυθεί το πρόβλημα που υπάρχει στη Θεσσαλονίκη.


Δεν έχει σχέση με το πρόβλημα της Θεσ/νίκης.
Και εγώ στο ίδιο κέντρο είμαι και πάω μια χαρά.
Μήπως έχετε πειραγμένο TCP (από αυτά τα "κόλπα" που κατά καιρούς γράφονται ή με κάποιο tweak);
Το άλλο που μπορεί να γίνεται είναι με το fw.
Πολλές φορές αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο ο ρουτερ το λαμβάνει σαν επίθεση και μπλοκάρει το traffic.
Το είχα αυτό το πρόβλημα και το έλυσα αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του DoS στο ρουτερ.
Γι' αυτό επιμένω στα Log του ρουτερ.

dimitris18
27-10-07, 16:46
Δοκίμασα διάφορα ελληνικά και ξένα site, πχ www.plaisio.gr, www.otenet.gr, www.google.com κτλ. Δοκίμασε διαφορετικούς dns της Forthnet και OpenDNS. Ιούς, spyware κτλ δεν έχω. Τα αποτελέσματα τα έχω εκτυπωμένα και τα έχει και η Forthnet και ήταν πραγματικά μυστήριο ότι ενώ στη μια δοκιμή έβγαζε Request timed out, 15 δευτερόλεπτα μετά δούλευε κανονικά και στο καπάκι έκανε πάλι time out. Δε λέω σε καμία περίπτωση ότι γίνεται συνέχεια αλλά είναι συχνό εκεί που σερφάρεις κανονικά να μην ανοίγει σελίδες παρα μόνο μετά από 2-3 προσπάθειες. Το router έχει κάποιους αποσυγχρονισμούς αλλά δεν είναι η αιτία για αυτό το πρόβλημα. Η Forthnet το μόνο που λέει είναι υπομονή και μέχρι το τέλος του μήνα θα λυθεί το πρόβλημα που υπάρχει στη Θεσσαλονίκη.

δοκίμασα με proxy και λειτουργούν όλα τέλεια! Με dns όμως τίποτα..
Σχετικά πάντως με αυτό το timed out που λες εμένα πάει να μου φωρτώσει μια σελίδα και μετά "κόβει" διάφορες εικόνες κλπ.

Ξέχασα να πω ότι το firewall το έχω απενεργοποιημένο..

deniSun
27-10-07, 16:47
κάνουν αυτά?
downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 32 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0
PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Enable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Για ιδιόκτητο βάζεις:
ADSL2+, LLC, PPPoE

Δώσε και κανένα στοιχείο από τα Log.

modified
27-10-07, 16:53
Μήπως έχετε πειραγμένο TCP (από αυτά τα "κόλπα" που κατά καιρούς γράφονται ή με κάποιο tweak);

Όχι.


Το άλλο που μπορεί να γίνεται είναι με το fw.
Πολλές φορές αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο ο ρουτερ το λαμβάνει σαν επίθεση και μπλοκάρει το traffic.

Mόλις το απενεργοποίησα για να κάνω δοκιμή. Το πρόβλημα παραμένει.

Σε ό,τι αφορά τα της σύνδεσης 0 errors και 0 drops.

Τι άλλο κάνω για να δείξω ότι το μηχάνημα μου είναι εντάξει; (Σοβαρά το λέω, όχι ειρωνικά.)

dimitris18
27-10-07, 16:59
Για ιδιόκτητο βάζεις:
ADSL2+, LLC, PPPoE

Δώσε και κανένα στοιχείο από τα Log.

a) Τα δοκίμασα τα LLC, PPPoE αλλά δεν είδα να αλλάζει και τίποτα (και απορώ πως μπορεί να δουλέυει και με τα δύο!)

b) από που βλέπω τα log?

c) Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά τελευταία δεν μπορώ να κάνω ούτε upload ένα άρχείο. Το ftp πρόγραμμα μου βγάζει ένα μήνυμα "connection refused" και "your bandwidth limit has been exceeded" Έστειλα μάλιστα και mail στην εταιρία που φιλοξενεί το site μου και μου είπαν ότι είτε έχει πρόβλημα ο isp μου, είτε υπάρχει κάποια γενική βλάβη στο δίκτυο.
Τρελά πράματα, και ξαναλέω πως δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση..

deniSun
27-10-07, 17:02
a) Τα δοκίμασα τα LLC, PPPoE αλλά δεν είδα να αλλάζει και τίποτα (και απορώ πως μπορεί να δουλέυει και με τα δύο!)

b) από που βλέπω τα log?

c) Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά τελευταία δεν μπορώ να κάνω ούτε upload ένα άρχείο. Το ftp πρόγραμμα μου βγάζει ένα μήνυμα "connection refused" και "your bandwidth limit has been exceeded"
Τρελά πράματα, και ξαναλέω πως δεν έχω αλλάξει καμία ρύθμιση..

