PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλές ταχύτητες.



panedi
27-10-07, 19:42
Καλησπέρα παιδιά,έχω 4νετ και μένω στην Καβάλα .

Έχω το Linkysys wag200g στο 1mbit over PSTN, το router συνχρονίζεται στο 1mbit, η γραμμή δεν έχει θόρυβο,παρτε ενα παράδειγμα:


DSL Connection
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 1024 kbps
Upstream Rate: 256 kbps
Downstream Margin: 27 db
Upstream Margin: 31 db
Downstream Line Attenuation: 35 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 10 db
Upstream Transmit Power: 17 db


PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up

Παρόλα αυτά όπου και να κάνω τέστ δεν ξεπερνάω το 500kbps και ΠΟΤΕ >ΠΛΕΟΝ< δεν κατεβάζω με πάνω απο 70kbps.
Υπήρξαν στιγμές (πολύ νωρίς το πρωί που έχω πιάσει και 900kbps).Οπότε αποκλείω το να φταίει η απόσταση μου..

Μπορεί κάποιος αν μου πεί τι τρέχει ..θα είμουν τρελός αν έλεγα ότι μου κλέβουν bandwidth από το DSLAM του ΟΤΕ;

slaughter
27-10-07, 19:51
ADSL είναι κ οι ταχύτητες δεν είναι εξασφαλισμένες !!!
Σου κλέβουν bandwith !!!! απο to DSLAM??/ καλό κ αυτό
μπας κ έχεις wireless κ δεν το εχεις κλειδώσει κ μπαίνει όλη η γειτονιά???
πιο πιθανό να έχει πήξει το DSLAM ή να μην σου δίνει παραπάνω η σύνδεσή σου ....

vagelisabatzis
27-10-07, 19:54
Όντως το ασύρματο το ξεχνάει πολύς κόσμος...
Πάντως δεν είναι και τόοοοοοσο χάλια, ιδιαίτερα αν είναι πηγμένο το dslam...

panedi
27-10-07, 20:03
Όχι ρε παιδιά το έχω κλειδωμένο το wi-fi , έλεος..έχω τσεκάρει και τις IP που συνδέονται ασύρματα στο router και μόνο το playstation 3 υπάρχει στην λίστα που και αυτό το κλείνω προτού κάνω οποιοδήποτε τεστ.

Οπότε καταλήγουμε στο DSLAM ; και γω τι μπορώ να κάνω ; να το αφήσω έτσι και να προσεύχομαι κάθε βράδυ να φτιαχτεί η κατάσταση;

Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑ ,ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΜΜΙΑ

panedi
27-10-07, 20:07
ΑΠΛΑ θα σας πω οτι εχθές όλο το απόγεμα είχα 225kbps upload και 227kbps download, αυτό κράτησε τουλάχιστον 5 ώρες...

ariadgr
27-10-07, 20:21
Οπότε καταλήγουμε στο DSLAM ; και γω τι μπορώ να κάνω ; να το αφήσω έτσι και να προσεύχομαι κάθε βράδυ να φτιαχτεί η κατάσταση;

Να περιμένεις πότε θα σε καλύψει ιδιόκτητο δίκτυο εναλλακτικού.

slaughter
27-10-07, 20:22
που το είχες? σε κανα speedtest??? Γιατί έχω βαρεθεί να γράφω οτι δεν είναι αξιόπιστος τρόπος μέτρησης της ταχύτητας. ή μήπως σε κανα p2p??? άλλο από εκεί.....
Κ για να ξέρεις. το τι ταχύτητα πιάνεις εξαρτάται από πολλούς παράγοντες κ δεν μπορείς να έχεις ΠΑΝΤΑ την μέγιστη ονομαστική ταχύτητα της γραμμής σου !!!

Umbra
27-10-07, 20:39
Επισης εχει διαφορα η μοναδα στην οποια μετρας...αλλο 500ΚΒ/s και αλλο 500Κbps

panedi
27-10-07, 21:20
δεν μιλάω μόνο για speedtest αλλα και για ftp downloads ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.