PDA

Επιστροφή στο Forum : Παλι πρόβλημα με siemens ?????



Τρελαμένος
17-02-05, 21:34
Eδω και 20 μερες εχω προβλημα με το upload.


Downstream 302 Kbps (37.8 KB/sec) 326 Kbps (inc. overheads)
Upstream 38 Kbps (4.8 KB/sec) 41 Kbps (inc. overheads

Το upload το πολυ μεχρι 45 Kbps !!!!! Και να φανταστειτε οτι ειμαι συνχρονισμενος σε 448/160 :)

Πηρα τον πΟΤΕ στο 121 και δηλωσα βλαβη.Μετα απο 3 μερες με πηρανε τηλεφωνο (απιστευτο και ομως αληθινο μονο 3 μερες ) και μου λεει ο τεχνικος οτι οντως ειμαι πολυ χαμηλα και αν μπορω να κανω κατι να το φτιαξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Επικοινωνισα και με την ACN τον isp μου και μου ειπανε οτι υπαρχει προβλημα παλι με τα siemens αλλα τωρα στο upload .

Αν εχει κανεις παρομοιο προβλημα ας πει την γνωμη του.

mac_user
17-02-05, 21:54
Περιοχή Καλλιθέας,siemens dslam,512/128 adsl και forthnet isp. εδώ και 20 ημέρες χαμηλό upload. Δήλωσα βλάβη στο 121 πριν μια εβδομάδα,αλλά ακόμα δεν με πήραν τηλέφωνο! Με τα δόντια κρατάω το ratio στα torrents sites! Είναι για τα μπάζα τελικά εκεί στον οτέ! Πληρώνουμε του κόσμου τα λεφτά για να είμαστε beta testers για το adsl!!!

Nick2k2
17-02-05, 23:46
Παιδιά πάρτε και πέστε τους τεχνικούς να σας κάνουν ένα reset στην γραμμή και το upload θα φτιάξει. Είναι γενικό αυτό το πρόβλημα με τα Siemens απο τότε που κάναν αναβάθμιση, και με ένα reset απο την μεριά τους λύνεται.

Aussieguy
18-02-05, 00:14
Εγώ πάλι παιδιά σε Siemens 2 στην Καλλιθέα έχω πρόβλημα τα downloads! Τα uploads ακμαιότατα! Τα μεσημέρια ειδικά ανεβάζω με 12 και κατεβάζω με 7! Δήλωσα βλάβη, τώρα αν πάρουν ποτέ τηλέφωνα αυτό είναι ένα ανεξήγητο μυστήριο! Υπομονή... να ναι καλά η isdn για backup!

iliask
18-02-05, 09:02
Παιδιά πάρτε και πέστε τους τεχνικούς να σας κάνουν ένα reset στην γραμμή και το upload θα φτιάξει. Είναι γενικό αυτό το πρόβλημα με τα Siemens απο τότε που κάναν αναβάθμιση, και με ένα reset απο την μεριά τους λύνεται.

Τελικα η καλύτερη προσφορά σε συνδεσεις adsl θα είναι αυτή που θα δίνει και μία κάρτα προπληρωμένου χρόνου ομίλιας δωρεάν για να παιρνέτε κάθε τρείς και λίγο τον ΠΟΤΕ ή τον provider gia na δηλωσεις βλάβη ...... Πως και δεν το έχουν σκεφτεί ακόμα ? .....

octap
18-02-05, 09:16
Παιδιά, το ίδιο πρόβλημα και δω.
Εδώ και 2 μήνες το UPLOAD μου είναι χάλι.
Η Forthnet με παρέπεμψε στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ εδω και 3 εβδομαδες στο Κάϊρο.
Έχει χάρη που είναι το upload...

ipo
18-02-05, 11:09
Παιδιά το πρόβλημα, είναι γνωστό εδώ και καιρό και έχει δωθεί η λύση του στο ADSLgr από την αρχή.

Πρέπει να πάρετε τηλέφωνο τους τεχνικούς του ΟΤΕ (121), αλλά να μη δηλώσετε απλώς βλάβη. Να τονίσετε ότι έχετε πρόβλημα με το upload και να επιμείνετε να κάνουν "reset" τη γραμμή σας εκείνη τη στιγμή. Μην αφήσετε την τηλεφωνήτρια να καταγράψει το πρόβλημα ("θα το κοιτάξουν οι τεχνικοί μας μέσα στις επόμενες 10 μέρες"). Επιμείνετε να σας δώσουν το τηλέφωνο κάποιου τεχνικού από το DSLAM της περιοχής σας ή από τα κεντρικά ώστε να κάνουν τη γραμμή "reset". Είναι υπόθεση 10 λεπτών η όλη διαδικασία.

Αν δεν έχετε το κουράγιο να επιμείνετε να σας δώσουν τεχνικό ή δεν έχετε τη φαντασία να βρείτε κάποια δικαιολογία για να τους πείσετε και υποχωρήσετε στις δικαιολογίες τους, τότε απλά θα περιμένετε 10 μέρες (ή 20 μέρες ή 30 μέρες ή... 30 μήνες). Το πρόβλημα δεν λύνεται από μόνο του αν δεν δηλώσετε "βλάβη στο upload μετά την αναβάθμιση το οποίο απαιτεί reset στη γραμμή για να διορθωθεί".

Σε κάποια κέντρα δεν το ξέρουν οι τεχνικοί και πρέπει να τους πείτε (ευγενικά πάντα) ότι σε όλη την Ελλάδα με "reset" (ίσως και κάποια επιπλέον ρύθμιση) λύνουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ το πρόβλημα αυτό σε 5 λεπτά.

Καλή τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.