α) δεν είπε κανείς ότι δεν δουλεύουν απλά οι παραπάνω ρυθμίσεις προτείνονται για 2play
β) ποιο ρουτερ έχεις; ψάξε λίγο στα μενού του.

dimitris18
27-10-07, 17:04
α) δεν είπε κανείς ότι δεν δουλεύουν απλά οι παραπάνω ρυθμίσεις προτείνονται για 2play
β) ποιο ρουτερ έχεις; ψάξε λίγο στα μενού του.

linksys WAG200
πήγα στο status αλλά δεν είδα να έχει τίποτα για log

deniSun
27-10-07, 17:14
linksys WAG200
πήγα στο status αλλά δεν είδα να έχει τίποτα για log

Υπάρχει ένα σημείο που λέει "view log" (δες και το manual).
Το τελευταίο firmware το έχεις βάλει;

kadronarxis
27-10-07, 17:15
Ρε συ dennis, πάμε να βγάλουμε ιούς για mac από το πουθενά για να καλύψουμε το πρόβλημα της forthnet?(2-3 ιοί υπήρξαν και αυτοί αντιμετωπίστηκαν με update του λειτουργικού, εδώ και αρκετό καιρό)

Και σε μένα, κατά περιόδους χτυπούν οι dns(το πρόβλημα είναι στους DNS dimitri18, μην πειράζεις το μηχάνημά σου).
Το προηγούμενο σαββατοκύριακο ήταν έντονο το πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της εβδομάδας περιορίστηκε, και σήμερα μετά το μεσημέρι επανήλθε.

Ντροπή είναι να πούμε ότι είναι πρόβλημα της forthnet?

ΥΓ: το πρόβλημα δεν είναι συνεχές, διαρκεί λίγα λεπτά και στρώνει μετά.

dimitris18
27-10-07, 17:24
Υπάρχει ένα σημείο που λέει "view log" (δες και το manual).
Το τελευταίο firmware το έχεις βάλει;

Μέσα από τον browser (στο 192.168.1.1) δεν βλέπω κάτι τέτοιο, μήπως αυτό που λες είναι μέσα από το λογισμικό που δίνει η linksys? Που σε μακ ούτως η άλλως δεν παίζει.
Ναι το εγκατέστησα το τελευταίο firmware.

kadronarxis: βλέπω φανατικός mac user :oneup:
πάντως έχεις δίκιο, ανα διαστήματα εφανίζεται το πρόβλημα.

maik
27-10-07, 17:27
Φταινε ολοι οι αλλοι εκτος απο την forthnet:rofl::rofl::rofl:

deniSun
27-10-07, 17:27
Ρε συ dennis, πάμε να βγάλουμε ιούς για mac από το πουθενά για να καλύψουμε το πρόβλημα της forthnet?(2-3 ιοί υπήρξαν και αυτοί αντιμετωπίστηκαν με update του λειτουργικού, εδώ και αρκετό καιρό)

Και σε μένα, κατά περιόδους χτυπούν οι dns(το πρόβλημα είναι στους DNS dimitri18, μην πειράζεις το μηχάνημά σου).
Το προηγούμενο σαββατοκύριακο ήταν έντονο το πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της εβδομάδας περιορίστηκε, και σήμερα μετά το μεσημέρι επανήλθε.

Ντροπή είναι να πούμε ότι είναι πρόβλημα της forthnet?

ΥΓ: το πρόβλημα δεν είναι συνεχές, διαρκεί λίγα λεπτά και στρώνει μετά.

Δεν είπα ότι δεν είναι πρόβλημα της forthnet ή ότι αποκλείεται.
Απλά πάντα κοιτάμε πρώτα το δικό μας μηχάνημα και μετά λέμε τα υπόλοιπα για το δίκτυο.
Πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι όλα είναι ΟΚ.
Για το DNS διαφωνώ.
Συνήθως δίνει στάνταρ DNS πχ για Θεσ/νίκη:
Primary DNS: 193.92.150.3
Secondary DNS: 194.219.227.2
Δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιώ και εγώ και κάποιος άλλος τους ίδιους DNS και σε εμένα να δουλεύουν μια χαρά και στον άλλο όχι.
Μόνο αν κάτι άλλο φταίει στο μηχάνημά του.
Άρα δεν είναι θέμα DNS.
Τουλάχιστον αυτή τη στιγμή που μιλάμε και τις σελίδες που αναφέρθηκαν για την Θεσ/νίκη όλα είναι ΟΚ.

