PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play soho...Μπερδεμα



Xorxhs
27-10-07, 17:47
Μετακομισα σε νεο διαμερισμα,με τον προηγουμενο ενοικιαστη να μου εχει μεταβιβασει την τηλεφωνικη του γραμμη(οτε) στο ονομα μου.Επισης ειχε και dsl προσβαση Forthnet μεσω ΑΡΥΣ 768 ενεργοποιημενη η οποια εχει τα στοιχεια τα δικα του.
Αποφασισα να αιτηθω μια 2play soho συνδεση,αλλα μου λενε απο τη forthnet οτι πρεπει πρωτα να γινει αλλαγη στοιχειων τιμολογησης της adsl συνδεσης στο ονομα μου απο τον προηγουμενο ενοικιαστη,διαδικασια η οποια μπορει να κρατησει και 2 μηνες....οποτε + αλλους 2-3μηνες για την ενεργοποιηση του soho,φτανω αισιως στους 5-6 μηνες για την ολοκληρωση του αιτηματος.

Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο?Εαν δεν μπορω να εντοπισω τον προηγουμενο ενοικιαστη θα ειμαι καταδικασμενος αιωνιως σε μια αοριστου 768kbps συνδεση???


Να προσθεσω οτι ειχα κανει αιτηση για 2play soho εδω και 1.5 μηνα και τους πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η αιτηση εχει χαθει και θα πρεπει να ξανακανω καινουρια !!!!!!
Τι μου συμβουλευεται να κανω?Ποια θα πρεπει να ειναι η αντιδραση μου?

ariadgr
27-10-07, 18:45
Μετακομισα σε νεο διαμερισμα,με τον προηγουμενο ενοικιαστη να μου εχει μεταβιβασει την τηλεφωνικη του γραμμη(οτε) στο ονομα μου.Επισης ειχε και dsl προσβαση Forthnet μεσω ΑΡΥΣ 768 ενεργοποιημενη η οποια εχει τα στοιχεια τα δικα του.
Αποφασισα να αιτηθω μια 2play soho συνδεση,αλλα μου λενε απο τη forthnet οτι πρεπει πρωτα να γινει αλλαγη στοιχειων τιμολογησης της adsl συνδεσης στο ονομα μου απο τον προηγουμενο ενοικιαστη,διαδικασια η οποια μπορει να κρατησει και 2 μηνες....οποτε + αλλους 2-3μηνες για την ενεργοποιηση του soho,φτανω αισιως στους 5-6 μηνες για την ολοκληρωση του αιτηματος.

Ειναι δυνατον να ισχυει κατι τετοιο?Εαν δεν μπορω να εντοπισω τον προηγουμενο ενοικιαστη θα ειμαι καταδικασμενος αιωνιως σε μια αοριστου 768kbps συνδεση???


Να προσθεσω οτι ειχα κανει αιτηση για 2play soho εδω και 1.5 μηνα και τους πηρα σημερα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι η αιτηση εχει χαθει και θα πρεπει να ξανακανω καινουρια !!!!!!
Τι μου συμβουλευεται να κανω?Ποια θα πρεπει να ειναι η αντιδραση μου?

Εαν δεν θέλεις να μείνεις χωρίς Internet:

1) Θα κάνεις την αλλαγή στοιχείων τιμολόγησης που σου λένε (δηλαδή να υπογράψει ο προηγούμενος ενοικιαστής και να στείλει φωτοτυπία ταυτότητας)

2) Αλλιώς δοκίμασε να στείλεις e-mail στο internet-sales @ forthnet.gr , εξηγώντας την κατάσταση, και ζητώντας τους να προχωρήσουν χωρίς την "αλλαγή στοιχείων τιμολόγησης", αφού ο ενοικιαστής έχει φύγει και δεν μπορείς να τον βρεις.
Επίσης ζήτησέ τους να ψάξουν καλύτερα μήπως βρον την αίτησή σου.

Έχε υπόψη σου πάντως ότι θα εξυπηρετηθείς πολύ πιο γρήγορα, αν κάνεις αίτηση φορητότας σε Full LLU άλλου παρόχου (εκτός Forthnet), επιλέγοντας "μετατροπή από Χονδρική Ευρυζωνική Πρόσβαση" στην αίτηση προς το νέο πάροχο. :!:
Σε αυτή την περίπτωση θα στείλεις με την αίτηση κάποιο χαρτί από τον ΟΤΕ που θα γράφει ότι η τηλεφωνική γραμμή με αριθμό τάδε σου ανήκει.

Φίλος μου που το καλοκαίρι επιχείρησε την "αλλαγή στοιχείων τιμολόγησης" ώστε να προχωρήσει η αίτηση 2play, έφαγε ένα μήνα στα τηλέφωνα κυνηγώντας τους να καταχωρήσουν το e-mail & fax που είχε στείλει για την αλλαγή, τα οποία όλο "δεν τα έβρισκαν", και μετά από κάθε τηλεφώνημα "τα έβρισκαν και τα προωθούσαν στο αρμόδιο τμήμα για διεκπεραίωση".

Ποιοί άλλοι εναλλακτικοί σε καλύπτουν (πρώτα ψηφία τηλεφώνου, π.χ. 210-1234xxx)? :hmm:

Xorxhs
27-10-07, 19:18
ο αριθμος ειναι 2106197ΧΧΧΧ,απλα αν κανω τωρα νεα αιτηση για νεο παροχο,θα μου παρει 2-3μηνες,οποτε....αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εχασαν την αιτηση..

ariadgr
27-10-07, 19:22
ο αριθμος ειναι 2106197ΧΧΧΧ,απλα αν κανω τωρα νεα αιτηση για νεο παροχο,θα μου παρει 2-3μηνες,οποτε....αυτο που με ενοχλει ειναι οτι εχασαν την αιτηση..

Εαν κάνεις αίτηση άμεσα σε κάποιο σοβαρό πάροχο, ο οποίος δεν θα καθυστερήσει να τη στείλει στον ΟΤΕ, 13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης στον ΟΤΕ θα είσαι ενεργοποιημένος. ;)

29gk
27-10-07, 19:34
1) Koβεις το τηλεφωνο και αφηνεις τον προηγουμενο ενοικιαστη να καθαρισει.

2) Ζητας νεο τηλεφωνο και κανεις την αιτηση του 2play σε αυτη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.