PDA

Επιστροφή στο Forum : Disable PING from the Internet



l_satsok
28-10-07, 01:52
στο draytek vigor 2700G παιδευομαι με αυτο και μου εχει κουρελιασει κυριολεκτικα τα νευρα.

στο system maintenance-management προσπαθω να ξετσεκαρω αυτο το disable ping....
αλλα αυτο ξανατσεκαρεται μονο του.
τι αλλο ειναι αυτο που το ξαναπαει σε αυτη την κατασταση;

nnn
29-10-07, 01:37
Γιατί θέλεις να το απενεργοποιήσεις ?

l_satsok
29-10-07, 02:33
γιατι εκανα κατι δοκιμες με ενα φιλο και ηθελα να του απανταει.

προσωρινα δηλαδη.

τελικα απενεργοποιειται η οχι; μαλλον οχι απ οτι καταλαβαινω,πολυ περιεργο αυτο.

nnn
29-10-07, 09:51
Νομίζω το μπλοκάρει από default το Firewall.

ikarydis
30-10-07, 02:02
Καθάρισε το cache του browser και ξαναδοκίμασε. Με IE7 υπάρχει προβλημα όταν κανεις αλαγές στις σελίδες. Ενώ οι αλλαγές σου σώζονται, όταν ξαναφορτώνει η σελίδα βλέπεις το version που είναι στην cache, δηλαδή το checkbox τικαρισμένο.

blueice
09-11-07, 01:09
στο draytek vigor 2700G παιδευομαι με αυτο και μου εχει κουρελιασει κυριολεκτικα τα νευρα.

στο system maintenance-management προσπαθω να ξετσεκαρω αυτο το disable ping....
αλλα αυτο ξανατσεκαρεται μονο του.
τι αλλο ειναι αυτο που το ξαναπαει σε αυτη την κατασταση;
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα και μίλησα με draytek. Μου είπαν ότι είναι bug του firmware ισως λυθεί σε επόμενη έκδοση.

l_satsok
09-11-07, 13:02
πολλα bugs εχει αυτο το firmware.

StarGazeR
10-11-07, 03:26
Τι πολλά bugs ρε παιδιά...ένα bug είναι όλο το firmware δεν κάνει authenticate σε forthnet double play πολλά προβλήματα με το wireless(μια το βρίσκει μια το χάνει μια δεν συνδέεται μια αποσυνδέεται μια σου λένε τα windows οτι είναι disconnected αλλά και το buttron που έχει απο κάτω το παράθυρο είναι disconnect αρα είναι εν μέρει connected,πολύ μικρή εμβέλεια και χαμηλό σε ταχύτητα) νομίζω οτι εν τέλει το router είναι μια πατάτα και μισή και οτι όλα αυτά τα κουλά απλά δεν διορθώνονται με firmware...
Το είχε ποτέ κανεις να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα;

Εγώ είχα πριν το vigor 2700ge το απλό χωρίς το διαστημικό σχήμα VOiP QoS και τα superduperhightech systems και δούλευε ρολόι.. και το ασύρματο ταχύτατο και σε όλο το σπίτι με εμπόδια (120 τετραγωνικά) έπαιζε σταθερά με την δική του κεραία στα 33mbit και τα πάντα...(μικρή εξαίρεση που κάαααποιες ελάααχιστες φορές δεν συγχρόνιζε μετα απο reboot αν δεν του τραβούσα το καλώδιο του dsl)

l_satsok
10-11-07, 04:28
πατατα; υπερβολες.

τι εχω δει εγω.
αυτο που λεμε τωρα,το disable ping...ενα bug.
το οτι χανεται το wireless απο ωρισμενα clients,δυο.
οταν βαζω οριο bandwidth σε καποιο pc του δικτυου το οριο δεν ειναι ακριβες,δηλαδη οριζοντας
για παραδειγμα 256kbps αυτο κοβεται στα 350kbps περιπου,μικρο το κακο αλλα δεν ειναι οπως ηταν στο zyxel
που πηγαινε καρφι σε οτι του εβαζα,τρια λοιπον.
οταν ειναι ενεργοποιημενο το QoS τοτε χανεται το 10% του bandwidth,το φαγε η γατα,τεσσερα bugs.
κατα τα αλλα τα παει περιφημα,και με πολλαπλες συνδεσεις και σε σταθεροτητα στη συνδεση και σε
ευκολια στο setup,και σε γρηγορο web interface.