Το προηγούμενο ΣΚ δεν ήταν πρόβλημα DNS αλλά πρόβλημα στο Link με κάτω.
Έχει αναφερθεί ότι ήταν το χειρότερο ΣΚ.
Κατά περιόδους έδιναν bw σε Τούμπα, Π.Μελά, ΕΡΜΟΥ εναλλάξ.

Και εγώ σε PC από το 85 μου έχουν εμφανιστεί 1-2 φορές.
Άρα δεν υπάρχουν ιοί στα PC;
Δουλεύω παράλληλα από το 85 και σε PC και σε mac και δεν είδα κάτι περισσότερο ή λιγότερο σε ασφάλεια.

dimitris18
27-10-07, 17:33
Συνήθως δίνει στάνταρ DNS πχ για Θεσ/νίκη:
Primary DNS: 193.92.150.3
Secondary DNS: 194.219.227.2
Δ[/OFFTOPIC]

Για θεσσαλονίκη νομίζω πως είναι 193.92.110.1 δες εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=59335)

deniSun
27-10-07, 17:35
Για θεσσαλονίκη νομίζω πως είναι 193.92.110.1 δες εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/faq.aspx?p=59335)

To ξέρω αλλά αυτούς μου δίνει η forthnet αυτόματα στο router.
Δεν χρειάζεται να πειράξω κάτι εγώ αφού παίζουν μια χαρά.
Εξ' άλλου κάνεις ένα Ping και βλέπεις ποιος είναι ποιο κοντά.

dimitris18
27-10-07, 17:48
Ακούστε και το κορυφαίο
Αυτή τη στιγμή -αφού ομολογώ πως πείραξα τις ρυθμίσεις του router- δεν μπορώ να ανόιξω οποιοδήποτε site που "κάθεται" σε Mac Os X Server!
π.χ.
helmug.gr
machighway.com
και φυσικά το site μου! το οποίο το ανοίγω κανονικά στον redhat linux (βρίσκομαι σε μεταφορά!)
για τα παραπάνω site κάνει πως φωρτώνει αλλά δεν δείχνει τίποτα και αυτό το "φώρτωμα" συνεχίζεται για ώρες..
Μάλλον θα δοκιμάσω ένα reset, το κούρασα πολύ σήμερα.. :lol:

(αλλά δεν είναι πολύ περίεργο?)

deniSun
27-10-07, 17:52
Ακούστε και το κορυφαίο
Αυτή τη στιγμή -αφού ομολογώ πως πείραξα τις ρυθμίσεις του router- δεν μπορώ να ανόιξω οποιοδήποτε site που "κάθεται" σε Mac Os X Server!
π.χ.
helmug.gr
machighway.com
και φυσικά το site μου! το οποίο το ανοίγω κανονικά στον redhat linux (βρίσκομαι σε μεταφορά!)
για τα παραπάνω site κάνει πως φωρτώνει αλλά δεν δείχνει τίποτα και αυτό το "φώρτωμα" συνεχίζεται για ώρες..
Μάλλον θα δοκιμάσω ένα reset, το κούρασα πολύ σήμερα.. :lol:

(αλλά δεν είναι πολύ περίεργο?)

Το redhat (που το θυμήθηκες;; ) βγαίνει από το ίδιο ρούτερ;

dimitris18
27-10-07, 17:59
Το redhat (που το θυμήθηκες;; ) βγαίνει από το ίδιο ρούτερ;

και τα δύο είναι σε δύο διαφορετικές εταιρίες. Απλά το ένα είναι σε ΧServer και το άλλο σε RedHat. To πρώτο όμως δεν ανοίγει!! (με forthnet πάντα, γιατί με vodafone mobile connect ανοίγουν και τα δύο)

Συμπέρασμα: η forthnet μισεί την apple! :lol: :lol: :lol:
ρε τι άλλο θα δούμε..

kanenas3
27-10-07, 18:15
Δεν έχει σχέση με το πρόβλημα της Θεσ/νίκης.
Και εγώ στο ίδιο κέντρο είμαι και πάω μια χαρά.
Μήπως έχετε πειραγμένο TCP (από αυτά τα "κόλπα" που κατά καιρούς γράφονται ή με κάποιο tweak);
Το άλλο που μπορεί να γίνεται είναι με το fw.
Πολλές φορές αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένο ο ρουτερ το λαμβάνει σαν επίθεση και μπλοκάρει το traffic.
Το είχα αυτό το πρόβλημα και το έλυσα αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του DoS στο ρουτερ.
Γι' αυτό επιμένω στα Log του ρουτερ.

