PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναμονή από 13-Ιουλ-2007 HOL vs OTE vs Καταναλωτή



brainlag
28-10-07, 05:40
Καλημέρα σας,

Μια ζωή διάβαζα παράπονα για καθυστερήσεις και δεν με άγγιζαν. Έλεγα έλα ρε περιπτώσεις είναι, γκρίνιες είναι, δεν συμβαίνουν αυτά κλπ κλπ μέχρι που τα άρπαξα και εγώ.


Έκανα αίτηση για το Double Play (ή μάλλον double pray) της HOL.

note: Το σπίτι στο οποίο θέλω την adsl σύνδεση το νοίκιασα πρόσφατα αλλά ο προηγούμενος ενοικιαστής είχε κανονικά τηλέφωνο μέσω ΟΤΕ. Επίσης εδώ και τουλάχιστον 6+ μήνες έχει διακοπεί η συγκεκριμένη σύνδεση. Με βάση την αναζήτηση διαθεσιμότητας της HOL τηλέφωνου γείτονα εμφανίζεται διαθέσιμη η υπηρεσία μέσω του κόμβου αμπελοκήπων.

Η αίτηση στάλθηκε ταχυδρομικά και στις 13-Ιουλίου προωθήθηκε από την HOL προς τον ΟΤΕ για την Αδεσμοποίητη πρόσβασης τοπικού βρόχου. Όπως όλοι γνωρίζουμε το καλοκαιράκι είναι εποχή για μπανάκι καμιά ρακί και σιέστα το μεσημέρι. Έτσι λοιπόν από Σεπτέμβρη επιστροφή στα θρανία για HOL και OTE, όπου και γίνεται η αποστολή του εξοπλισμού με τα απαραίτητα logins / passwords για την σύνδεση μου. Σε επικοινωνία με το CC της HOL με ενημέρωσαν ότι έχει καθυστερήσει η σύνδεση μου (αααντεεε) και το πολύ μέχρι τις 13-Σεπτεμβρίου θα γινόταν πιθανότα ! Η ημέρα όπως όλοι θα φαντάζεστε διαβάζοντας το πόστ, πέρασε και η σύνδεση δεν ήρθε ... Περιμένω μια δυο μέρες και σε επικοινωνία μου πάλι με το CC με ενημερώνουν ότι πρέπει να κάνω εκ νέου αίτηση χωρίς κάποιο λόγο ή αιτιολογία (Έτσι πρέπει να γίνει ήταν η απάντηση της ευγενικής αλλά χωρίς να μου προδίδει εμπιστοσύνη κοπέλας). Επαναλαμβάνω την αίτηση (20 Σεπτεμβίου είχε προωθηθεί στον ΟΤΕ) ο άμοιρος, και περιμένω ... περιμένω ... περιμένω ... περιμένω.

Σε επανειλημμένες προσπάθειες έπειτα και μέχρι σήμερα με το CC έχω εκμαιεύσει τα παρακάτω:

α. Η πρώτη μου αίτηση απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ (Κανείς δεν ξέρει τι πως που πότε γιατί)
β. Η δεύτερη αίτηση είναι σε αναμονή και μάλλον θα παραμείνει για πολύ καθώς από τον ΟΤΕ ενημερώνουν την HOL ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα.
γ. Έλαβα δεκάδες διαβεβαιώσεις ότι η αίτηση μου είναι σε υψηλή προτεραιότητα

Από περιέργεια έκανα login στο online σύστημα διαχείρισης της HOL (curvas) και στο 'τομέα΄ ADSL > ADSL αιτήσεις, αναφέρει ότι δεν υπάρχει κανένα αίτημα για ADSL για τον λογαριασμό μου !

Η πρακτικές μου ερωτήσεις είναι:

1. Πως μπορώ να ελέγξω από τον ΟΤΕ εάν όντως η HOL έχει στείλει το αίτημα μου
2. Ποιο είναι το ακριβές χρονικό περιθώριο για την ενεργοποίηση και διεκπεραίωση του αιτήματος μου από τον ΟΤΕ και από τον πάροχο (HOL) σύμφωνα με την ΕΕΤΤ ή όποιο άλλο αρμόδιο όργανο.
3. Εάν ακυρώσω την αίτηση μου στην HOL και επιλέξω κάποιον άλλο φορέα, η HOL θα ακυρώσει άμεσα το αίτημα μου (ή έστω σε εύλογο χρονικό διάστημα) ή θα βρεθώ να αιτούμαι για δύο συνδέσεις ?