σε αλλα σημεια υπερτερει το zyxel660 σε αλλα υπερτερει αυτο εδω, δε γινεται σε αυτη την τιμη να βρει
κανεις το τελειο.

StarGazeR
11-11-07, 14:04
πατατα; υπερβολες.

τι εχω δει εγω.
αυτο που λεμε τωρα,το disable ping...ενα bug.
το οτι χανεται το wireless απο ωρισμενα clients,δυο.
οταν βαζω οριο bandwidth σε καποιο pc του δικτυου το οριο δεν ειναι ακριβες,δηλαδη οριζοντας
για παραδειγμα 256kbps αυτο κοβεται στα 350kbps περιπου,μικρο το κακο αλλα δεν ειναι οπως ηταν στο zyxel
που πηγαινε καρφι σε οτι του εβαζα,τρια λοιπον.
οταν ειναι ενεργοποιημενο το QoS τοτε χανεται το 10% του bandwidth,το φαγε η γατα,τεσσερα bugs.
κατα τα αλλα τα παει περιφημα,και με πολλαπλες συνδεσεις και σε σταθεροτητα στη συνδεση και σε
ευκολια στο setup,και σε γρηγορο web interface.

σε αλλα σημεια υπερτερει το zyxel660 σε αλλα υπερτερει αυτο εδω, δε γινεται σε αυτη την τιμη να βρει
κανεις το τελειο.

Όταν λοιπόν εγώ αντιμετωπίζω όλα αυτά τα προβλήματα κάποια απο τα οποία δεν έχω δει ακόμα στην πράξη γιατι είναι το μόνο ρούτερ που έχω δοκιμάσει και δεν κάνει authenticate στο doubleplay μου, δεν μπορώ παρα να το χαρακτηρίσω πατάτα, και σε εμένα υπερβολή θα μου ακουγόταν γιατί τα έχω δουλέψει όλα τα draytek πάρα μα πάρα πολυ στη δουλειά μου και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, να που το συγκεκριμένο και βλέποντας και απο άλλους είναι μόνο προβλήματα:down:

nnn
11-11-07, 14:27
Αν δεν κάνω λάθος στο συγκεκριμένο άλλαξαν το chipset του από broadcom σε κάτι άλλο.

famous-walker
13-11-07, 16:06
Infineon νομίζω παίζει το συγκεκριμένο. Πάντως λέω να το χτυπήσω και εγώ, ελπίζω να μην έχω ιδιαίτερα προβλήματα.

l_satsok
14-11-07, 02:07
αν δεν ειχα το συγκεκριμενο laptop ουτε που θα ειχα παρει χαμπαρι το προβλημα με το wireless γιατι
με αλλο που δοκιμασα δεν ειχε κανενα προβλημα.
οπως και ναχει σημερα εχω πισω και το zyxel 660HW,το εβαλα πανω.
για να ειμαι απολυτα ειλικρινης,δεν ξερω ποιο απο τα δυο να αφησω τελικα.
αν εξαιρεσει κανεις μερικα μικροπροβληματα που εχουν ολα ετσι κι αλλιως στην πραγματικοτητα ειναι
και τα δυο πολυ καλα.
το zyxel πιο αργο web interface και σαφως πιο δυσκολο στο σεταρισμα αλλα ισως πιο σταθερο και με καλυτερη μαλλον εκμεταλλευση του bandwidth αλλα λιγο χειροτερο στο θεμα QoS.
αλλα οι διαφορες ειναι απειροελαχιστες τοσο που ισως να ειναι τελικα η ιδεα μου και μονο.

THEMIS_S
18-11-07, 04:41
Το είχε ποτέ κανεις να δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα;

Στο ασυρματο πιθανον να εχεις δικιο δεν ειναι πολυ δυνατο.Αλλα στα υπολοιπα μου δουλευει
αψογα.Το εχω αγορασει εδω και 5 μηνες και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.