Χλωμό να έχει πειράξει ο πατέρας μου το TCP αλλά ακόμα και αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να το έχει κάνει και στο λάπτοπ. Λες να χρησιμοποιεί P2P;;; :p

Αν έχεις καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι λάθος σεταρισμένο θα το δοκιμάσω αλλά χλωμό το βλέπω και αυτό καθώς δεν έχω πειράξει τίποτα από τα advanced settings.

Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα αλλά είναι υπαρκτό, οπότε ίσως να μην το έχεις πετύχει ακόμα.

karavagos
27-10-07, 18:24
Πάντως η συμπεριφορά του προβλήματος θυμίζει PPPoA.
Βάλε PPPoE & MTU 1492....και στο PC.

deniSun
27-10-07, 18:24
Χλωμό να έχει πειράξει ο πατέρας μου το TCP αλλά ακόμα και αν ίσχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να το έχει κάνει και στο λάπτοπ. Λες να χρησιμοποιεί P2P;;; :p

Αν έχεις καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι λάθος σεταρισμένο θα το δοκιμάσω αλλά χλωμό το βλέπω και αυτό καθώς δεν έχω πειράξει τίποτα από τα advanced settings.

Επαναλαμβάνω ότι δεν είναι μόνιμο το πρόβλημα αλλά είναι υπαρκτό, οπότε ίσως να μην το έχεις πετύχει ακόμα.

Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει σε εσένα.
Σε εμένα πάντως δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα εδώ και 1 μήνα που είμαι στην εταιρεία.
Έχεις παρατηρήσει αν συμβαίνει την ώρα που έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα ανοικτό ή μετά από κάποιο πρόγραμμα που έτρεξες.
Την ώρα που συμβαίνει αυτό δοκίμασε και με άλλο ΗΥ για να είσαι σίγουρος.

modified
27-10-07, 19:54
ΥΓ: το πρόβλημα δεν είναι συνεχές, διαρκεί λίγα λεπτά και στρώνει μετά.

Ο καθένας για τον εαυτό του παρακαλώ! :) Σ'εμένα το πρόβλημα είναι συνεχές (λίγο πέφτει το βράδυ) -- κρατά όλη την εβδομάδα σχεδόν.


Δεν είπα ότι δεν είναι πρόβλημα της forthnet ή ότι αποκλείεται.

Ηmm...


Αλλού είναι το πρόβλημά σου.

:whistle:

(Με τη λογική του υπόλοιπου κειμένου σου συμφωνώ, με την παραπάνω πρόταση διαφωνώ.)

Για να δούμε ρε παιδιά πώς θα βρούμε άκρη...

kanenas3
28-10-07, 11:14
Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει σε εσένα.
Σε εμένα πάντως δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα εδώ και 1 μήνα που είμαι στην εταιρεία.
Έχεις παρατηρήσει αν συμβαίνει την ώρα που έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα ανοικτό ή μετά από κάποιο πρόγραμμα που έτρεξες.
Την ώρα που συμβαίνει αυτό δοκίμασε και με άλλο ΗΥ για να είσαι σίγουρος.

Το έχω δει να συμβαίνει πρωϊνές ώρες κυρίως αλλά και μεσημεράκι. Ο πατέρας μου λέει του το έχει κάνει και αργότερα άρα μάλλον δε συμβαίνει συγκεκριμένες ώρες. Έχουν γίνει δοκιμές από σταθερό και λαπτοπ. Δεν χρησιμοποιεί τίποτα άλλο εκτός από Outlook, Internet Explorer και Word, ευτυχισμένος άνθρωπος. Μου κάνει εντύπωση πάντως ότι η Forthnet το αναγνωρίζει ως βλάβη που οφείλεται στο δίκτυο της αλλά περιορίζεται σε μερικούς συνδρομητές της!

Corto
29-10-07, 00:56
Για ιδιόκτητο βάζεις:
ADSL2+, LLC, PPPoE

Δώσε και κανένα στοιχείο από τα Log.


Τι να πω ρε denis, ΜΕ ΕΣΩΣΕΣ :oneup:. Η πλάκα είναι πως είμαι στο ιδιόκτητο από τις 17 Σεπτεμβρίου, είχα τις ρυθμίσεις όπως παλιά και την τελευταία εβδομάδα είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα. Έπαιξα όσο δεν μπορείς να φανταστείς με ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις του router ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗ. Τι να πω για την αφεντιά μου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.