Τέλος θα εκτιμούσα μια πρόταση / συμβουλή που θα κάνει τη ζωή τους δυσκολότερη την δικιά μου ευκολότερη και με μια σύνδεση DSL στο σπίτι μου ( ή έστω τον καλύτερο συνδιασμό των παραπάνω :hmm: )

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση και ζητώ συγνώμη εάν το κείμενο είναι μεγάλο ή έχει ορθογραφικά λάθη καθώς νομίζω ότι η ώρα είναι 04:30 εκτός εάν άλλαξε και είναι 03:30 ;)

Με εκτίμηση,
Αλέξανδρος Aka Brainlag.

chris01
29-10-07, 13:04
Καλημέρα σας,

Σε επανειλημμένες προσπάθειες έπειτα και μέχρι σήμερα με το CC έχω εκμαιεύσει τα παρακάτω:

α. Η πρώτη μου αίτηση απορρίφθηκε από τον ΟΤΕ (Κανείς δεν ξέρει τι πως που πότε γιατί)
β. Η δεύτερη αίτηση είναι σε αναμονή και μάλλον θα παραμείνει για πολύ καθώς από τον ΟΤΕ ενημερώνουν την HOL ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα.
γ. Έλαβα δεκάδες διαβεβαιώσεις ότι η αίτηση μου είναι σε υψηλή προτεραιότητα

Από περιέργεια έκανα login στο online σύστημα διαχείρισης της HOL (curvas) και στο 'τομέα΄ ADSL > ADSL αιτήσεις, αναφέρει ότι δεν υπάρχει κανένα αίτημα για ADSL για τον λογαριασμό μου !



α. Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ. Κανείς δεν είναι δε θέση να με ενημερώσει γιατί έχουν απορριφθεί μέχρι στιγμής 3 φορές. Τώρα για πρώτη φορά γράφτηκε στην "κατάσταση αιτήματος ADSL" ότι υποβλήθηκε αίτηση παροχής στις 24/10. Φαντάζομαι ότι ξανά θα απορριφθεί.

β. Δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα για τι πράγμα; Αφού θα μπεις στο DSLAM της HOL. Εκεί πρέπει να υπάρχουν πόρτες. Αυτό δεν το καταλαβαίνω.

γ. Το ίδιο κι εγώ

nm96027
29-10-07, 13:07
Mπορεις να ελεγξεις την HOL για το αν εχει στειλει το αιτημα σου στον ΟΤΕ, τηλεφωνοντας στο 134 και ρωτωντας σχετικα. Δεν ειναι απολυτως υποχρεωμενοι να σου απαντησουν, οποτε αν σου αρνηθουν ξαναδοκιμασε για να πετύχεις την βολικη τυπισα του ΟΤΕ.

lexios
29-10-07, 13:25
Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με την forthnet. Τους έχω στείλει ως τώρα 5 ακυρωτικά! Περίμενα απο τον Ιούλιο.
Μετα απο άπειρες κομπίνες, με διαβεβαίωσαν πως θα ακυρώσουν την αίτηση μου. Τότε έκανα σύνδεση στη HOL που με σύνδεσε σε 15 μέρες μόνο!
Το γέλιο είναι με την forthnet που μετά απο 6+ μήνες, διατηρεί την κατάσταση της αίτησης μου στο online σύστημα!!! Τραγέλαφος... Πάντως έχουν γνώση οι φύλακες (ΕΕΤΤ) τους οποίους έχω ενημερώσει...

Αυτά για να καταλάβεις πως είναι θέμα τύχης το όλο ζήτημα και δεν αφορά συγκεκριμένες εταιρίες. Μπορώ να πω μάλιστα πως η HOL, τουλάχιστον στις συνδέσεις είναι πολύ πιο γρήγορη απο την Forthnet. Αν δείς στο Forthnet topic εδώ στο ADSLGR.com θα καταλάβεις...

Μήπως είναι τεχνικό θέμα που ο ΟΤΕ δεν σου δίνει το ΟΚ; Πάρε στον ΟΤΕ και ρώτα τι πρόβλημα παρουσιάζει η γραμμή σου (αν παρουσιάζει) και γιατί τρώνε πόρτα οι αιτήσεις σου. Κάτι θα ξέρουν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.