PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργες "αποσυνδέσεις" (;)

Davout
27-10-07, 18:08
Λοιπόν, δυο φορές σήμερα ενώ λειτουργούσα κανονικά το/τα PC σβήνουν όλα τα λαμπάκια στο 585 πλην του power και μετά σιγά σιγά επανέρχεται. Πρακτικά έκανε reboot, υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα δικτύου Tellas ή τότε σβήνει μόνο το λαμπάκι internet; Τι μπορεί να φταίει;

tasos-tasos
27-10-07, 18:23
το 585 εχει wifi σωστά?
το εχεις κλειδωσει?
μπορει να παιζει ο γειτονας

ακου... για να κανουμε και λιγο αστειακι
κανε share και τον printer σου
και αν ερθει ο απεναντι να σου πει αν εκτυπωθηκε η διπλωματικη του, μην απορησεις
που μενεις? εχω κατι εργασιες να εκτυπωσω :)

rcs
27-10-07, 18:29
'Αλλαξε η ip?Αυτό μου κάνει και μένα από χθες χωρίς όμως να αλλάζει η ip.
Και στα event log αναφέρει:Clearing Internet connection briefly to prevent the Internet Service Provider from disconnecting you in the immediate future.

Davout
27-10-07, 18:38
Το ασύρματο το είχα off νομίζω την πρώτη φορά που το έκανε (το κλεισα από το κουμπάκι μπροστά), τη δεύτερη φορά ήταν on και φυσικά είναι key protected.

Σου κάνει από χτες ακριβώς το ίδιο δηλαδή, σαν να κάνει reboot από μόνο του, σβήνουν όλα τα λαμπάκια; Δεν ξέρω αν αλλάζει ή όχι η IP.

Επειδή χτες πήρα το 585, κάποιος που το χει καιρό μπορεί να μας πει εαν στο disconnect σβήνουν όλα ή μόνο το internet;

rcs
27-10-07, 18:47
Στο fritz σβήνουν τα λαμπάκια όταν κάνει reboot και μένει μόνο το power αναμμένο.
Αλλά είναι αρκετά γρήγορο αν το συγκρίνεις με το κλασικό reboot.
Κανε ένα ρεσετ να δεις πως είναι στο δικό σου.
Πριν 10 λεπτά μου έκανε πάλι το ίδιο μόνο που αυτή την φορά έχασε τον συγχρονισμό και επανήλθε με την ίδια ip.

Davout
27-10-07, 19:45
Αν κάνω εγώ restart το 585, ξεκινάει μια μπάρα να γεμίζει ενα παραλληλόγραμμο (περιγραφή δημοτικού :p), κάπου στη μέση σβήνουν τα φωτάκια και (πιο αργά μάλλον) επανέρχονται. Κανείς με 585 να μας πει πως είναι να τρως disconnect όσον αφορά τα λαμπάκια κλπ;

cakavera
27-10-07, 19:52
Και σε μενα συμβαινει αυτο.
Δεν προκειται απλα για disconnect γιατι τοτε σβηνουν μονο
τα λαμπακια dsl & internet.
Εδω μιλαμε οτι κανει απο μονο του restart.
Εχω αρχισει να ανησυχω για το ρουτερ.

Και οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι το δευτερο που μου εδωσαν.

edit:εμενα σβηνει και το power.

minovg
27-10-07, 20:20
Λοιπόν, δυο φορές σήμερα ενώ λειτουργούσα κανονικά το/τα PC σβήνουν όλα τα λαμπάκια στο 585 πλην του power και μετά σιγά σιγά επανέρχεται. Πρακτικά έκανε reboot, υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα δικτύου Tellas ή τότε σβήνει μόνο το λαμπάκι internet; Τι μπορεί να φταίει;
Κάποια φάση το έκανε και σε μένα αυτό. Όχι δε φταίει η Τελλάς σ'αυτό. Ξέρεις τι; Βάλε UPnP: Disabled. Νομίζω αυτό φταίει για τα αδικαιολόγητα reboot του 585. ;)

εδιτ: Ουπς. Βλέπω ότι έχεις το ζίμενς και όχι το 585. :hmm: Για δοκίμασε το ίδιο, μήπως πρόκειται για την ίδια ρύθμιση.

εδιτ2: Άλλαξε ρε συ το προφίλ σου και μας μπερδεύεις. Αφού το 585 έχεις πλέον. :D

Όπως και το Web Browsing Interception να το βάζετε στο Disabled.

Davout
27-10-07, 20:51
Χεχε, το προφίλ, σωστά! Διορθώθηκε.

Το UPNP ενώ το χα off χτες, σήμερα το χα ενεργοποιήση μπας και μου μπλόκαρε τίποτα ports. Σίγουρα να το αφήσω off, δε θα δημιουργεί προβλήματα; Ελπίζω να ναι όντως αυτό minovg. :) Μήπως έχεις καμιά ιδέα γιατί σε ένα παιχνίδι, όσοι έχουμε Thompson δεν μπορούμε να κάνουμε host παρά τα port forwarding και τα firewall off; Νομίζω και με UPNP off το χα δοκιμάσει, αλλά για να δω τώρα μπας και άλλαξε τίποτα.

Α, άλλο ένα, το application sharing (ports) πώς σώζεται; Με apply στο παραπάνω menu (κάτω από το UPNP) ή θέλει να κάνω backup τις ρυθμίσεις όλου του router;

Davout
27-10-07, 22:57
Καλά, κάτσε να απαντήσω στον εαυτό μου. Με το UPNP off (εγώ βέβαια είχα άλλο modem τόσο καιρό) διορθώθηκε ένα πρόβλημα μηνών, μπορέσαμε και παίξαμε!!! Με apply στο menu παραπάνω σώζονται οι ρυθμίσεις. Ευχαριστώ. :rofl:

Davout
28-10-07, 22:58
Πάντως με το UPNP OFF έχω την εντύπωση ότι μου αργεί το MSN file transfer. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο ή είναι τυχαίο; Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω; Άμα χρειάζεται port forwarding, πώς θα ανοίξω τα ίδια ports σε 2 υπολογιστές;;; Ξέρω πως δε γίνεται, αρά θα μου βρείτε εσείς λύση ε; :P

Edit: Βασικά με κάποιους καθυστερεί, με άλλους όχι, ίσως να φταίνε και αυτοί.

minovg
28-10-07, 23:19
Πάντως με το UPNP OFF έχω την εντύπωση ότι μου αργεί το MSN file transfer. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο ή είναι τυχαίο; Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω; Άμα χρειάζεται port forwarding, πώς θα ανοίξω τα ίδια ports σε 2 υπολογιστές;;; Ξέρω πως δε γίνεται, αρά θα μου βρείτε εσείς λύση ε; :P

Edit: Βασικά με κάποιους καθυστερεί, με άλλους όχι, ίσως να φταίνε και αυτοί.
Υπάρχει ειδική περίπτωση για MSN στο port forwarding του 585. Άνοιξε εκείνο το σετ πορτών. ;)

To MSN γενικότερα δεν είναι ό,τι καλύτερο στην ανταλλαγή αρχείων. :down:

Davout
29-10-07, 02:27
Ναι, αλλά τις πόρτες μπορώ να τις ανοίξω για 1 PC μόνο. Δεν πρέπει να φταίει το UPNP, με μερικούς πάει πολύ καλά το transfer με άλλους όχι.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2017) Copyright Keen Notion Co.